Aktualny czas: 25.09.2017, 07:59 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bety - dobre czy złe?
Autor Wiadomość
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,164
Bety - dobre czy złe?
Ostatnio namiętnie przeglądam tzw. kolejki w steam w poszukiwaniu czegoś ciekawego i natchnęło mnie to do założenia tego tematu. Często w tych kolejkach przewijają się jakieś gry w wersjach beta czy early acces i w niektórych wypadkach trzeba za coś takiego zapłacić ciężki hajs. Dla mnie ogólnie zjawisko bet to zjawisko patologiczne.
Znaczy rozumiem, że twórcy chcą jakiegoś feedbacku, chcą opinii o produkcie, który tworzą, pragną jak najlepiej spełnić oczekiwania graczy. Ale to powinno się odbywać na zasadzie takiej jak w przypadku każdego innego produktu. Każda firma powinna zatrudnić sobie potrzebna im próbę graczy i zapłacić im za to żeby przegrali produkt od deski do deski i zarzucili konkretnym feedbackiem. Sytuacja w której gracze płacą za to, żeby przetestować jakiś produkt to jest jakaś abstrakcja i kompletne nieporozumienie. Już nie wspominając o tym, że jakoś feedbacku w takim wypadku spada kolosalnie. Bo większość graczy traktuje betę jak gotowy produkt (co też jest niezłym odchyłem) i chce sobie pograć, a zostawienie feedbacku ma w dupie, A ci co rzucą konkretnymi pomysłami, rozwiązaniami, wskażą problemy to garstka. Dodatkowo w grach z potencjałem e-sportowym te bety już nie ważne czy płatne czy nie, powinny być wręcz zakazane, gdyż jest to najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe względem przyszłego ewentualnego community. Spójrzmy np. na Overwatch, gra w becie, a proteamy już porobione już funkcjonują, turnieje się grają i hajs leci, a dostęp do gry mają tylko szczęściarze. I co później taki gracz, który chce do tematu podejść poważnie i wiąże z tym jakieś poważne plany turniejowe skillowo w stosunku do graczy z bety jest 1000 lat za murzynami. Większość profesjonalnych graczy w jakimkolwiek e-sporcie gra w dany tytuł od bety.

Podsumowując płatne bety to powinny być wręcz karane, bo skoro w becie to nawet nie wiadomo czy wyjdzie, a nawet jeśli to nawet nie wiesz za co płacisz i moim zdaniem dałoby się to podpiąć pod oszustwo i przekręt finansowy. Zresztą widać, że twórcą odbija palma od tych hajsów z early accesu. Najlepszy przykład Albion Online, który miałbyć f2p, sprzedaje masę early accesu i z dnia na dzień model jest zmieniony na abonamentowy, albo H1Z1 też miałobyć f2p, a nagle się okazuje, że produkt podzielony jest na dwa różne i za każdy słono trzeba zapłacić. Jedyny rodzaj bet jaki powinien istnieć to open bety dla wszystkich, albo takie bety jakie robi Hi-rez, czyli że każdy zainteresowany dostaje dostęp. Z tym, że do takiej bety to powinna już wchodzić gra na jakimś poziomie zaawansowania w produkcji.

Ogólnie w relacji producent - gracz ostro coś się schrzaniło. Obecnie wygląda to trochę tak jakby w salonie samochodowym zamiast "A może przekonam pana jazdą próbną, niech pan spróbuje jak się to auto prowadzi" usłyszeć "Jazda próbna? 5000zł poproszę".

Ciekaw jestem co wy o tym sądzicie. Zapraszam do dyskusji.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.02.2016 23:49 przez Redrey. Powód: Poprawiona ortografia)
27.02.2016 23:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama