Aktualny czas: 25.11.2017, 13:29 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Czasopisma o mandze & anime
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
Czasopisma o mandze & anime
Oglądając Game Troll TV przemyślenia nad planszą dlaczego z rynku polskiego zniknęło Świat gier Planszowych, pomyślałem, że chętnie podyskutowałbym o kwestii czasopisma ale mangowego. Jest bowiem kilka punktów wspólnych tych dyskusji.

Ja jestem człowiekiem starej daty wychowanym na legendarnym Kawaii, które kupowało się za pacholęcia. Jak wiemy gazeta ta niestety zniknęła z polskiego rynku. Weszły dwie nowe Otaku oraz Arigato, ale prawdę mówiąc ja osobiście tego nie zbieram. Pytanie rodzi się dlaczego? Dlaczego, skoro kawaii zbierałem, które też kosztowało ładnych parę złotych, a takiego Arigatou zbierać się nie podjąłem?

Wydaje mi się, że wiele maja do powiedzenia czasy, w których żyjemy. Za moich czasów, gdy np wychodziło anime Chobits (jakiś 2002 rok) dostęp do informacji o anime, czy rynku mangowym, był mocno ograniczony i człowiek bardzo tego kontaktu pragnął. Teraz sytuacja się bardzo zmieniła. Jak grzyby po deszczu powstają blogi, które prowadzą osoby, które obejrzały kilka serii i już się za wielkich znawców uważają, lub po prostu potrzebują opisać swoje wynurzenia. To jest nic, ale każdy, kto siedzi w anime zna choćby takie Tanuki, czy inne popularne serwisy cieszące się było nie było autorytetem, który wydaje mi się jest bardzo istotny. Wszak nie będzie nas obchodziła opinia byle laika (chyba, że to ktoś z naszych znajomych). Przeciętnemu czytelnikowi będzie zależało na właśnie wypowiedzi osób znanych, które stały się pewnego rodzaju specjalistami w tej kwestii. Przynajmniej dla nie osobiście wydaje się to istotne.
Oczywiście gazetę taką nie wydaje byle kto, ale dochodzi problem nie tyle już powszechności co darmowości materiału. Jeśli chcemy się czegoś dowiedzieć o danym tytule naprawdę nie trudno to info zdobyć. Gazety często starały się zwrócić uwagę czytelnika kącikami o kulturze Japonii czy nauką tegoż języka, ale obecnie wszędzie o tym trąbią do tego stopnia, że unikam tego na konwentach jak ognia, a ta nauka japońskiego to też tak mocno po łebkach jest. Skoro dostęp do informacji jest darmowy, to czemu za to płacić?

W tym miejscu miałbym pytanie do osób, które jednak zbierają jakieś tam czasopismo mangowe, co Was skłania do kupowania kolejnego numeru. Jakich informacji szukacie i czy je tam znajdujecie?

Smutny jest jednak fakt, że aby ciąć koszty czasopisma decydują się raczej na wersję elektroniczną, niż papierową. Nic nie przebije zapachu druku, i trzymania gazetki w łapkach (ach moje kawaii~), bo jaki czar ma taki elektroniczny plik czy aplikacja nawet?

Na sam koniec chciałbym byśmy porozmawiali i o tym, co byśmy chcieli by w takim czasopiśmie się pojawiło. jakich informacji pożądamy.
Ja osobiście mocno wyszedłem z tego hobby. Siedzę w OP i to się do grobowej deski nie zmieni, ale nie oglądam właściwie nowych tytułów, nie rajcuje mnie to, raczej nudzi i budzi zażenowanie w powtarzaniu x razy tych samych motywów. Co więcej, to, co kiedyś mnie bawiło już mnie nie bawi, więc dla nie nadziei już w tym kierunku nie ma (w ogóle to też ciekawy temat do dyskusji, ale nie łączmy dwóch rzeczy naraz), zatem ciężko jest mi odpowiedzieć na takie pytanie, ale wydaje mi się, że taka gazeta powinna przede wszystkim skupić się na informacjach, które nie łatwo jest znaleźć, łącznie z tłumaczeniem źródeł obcojęzycznych. Nie wiem tylko, co by to musiało być na tę chwilęxd Na pewno miłym akcentem byłoby informowanie o wyprzedażach, rabatach i zniżkach w wydawnictwach, ciekawe by też było wydaje mi się opisywanie polskich stron internetowych czy nawet ich porównywanie. Co oferują, czy warto się zarejestrować. Nikt o ile mi wiadomo takich zestawień nie prowadzi, a trochę szkoda.

PS: dzięki Orzi, za trafna uwagę z tymi blogamixd

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.06.2014 01:59 przez Hejs. Powód: Poprawiona ortografia)
14.06.2014 10:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,147
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Czasopisma o mandze &anime
Ja do dziś mam stos Kawaii (mogę sprzedać xD) no i trochę Otaku, ponieważ znam Yanka i duuuużo swego czasu siedziałam na ich forum i brałam czynny w tym udział. Arigatou kiedyś też kupiłam i szczerze? Otaku czy Arigatou było srylion razy lepsze niż Kawaii ;D Kawaii to było takie mega dla dzieci, a w tych dwóch pozostałych dało się znaleźć naprawdę ciekawe i fajne artykuły. Teraz to mnie kompletnie M&A nie interesuje no i już wolę sobie kupić gazetkę z Wróżbami na ten rok, niż o jakiś bajkach (: Mimo, iż kocham wręcz filmy animowane, to samo "anime" jakoś już mnie drażni.

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
14.06.2014 10:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
No tak, ale mówisz o tym starym Kawaii czy tej nowszej cienkiej wersji? Bo mi chodzi o stare.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.06.2014 10:45 przez Komimasa.)
14.06.2014 10:45
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,147
Zdecydowanie stare, format A4, mega kolorowe.
Nie kojarzę nawet tej innej wersji chyba, nie wiem. Może później zrobię foto to Ci pokażę, ale mi się wydaje.... Chociaż nie wiem już, zagiąłeś mnie ;D A z moją pamięcią to jest tak, że szkoda gadać (:

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
14.06.2014 10:48
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,432
Poziom ostrzeżeń: 10%
Komimasa napisał(a):W tym miejscu miałbym pytanie do osób, które jednak zbierają jakieś tam czasopismo mangowe, co Was skłania do kupowania kolejnego numeru. Jakich informacji szukacie i czy je tam znajdujecie?

Kiedyś kupowałam, głównie Otaku. Liczyłam na profesjonalne recenzję, ale mocno się na tym zawiodłam. Recenzje pisało tam chyba kilka osób i bardzo często były mocno subiektywne. Dla mnie Kuroshitsuji jest dnem dna. Oni to wychwalali i dali ocenę 4/5. Tak samo Bleach, który nie jest jakimś wspaniałym tytułem, dla mnie raczej przeciętnym, został pozytywnie oceniony. Kupowałam krótko i po tych recenzjach przestałam.
Można też było się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o kulturze japońskiej i były nawet przepisy. Lubię przepisy o/

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
14.06.2014 11:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,868
Podobnie jak Nami mam kilka otaku, bo za czasów konwentowych znaliśmy się z Yankiem i wspomagałam kolegę przy rozwoju firmy Wink Fajnie było patrzeć jak ze straganiku konwentowego rozrósł się do polkiego mangowego imperium ;p Ale dla treści to ja tam zbytnio nie zaglądalam XP Czasem kupowałam jak chciałam jakąś nową serię do obejrzenia wybrać i zamiast szukać w necie, chciałam poczytać czym się jara teraz polski fandom.

Mangazynów i Kawaii mam też masę. Jakoś mi się wydaje, że Namiś jednak myślisz o tym młodszym kawajcu... te stare wcale nie były dziecinne, ani przesadnie kolorowe. Te nowe za to były tragiczne, jakby skierowane do klienteli 8-13 lat >< Cierpiałam bardzo V_V Kawajec wtedy był moją biblią, kupowałam co miesiąc i jarałam się każdą stroną. Jak już zostało stwierdzone: to były czasy gdzie info na necie jeszcze nie było tak łatwo dostępne. Łączyło się przez modem i płaciło się za czas połączenia, więc nie było czasu zwiedzać i czytać, co dopiero coś ściągać Big Grin Kawajec był potrzebny żeby sprawdzić, co jest na rynku, by potem na konwencie można było pójść do piratowni i pozamawiać sobie konkretne serie od zapaleńców przywożących swe kompy stacjonarne. Zostawić im stos 700MB płyt i wrócić następnego dnia jak się wypalą~ Dzięki artykułowi w Kawajcu poznałam OP <3

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.06.2014 13:53 przez okiren.)
14.06.2014 13:53
Hejs Niedostępny
Cichociemny
Pirat

*
Liczba postów: 3,548
RE: Czasopisma o mandze & anime
Nie mam zielonego pojęcia, co musiałoby się stać, bym nabrał chęci na ponowne zbieranie tych miejscozabieraczy, które obecnie ukazują się na naszym rynku. Podobnie jak osoby powyżej, magazyny o MiA kupowałem, gdy nie miałem swobodnego dostępu do internetu. Jedynym czasopismem "mangowym", które mi się naprawdę podobało, było stare, dobre "Kawaii", w którym podawano informacje o danych tytułach, streszczenia, opisy postaci itp. Nigdy nie interesowały mnie recenzje, dlatego tak bardzo ceniłem sobie również wydania specjalne, "Kompendia Kawaii" i "Kawaii 100%", z których można było się dowiedzieć naprawdę wielu interesujących rzeczy. Na pierwszy rzut oka było widać, że autorzy przykładali się do swojej pracy, w końcu nie tak łatwo opracować kalendarium wydarzeń w DB, opisy wszystkich ataków i tranformacji w BSSM, listę wszystkich anime wyemitowanym w Polsce itd. Teraz dzięki coraz liczniejszym wikiom nawet takie informacje są na wyciągnięcie ręki zupełnie za friko. Nie wspominając już o recenzjach, których jest wszędzie pełno. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy wziąłbym magazyn poświęcony w 100% opiniom zupełnie obcych mi ludzi, gdyby nawet wciskali mi go za darmo. Żeby nie było, szanuję pracę osób, które tworzą kolejne wydania "Arigato" i "Otaku", ale nie sądzę, by w obecnych czasach tego typu czasopisma zainteresowały więcej niż 5% fanów.

Lekcja historii fandomu MiA:
Stare "Kawaii":
Spoiler :
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQwsWrwGPTTCIqc2huPep9...bAslwcYJov][Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT5PtIYQbR5MqgI8CD3k1P...n8eHYds5Nh][Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRBuJQlDDbfzTFodgT6yfN...9XR497afFw]
choper3
Nowe "Kawaii":
Spoiler :
[Obrazek: DSC_0325.png]
choper8

[Obrazek: Sygnatura.png]
15.06.2014 04:12
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,868
Heishi napisał(a):Stare "Kawaii":
Spoiler :
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQwsWrwGPTTCIqc2huPep9...bAslwcYJov][Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT5PtIYQbR5MqgI8CD3k1P...n8eHYds5Nh][Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRBuJQlDDbfzTFodgT6yfN...9XR497afFw]
choper3
Mam wszystkie 3 Big Grin

Skasowało mje się co pisałam wcześniej :< Heishi mi przypomniał o kompendiach i kawajcach 100%, też zbierałam Smile I jeszcze mangowe kalendarze wychodziły. A do tego rarytas, który w dzisiejszych czasach byłby zupełnie bez sensu: płyty z openingami i endingami różnych serii, które dodawano do kawajców czasem. Jaki to był frykas! Każdy opening wałkowany po kilka razy~

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.06.2014 04:19 przez okiren.)
15.06.2014 04:16
Czinczilla Offline
Supernova
Pirat

*
Liczba postów: 904
A ja nie zbierałam czasopism, bo nie znałam wcześniej anime. Mam tylko jeden numer "Kyaa!", bo był fajny plakat z DB Big Grin Jednak przeglądając to wydanie, stwierdziłam, że w ogóle nie jest to warte swojej ceny. Wszystkie te magazyny są strasznie drogie! :O Mam płacić ponad 10 zł za cienką gazetkę, chociaż informacje w niej zwarte równie dobrze mogę znaleźć w Internecie? Szkoda pieniędzy :/

15.06.2014 13:28
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
To nie do końca szkoda pieniędzy. Po prostu nauczyliśmy się tego, że tego typu informacje, za które powinno się płacić, jak za każdą prace, bo przecież sporo wysiłku kosztuje zebranie tego wszystkiego, przysługują nam za darmo. Dlatego nie wyobrażamy sobie teraz, by za to płacić. Smutne, ale prawdziwe.

15.06.2014 19:18
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama