Aktualny czas: 14.12.2017, 21:06 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deja vu
Autor Wiadomość
Eihnaren Offline
Wanderer
Pirat

*
Liczba postów: 293
Poziom ostrzeżeń: 0%
Deja vu
Pierwszy temat, przyznam, że troszkę się cykam Tongue

Wrażenie, że dana sytuacja miała już miejsce. Interesuje mnie Wasza opinia na ten temat. Czy bardziej przekonują Was teorie naukowe czy patrzycie na deja vu* bardziej pod kątem parapsychologii, zjawiska paranormalnego.
Czy wam również się ono przytrafiało (co jest raczej pewne, ale może jest wśród nas osoba, która nigdy nie doświadczyła deja vu?), a wtedy pytanie jak często się to działo/dzieje i czy był okres, gdy zdarzało się najczęściej. Poza tym zachęcam, do pisania wszystkiego związanego z tematem, co przyjdzie wam do głowy, a nie wymieniałam Smile

(*poprawna pisownia to oczywiście "déj? vu", jednak z przyczyn technicznych chyba możemy to sobie darować)

Ja wypowiem się trochę później.
19.01.2010 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Romario Offline
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,736

Osobiście miałem parę razy deja vu. Uważam że jest to bardziej związane z parapsychologią. Niezbadane zdolności naszego umysłu, "trzecie oko". Z całą pewnością nie wszyscy ludzie mają taką zdolność.
Takie pytanko: czy sny prorocze też można zaliczyć do tego tematu? Bo jak najbardziej wiąże się to z przeżywaniem tego samego zdarzenia 2 razy. Mam tak czasami, że śni mi się jakieś zdarzenie i później identycznie ta sytuacja się rozgrywa w rzeczywistości po jakimś pół roku (około). Zawsze te sny dotyczą mnie i patrzę z perspektywy pierwszej osoby. Tylko kurna nigdy nie mogę zobaczyć jakie numery padną w totolotka. :mrgreen:

Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją. - Napoleon Bonaparte
19.01.2010 15:15
Gosen Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 331

Jak się rozmawia z ludźmi to każdy stwierdza, że ma, czasem częściej czasem rzadziej, ale mają. Nie wierzę w teorie, bo sami nie wiedzą naprawdę, przeważnie mam wrażenie, że to już było dawno temu, naprawdę się wydarzyło, stąd wydaje mi się, że Wszechświat jest cykliczny, powstaje i umiera na nowo nieskończoną ilość razy i to już po prostu się wydarzyło. Również czasoprzestrzeń, a funkcjonowanie mózgu mogą mieć jakiś związek, nie wszystko jest takie jak się wydaje i przez to być może podświadomie cały czas przechodzą przez nas fale z różnych epok, czas działa tak niezrozumiale, że być może jest wstanie wytworzyć punkt, który ogarnia wszystkie wydarzenia, wszystko jest względne, ale czas chyba nawet przekracza granicę względności na zupełnie nowy poziom. Oczywiście te opóźnienia mózgu też są możliwe i wydają się najprostsze, ale jednak uczucie, że coś stało się tak dawno jest zbyt silne by wierzyć w chwilowe opóźnienia. Niedoskonała percepcja i znikoma wiedza o Wszechświecie nie pozwalają tego wyjaśnić. Dopóki nie ma 100% dowodów, lepiej wierzyć w to co nam się wydaje i spróbować sobie wytłumaczyć dla własnej satysfakcji i spokoju, nigdy nie będąc pewnym.

romario7 napisał(a):Mam tak czasami, że śni mi się jakieś zdarzenie i później identycznie ta sytuacja się rozgrywa w rzeczywistości po jakimś pół roku (około). Zawsze te sny dotyczą mnie i patrzę z perspektywy pierwszej osoby.

Musiałbyś przytoczyć sytuacje, bo tak ogólnie nie ma w tym nic niezwykłego. Śnią nam się sytuacje z życia, które przy pewnych zdarzeniach mogłyby się wydarzyć. A po pół roku w końcu się zdarza, bo taka była po prostu możliwość. Tak samo jak z Lotkiem, 3/6 liczb trafić można, spróbuj 6 - szczęście ogromne, ale możliwe, co więcej, była osoba, która wygrała DWA RAZY Z RZĘDU! Duże zbiegi okoliczności, występujące po sobie jeszcze o niczym nie świadczą, zastanawiałbym się gdyby ta osoba wygrywała co tydzień Tongue Jakby śnił się kolejny dzień i w 100% by się zgadzała po przebudzeniu - to by było niezwykłe, oczywiście tylko jeśli sytuacja by miała miejsce po każdym przebudzeniu.

[Obrazek: Gosen.jpg]

Mistrz polecił unikać niepotrzebnych walek,
na świecie jest aż nadto, po co więcej kalek?
19.01.2010 15:34
Korosław Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 138

Deja vu?? Raczej w to nie wierzę. Przypominam sobie, że poniekąd kiedyś, kiedyś jak byłem mały to kilka razy w życiu miałem deja vu(albo myślałem że miałem). Jednak i tak uważam, ze to jedynie złudzenie wywołane zakłóceniami w pracy naszego" procesorka" w głowie. Gdzieś czytałem, że deja vu występuje wraz z zaburzeniami neurologicznymi. I tego nie rozumiem. Bardzo dużo osób uważa ze miało deja vu. Czyli co ? Wszyscy ci ludzie mają zaburzenia neurologiczne ?

Szanownie pragnę zwrócić uwagę, że spację robi się po kropce nie przed ;-)
19.01.2010 15:55
Romario Offline
Shichibukai
Pirat

*

Gosen napisał(a):Musiałbyś przytoczyć sytuacje, bo tak ogólnie nie ma w tym nic niezwykłego.
Nic niezwykłego? Mnie się śni i tak samo mam później w rzeczywistości. Spotykam te same osoby, ta sama sceneria i wypowiadam dokładnie te same słowa co w śnie, a dopiero później uświadamiam sobie że już to samo robiłem wcześniej. Ile znasz takich osób? Ja nie mam tak jak Nostradamus, że widzi daleką przyszłość w której już go nie będzie bo już nie żyje. Ja mam takie przebłyski zdarzeń dotyczące mnie kiedy żyję.

Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją. - Napoleon Bonaparte
19.01.2010 15:59
Gosen Offline
Bosman
Pirat

*

romario7 napisał(a):wypowiadam dokładnie te same słowa co w śnie

Tym bardziej nie ma w tym nic niezwykłego, bo przecież wiesz co powiedzieć to możesz skopiować sen i powiedzieć to samo lub nieświadomie. Osoby - zależy czy je znasz, czy pierwszy raz widzisz (tu też po takim czasie mogłoby Ci się wydawać, że są ze snu, a tak naprawdę tylko podobne), sceneria - jeśli są to okolice, gdzie na co dzień "urzędujesz" nie ma o czym mówić, jak inne to pogratulować pamięci i ogarnięcia szczegółów ze snu, pamięci o snach z przed pół roku. Dejavu!, mogło Ci się wydawać, że to Ci się śniło, też czasami mam takie wątpliwości albo po prostu szczęśliwe trafiła Ci się sytuacja, która wcale nie była jakaś nieprawdopodobna do zdarzenia.

Przykładowo jeśli ktoś chodzi na imprezy to jakie jest prawdopodobieństwo, że po śnie z klubu i wypowiedzeniu słów, które zresztą często używa za jakiś czas faktycznie tak się stanie. Czy śni Ci się, że jesteś w Paryżu i widzisz skośnookiego murzyna z blond włosami, mówiąc do niego słowa, których w życiu w tej kombinacji nie użyłeś, a za kolejne pół roku spełnia się sen, o tym jak byłeś na Helu i zobaczyłeś tonący statek? - wbrew pozorom jest to nadal możliwe, czy powtarza się to od 5 roku życia i za każdym razem po 6 miesiącach niecodzienne sytuacje mają miejsce? Raczej nie, w przeciwnym razie już byłbyś w mediach. Albo... z setek bzdur, które się śnią, akurat po jakimś czasie jedna z nich się spełnia? Też nic niezwykłego.

19.01.2010 16:14
Romario Offline
Shichibukai
Pirat

*

Gosen napisał(a):Tym bardziej nie ma w tym nic niezwykłego, bo przecież wiesz co powiedzieć to możesz skopiować sen i powiedzieć to samo lub nieświadomie.
Nie wiem co powiedzieć, bo robię to nieświadomie. Dopiero później dociera do mnie że już to mówiłem w śnie.

Gosen napisał(a):jak inne to pogratulować pamięci i ogarnięcia szczegółów ze snu, pamięci o snach z przed pół roku. Dejavu!, mogło Ci się wydawać, że to Ci się śniło, też czasami mam takie wątpliwości albo po prostu szczęśliwe trafiła Ci się sytuacja, która wcale nie była jakaś nieprawdopodobna do zdarzenia.
Pamięci dobrej nie mam. Przypomina mi się dopiero po tym dziwnym zjawisku. I nic mi się nie wydaje bo wiem że o tym śniłem. I jak niby miałaby mi się przytrafić sytuacja która nie byłaby jakaś nieprawdopodobna do zdarzenia? Taki przykład dam: skąd miałem wiedzieć że pewnego dnia będę rozmawiał z nowymi ludźmi ze studiów, pamiętając jak wygląda korytarz skoro nigdy tam wcześniej nie byłem?
Tak zrozumiałem że ty piszesz o zdarzeniach powtarzalnych z dużym prawdopodobieństwem że się wydarzą. Ale nie można przewidzieć (w twoim rozumieniu) słów które się wypowiada w odpowiedniej kolejności.

Gosen napisał(a):6 miesiącach niecodzienne sytuacje mają miejsce?
Nie jest to regularne. Nie pisałem że co 6 miesięcy tak samo, tylko że po 6 miesiącach takie zdarzenie ze snu ma miejsce.

19.01.2010 16:25
Gosen Offline
Bosman
Pirat

*

Nadal może Ci się wydawać, że śniłeś.

romario7 napisał(a):skąd miałem wiedzieć że pewnego dnia będę rozmawiał z nowymi ludźmi ze studiów, pamiętając jak wygląda korytarz skoro nigdy tam wcześniej nie byłem?

Korytarze zwykle wyglądają podobnie, a snów nie pamięta się tak szczegółowo by stwierdzić, że to kropka w kropkę ten sam. Rozmawianie z nowymi ludźmi na korytarzu to nic niezwykłego.

romario7 napisał(a):nie można przewidzieć (w twoim rozumieniu) słów które się wypowiada w odpowiedniej kolejności.
Naprawdę jesteś pewien po pół roku, że to te sama zdania, nie ma jakiś różnic? Jak już mówiłem rozwiązań jest wiele: 1 - wydaje Ci się, że śniłeś, 2 - podświadomie mózg dostraja się do podobnej sytuacji i algorytm uruchamia te same zdania, 3 - używasz ich często i akurat się trafiło.

Właśnie z tego biorą się pierdoły jak wróżby, itp. Kilka zbiegów okoliczności, trafi się w coś bardziej lub mniej prawdopodobnego i mit się utrwala. Tak samo religie działają, potop jest w każdej kulturze, bo naprawdę miał miejsce, naćpany koleś też mógł głosić pokojowe poglądy i robić rzeczy, których głupi ludzie nie rozumieli, a część wywyższało i opowiadało plotki. Co z tego? Na drugim końcu świata jest 10 innych bogów, którzy tak samo przekonywująco utrwalili się ludziom z innej kultury. Trzeba krytycznie podchodzić do takich rzeczy, dopóki nie pojawi się osoba, która trafi za każdym razem numery w lotku. Do tego czasu nie uwierzę w żadną nadprzyrodzoną moc, tylko zbieg okoliczności, powtórzony kilka razy.

19.01.2010 16:41
Ra Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 130

Ja miałem parę deja vu, jednak nie objawiało mi się to żadnym proroczym snem, tylko była to sytuacja, w danej chwili, jakaś rozmowa czy wykonanie jakiejś czynności, a zaraz potem dopada mnie dziwne uczucie, że to już było, jakbym już był w identycznej sytuacji. Ale odkąd pamięcią sięgam to było dawno, teraz takich mamrotów nie mam xD

Ja całkowicie zgadzam się z userem Gosen, który tak zaciekle toczy dyskusję z romario xD A więc romku, mi też po takim zdarzeniu wydaje się, że to już było, ale ja nie wiem czy to mi się śniło? Jak sam powiedziałeś, śniło ci się to, jak tak bardzo dobrze pamiętałeś ten sen, to mogłeś przewidzieć tą sytuację, jaka ci się śniła, bo nie wierzę w wersję, w której twierdzisz, że po danej sytuacji akurat dziwnym trafem wiesz, że to ci się śniło. A może wydaje ci się, że miałeś taki sen? I tak właśnie ja twierdzę, jeśli jesteś na tyle świadomy, że to już było, mogłeś tego uniknąć xDD

To już jest koniec...
19.01.2010 17:05
Romario Offline
Shichibukai
Pirat

*

Gosen napisał(a):Nadal może Ci się wydawać, że śniłeś.
Nie chcesz nie wierz, ale nie wmawiał mi że miało miejsce coś innego niż ci powiedziałem.

Gosen napisał(a):Korytarze zwykle wyglądają podobnie, a snów nie pamięta się tak szczegółowo by stwierdzić, że to kropka w kropkę ten sam. Rozmawianie z nowymi ludźmi na korytarzu to nic niezwykłego.
No nie wiem. Akurat ten korytarz był wyjątkowy bo miał nietypowe siedzonka, których nigdy wcześniej nie widziałem. Może ty nie pamiętasz swoich snów dość dokładnie ale ja tak, jeżeli w ogóle pamiętam sen to wszystko wraz ze szczegółami.

Gosen napisał(a):Naprawdę jesteś pewien po pół roku, że to te sama zdania, nie ma jakiś różnic?
Jestem pewien.

Gosen napisał(a):Właśnie z tego biorą się pierdoły jak wróżby, itp. Kilka zbiegów okoliczności, trafi się w coś bardziej lub mniej prawdopodobnego i mit się utrwala.

Kompletnie cię nie rozumiem jak możesz mówić, że coś co się śniło może być później zbiegiem okoliczności.

Gosen napisał(a):Tak samo religie działają, potop jest w każdej kulturze, bo naprawdę miał miejsce, naćpany koleś też mógł głosić pokojowe poglądy i robić rzeczy, których głupi ludzie nie rozumieli, a część wywyższało i opowiadało plotki.
Słuchaj. Ja nie jestem wierzący ale to zdanie jest co najmniej nie na miejscu. Nie wiem co to ma do rzeczy. Zaliczasz mnie do tego "naćpanego kolesia" czy jak? Ty rozumiesz wszystkie rzeczy? Może jest tak że ktoś sobie gdzieś tam siedzi i myśli: ale debil skoro nie wierzy w takie cuda. (to nie do ciebie tylko ogólnie).

19.01.2010 17:10
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama