Aktualny czas: 25.11.2017, 00:22 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domek z Kart (House of Cards)
Autor Wiadomość
Laghnarr
Unregistered

[Obrazek: 7519499.3.jpg]

Cytat:House of Cards – amerykański serial z gatunku dramatu politycznego. Serial powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa i nawiązuje do miniserialu BBC Dom z kart z 1990. Autorem scenariusza jest Beau Willimon.

Głównym bohaterem serialu jest kongresmen Francis Underwood, bezwzględny rzecznik dyscypliny partyjnej Partii Demokratycznej w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Pozbawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Garetta Walkera stanowiska Sekretarza Stanu, postanawia się na nim zemścić.

Kierowniczka kadry Białego Domu, Linda Vasquez, oświadcza Underwoodowi, że prezydent potrzebuje jego umiejętności skutecznej realizacji polityki rządowej w Kongresie, i dlatego też nie zamierza honorować ich wcześniejszego ustalenia, na mocy którego kongresmen spodziewał się nominacji na stanowisko Sekretarza Stanu. Underwood jest zmuszony szybko opanować swoje emocje i ukryć rozczarowanie, by zaprezentować się jako pomocny zwolennik nowo wybranego prezydenta. W rzeczywistości, główny bohater rozpoczyna skomplikowany plan zyskania władzy na własny użytek, za plecami prezydenta.

Jego żona Clarie prowadzi organizację charytatywną, jej intencje nie są jednak jednoznaczne. Wydaje się, że pod przykrywką działalności charytatywnej zabiega o władzę i wpływy, jednakże jej prawdziwe zamiary pozostają nieznane. By ukazać się na arenie międzynarodowej, zmienia profil działalności organizacji na umożliwiający wspieranie budowy studni międzynarodowych mających zapewnić dostęp do czystej wody. To z kolei spotyka się z dużym niezadowoleniem ze strony kierowniczki jej biura, Evelyn. Clarie nakazuje kierowniczce zwolnić 18 pracowników, obcinając jednocześnie zatrudnienie w organizacji o połowę. Pod koniec dnia, kiedy Clarie przychodzi by dowiedzieć się, jak poszła redukcja etatów, informuje Evelyn, że ją także od początku planowała zwolnić. Jest jasne, że Clarie jest osobą pragmatyczną i pozbawioną empatii, która głęboko pragnie władzy w tak samo bezwzględny sposób jak jej mąż.

Underwood rozpoczyna zawiły plan uzyskania pozycji w Gabinecie Stanów Zjednoczonych. Rozpoczyna romans z reporterką Zoe Barns, a następnie zawiera z nią umowę w zamian za publikowanie przecieków na temat bulwersujących historii o jego rywalach. Jednocześnie manipuluje Peterem Russo, zmagającym się z problemem alkoholowym kongresmenem z Pensylwanii - chce, by ten pomógł mu podkopać pozycję senatora Michaela Kerna, który ma zostać niebawem nominowany przez prezydenta na stanowisko sekretarza stanu. Underwood docelowo zastępuje Kerna swoim własnym wyborem, senator Catherine Durant. Kongresmen wykorzystuje również Russo do zakończenia strajku nauczycieli, co poprawia jego pozycję w oczach Walkera.

Ponieważ nowy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych jest byłym gubernatorem Pensylwanii, rozpoczynają się wybory uzupełniające na gubernatora tego stanu. Underwood pomaga Russo wyjść z alkoholizmu i wspiera jego kandydaturę na to stanowisko, ale następnie przy pomocy call girl Rachel Posner sprowadza Russo z powrotem na złą drogę i wyciągając na wierzch jego problemy alkoholowe powoduje jego upadek tuż przed wyborami. Russo postanawia oczyścić swoje imię i decyduje się na udzielenie w prasie wywiadu na temat swojej umowy z Underwoodem. W rezultacie, Frank pozoruje jego samobójstwo, upijając go i pozostawiając w zamkniętym garażu z włączonym silnikiem samochodu. Wykorzystując chaos podczas wyborów w Pensylwanii, Underwood przekonuje wiceprezydenta do zrezygnowania z pełnionej funkcji na rzecz kandydowania na pozycję gubernatora Pensylwanii, co otwiera kongresmenowi wolną drogę do wiceprezydentury, zgodnie z jego wcześniejszym planem.

Walker jednak ma inny plan dotyczący stanowiska wiceprezydenta. Underwood dostaje zadanie sprawdzenia wiarygodności nowego, zaskakującego kandydata, miliardera Raymonda Tuska. Po pewnym czasie Tusk ujawnia, że tak naprawdę to on został wybrany do sprawdzenia wiarygodności Underwooda. Tymczasem, Underwood decyduje się zakończyć romans z Zoe, która zaczyna łączyć wątki dotyczące knowań Franka. Sezon kończy się w momencie, kiedy Underwood zgadza się objąć stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. /// Źródło: Wikipedia.

Zanim przystąpiłem do oglądania tego serialu miałem co do niego mieszane uczucia: z jednej strony wiedziałem, że serial oceniany jest dosyć wysoko, ale... opowiada o polityce.
Polityka - według mnie - wcześniej - był to temat tak ciekawy niczym liść topoli wierzgający pod wpływem jesiennego wiatru; Niby coś widać, coś się dzieje, ale co z tego?
"No nic!" - powiedziałem sobie w końcu kończąc swoistą grę wstępną z każdym nowo poznanym przeze mnie serialem. Raz kozie śmierć! I tak za to nie płacę...
Po obejrzeniu pierwszego odcinka nie myślałem za wiele i zabrałem się do drugiego. I tak dalej i tak dalej.
Obecnie jestem na 10 odcinku 1 sezonu.

"Istnieją dwa rodzaje bólu. Taki, który nas wzmacnia oraz bezużyteczny, który oznacza tylko cierpienie. Nie lubię tego co bezużyteczne."

Według mnie serial od całej rzeszy innych, poza samym sposobem dystrubucji odróżnia nietypowy protagonista. Francis Underwood może zostać po pierwszych kilkunastu minutach pomylony z surowym, opanowanym przedsiębiorcą, a nawet mentorem mającym uczyć widza prawd życiowych. Brutalnym, ale sprawiedliwym.
Bzdura!
Ten człowiek rozporządza ludźmi wokół sobie tak dobrze, że nie zdają sobie nawet z tego sprawy: nie chodzi nawet o jego "szantaże" ale o znajomość psychiki i mowy ciała ludzi (znajomość z którą często dzieli się z widzami spoglądając wprost w obiektyw). Zręcznie pokonuje swoich rywali i przeszkody na swojej drodze na szczyt kariery.

"Czuliście to? Samozadowolenie? Fałszywy szacunek? Myśli, że kupi mnie dwoma biletami. A co ja kurwa z powojennego Berlina, śliniąca się na darmowe pończochy i czekoladę? To, czego chcę, będzie kosztowało znacznie więcej."

Moim zdaniem to co robi (a robi dużo, jeśli patrzeć by na to przez pryzmat naszej codzienności) nie robi tego dla innych, ale dla siebie - z pewnymi wyjątkami: jego przyjaciele z czasów akademika, najbliżsi współpracownicy: Doug Stamper, podwładny Francisa, czy też w celu przekupienia: Zoe Barnes, dziennikarka „The Washington Herald” (jak sam wspominał robi to tylko w celach zawodowych Smile).
Myśle więc, że nie znajdziecie tutaj typowych pozytywnych haseł typu "nie czyń innym złego", "nie oszukuj" czy też "nie cudzołóż". Według mnie każdy odnajdzie we Francis'u Underwood chociażby zalążek powyższych zasad w postaci niepewności co do psychiki głownego bohatera, jednak zostają one po jakimś czasie rozwiane przez jego przewrotne działania.

"Kocham tę kobietę. Kocham ją bardziej niż rekiny kochają krew."

Jego największa miłością życia i osobą z którą dzieli część ze swoich problemów jest jego żona Claire Underwood.

Więcej nie odważe się spoilerować Smile
Ogląda ktoś z was ten serial? Jakie są wasze wrażenia, co sądzicie o głównych bohaterach?

PS. Przepraszam, jeśli post wygląda chaotycznie, albo czegoś w nim brakuje - myślę, że niedobrze wpływa na mnie taka późna godzina...
03.01.2015 00:03
Odpowiedz cytując ten post Return to top
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,432
Poziom ostrzeżeń: 10%
RE: Domek z Kart (House of Cards)
Bardzo dobry serial. Bardzo żałuję, że skończyłam w jakimś randowmowym momencie i muszę trochę poczekać, by zapomnieć 99% wydarzeń i móc go zobaczyć od początku. Teraz mija się to z celem, bo pamiętam za dużo, by oglądać od początku i jednocześnie za mało, by to kontynuować.

Jednak mogę polecić. Jestem w temacie polityki zupełnie zagubiona, a serial bardzo mi się podobał. Czasem mi się dłużył, ale tak mam z większością seriali i filmów ^

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
03.01.2015 13:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama