Aktualny czas: 22.09.2017, 04:48 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Nabór na adminów.
Potrzebni mi są ludzie, którzy mogą mi prowadzić nakamę:) Więcej informacji -> Tutaj <-
Odpowiedz 
Edukacja w Polsce
Autor Wiadomość
Cthulhu Niedostępny
Stalker
Tom's Workers

*
Liczba postów: 238
Poziom ostrzeżeń: 0%
Edukacja w Polsce
W sumie trochę zdziwiłam się, że nie było jeszcze takiego tematu tutaj Tongue

Pytania właściwie same się nasuwają, co myślicie o Polskich szkołach i sposobie nauczania ? czy w ogóle warto iść na studia ? plus ingerując trochę w polityczno-oświatowe tematy "na czasie" czy likwidowanie gimnazjum to dobry pomysł ?

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że mamy w dużej części typowe teoretyczne nauczanie. W sumie jest to jakiś plus naszej edukacji, że w porównaniu z zachodem często możemy się pochwalić większą ogólną wiedzą. Materiał natomiast jest coraz mocniej ograniczany (nawet na studiach). Gorzej jak tendencja będzie się nasilać, a MEN nie da nic w zamian (np. jakieś sensowne praktyczne zajęcia).

Jeżeli chodzi o szkoły średnie to podstawowym błędem jest uznawanie LO za szkołę dla prymusów i "tych mądrzejszych". Może oferują one lepsze teoretyczne przygotowanie ale co z tego ? Z drugiej strony dobrych techników też jest niewiele, przynajmniej ja o takich zbytnio nie słyszałam. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że podczas zajęć gra się w cs'a Tongue Trochę też chyba brak nauczycieli, którzy rzeczywiście chcą czegoś uczyć.

Studia też niewiele oferują, nawet na dobrych państwowych uczelniach. Prowadzący żyją w dosyć teoretycznym świecie fantazji i zadają dosyć nieżyciowe zadania gdzie ludzie z zewnątrz (np. firmy z którymi się współpracuje w ramach jakichś projektów) łapią się za głowę pytając "ale po co to w ogóle". My nie wiemy, oni nie wiedzą, profesorowie wiedzą lepiej Big Grin Sprawę załatwiają często koła naukowe i jakieś poza uczelniane aktywności plus wspomniane wyżej współprace z firmami przy projektach. Samo bycie na dobrych studiach daje dość dużo profitów, które można wykorzystać albo nie. Od razu dla przeciwników bardziej humanistycznych studiów, znam osobę po bibliotekoznawstwie(dla większości nie kojarzy się to zbytnio z przyszłościowym kierunkiem), która znalazła pracę od razu po studiach. Wystarczyło robić coś poza studiowaniem i zapisać się na dodatkowe wolontariaty w którejś z bibliotek.

Ogólnie wydaje mi się, że jeżeli jest taka możliwość to warto iść na studia ale tylko związane z jakimiś naszymi zainteresowaniami, inaczej będziemy się tylko nudzić i męczyć.

Gimnazja ogólnie były złym pomysłem (według mnie), szybko je wprowadzili, są takim słabym okresem przejściowym gdzie dzieciaki myślą "to nie jest już podstawówka, jestem prawie dorosły". W dodatku, wprowadziły sporo zamieszania. Z drugiej strony, likwidowanie ich w taki sposób w jaki próbują zrobić to nasi rządzący też nie jest dobre. Ogólnie w sprawach oświaty raczej nie powinno się działać szybko i bombardować szkolnictwo ustawami.

[Obrazek: t65bis.png]
30.07.2016 00:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Rudzish Offline
Kapitan
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 677
RE: Edukacja w Polsce
Ja jestem pokolenie bezgimnazjalne. Zaliczyłam 8 lat podstawówki i do dziś wspominam ją z uczuciem. Osiem lat w klasie z tymi samymi ludźmi, mniej więcej 5-6 klas równoległych z tego samego rocznika. Rywalizacja między klasami, wybieranie miss misterna szkoły, który to tytuł utrzymywał się latami, wspólne dyskoteki szkolne, zawody sportowe, literackie, olimpiady... zawsze byliśmy jakoś zjednoczeni w tej rywalizacji. Każdy chociaż z widzenia znał nawet największe szare myszki z tego samego rocznika. Klasa "E" rządzi Tongue Znaliśmy się tak dobrze, że liderzy Klas, potrafili dogadać się w sprawie bądź wielkiej ucieczki wszystkich 7 klas w dzień wagarowicza, bądź akcji dla nauczycieli, a 5 klas, w każdej po dwadziesciakilka osób to spora chmura nastolatków do ogarnięcia się. I była zgoda i było fajnie, szkoła była podzielona jedynie na 3 budynki, główny dla klas 4-8 i dwa małe dla klas 0-3. Mam wrazenie, że gimnazja podzieliły ludzi, na tych gorszych smarkow z podstawówki i nas gimnazjalistow, a wciąż w tej samej szkole.

Poza tym sama kultura i wychowanie nastolatków pozostawia wiele do życzenia. Ja pochodzę z czasów, gdzie szacunek dla nauczyciela był niepodwazalny. Z ręką na sercu, nigdy nie zdarzyło się że ktoś obraził nauczyciela, czy odmówił wykonania kary ( co innego w liceum, ale to chyba od poziomu liceum już zależało) Gimnazjalisci przechodzą w tym sami siebie.

Co do edukacji... kurcze to jest temat rzeka. Mnie mama zawsze powtarzała, uczysz się dla siebie i swojej przyszłości nie dla ocen. Trzeba było jej słuchać, bo mnie w pełnii zadowalaly 4, z przedmiotów których nie lubiłam, a potem przy egzaminach na uczelnie niestety wyraziły braki wiedzy i nie dostałam się ani na wymarzony kierunek, ani na żadną z 3 uczelni, na którą chciałam.
Z tym co mam teraz, siedzę za granicą robiąc coś, kompletnie nie związanego ze studiami.

Czy to wina edukacji? Nie, raczej moja. Ci którym zależało, naprawdę zależało by osiągnąć co chcieli, udało się. Owszem kosztowało ich to dużo wyrzeczeń, na które mnie się nie chciało zdobyć, ale dzisiaj oni są kimś. Lekarzami, specjalistami czy mają doktoraty i dobre posady. Tyle, że odkąd pamiętam, na lekcjach zawsze umieli wie ej niż wymagał program, do klasowek zawsze byli przygotowani, nie chodzili tak często na wagary i byli zdeterminowani na osiąganie celów.

Edukacja chyba nie ma tu nic do rzeczy, bo ta polska jest jeszcze w miarę dobra i daje szerokie możliwości, człowiek jak jeszcze nie wie co chce robić, idzie do LO żeby dać sobie jeszcze trochę czasu na życiowe decyzje, ja na to tak patrzyłam zawsze. Nie uważam że ogolniak jest lepszy od zawodowki, bo jak ktoś chciał zostać mechanikiem i wiedział o tym to szedł do mechanika, jak ktoś marzył o byciu szefem kuchni szedł do garów, znaczy do tej... eee..Matko..Gastronomicznej! Poza tym nikt nie mówi że po technikum nie można iść dalej na studia.
Problem polega na tym, że wielu ludzi przez całe życie nie wie co chce robić w życiu i nawet jak się w końcu zdecyduję to i tak tylko dlatego że już musi. Dziobie potem te studia, dziubie, kończy i mając już w ręku papier, dochodzi do wniosku, że on tego nie chce robić resztę życia albo nie jestem na tyle dobry, żeby się tym zajmować. Ale się rozglądałam.....
31.07.2016 13:21
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,810
RE: Edukacja w Polsce
Najważniejsze to wiedzieć co chce się robić w życiu ;P
Bez tego człowiek będzie się miotał jak kot w marcu.
Tak jak napisano wyżej, nawet jak skończysz studia to nic ci nie da jeżeli nie poświęcisz więcej czasu na zbieranie DOŚWIADCZENIA. Teoria jest ważna, ale to doświadczenie jest NAJWAŻNIEJSZE.
Oczywiście taki zawód jak lekarz musi mieć ogromną wiedzę teoretyczną ze swojej specjalizacji, jednak i on musi spędzić kilka lat na stażu (wyleciało mi z głowy jak to się nazywa więc napiszę "staż"), by zgłębić różne przypadki i wynieść z tego wiedzę i stać się lepszym lekarzem itd.

Jednak do rzeczy...
Gimbazjum od początku było kiepskim pomysłem. To tak naprawdę o jeden rok dłuższa podstawówka!
Straciła na tym szkoła średnia, gdzie już pomału powinno się kształtować zawodowców.

Rudzish napisał(a):Poza tym sama kultura i wychowanie nastolatków pozostawia wiele do życzenia. Ja pochodzę z czasów, gdzie szacunek dla nauczyciela był niepodwazalny.
To jest chyba znak czasów... Niestety...Nic nie można zrobić takiemu gówniarzowi i obchodzi się z takim jak z jajkiem. W innym przypadku wściekli rodzice przyjdą i się poskarżą na nauczyciela, który może nawet stracić prawo wykonywania zawodu. Więc dlaczego taki młody miałby się podporządkować?

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
31.07.2016 18:16
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama