Aktualny czas: 14.12.2017, 21:07 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektrownia Atomowa.
Autor Wiadomość
Komimasa Online
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,463
Poziom ostrzeżeń: 5%
Elektrownia Atomowa.
Hmm tak myślałem, że mało ambitnych tematów tutaj mamy, ale wystarczy wejść w tę zakładkę by przekonać się, że wcale tak nie jest. Szkoda, że tam małe dysputy w nich trwają, no trudno.

Więc przejdę do kolejnego tematu. Co powiecie na temat pozyskiwania energii z elektrowni atomowych?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Zapraszam do dyskusjiSmile Pozwolę się wypowiedzieć nieco późniejSmile

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

08.11.2009 20:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Grigorij Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 3,281
Poziom ostrzeżeń: 0%

Jestem za. Za pomocą elektrowni atomowej mniejszym kosztem można pozyskać więcej energii niż w cieplnej, a poza tym w tej drugiej przy spalaniu tylu ton węgla cierpi na tym środowisko. Ważne jest tylko by taką elektrownię budowano z głową, solidnie i dokładnie. Bo jak będzie coś nie tak to niewesoło. Lecz obecnie mamy na tyle rozwiniętą technologię że takie wypadki jak w Czarnobylu nie powinny mieć miejsca. Energia jądrowa jest ekonomiczniejsza i mniej by się płaciło za prąd.

[Obrazek: vYg1BTA.png]
08.11.2009 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Tatra Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 529

Heh, trudny temat Big Grin. Ciężko jednoznacznie określić, czy elektrownia atomowa jest dobra czy zła. Wielu naukowców uważa, iż jest ona bardziej ekologiczna od elektrowni cieplnej, która emituję wiele szkodliwych produktów spalania. Co jednak z odpadami radioaktywnymi? Czy również nie są wysoce niebezpieczne dla środowiska? Wydaję mi się, że tak, jednak odpowiednio składowane nie stanowią większego zagrożenia. Po za tym słyszałem, że elektrownie atomowe produkują niewiele odpadów. Myślę, że groźniejsze są same elektrownie, w których w każdej chwili może dojść do awarii reaktorów atomowych. Prawdopodobnie wystąpienie takiego wypadku jest niewielkie, ale z historii wiemy, że katastrofy nuklearne już się zdarzały (Czarnobyl). Kolejnym minusem atomówek jest wysoki koszt wybudowania takiej elektrowni. Zwykła elektrownia ciepła kosztuje połowę mniej. Z drugiej strony paliwo jądrowe jest tańsze od paliw kopalnych, a z niewielkiej porcji uranu można wycisnąć więcej energii niż z kilku ton węgla. Reasumując... tak jak na początku, nie wiem co myśleć o tego typu elektrowniach. W każdym bądź razie nie chciałbym mieszkać koło takiej Big Grin

[Obrazek: the_witcher_sig_by_imperial_shagon.png]
08.11.2009 21:24
Gweloss Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 140

jestem całkowicie za... nawet jak wybudują kolo mej chaty... oby była solidnie zrobiona,monitorowana i nie zaniedbywana...
mniej kasy zuzywanej na (uran?), mniej odpadów... mniej kasy zuzywanej na pieprzone środowisko co daje np wiecej kasy w NFZecie...
Pozatym patrzcie... ile krajów ma te elektrownie i jakoś tragedi nie ma...
Big Grin
08.11.2009 22:42
Grigorij Offline
Yonkou
Pirat

*

Należy jeszcze wziąć pod uwagę że pokłady węgla nie są nieograniczone i kiedyś w końcu trzeba będzie się przerzucić na inny rodzaj energii. A jeśli nastąpi to wcześniej, nie trzeba będzie wysyłać górników głębiej i głębiej na śmierć.

08.11.2009 22:47
Tatra Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 529

Uran też jest wydobywany w kopalniach, logicznie więc myśląc też się kiedyś wyczerpie. Wtedy zostanie nam już tylko wiatr i Słońce :mrgreen:

[Obrazek: the_witcher_sig_by_imperial_shagon.png]
08.11.2009 22:58
Tymek Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 530

"Polska jest jedynym krajem na świecie, który do produkcji energii elektrycznej używa niemal wyłącznie węgla" - podręcznik dla klas 3 gimnazjum.
Powiem jedno - ŻENADA!!!

Technologia cały czas szybko się rozwija, ale Polska najlepiej pozostałaby przy "starych sprawdzonych metodach". Jestem zdecydowanie za wybudowaniem elektrowni atomowej w Polsce. Tyle się słyszy o ekologii więc dlaczego rząd, ma problem z podjęciem decyzji w tej sprawie? Jak usłyszałem, że taka elektrownia może się pojawić w Polsce, lecz nie prędzej niż w 2030 r. - parsknąłem śmiechem. Jak dla mnie jest tyle pozytywnych argumentów za wybudowaniem atomówki w naszym kraju, że nie wiem, co tu się wachać.
Tym bardziej, że Polska to kraj, który ma nawet sporo uranu, bodajże 1,3 grama na metr sześcienny czy kwadratowy? Nie wiem, ale reasumując - jestem za!

[Obrazek: 19979393.png]
08.11.2009 23:00
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,193

Elektrownia atomowa jak najbardziej. Z tego co się orientuję to w Polsce jest chyba tylko jedna, gdzieś w okolicach Bełchatowa i tam miasto ponoć nieziemską kapuchę z tego ciągnie. Jak dla mnie nie ma żadnych przeciw. Katastrofa w Czarnobylu była straszna, ale dziś wątpię by coś takiego stało się ponownie. Prąd będzie tańszy, co w dobie kryzysu będzie z pewnością bardzo cenne. Dodatkowo wydziela ona mniej odpadów niż zwykła. Zwykłe elektrownie masakrycznie zanieczyszczają środowisko, (przez ten smog, jeszcze niedawno na google earth nie mogłem domu zobaczyć Tongue.

08.11.2009 23:05
Grigorij Offline
Yonkou
Pirat

*

Specjalnie odgrzebałem stary zeszyt do fizyki żeby to sprawdzić i mam tam wyliczone że z 1kg uranu osiągnie się podobną ilość energii co z 2500 ton węgla. Różnica jest astronomiczna.

08.11.2009 23:13
Komimasa Online
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,463
Poziom ostrzeżeń: 5%

Właśnie, węgiel nie jest surowcem odnawialnym, a tym bardziej niewyczerpalnym. Totalnie się nam nie opłaca ten węgiel, z drugiej strony co w tedy z górnikami? To też jest jakieś miejsce pracy. Jeśli z tego zrezygnować, to rząd musi znaleźć jakieś inne zajęcie.

Wszyscy mają. Tylko tak, jak bym się bał, by taką elektrownię budowano u nas w Polsce.
Ino z innych powodów niż lud. Bo ludzie, to najchętniej postawili by ją albo blisko granicy niemieckiej, albo wschodniej. Mi się wydaje, że lepiej na zachód, może same Niemcy się zmartwią i będą wysyłać swoje kontroleSmile

Powiem tak, moim zdaniem jesteśmy totalnie nie przygotowani na takie ryzyko. I tu i 100 lat nie pomoże, jeśli ludzie się nie zmienią. Każdy patrzy jak zarobić, żeby jak najwięcej było do jego kieszeni. Już widzę zarząd takiej elektrowni... Oszczędzanie na wszystkim, wywóz śmieci radioaktywnych na pewno najtańszym możliwym sposobem, łapówki i udawać, ze wszystko gra. I tego się boję. Nie chcę tak myśleć o własnych rodakach, ale wiadomo jak jest...
Jakby były kontrole jakieś unijne czy coś, to już bym czuł się pewniej, ale i tak nie wiem... Aż szkoda słów na to pokolenie co jest teraz u władzy...

Z drugiej strony jest problem zacofanego ludu. Każdy powie kto mieszka na wschodzie by było jak najbliżej granicy niemieckiej i na odwrót. Ale najgorsze jest myślenie typu "Czarnobyl", wstyd mi za starszych ludzi, którzy wygadują takie głupoty.
Czarnobyl to była katastrofa, a winę za to ponoszą rządy ZSRR, kiedy robiono nie jakościowo, ale ilościowo. Liczyło się by wyrobić normę, a nie by było bezpiecznie, pewnie, bo z tego nie było pieniędzy. Doszło do katastrofy właśnie przez taki sposób rozumowania, a wręcz przez taką politykę gospodarczą. I to są fakty historyczne. Ale nie kogoś spytać to ci powie "A jak powtórzy się tragedia w Czarnobylu"?

Tyle, że u nas polityka oszczędzania, nadal nie wiedzieć czemu ma wyższy priorytet niż zagwarantowanie bezpieczeństwa czy cokolwiek innego.

EDIT

HAHAHAHAHA! Bełchatów ma elektrownię zwykłą na węgiel, wiem bo jestem z Bełchatowa. Ta elektrownia dostarcza 30% energii krajowi, ale o atomowej to nie słyszałemTongue
Trzepie kapuchę? Szkoda, że tego nie widaćTongue

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

08.11.2009 23:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama