Aktualny czas: 27.05.2018, 11:37 Witaj! (LogowanieRejestracja)

W końcu pojawia się u nas nowy rozdział Op.rozdział 904
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fantasy/SF: Polska vs Zagranica
Autor Wiadomość
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
Fantasy/SF: Polska vs Zagranica
Nazwa tematu wydaje mi się dosyć klarowna. Otóż pytanie jest dosyć proste: wolicie Fantasy/SF w wydaniu polskich autorów czy może zagranicznych?

Po moich dotychczasowych doświadczeniach z gatunkami (głównie fantasy), obstaje póki co przy krajowych tytułach. Pewne różnice w stylu pisania rodzimych, a zagranicznych autorów wynikają za pewne z pewnych różnic kulturowych, innej mentalności, niezależnie jednak co je powoduje wolę "swojski" sposób tworzenia. Biorąc do ręki książkę "naszego" autora mam często gwarancje dostania tego co lubię humoru (często czarnego), ironii, dobrych dialogów i przede wszystkim rzadko wcina się gdziekolwiek patos, którego niezwykle często nie potrafię zdzierżyć. Czytając np. Amerykanina wiele rzeczy wydaje mi się ugrzecznionych, choćby brak wulgaryzmów. Nie mówię od razu, żeby rzucać bluzgami na lewo i prawo, ale takie przekleństwa są integralną częścią języka i pozbywanie się ich z mowy bohaterów potrafi spłaszczyć postać, bądź też nie tworzyć poczucia wiarygodności. Bardziej też chyba wolę, o czym napomknąłem, gdy tekst opiera się na dobrych dialogach aniżeli opisach. Poza chyba Grzędowiczem, polskim autorom fantasy praktycznie zawsze lepiej wychodzi to pierwsze. Aczkolwiek, żeby nie było tak różowo, to w zagranicznych książkach często widzę o wiele większe dbanie, aby świat przedstawiony był spójny, rozbudowany i interesujący. A dobry setting znaczy dla mnie wiele. : D Zdaje sobie sprawę jednak, że trochę koliduje to z tym co wcześniej napisałem, znaczy o moim upodobaniu do dialogów. Ale akurat w tym przypadku nie można mówić, że nie można mieć wszystkiego i są autorzy, którzy potrafią pogodzić wszystko (Ubóstwiany przeze mnie Sapkowski).

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
16.02.2013 01:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
xav92 Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 1,897
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Fantasy/SF: Polska vs Zagranica
Hmm ja mam dość wybredny gust ale osobiście obstaje przy zagranicznych twórcach takich jak Martin czy Tolkien. Nie wiem czemu ale za wyjątkiem Sapkowskiego nie potrafię czytać polskich autorów. Jakoś nie przemawiają do mnie ich dzieła.

Cytat:"Przez czynienie sobie dobra nawzajem, do dobra ogólnego." J. Kano
16.02.2013 11:39
Nac Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 734
Zauważyłem, że zagraniczne tytuły o wiele lepiej mi się czyta, niż nasze rodzime, w niektórych wyjątkach oczywiście. Polskie książki troszkę mnie odpychają i automatycznie tracą dla mnie swój klimat, sam nie wiem dlaczego. Oczywiście posiadam parę książek polskich pisarzy jak Sapkowski, Komuda czy Piekara, ale i tak bardziej przemawiają do mnie w większości zagraniczni pisarze.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.02.2013 23:53 przez Nac.)
16.02.2013 13:57
Taboretto Offline
Supernova
Pirat

*
Liczba postów: 807
Jeśli chodzi o Science - fiction to zdecydowanie lubię dzieła Stanisława Lema. Przy nie jednej jego książce którą przeczytałem miałem wrażenie że stałem się nieco mądrzejszy xd Jego książki nie są dla wszystkich nie raz jest tam pełno dydaktyki,rzucania mnóstwem łacińskich cytatów które nawet nie są przetłumaczone (co mnie zawsze irytowało xd) i dużo filozoficznych przemyśleń przy których nie raz sam czytelnik zaczyna własne przemyślenia. Zaś co Spakowskiego to właśnie ten swojski, słowiański klimat jego sagi o Wiedźminie powoduje ze naprawdę przyjemnie się to czyta. Jeśli mam być szczery to jego książki są bardzo dojrzałe. Klasyczny "Władca Pierścieni" i inne książki z tego uniwersum zwłaszcza "Silmarilion" wyglądają przy "Wiedźminie" jak zwykłe baśnie z dawką akcji choć tu oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to że książki Tolkiena są tym dla gatunku fantasy co "Dragon Ball" dla shounenów, to protoplasta,początek całego gatunku itd. Choć tak czy inaczej przyznaje się że niewielu polskich autorów czytam no w sumie jeszcze w dzieciństwie czytałem komiks słowiańskiej wersji "Asterixa i Obelixa" czyli "Kajko i Kokosz" Big Grin

[Obrazek: MsPwoy.jpg]
16.02.2013 18:35
Duda Offline
Szczur Lądowy
Pirat

*
Liczba postów: 28
Nie potrafię ocenić.Prawdą jest,że książek zagranicznych autorów jest znacznie więcej niż naszych rodzimych,ponieważ obejmuje znacznie szerszy zakres tytułów.Z polskich autorów przeczytałem kilka perełek,na które czekam/czekałem z niecierpliwością od 1 tytułu.Przykładem takich książek są np."Achaja" Andrzeja Ziemiańskiego,"Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza czy "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego.Jednakże książek zagranicznych autorów jest znacznie więcej,a co za tym idzie jest tam wiele więcej perełek.Przykładem może być np."Cykl Demoniczny" Pettera V. Bretta czy "Kroniki Królobójcy" Patricka Rothfuss'a.Dla mnie nie ma różnicy jakiego autora jest dana książka.Oceniam tylko i wyłącznie treść,a i podziwiam ludzi,którzy potrafią obrać historie w takie słowa,aby nie można było się od niej oderwać godzinami.

[Obrazek: meldy.png]
09.06.2013 14:11
Zoro Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 458
Osobiście czytam głownie polskich autorów fantasy. Kiedyś dałem im szanse by mnie przekonali i nie zawiodłem się. Dobrych polskich autorów jest wielu. Każdy z nich trzyma w miarę dobry, wysoki poziom. Oczywiście zdarzają się im słabsze pozycje ale to normalne.
Na rynku jednak rządzą i dzielą zagraniczni pisarze co jest naturalne biorąc pod uwagę przeważającą liczbę tytułów, co nie przekłada się na jakość większości tych dzieł. Jednak wśród nich jest równie wiele wspaniałych powieści.
Określenie co jest lepsze ze względu na pochodzenie pisarzy jest chyba niewłaściwym kryterium. Każdy szuka historii, sposobu pisania przemawiającej do niego. Ale porównywać będziemy ich zawsze. Mnie tylko denerwuje podejście niektórych ludzi, którzy uważają z góry, że jak polskie to gorsze i nawet nie sprawdzają czy tak rzeczywiście jest. A na omawianej płaszczyźnie polskie dzieła wypadają całkiem nieźle na tle świata.
26.11.2013 23:29
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,677
Poziom ostrzeżeń: 10%
Cóż, nie da się ukryć, że polska współczesna fantasy prezentuje się mniej więcej tak: "Wiedźmin chędożył ją gromko", albo "Achaja puściła się, zbijając tym samym cenę". Zachodnia fantasy jest pod tym względem o wiele bardziej wyczulona. Chociaż... Mamy coś takiego, jak "Gra o Tron", której na szczęście nie czytałem i czytać nie zamierzam Big Grin

[Obrazek: giphy.gif]
02.12.2013 11:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Zoro Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 458
(02.12.2013 11:40 )Orzi napisał(a):  Cóż, nie da się ukryć, że polska współczesna fantasy prezentuje się mniej więcej tak: "Wiedźmin chędożył ją gromko", albo "Achaja puściła się, zbijając tym samym cenę".

Orzi, jest to bardzo duże uogólnienie. Sapkowski i Ziemiański to nie jedyni autorzy. Jednak to prawda, że najpopularniejsze polskie tytuły poniekąd tak wyglądają. Sam takie rzeczy czytam i lubię.
Ale jeżeli chcesz coś "ambitniejszego", w innym stylu co wyszło spod pióra polaka to też da się znaleźć.
02.12.2013 15:58
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama