Aktualny czas: 19.09.2017, 15:27 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Nabór na adminów.
Potrzebni mi są ludzie, którzy mogą mi prowadzić nakamę:) Więcej informacji -> Tutaj <-
Odpowiedz 
Gender w życiu codziennym
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,246
Poziom ostrzeżeń: 5%
Gender w życiu codziennym
O gender (pozwolę sobie używać tego terminu, gdyż rodzajowość brzmi dla mnie strasznie i raczej z rzadka będę się tym posługiwał) słyszymy niemal na każdym kroku, czy to w telewizji, czy ktoś wspomina o tym w komentarzach.

Ponieważ wielu ludzi błędnie odbiera gender pozwolę sobie w kilku słowach powiedzieć, co to w ogóle jest. Nie tak dawno spotkałem się z wypowiedzią, że to przez trend gender ludzie zmieniają płeć lub odnoszą się tylko do cech fizycznych danej osoby. I tutaj chciałbym zaznaczyć, że jest to bardzo błędne założenie, gdyż "gender" dotyka w mniejszym lub większym stopniu każdego z nas, to pytanie o rodzaj nie o płeć. Na gender składa się ciało, zachowanie oraz to, co mamy w mózgu i to właśnie ta trzecia strefa wydaje się tutaj najistotniejsza.

Tak naprawdę spektrum jest tutaj wręcz ogromne.
Otóż jakoś w XX wieku (chodziło o to, że to nie były czasy nam współczesne, a raczej odległe) w pewnym kraju Skandynawskim (nie pamiętam którym), odśnieżano w pierwszej kolejności drogi, a dopiero później chodniki. Ze statystyk wynikało, że zimą bardzo dużo kobiet oraz osób w wieku podeszłym ulega wypadkowi, a to coś sobie zwichnie, a to złamie nogę, bo się poślizgnie. Jeśli chodzi o starców to tutaj teorie mogły być różne, ale jeśli chodzi o kobiety, to zestawiało się je od razu z mężczyznami, u których liczba tego typu kontuzji była zauważalnie mniejsza. No i rozwiązanie tej zagadki było następujące: więcej kobiet doznawało kontuzji, bowiem mężczyźni jeździli do pracy, a kobiety chodziły do sklepu rano itd I gdy zdano sobie z tego sprawę wtedy dopiero zaczęto najpierw odśnieżać chodniki, a potem dopiero drogi.

Gdy zapytano mężczyzn kim są, odpowiedź była "człowiekiem", natomiast kobiety najczęściej odpowiadały "kobietą" lub nawet "matką". To też pokazuje, że samemu terminowi "człowiek" przypisana jest od razu męska rodzajowatość.

Jak więc widzimy zagadnienie jest bardzo obszerne i jest o czym dyskutować, a zawsze można się przecież czegoś nowego dowiedzieć.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.03.2015 21:22 przez Komimasa.)
23.03.2015 21:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,103
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Gender w życiu codziennym
Ja słyszałam, że w gender po prostu chodzi o równouprawnienie. By tak jak baby mogą chodzić w spodniach i nikt ich nie wytyka, tak faceci mogli założyć sobie spódnice. Nie dlatego, że spódnica jest babska a oni są pedałami (bo kobiety w spodniach to nie lesby przecież), ale dlatego, że po prostu tak chcą, a przecież to tylko ubiór.
Ofc ciucha użyłam jako przykładu. Ogólnie ponoć chodzi o jakieś równouprawnienie, tylko media to przedstawiły jako dążenie do promowania swojej zboczonej natury xd.

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
23.03.2015 21:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,810
Gender (ang. gender, czyt. dżender; płeć kulturowa, płeć społeczna, płeć kulturowo-społeczna, płeć/rodzaj, czasami także jako płeć psychologiczna lub psychiczna) – jest to suma cech osobowości, zachowań, stereotypów i ról płciowych, rozumianych w danym społeczeństwie jako kobiece lub męskie, przyjmowanych przez kobiety i mężczyzn w ramach danej kultury w drodze socjalizacji, nie wynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała pomiędzy płciami, czyli dymorfizmu płciowego. Gender, czyli kulturowy składnik tożsamości płciowej, przekazywany jest poszczególnym jednostkom w sposób performatywny, czyli poprzez uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Na płeć społeczną składać się może np. sposób ubierania się, sposób zachowania, oczekiwane funkcje w ramach społeczeństwa, sprawowana władza itp. Gender odróżnia się tym od płci biologicznej (ang. sex), czyli sumy cech fizycznych i zachowań seksualnych wynikających z odmiennych funkcji i ról obu płci w procesie rozmnażania płciowego.

Czyli samo "gender" znaczy tylko tyle, że (posłużę się przykładem Nami) facet nosi spodnie, a kobieta sukienkę. To społeczeństwo tworzy "gender". Jeżeli jakieś zachowanie jest postrzegane jako męskie lub żeńskie, jest to gender.

Jeszcze z tymi chodnikami (co to ma wspólnego z tematem? XD) Na to wychodzi, że po zamianie to pewnie więcej było wypadków samochodowych, które są groźniejsze od "wywrotek" pieszego.

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.03.2015 21:58 przez Ponury.)
23.03.2015 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Stepi, Orzi: A co to znaczy "taki temat"? Bo mój poprzedni tyczył kontrowersyjnych warsztatów, jako metody uczącej tolerancji dla ludzi odmiennej rasy, a że rozmowa zmieniła zupełnie tor to już nie moja wina. Które to są te "lewackie tematy"?

Przeczytaliście w ogóle mój post? Wyjaśnienie czym jest gender? Bo mam wrażenie, że ulegliście propagandzie medialnej i nie zdajecie sobie sprawy, czym tak naprawdę jest gender.
A jak i na taką dyskusję nie macie ochoty, to wystarczy nie wchodzić w takie tematy. Dlaczego z grupą (nie uczęszczającą na fakultet) na korytarzu mogę o tym rozmawiać, wymieniać spostrzeżenia, a na nakamie to już nie?
Tak się składa, że od nowego semestru chodzę na fakultet o gender i uważam, że jest to bardzo interesujący temat, który jest nie wiedzieć czemu spychany na margines. I sama frekwencja na nim pokazuje z czym ludziom kojarzy się gender. Mój kumpel też miał do tego negatywne podejście bo nie będzie słuchał o "ciotach".

-------------------------------
A teraz wracając już na tor dyskusji.
Także słyszałem o tym "równouprawnieniu". Na razie miałem dopiero wprowadzenie, ale w gender nie chodzi o to, żeby pozwolić facetowi chodzić w sukience. Przynajmniej z tego, co na razie zrozumiałem, chodzi raczej o nieszufladkowanie ludzi pod względem rodzaju. Czyli najogólniej mówiąc jak "mężczyzna", to od razu zakłada się, że posiada szereg danych cech, a jako mały chłopiec nie może bawić się lalkami. I to samo tyczy dziewczynek, że jak się bawią samochodzikami, to przykleja im się etykietkę "chłopczyca".

Ponury, nie wiem po co przytaczasz tę definicję, każdy jak chce może sobie wejść i przeczytać ją na wiki, czy skąd to wziąłeś, a dla mnie bynajmniej brzmi ona jak naukowy bełkot i jest sformułowana dość niejasno.
Co do sukienki i spodni odpowiedziałem powyżej. Z kolei bardzo mnie cieszy, że zapytałeś co wspólnego ma przykład z chodnikami z całym tematem. Miał to być jeden z wielu przykładów sfery społecznej, która zahacza o gender. W tym wypadku rodzaj definiował rolę społeczną, czyli kobiety zostające w domach i dopiero jak spojrzano z tej strony odkryto przyczynę. Przypominam jednak, że to było dość dawno, kiedy kobiety ze średniej klasy społecznej nie pracowały.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.03.2015 01:34 przez Komimasa.)
24.03.2015 01:26
Weather Online
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,199
Poziom ostrzeżeń: 20%
Gender pierdzieli jak potłuczony bo ma wyrąbane na "równouprawnienie" a chodzi mu jedynie o rozgłos bo potrzebuje uwagi z powodu niskiej samo oceny. "Genderzy" byli na całym świecie od wielu lat, różnica jest w tym że tamci nie pierdzielą do kamer jacy są uciśnieni, są swoją własną płcią, i sobie żyją w takim a nie innym stylu, i nie sr*ją się do innych o to jak im uwagi nie poświęcają.

Fakt faktem jest że są tylko dwie płci, a co ludzie sobie nawymyślają czy nazwą, nie mogło by mnie mniej obchodzić.

[Obrazek: a5d45uF.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.03.2015 01:34 przez Weather.)
24.03.2015 01:33
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Jeżeli definicja z wiki nie jest dla Ciebie jasna to nie wiem jaka może być jaśniejsza Tongue

Dla "matołków", którzy nie potrafią znaleźć i przeczytać co to gender prosze bardzo:
https://www.youtube.com/watch?v=hmuMw-hRQ9w
PROFESOR Lew Starowicz wyjaśnia o co chodzi z tym gender Tongue

24.03.2015 01:54
Gatana Offline
Kapitan

*
Liczba postów: 636

[Obrazek: RvSoN0h.png]
24.03.2015 01:58
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Wypowiedź Weathera bez komentarza. Zero merytoryczne. W dodatku widać, że nie ma pojęcia o czym mówi.

Jak poczytałem sobie czym ten profesor się zajmuje, trudno jest mi nie sądzić, że ma poglądy prawicowe. Obejrzałem i obawy się sprawdziły. Psorek gada właśnie o cechach biologicznych i na koniec porusza temat zmiany płci, ech to było pewne ale cóż, wolałem obejrzeć. Czyli krótko mówiąc nie jest dla mnie autorytetem w kwestii gender.

Tak właściwie tekst od Gatany jest tym, co widać wyraźnie w społeczeństwie, jedno wielkie uprzedzenie na coś, co jest normalne i nikogo nie gryzie i mam nadzieję, że już skończą się te niskich lotów docinki, bo temat jak każdy inny a gnój się wokół niego robi zupełnie nieuzasadniony.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.03.2015 02:26 przez Komimasa.)
24.03.2015 02:13
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Jeżeli dasz jakiś artykuł naukowy, bądź wykład przedstawiający rzecz z "lewej strony" (który pewnie też będzie wybiórczy) to daj go tutaj, a chętnie obejrzę/przeczytam.

24.03.2015 02:30
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Masz rację, przepraszam, bo w tej chwili zbagatelizowałem z miejsca twoje źródło, zakładając, że jak prawicowe, to uprzedzone.

Podchodząc do tego filmiku rzetelniej. On w ogóle nie nawiązuje do kwestii płci społeczno-kulturowej, tylko stara się mówić o tym zjawisku na tle seksualności, chyba to przejrzałeś całe, skoro podałeś link, więc dostrzegasz różnice w tym co on mówił a co jest wałkowane tutaj, o czym wspomina choćby autor bloga, do którego link podała Gatana. Ten profesor mówi o biologicznym postrzeganiu, pożądaniu i zmianie płci na końcu, nie zaś o tym, jak rodzajowość wpływa na życie codzienne. Podaje przykład z dziećmi wybierającymi zabawki, gdzie sama metoda metodologiczna budzi zastrzeżenia itd Tak naprawdę jedynie ostatnie zdanie wnosi coś ciekawego, mianowicie nie wpisywanie się w gender przypisany dla danej płci owocuje zmniejszeniem pożądania (chociaż to też bardziej wynika z roli społecznej narzuconej przez gender). Czyli kobieta bardziej będzie pożądała męża pracującego niż siedzącego w domu i zajmującego się dziećmi, co stoi właśnie w sprzeczności z cechami przypisanymi mężczyźnie przez społeczeństwo i kulturę. Z drugiej jednak strony nie wiadomo, jak silny jest tu wpływ społeczeństwa, co może być zmienną wpływającą na końcowe wnioski.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.03.2015 02:47 przez Komimasa.)
24.03.2015 02:42
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama