Aktualny czas: 24.11.2017, 11:31 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Gin no Saji (Silver Spoon) czyli FMA na farmie
Autor Wiadomość
Szogun Niedostępny
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,116
Gin no Saji (Silver Spoon) czyli FMA na farmie
Przyznam się szczerze, gdy FMA się skończyło byłem nieziemsko ciekaw z czym pani Arakawa wyskoczy. Jest moją ulubioną mangaką z gatunku shounen, nie kwestionowaną królową tworzenia ciekawych, interesujących i trzymających się zgrabnie historii. Gdy w końcu nadszedł ten cudowny dzień i wyszedł pierwszy rozdział Gin no Saji, wręcz nie mogłem usiedzieć na miejscu czekając na pierwsze angielskie tłumaczenia. W trakcie czytania jednak mój entuzjazm po woli zaczął maleć. School life, komedia, romance ? Do tego wszystko kręcące się w okół roli... Daleki to było nie powiem od moich oczekiwań. Może dlatego poczułem lekki zawód, nie doceniłem autorki FMA i jej nową serię spisałem na straty ze znaczkiem zmarnowanego potencjału autorki. Potem jednak na wieść o ekranizacji serii powróciłem do mangi. Łyknąłem cały pierwszy tom i już wiedziałem, że jest na co czekać.

[Obrazek: gin-no-saji.jpg]

Hachiken jest jak to zwykle bywa w tego typu seriach, świeżakiem. Pochodzi z Sapporo i nikt z początku nie wie wraz chyba z głównym bohaterem, co on robi w Ezono. Szkole rolniczej, do której uczęszczają głównie dzieci z rodzin rolniczych, które swoją przyszłość zaplanowe mają od dnia narodzin. Nie zapowida się to interesująco prawda? Ale to tylko pozory. Kiedy wrócę wspomnieniami wstecz, to pradawanego 2003 roku, mój kontakt z FMA był wręcz identyczny. Cały koncept serii nie brzmiał za ciekawie i odepchnął mnie od siebie. Pani Arakawa uwielbia jednak zaskakiwać i muszę przyznać, że udało jej się to znów. Seriia bowiem posiada wszelkie zalety jakimi cechował się FMA. Genialną paletę ciekawych i wyróżniających się (co prawda charakterem) postaci (bowiem wizualnie wiele osób zauważy dużo znaomych twarzy z FMA ). Do tego nie głupią historię, która powolnie zmierza ku celowi, którego jeszcze nie znam. Przyznam się szczerze, nie czytałem więcej mangi, pozostaję przy anime, które jest zrealizowane po mistrzowsku, niczym FMA B. Odpowiada za nie studio A-1 Pictures (Magi, Ao no Exorcist, SAO,Fairy Tail). Graficznie wszystko wygląda pięknie, animacja jest płynna, a openingi i endingi melodyjne, pasujące do klimatu serii i po pewnym czasie wpadające w ucho. Nie raz przyłapalem się na tym, jak pod koniec odcinka z bananem na twarzy nucę sobie lecący w tle ending i myślami jestem już w następnym tygodniu oglądając kolejny epizod.

Anime wychodzi w czwartki, obecnie mamy drugi sezon, bowiem mądrzy ludzie wpadli na pomysł, aby nie robić z tego tasiemca, który dogoni nagle obecne wydarzenia z mangi i się urwie. Pierwszy sezon który wyszedł w sierpniu miał 11 odcinków, w styczniu tego roku wystartował 2 i ma ich w momencie pisania tego postu 5. Jeśli jesteś fanem FMA, do tego lubisz nie głupie, miłe dla oka, historie z życia wzięte polecam Gin no Saji. Jeśli jesteś fanem naparzanek i mordobić nie znajdziesz tutaj dla siebie nic ciekawego.

Seria nei tylko bawi cudownym humorem, ale też uczy. I nie nie jest to serial kierowany do młodszych odbiorców. Sceny są realistycznie odwzorowane, przyjdzie nam zatem ujrzeć na własne oczy narodziny jałówki, czy też być świadkami świniobicia w ubojni. Autorka wykorzystała bowiem całą swoją wiedzę i doświadczenie wyniesione z rodzinnej farmy na której się wychowała. Dodatkowym atutem jest w końcu możliwość poznania i rozkoszowania sięto drugą stroną japońskiej kultury, o której wiemy tak nie wiele. Jak wygląda życie na japońskiej wsi, czy bardzo różni się od naszego?

[Obrazek: 712b956dea4c8af08d1105190695b5591375955405_full.jpg]

Na sam koniec mam dobre wieści dla tych, ktorzy kochają papierowe wersje naszych ukochanych mang, ktore mogą zabrać ze sobą do łóżka i poczytać przed snem. Seria doczekała się polskiego wydania, które ruszyło w grudniu ubiegłego roku wraz z pierwszym tomem, a które przyniosło nam Waneko. Dziękuję im całym sercem i już złożyłem zamówienie na wszystkie 10 tomów, które dotychczas się ukazały. A jak będzie z wami ? Dacie szansę łyżeczce ?

MANGA

Wydawca
(oryginalny):
Wydawca
polski:
Autor:
Shogakukan Waneko Hiromu Arakawa

ANIME

Studio: Autor: Projekt: Reżyser: Scenariusz: Muzyka:
A-1 Pictures Hiromu Arakawa Jun Nakai
Tomoko Sudou
Kotomi Deai
Tomohiko Itou
Taku Kishimoto Shuusei Murai

Szoguna stronnicza ocena : gwiazdki i sparkle/ double complete rainbow !!!

[Obrazek: 7wge.png]

[Obrazek: monkey.png] http://z0r.de/195
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.06.2016 20:54 przez Murgrabia. Powód: Poprawiona ortografia)
07.02.2014 05:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,667
Poziom ostrzeżeń: 10%
RE: Gin no Saji (Silver Spoon ) czyli FMA na farmie
Zgadzam się, zgadzam się, po trzykroć się zgadzam! Seria jest kapitalna, chociaż oceniam ją w oderwaniu od słynnej poprzedniej mangi pani Arakawy. Mogę wręcz powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych serii obyczajowych, jeśli nie najlepsza jaką widziałem. Dużą zasługę ma w tym specyficzny klimat wiejskiego życia. Sam wychowywałem się na wsi i z radością patrzę na wszystkie zwierzęta i czynności z nimi związane wiernie przeniesione na ekran. Muszę przyznać, że europejska farma nie różni się prawie w ogóle od japońskiej, więc oglądając Srebrną Łyżkę nie mam poczucia wyobcowania, jakie towarzyszy mi przy wielu typowo japońskich slice of life'ach, akcja równie dobrze mogłaby dziać się w Polsce, a fabuła pozostałaby bardzo podobna. Postacie, jak wspominałeś, są świetne. Wszystkie, bez wyjątku. Twórcom udało się zmieścić ich multum w bardzo krótkim czasie ekranowym, ale każda ma własny charakter, własne problemy i jest bardzo charakterystyczna. Na szczególną uwagę zasługuje Hachiken, który jest wręcz przerysowanym przykładem typowego mieszczucha, że tylko jego pytanie "skąd się biorą jajka wspomnę". Z biegiem serii jednak uczy się bardzo szybko i okazuje się naprawdę wielopoziomowym charakterem, który pod talentem i uczynnością skrywa własne słabości. Jest miliard razy lepszy, niż większość bezpłciowych głównych bohaterów slice of life'ów, którzy nie reprezentują ze sobą absolutnie nic, a zgarniają wszystkie laski. Podsumowując - polecam, i z niecierpliwością czekam na więcej!

[Obrazek: giphy.gif]
07.02.2014 11:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Trace Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 589
Tak, gospodarstwo przedstawiona w Srebrnej Łyżce nie odbiega zbytnio od polskiego. Chyba na "farmie" Romanowskich. Big Grin

Mimo wszystko...
Polecam,
Trace

PS
Jest to pierwsza manga, którą będę regularnie kupował od polskiego wydawnictwa.

[Obrazek: 5YNqkDK.png]
[Obrazek: qdkUHad.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.02.2014 12:39 przez Trace.)
07.02.2014 12:38
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,667
Poziom ostrzeżeń: 10%
Mieszkam niedaleko magnata rolnego, to pewnie dlatego xD

[Obrazek: giphy.gif]
07.02.2014 12:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
BlackKuma Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,089
Poziom ostrzeżeń: 0%
A ja się guupi nawet nie połapałem, że to Arakawy Big Grin
Moja znajomość z serią to tylko oglądanie anime, ale... JEST ŚWIETNE! Super obyczajówka o życiu na farmie. Dla mnie miodzio.
Trace napisał(a):Jest to pierwsza manga, którą będę regularnie kupował od polskiego wydawnictwa.
Skoro jest manga to chyba ja teżBig Grin Tym bardziej, że nie zanosi się na jakiegoś super tasiemca, chociaż...Smile

.........._............_...........
........IOI'.'.'.'.'.'.'.IOI.........
........ \.'.'.'.'.'.'.'.'.'./..........
........".'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'"...........
........"""[!!!!] [!!!!]"""...........
.....""""" ...../..\....""""""........
...."""""" ..______..""""""".......
...""""""" .....__.....""""""""......
..""""""""\________/"""""""""...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.02.2014 17:18 przez BlackKuma.)
18.02.2014 17:16
szogu3 Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 386
Poziom ostrzeżeń: 55%

"Ja zawsze mam rację, aż mnie to przeraża." - Herkules Poirot
Wierze w pomidory bardziej niz w cokolwiek innego na świecie.

[Obrazek: 317288_405136879557501_1715073538_n.jpg]
18.02.2014 17:40
BlackKuma Offline
Yonkou
Pirat

*
Trzeba szykować kaskę i sprawić sobie dostępne już tomiki Big Grin

20.02.2014 02:47
szogu3 Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 386
Poziom ostrzeżeń: 55%
Warto - sam mam oba Smile

"Ja zawsze mam rację, aż mnie to przeraża." - Herkules Poirot
Wierze w pomidory bardziej niz w cokolwiek innego na świecie.

[Obrazek: 317288_405136879557501_1715073538_n.jpg]
20.02.2014 14:35
Szogun Niedostępny
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,116
ja zakupię całość jak anime dobiegnie końca Smile mógłby ktoś z posiadaczy wrzucić zdjęcie posiadanych tomów ?

[Obrazek: monkey.png] http://z0r.de/195
20.02.2014 23:51
BlackKuma Offline
Yonkou
Pirat

*
Jak ma się manga w porównaniu do anime?? Co lepsze waszym zdaniem?

22.02.2014 00:46
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama