Aktualny czas: 25.11.2017, 06:01 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Gry planszowe
Autor Wiadomość
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,667
Poziom ostrzeżeń: 10%
Gry planszowe
Uwielbiam zdrową rywalizację. Najlepszą zabawę mam wtedy, kiedy widzę przed sobą punkty lub konkretny cel, a obok mnie mam kilku kumpli którzy dążą do tego samego. Do wygrania gry. Emocje rywalizacji z kimś znajdującym się tuż obok Ciebie są wielokrotnie większe, niż zmagania się z niewidzialnymi przeciwnikami przez internet. Nic dziwnego, że gry planszowe tak przypadły mi do gustu. Mają wszystko co lubię - interakcję z innymi graczami, rywalizację i określony cel, wiele zmusza do łamania głowy, no i współczesne planszówki mają dużo ładnych, kolorowych elementów oraz wartość kolekcjonerską (co jako gadżeciarz bardzo cenię). Jak jestem w Gdańsku na studiach to regularnie uczęszczam na spotkania różnych klubów miłośników gier planszowych. Znam wiele tytułów, jednakże sam posiadam ich trochę mniej. Moje tytuły to:

NEUROSHIMA HEX - opisałem ją dokładniej w osobnym temacie.

7 CUDÓW ŚWIATA - Na pozór skomplikowana, lecz po zapoznaniu się z zasadami bardzo prosta gra w rozbudowę cywilizacji. W skrócie wcielamy się w cywilizację skupioną wokół jednego z cudów świata (każdy daje inne bonusy) i staramy się jak najlepiej ją rozbudować. Wszystko sprowadza się do tego, aby dostać jak największą liczbę punktów za różnorakie budowle.

CARCASSONNE - Gra w dobieranie kafelków na których znajdują się fragmenty miast i dróg, oraz układanie ich na planszy. Brzmi jak puzzle? Niekoniecznie, gdyz poza zwykłym układaniem na dołożonych żetonach kładziemy również pionki dające nam punkty za wybudowane do końca struktury. Banalnie prosta gra, która wbrew pozorom daje sporo możliwości i taktyk.

ARCANA - Wygrałem ją na jednym z turniejów w planszówki, choć za dużo w nią nie grałem. Jest to gra w budowanie własnej talii. Gracze wcielają się w liderów Gildii i walczą o karty wystawione na plansze, aby zbudowac jak najsilniejszą talię i przejąć karty przeciwnika.

To na razie wszystko z mojej skromnej kolekcji nowoczesnych gier planszowych, nie licząc dodatków. Chętnie posłucham waszych opinii o planszówkach. W jakie graliście? Jakie są wasze ulubione?

[Obrazek: giphy.gif]
12.07.2012 12:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
RE: Gry planszowe
Jako laik, mam pytanie: grał ktoś może w Grę o Tron? Czytałem wiele pochlebnych opinii, ale zawsze to inaczej kiedy wypowie się forumowicz tak z pierwszej ręki. I ogólnie moglibyście polecić jakieś dobre planszówki na cztery osoby? Wiem, że jest ranking boardgamegeek, ale jak mówiłem, zawsze to lepiej mieć info z pierwszej ręki. ^^ Typ mógłby być właściwie dowolny: ekonomiczne, strategiczne, przygodowe. Tylko nie imprezowe, bo o ile są super, tak teraz potrzebujemy czegoś innego ze znajomymi.

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
12.07.2012 13:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Devzan Offline
Llama King
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,774
Poziom ostrzeżeń: 20%
Ja grałem w Monopoly wersja World of Warcraft ^^ To było coś. Nie ważne, że lokacje były całkowicie pomieszane, nie pasujące do siebie xD

sweet sweet lemonade
12.07.2012 13:29
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
(12.07.2012 13:26 )Zangetsu2 napisał(a):  Jako laik, mam pytanie: grał ktoś może w Grę o Tron? Czytałem wiele pochlebnych opinii, ale zawsze to inaczej kiedy wypowie się forumowicz tak z pierwszej ręki. I ogólnie moglibyście polecić jakieś dobre planszówki na cztery osoby? Wiem, że jest ranking boardgamegeek, ale jak mówiłem, zawsze to lepiej mieć info z pierwszej ręki. ^^ Typ mógłby być właściwie dowolny: ekonomiczne, strategiczne, przygodowe. Tylko nie imprezowe, bo o ile są super, tak teraz potrzebujemy czegoś innego ze znajomymi.

Grałem w Grę o Tron, mimo żadnej wiedzy o pierwowzorze. Jest to dobra gra, robi furorę w klubach do których zazwyczaj uczęszczam, jednakże mi zbytnio do gustu nie przypadła. Najważniejszą jej wadą jest to, że słabiutko się skaluje. Gra na mniejszą ilość graczy niż 5 nie ma sensu, chociaż najwięcej wyciśniesz z 6-osobowej rozgrywki. Druga sprawa to to, że więcej zależy od sojuszy zawieranych nad planszą niż od faktycznego przebiegu rozgrywki. Grając samemu niewiele ugrasz - wszystko sprowadza się do efektywnej dyplomacji i manipulowania pozostałymi graczami. Pomijając te mnie osobiście irytujące elementy jest to dobra gra. Mechanika jest dobrze zbalansowana, trzeba dbać o wszystkie aspekty rozgrywki, a przepłacenie jednej rzeczy skończy się bolesnym brakiem innych w dalszej fazie gry. Jeżeli będziesz miał 5 towarzyszy do gry i nie przeszkadza Ci to o czym pisałem - bierz śmiało, zwłaszcza jak jesteś fanem tego uniwersum.

Jeżeli chodzi o gry czteroosobowe to mógłbym Ci walnąć listę na dwie strony. W moją ukochaną Neuroshimę Hex! często grywam w wariancie czteroosobowym, chociaż jak dla mnie Heksiwo było i pozostanie grą 1 na 1. Jest wtedy mniej chaosu, a więcej strategii. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania, na jakim Ci zależy. Jeżeli szukasz czegoś dość prostego - 7 Cudów Świata, Smallworld czy Carcassonne byłoby dobrą inwestycją. Jeżeli chcesz trudniejszej, bardziej wymagającej rozgrywki - spróbuj Władcy Podziemi (inspirowanej klasycznym Dungeon Keeperem na PC) czy Bożego Igrzyska. Poza tym jest jeszcze ciekawe K2, zawsze dobry Dominion, przygodówki w stylu Horroru w Arkham, genialne Puerto Rico... Naprawdę trudno doradzić tylko jedną "grę na czterech". Jakbyś mógł fajniej by było otrzymać bardziej precyzyjne dane. Ale najlepiej po prostu poszukaj ludzi grających w twojej okolicy i popróbuj różnych tytułów Smile

12.07.2012 13:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Jestem fanem pierwowzoru, podoba mi się dyplomacja, tyle że 5 osób nie znajde. ; /

Szukamy trochę bardziej wymagającej rozgrywki. ; ) Neuroshime kupię sam na 100% prędzej czy później, bo to klasyk. Co do tytułów, które wymieniłeś kilku nie kojarzę w ogóle i zwrócę na nie uwagę. Na chwilę obecną najmocniej zastanawiałem się nad Grą o Tron właśnie, Mage Knightem, Eclipse, Puerto Rico i Agricolą. Tyle, że co do dwóch ostatnich tytułów to trochę boję się, że są aż za bardzo rozbudowane, bo nie wszyscy gracze mieli bardzo dużo kontaktu z planszówkami czy karciankami. (Konkretniej tylko jednemu z czterech naprawdę brakuje tego więc i tak nie jest źle. : D)

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
12.07.2012 14:04
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
(12.07.2012 14:04 )Zangetsu2 napisał(a):  Jestem fanem pierwowzoru, podoba mi się dyplomacja, tyle że 5 osób nie znajde. ; /

Szukamy trochę bardziej wymagającej rozgrywki. ; ) Neuroshime kupię sam na 100% prędzej czy później, bo to klasyk. Co do tytułów, które wymieniłeś kilku nie kojarzę w ogóle i zwrócę na nie uwagę. Na chwilę obecną najmocniej zastanawiałem się nad Grą o Tron właśnie, Mage Knightem, Eclipse, Puerto Rico i Agricolą. Tyle, że co do dwóch ostatnich tytułów to trochę boję się, że są aż za bardzo rozbudowane, bo nie wszyscy gracze mieli bardzo dużo kontaktu z planszówkami czy karciankami. (Konkretniej tylko jednemu z czterech naprawdę brakuje tego więc i tak nie jest źle. : D)

Jeżeli nie znajdziesz pięciu kompanów, to czwórka też wystarczy. Rozgrywka pięcioosobowa w GoTa jest fajna. Jeżeli jednak mielibyście grać tylko we czterech, to raczej rozejrzałbym się za czymś innym. Czteroosobowy GoT charakteryzuje się tym, że zawsze powstają stronnictwa 2 na 2, co doprowadza do statusu quo, oraz daje o sobie znać zbyt wiele wolnego miejsca na mapie.

Puerto nie jest specjalnie trudne - zasady są proste i można je ogarnąć prawie od razu, chociaż fakt faktem trzeba myśleć i wiedzieć jaką strategię wybrać. Agricola w sumie ma podobnie, jest może ciutkę trudniejsza niż Puerto. W Eclipse nie grałem, ale słyszałem dużo dobrych opinii. Mage Knighta nie znam zaś w ogóle. Z takich prostych, ale nie prostackich gier ekonomicznych możesz sprawdzić jeszcze Na Chwałę Rzymu - to może być to czego szukasz, i nie jest tak droga jak te co podawałeś. Ale mówię - zawsze najlepiej jest najpierw zagrać, a potem kupić.

12.07.2012 14:14
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Jeszcze raz dzięki za wszystkie rady i uwagi. ^^ Doceniam poświęcony czas i będe teraz przynajmniej wiedział gdzie się udać po konkretne informacje. : D

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
12.07.2012 14:57
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
Przez ostatni wieczór oglądałem kilkadziesiąt (chyba z 30) videocastów "Gry planszowe u Wookiego". Zanim przejdę do sedna przede wszystkim chciałbym polecić ten portal no i oczywiście videocasty, które moim skromnym zdaniem są zrobione po prostu fantastycznie. Wookie, mówi ciekawie, z humorem kiedy trzeba, nie rzadko pokazując "jak grał w daną grę z kumplami" przez co widzimy "w praniu" jak to działa. Na początku dowiadujemy się podstawowe info o cenie ilu graczy, czas gry a na końcu rzeczowa ocena. To tyle reklamy tegoż portalu.

Oglądając te videocasty szukałem czegoś ciekawego na party game i nie tylko. Od dwóch konwentów to jest Japaniconu, bardzo polubiłem planszówki. Jeśli tylko byłby popyt, to znaczy grono osób zainteresowane prowadzeniem dysput na ten temat, to i dział bym im stworzył. No ale na razie to idzie cienko.

Grałem w niewiele gier do tej pory. Ale, kurde, kręci mnie to. Na konwencie grałem w taki tytuł jak "Bang", którego to przytargał Ryuuga. To gra party-game, więc jest zabawa, dużo śmiechu, idealnie się sprawdza w gronie nakama. O czym jest gra?
"Trochę" przypomina to mafię. Wcielamy się w rolę szeryfa, bandytów, pomocników bandyty i renegata. Wiadomo jest jedynie rola szeryfa. Zadaniem bandytów, jest jego eliminacja, a szeryfa i strażników zabicie bandytów. Renegat ma najgorzej, bo musi kombinować i przeciągać rozgrywkę by został sam na sam z szeryfem. Po tym, kto komu życie utrudnia można odczytać, kto jest kim. Wiadomo, że by było niefajnie, jakby bandyta ubił bandytę albo szeryf swojego zastępcę, a to się zdarza często i są niezłe jaja. Są różne postaci z unikatowymi zdolnościami, można zagrywać różne karty, jest różna broń czy beczka zasłaniająca nas przed kulami. Gra prosta a zajebiście przyjemna. Najlepiej grać w 7 osób, czyli konwent jest w sam raz.

Słyszałem też(nie grałem jeszcze) o Sabotażyscie. Również role są utajnione, rozszerzenie wprowadza dodatkowy chaos, ale o tym za chwilę. Albo kopiemy dokładając kolejne karty tuneli albo sabotujemy utrudniając zadanie kopaczom. Niszcząc narzędzie lub psując ułożenie tunelu. W dodatku dochodzi sporo ról co w teorii wydaje mi się na plus. Możemy zrobić znacznie więcej, jest mniejsza powtarzalność, ale jak mówię, nie miałem okazji wypróbować, także jakby ktoś już grał w to to fajnie by było jakby podzielił się swoimi odczuciami.

I teraz gra, którą przymierzam się by kupić, kosztuje 30zł, a wydaje się być bardzo ciekawa.
The Resistance: Agenci Molocha.

Gra to właściwie (jeśli wierzyć videocastowi) to mafia na karty. Wybieramy graczy idących na misję i czy misja się uda czy nie, tak jak w mafii można trochę dać fabularki albo nie. Zaletą gry jest chyba to, że mamy konkretne rzeczy, o co opieramy swoje podejrzenia. Czy to jest lepsze od tradycyjnej mafii, którą rozgrywaliśmy na CC przy ognisku? Tego nie wiem. My nie graliśmy typując kogoś "bo się uśmiechnął" ale faktycznie w toku dyskusji typowaliśmy, więc poszlaki były często bardzo drobne, ale kurde nie opierały się na niczym. Pokusiłbym się więc o stwierdzenie, że TR: Agenci Molocha, to po prostu nieco "inna" mafia. 30zł to majątek nie jest, ale fajnie by było, jakby ktoś już miał z tym tytułem doświadczenie, bo nie wiem, czy sprawdzi się np w gronie nakama. Nie bardzo mam z kim grać wyliczając właśnie konwenty.

Grę, którą mogę polecić z czystym sumieniem, są [undefined=undefined]Osadnicy z Catanu[/undefined]. Dlaczego mógłbym tę grę polecić, ano dlatego, że grałem w nią na konwencie nie raz. Więcej o tej grze --> Osadnicy z Catanu

Jest jeszcze jedna taka gra, którą mam na oku, ale może o tym później.Tak jak pisałem, tak polubiłem ten temat, że i cały dział bym założył.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2012 15:07 przez Komimasa.)
15.11.2012 15:04
ogrodniczka Offline
Gość
Pirat

*
Liczba postów: 3
Gra o Tron faktycznie cieszy się dużą popularnością. Moim zdaniem słusznie, dla mnie jest super!
02.01.2013 12:48
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
Dzięki ci za ten post. Dzięki tobie znów mogę się wypowiedzieć.

Nie tak dawno temu, bo na początku grudnia zakupiłem dość znaną planszówkę Cyklady. Jest to gra strategiczno-ekonomiczna z elementem licytacji a to wszystko w otoczce mitycznej Grecji. Nie będę mówił, jak pięknie wszystko jest wykonane, ani opisywał dokładnie co i jak, bo to nie recenzja, ale wyrażę swoją opinię na jej temat.
Grałem już kilka razy dwie partie na 5, trzy na 2 i dwa razy na 3 już z dodatkiem Hades.
W zależności od graczy, rozgrywka była bardzo przyjemna, nawet super, ale miałem też pięcioosobową partię, gdzie gracze, nie wiem, oczekiwali jakiś wielkich podbojów, a przecież nie to jest elementem przewodnim.
Ostatnią partię miałem wczoraj z Cthulhu i Paxim i było bombowo. Naprawdę jatka była nieziemska i do samego końca nie było wiadomo kto wygra. A jak pojawił się Pegaz i Hades, to już mieliśmy mindfucka. Za bardzo szliśmy w podbój, a za mało w rozwój, przez co konkretnie nam się gra rozciągnęła, ale partia była naprawdę piękna. Przewagę ma Paxi, z Cthulhu zawiązujemy mały sojusz, potem ja wróg, potem znowu Paxi Hadesem dość dotkliwie najechał Cthulhu a potem mówił jej by razem mnie atakować, no to było dobre, zajął jej dwie wyspy! Potem Cthulhu odbija wyspy, Paxi buduje metropolie, już myślał, że wygra a ja mu jedną przejmuję. Jeszcze jeden budynek (miałem 3 na 4) i bym wygrał a tu Cthulhu mi się zakrada z tyłu nieumarłymi i wjazd mi na wyspę robi, gdzie właśnie wybudowałem metropolię. Naprawdę niczego nie można być pewnym.
Choć podstawka plus dodatek kosztowała mnie nie mało kasy, to nie żałuję wydanych pieniędzy, bo (o ile nastawiamy się, że przy licytacji będzie dumanie i nam to nie przeszkadza) gra się imo bardzo przyjemnie. Nie dość, że sama mechanika i mnogość opcji mnie przeraża, to starożytna Gracja, mitologiczne jednostki, bohaterowie, licytowanie się o wsparcie Zeusa, Posejdona, Ateny czy Hadesa, to są zdecydowanie moje klimaty!
Bankowo biorę ją na Lova.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

03.01.2013 00:07
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama