Aktualny czas: 24.11.2017, 22:27 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Humans need not apply - o zatrudnieniach w przyszłości
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
Humans need not apply - o zatrudnieniach w przyszłości
Robotyka od lata wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie próby stworzenia robota, który do złudzenia przypominałby człowieka. Ale czy tylko tego możemy się obawiać? Czy zmechanizowanie produkcji już teraz nie pozbawiło miejsc pracy setek tysięcy osób? Czy człowieka można zastąpić machiną? A jeśli tak, to jakie są ograniczenia?

Co by dyskusja mogła być bardziej owocna zapraszam do zapoznania się z krótkim filmikiem przedstawiającym w nieco humorystyczny sposób to, co roboty mogą już teraz, oraz nad czym się pracuje. Są polskie napisy jak coś.

Co mogę powiedzieć. Nie ma tu jakiś wielkich odkryć, z czego nie zdawalibyśmy sobie sprawy, choć pewnych rzeczy nie wiedziałem i przyznam szczerze, z przerażeniem patrzę na nadchodzącą przyszłość. Ktoś kiedyś powiedział, że roboty nie zastąpią człowieka w kontaktach z klientami, ale czy na pewno? Ciężko jest sobie wyobrazić barmana, robota, bo przecież nie rzadko chodzi tak naprawdę o to, żeby się wygadać, ale czy pracodawcę będzie to obchodziło? Przypomina mi to scenę z Piątego Elementu, jak ksiądz pił przy barze mówił o Lilu a robot tylko czy chce dolewkę. Taka wizja przyszłości mnie jednak przeraża. Rozumiem, że wiele zawodów można zmechanizować, zastąpić ludzkie ręce robotem, który się nie męczy nie żąda podwyżki i nie trzeba płacić za niego składek ZUS, ale z drugiej strony gdzie wtedy będą ludzie pracować? Ludzi, którzy posiadają niskie kwalifikacje będzie można z łatwością zastąpić robotami i achromatyzacją. Jednak co się wtedy stanie z tymi ludźmi? Na to pytanie ludzi ogarnia strach, ale moim zdaniem mogą się przekwalifikować. Tak jak teraz się dzieje, gdy ktoś traci pracę. Wydaje mi się, że jednak w przyszłości może być to o wiele trudniejsze.
A jak zapatrujecie się na kreatywność robotów? Wydaje Wam się, że mogą tworzyć sztukę? Ja chcę wierzyć, że nie. Bo jest to dla mnie zbyt abstrakcyjne, bym mógł w to uwierzyć. Że np robot napisze książkę, nakręci film, czy zaprojektuje grę. Wydaje mi się, że w chwili, gdy roboty będą do tego zdolne człowieczeństwo zostanie zatracone. Bo czym wówczas będziemy różnić się od takiego robota? Można powiedzieć, samoświadomością, ale i to pewnie wkrótce zostanie osiągnięte, skoro roboty od dłuższego czasu uczy się myślenia i uczenia na własnych błędach. Kiedyś sądzono, że robot nie może wygrać z człowiekiem w szachy, dziś pracuje się nad tym, by pokonał mistrza gry w GO.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.04.2016 19:46 przez Komimasa.)
16.04.2016 19:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,875
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Humans need not apply - o zatrudnieniach w przyszłości
I kiedy roboty osiągną samoświadomość będą jak ludzie, będą chcieć tego samego co ludzie, więc już nie będą tak opłacalne XD

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
16.04.2016 20:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Rudzish Offline
Kapitan
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 718
Obawy, nie dla naszego pokolenia, ani nawet następnego. Zakładając, że w ogóle kolejne dożyją. Zanieczyszczenia zabiją nas szybciej niż osiągniemy etap pełnej robotyzacji. Politycy nas zrujnują, islamiści zdominują, a oni raczej w świętą mechanikę nie pójdą. Musielibyśmy najpierw wyruszyć w przestrzeń kosmiczną, a tam pamiętajmy czyhają Żniwiarze Tongue Przemyślenie ciekawe, matrix może i byłby możliwy, gdyby nie sam człowiek i jego obsesja na punkcie dążenia do samodestrukcji...
16.04.2016 20:58
xaton Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 582
Obawy, że roboty zabiorą nam pracę są śmieszne bo....po to są tworzone. Właśnie po to byśmy nie pracowali. Co jest złego w tym, że nie będziemy siedzieć w pracy której nie lubimy jak buty, lodówki, samochody i tak będą się robić?
Problemem jest to jak to jest rozwiązywane w tej chwili. W sensie na robotyzacji przedsiębiorstwa zarabia szef a pracownicy są zwalniani i tyle. W przyszłości gdy będzie to na wyższym poziomie powinien być system, który dawałby wszystkim ludziom stały dochód z pracy maszyn pracujących za nich.

A czy robot zastępujący barmana zabije w nas człowieczeństwo? Pewnie tak ale to prosta sprawa-bary z robotem barmanem będą tańsze. Więc jak będziesz chciał się napić piwa podawanego przez człowieka pójdziesz do tego droższego(gdzie szef musi płacić barmanowi-pracownikowi). Droższego znaczy takiego jak terazWink. Więc o ile będzie panował wolny rynek to się o nic nie martwię.

Straszną rzeczą natomiast jest sztuczna inteligencja. Ale to jest temat rzeka do innego wątkuWink

A no i można się martwić "Co z sobą zrobią ludzie jak nie będą musieli pracować" ale nie rozwiązywać tego problemu przez dawanie im przymusowej pracy tylko nauczyć ich łapania pasji. Niech idą na kurs śpiewu, biegają, podróżują, budują statki kosmiczne. Nieumiejętność cieszenia się życiem to straszna choroba dzisiejszych czasów.

A i z tym biernym dochodem z pracy maszyn to to się już dzieje. W tym roku Finlandia wprowadziła bierny dochód dla wszystkich obywateli likwidując tym samym wszelkie zasiłki. Każdy dostaje go niezależnie czy pracuje czy nie bo maszyny w jego kraju pracują za niego. Cudownie, nie?

Patrz na świat jak pedofil patrzy na dziecko:P.
[Obrazek: h3sygn.png]
16.04.2016 22:32
Rudzish Offline
Kapitan
Redakcja Ohara

*
Nie. Znaczy wcale nie takie cudowne. Myslę, że nie mając pracy i nie musząc się o nią martwić, ludzie skupią się na tym co kochają najabradziej, czyli na " Jak zaszkodzić i bardziej nienawidzieć bliźniego swego" Wielu nie mogąc znaleźć celu w prostym życiu robotnika, pójdzie w fanatyzm. A do czego prowadzi fanatyzm ( nie koniecznie religijny) to mamy najlepszy przykład imo w obecnej Europie, dwa w ojczystym kraju naszym.
17.04.2016 01:11
xaton Offline
I Oficer
Pirat

*
No to właśnie powinniśmy się wtedy skupić by tym ludziom pokazać co mogą robić z życiemTongue. No nie możemy wychodzić z założenia, że to człowiek jest dla pracy a nie praca dla człowieka.

Może pracować dla siebie-8 godzin dziennie dbać o ogród na przykład.

17.04.2016 10:21
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
Napisałem też, że roboty zabiorą pracę. To fakt, że po to są tworzone chyba, by człowiek mógł nie pracować. Ale właśnie z tym jest cały problem. Niby człowiek nie chce pracować, ale czy tak jest naprawdę? Może brzmieć to absurdalnie, ale człowiek czuje potrzebę coś robić. Nie wystarczy oglądać filmy, czytać książkę, bo chodzi o jakieś produktywne zajęcie, by mieć to poczucie, że coś się w tym dniu zrobiło. Inaczej czujesz się, jakbyś wegetował. Co innego wakacje, które są nagrodą za ciężki rok nauki, co innego urlop w pracy, a co innego jak nic nie robisz przez dłuższy okres czasu.
Spójrzmy choćby na ludzi bezrobotnych. Oni są przede wszystkim niszczeni psychicznie. Nie czuje się wtedy chęci do życia, nawet jeśli ma się środki do życia. A jeśli nie trzeba pracować, bo ma się kasę, ucieka się często choćby w narkotyki. Po prostu nie ma się swojego miejsca w społeczeństwie. Można powiedzieć, że wystarczy sobie znaleźć zajęcie, jak choćby te prace ogródkowe, okej, ale ile osób potrafi znaleźć sobie zajęcie? Z tym zawsze jest problem. Najczęściej wybiera się najprostsze rozwiązania czyli internet albo siedzenie przed telewizorem i tyle, no wegetacja.

Pozostaje jeszcze problem wynagrodzeń. Jeśli ludzie mieliby dostawać kasę za nic, to byłaby to kwota równa? Teraz można dać wszystkim powiedzmy te 1000 zł, ale dlatego, bo byłyby to i tak dochody dodatkowe i ludzie mogliby mieć więcej, jeśli tylko chcieliby pracować, ale jeśli tej pracy nie będzie, to ile będzie wynosiła kwota, która będzie zadowalająca? Zresztą nie chce mi się wierzyć, że udałoby się ustanowić równą wysokość przyznawanej kwoty. Pewnie wielu z nas się wydaje, że jakby dostawać 3 patyki na rękę, to by styknęło, ale co jeśli ktoś chce zapracować sobie na domek w górach? Odkładać? Za co wtedy żyć? Jeśli roboty miałyby zastąpić człowieka, to stanowisk na których można by pracować byłoby jak kot napłakał. Nie wiem jak Wy, ale ja chyba wolałbym mieć wybór, choć mnie by tam te 3 patyki satysfakcjonowały, ale tylko dlatego, że mógłbym poświęcić czas na coś innego, co chcę robić, ale co jeśli tym będą zajmowały się roboty? Na co mi wtedy ten czas? By cieszyć się życiem? Czy ludzie to potrafią?
W tej chwili trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, bo istnieje społeczna presja, by pracować. Także jeśli ktoś nie pracuje, wegetuje, to też w dużej mierze jest to wina tej presji, jaką środowisko wywiera na tę osobę. Człowiek czuje się jako ten gorszy, spada poczucie własnej wartości itd. Trudno jednak powiedzieć, czy tak by było w świecie, gdzie nie pracowanie jest na porządku dziennym.

Po przemyśleniu całej sprawy może nie być tak źle. Jeśli zniknie presja człowiek może dobrze czuć się nie pracując, ale czy będzie czuł potrzebę pracy, na to chyba nie da się w tej chwili odpowiedzieć. Z drugiej strony przykłady bogaczy, celebrytów, którzy uciekają w narkotyki daje pewne sygnały, że ludzie mogliby sobie nie umieć poradzić z takim życiem.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.04.2016 11:02 przez Komimasa.)
17.04.2016 10:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Rudzish Offline
Kapitan
Redakcja Ohara

*
No właśnie. Miejsce w społeczeństwie, w sposób podświadomy, behawioralnie, nasze miejsce w społeczeństwie jest definiowane przez status naszej pracy( dawniej wykształcenie i pochodzenie, ale się zmieniło). Pan np. Pracujący na smieciarce, umówi się na weekend na grilla nad wodą, z koleżanką sprzedawcYnia, kumplem przedstawicielem handlowym czy barmanem. Do głowy mu nie przyjdzie ładować się na jakieś ekskluzywne wystawne przyjęcie u PAni bdhcjsnbdss, wypad odrzutowcem do Wenecji też mu raczej odpada. Co nie znaczy, że się czuję gorszy.Wręcz przeciwnie jest zadowolony i szczęśliwy, że ma ten wolny weekend i że spędza go w gronie przyjaciół.
No i płacą, wszystko po równo? Bez względu na szkołę, doświadczenie, wcześniejsze zarobki? I ludzie tak po prostu się zgodzą?
A co z tymi, którzy wybrali branży gdZie żaden robot nie da rady, bo wymagają współczucia, podejmowania decyzji? Nie wiem czy taki system się sprawdziłby.
Człowiek musi pracować, żeby mieć świadomość niezależności, spełnienia, satysfakcji. Jesteśmy zainteresowani podobnie jak mrowki.
17.04.2016 15:39
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,875
Ja byłem bezrobotny przez ponad rok i jakoś nie jestem narkomanem ;P
Gdyby nie to, że musiałem znaleźć pracę to byłbym naprawdę wolnym człowiekiem.
W tej pracy co mam teraz to czasami nie pracuję... tylko zapier....
I szczerze wolałbym nie pracować ;P
Trzeba też spojrzeć na to, że rzeczywiście wszystko byłoby tańsze, a nawet niektóre rzeczy mogłyby być za darmo [jedzenie, energia elektryczna, internet, transport publiczny].

Człowiek sobie ubzdurał [a raczej producenci różnych rzeczy wyprali nam mózgi przez reklamy], że potrzebujemy milionów rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne!

Jeszcze jedna kwestia. Nie można patrzeć na przyszłość tylko przez pryzmat robotyki. Jest tyle dziedzin nauki, które usprawniają nasze życie, a robotyka jest tylko malutką częścią tego wszystkiego.
Jeżeli nie będziemy się przejmować przyziemnymi rzeczami typu "czy styknie mi do końca miesiąca" to będziemy wtedy wolnymi ludźmi [choć tak naprawdę zależnymi od czynników zewnętrznych].

I jeszcze jedno. Myślicie, że gdy nastąpi awaria [na przykład brak prądu] to kto to naprawi? Inny robot? Jak nie ma zasilania to raczej nie. Człowiek zawsze będzie potrzebny! Nawet gdy będą dookoła wszędzie roboty to i tak ktoś je musi nadzorować/naprawiać.

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
17.04.2016 15:54
xaton Offline
I Oficer
Pirat

*
Nie no zawsze będą prace dla człowieka. Po prostu te najprostsze będą robiły maszyny i z tego będziemy mieli bierny dochód. A do tego można pracować. Tak jak teraz gdy ktoś ma mieszkanie i w nim nie mieszka tylko komuś wynajmuje. Dla jednych będzie w wolnym czasie studiował historię a inny będzie chciał więcej to będzie robił coś czego maszyny nie mogą zrobić, np.rozkręci własny biznes, będzie sprzedawał obrazy malowane na szkle.
Jeśli kiedyś w dalekiej przyszłości będzie referendum czy wprowadzić z powodu robotów dochód pasywny np. 2000zł(oczywiście o ile to się ekonomicznie opłaca) i nie przejdzie przez argumenty takie jak wasze to mimo mojego całego patriotyzmu wyjadę z tego kraju. Ja wiem co robić z wolnym czasem.

17.04.2016 20:49
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama