Aktualny czas: 22.11.2017, 09:06 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Z mniejszym ale wciąż poślizgiem przedstawiamy: Rozdział 884 PL
Odpowiedz 
Iyashikei: Leczące anime
Autor Wiadomość
Orzi Offline
K-On > Twe anime
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,665
Poziom ostrzeżeń: 10%
Iyashikei: Leczące anime
Demografia naszego forum opiera się głównie na fanach anime typu shounen. Nic w tym dziwnego, w końcu One Piece jest wręcz modelowym przykładem bitewniaka skierowanego do młodszej widowni, a wielu z nas wychowało się na tytułach takich jak Dragon Ball czy Naruto. Medium takie jak anime jest jednak o wiele pojemniejsze i mieści tytuły skierowane dla różnych grup wiekowych. Wielu z was usłyszawszy "seinen" pewnie przed oczami będzie miało tytuły krwawe lub ciężkie emocjonalnie, jak "Monster", "Hellsing" czy "Neon Genesis Evangelion". Jednak mangi i anime dla dorosłych tworzone są także na zupełnie przeciwnym końcu spectrum. Takie tytuły nazywamy Iyashikei, co z japońskiego oznacza "Leczenie".

Czym charakteryzuje się ten gatunek? Głównym celem tych anime jest odstresowanie widza. Serie z tego gatunku najczęściej przyjmują format bardzo spokojnych obyczajówek, w których czas i wydarzenia płyną wolno, dramatycznych sytuacji jest niewiele, a nawet jeśli pojawiają się to są one przedstawiane w cichy, spokojny sposób, my zaś możemy obserwować spokojne życie razem z bohaterami. Akcja takich serii często dzieje się w czasach młodości bohaterów, albo w scenerii bliskiej naturze. Właśnie koncentracja na pięknych sceneriach, podpartych kojącą muzyką. Wątki romantyczne, dramatyczne czy komediowe mogą występować w leczących anime, jednak nie poświęca się im tyle uwagi, aby nie odciągnąć widza od odstresowania, dla którego doznania zabiera się za takie serie.

Niektórzy mogliby powiedzieć, że anime o słodkich dziewczynkach robiących słodkie rzeczy są synonimem tego gatunku. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. Owszem, jest wiele popularnych anime łączących te dwa archetypy, za co odpowiedzialny jest przede wszystkim sukces "K-ON!". Sporo serii iyashikei nie opowiada o młodych dziewczynkach. Dobrymi przykładami takich anime są Mushishi, gdzie bohaterem jest dorosły lekarz, czy Natsume Yuujinchou gdzie głównymi bohaterami są chłopiec i youkai. Tak samo nie każda seria w której bohaterkami są licealistki będzie leczącym anime. Jak już wspomniałem serie iyashikei są w założeniu raczej stonowane, niektóre tytuły "moe" zaś na pierwszy plan wystawiają mocne zaangażowanie widza, czy to przez śmiech, czy też dramat. Dlatego serie takie jak "Nichijou", oparte na absurdalnej komedii czy również mocno komediowe i wypełnione nawiązaniami "Lucky Star" nie są leczącymi anime.

Wypadałoby polecić kilka serii z tego gatunku, także jedziemy:

Aria the Animation - Każdy gatunek ma swój kamień milowy. Serię, która realizuje założenia gatunku perfekcyjnie i staje się wzorem dla następców, będąc dyskutowana przez lata. Dla shounenów czymś takim był Dragon Ball, dla mahou shoujo Czarodziejka z Księżyca. Dla leczących anime takim tytułem jest Aria. Po prawdzie nie oglądałem jeszcze tej serii, czekam na odpowiedni moment żeby zabrać się za to dzieło, jednak uznałem że warto wspomnieć o tym tytule. Akcja tej serii dzieje się na planecie Aqua (kiedyś znanej jako Mars), w mieście Neo-Wenecja. Może brzmi to futurystycznie, ale w praktyce przypomina idylliczny krajobraz. Miasto poprzecinane jest kanałami, więc transport wodny odgrywa duże znaczenie. Historia opowiada o Akari Mizunashi, młodej gondolierce, który to zawód łączy cechy przewoźnika i przewodnika turystycznego, oraz pracy jej oraz jej koleżanek w firmie Aria. Niestety więcej na razie nie mogę powiedzieć, ale czułem się zobligowany do napisania o tej serii ze względu na jej status.

Mushishi - Seria będąca bardzo nietypowym, a jednocześnie realizującym bezbłędnie zasady gatunku iyashikeiem. Świat Mushishi nie jest zurbanizowany. Znajdują się tutaj rozległe lasy i połacie natury nietkniętej przez człowieka, za wyjątkiem rozsianych z rzadka wiosek. Największą różnicą w porównaniu do naszego świata jest istnienie dodatkowego królestwa biologicznego poza zwierzętami, roślinami i grzybami. Te proste organizmy nazywane są mushi. Są one niewidzialne dla większości ludzi, ale mogą na nich wpływać w rozmaity sposób. Badaniem tych stworzeń oraz leczeniem dolegliwości związanych z nimi zajmują się mushishi, znachorzy wędrujący od wioski do wioski. Jednym z nich jest Ginko, protagonista tej opowieści któremu spotkanie z mushi w dzieciństwie pozostawiło pamiątki w postaci białych włosów, braku lewego oka, a także możliwości dostrzegania tych żyjątek. Serię od innych leczących anime odróżnia wyjątkowo epizodyczna struktura. Poza Ginkiem mamy może dwóch-trzech bohaterów pojawiających się w więcej niż jednym odcinku, ale i tak bardzo rzadko. Seria nie stroni także od dramatu, funkcje życiowe mushi odbijają się niekiedy na ludziach w sposób bardzo tragiczny. Ginko nie jest też cudotwócą, niejednokrotnie nie daje rady zapobiec bolesnym konsekwencją. Nie ma tu jednak krzyków, głośnego płaczu czy brutalnych scen. Wszystko jest bardzo stonowane i subtelne, często nawet nie tyle pokazane, co zasugerowane. Wszystko zaś dzieje się wśród pięknie namalowanych krajobrazów z intrygującymi swoim kształtem i kolorem mushi w tle. Seria jest szeroko uznawana za wybitną i otrzymuje naprawdę wysokie oceny, sam również polecam ją z całego serca.

Non Non Biyori - Widziałem tę serię stosunkowo niedawno, ale od niej zaczęła się moja głębsza fascynacja tym gatunkiem. Akcja NNB osadzona jest na głębokiej japońskiej prowincji, takiej w której na najbliższą stację kolejową trzeba iść kilka godzin, a do szkoły będącej połączeniem podstawówki i gimnazjum uczęszcza w sumie pięciu uczniów. Właśnie z perspektywy tych uczniów będziemy śledzić wydarzenia. Są to rodzeństwo Koshigaya: energiczna chłopczyca Natsumi która nie radzi sobie zbyt dobrze w szkole, ale posiada sporą wiedzę "życiową", jej starsza siostra Komari, najstarsza z dziewczyn w grupie jednak nadal wyglądająca jak mała dziewczynka przez co co chwila czuje potrzebę udawadniania swej dojrzałości oraz ich starszy brat Suguru, co prawda małomówny, lecz nadrabiający to mimiką. Poza nimi do szkoły uczęszcza Renge, wyjątkowa pod każdym względem dziewczynka dla której jest to pierwszy rok nauki w szkole i Hotaru która przeniosła się na wieś z Tokio. Życie w Asahigaoce jest dla niej czymś zupełnie nowym i to właśnie z jej perspektywy będziemy głównie obserwowali tę serię. Co jest w Non Non Biyori takiego niezwykłego? Trudno powiedzieć, zwłaszcza że cały gatunek opiera się na byciu zwykłym Smile . Na pewno jest to idealne wymieszanie proporcji pomiędzy poszczególnymi elementami. Podobne anime mają tendencję do zbyt wielkiej koncentracji na komedii, słodkości albo spokojnych momentach, zaniedbując resztę. w Non Non Biyori jest zawarte to wszystko w sposób, w który nadmiar jednego elementu nie nuży, a każda część dostaje swoje trzy grosze. Kolejną sprawą jest to, że NNB jako jedynemu anime udało się wzbudzić we mnie nostalgię. Z podobnymi anime dziejącymi się w mieście trudno mi się utożsamić ze względu m.in. na różnice kulturowe, tu jednak jest inaczej. Okazuje się, że życie na japońskiej wsi jest jednak bardzo podobne do wsi polskiej. Z wieloma rzeczami, takimi jak wycieczki rowerowe, zabawa plastikową sprężyną albo styropianowymi samolotami, czy zakładanie tajnych baz w opuszczonych budynkach to zajęcia które sam robiłem w czasach dzieciństwa. Generalnie polecam każdemu.

Tamayura - Kolejne dzieło reżysera Arii. Dla odmiany tę serię znam Smile . Gdybym miał wskazać motyw Tamayury jest to radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby oraz rozwój własnych pasji. Główną bohaterką jest Sawatari Fuu. Jako dziecko uwielbiała ona podróżować i robić zdjęcia ze swoim ojcem, zapalonym fotografem. NIestety w pewnym momencie jej tata zmarł. Przygnębiona Fuu odkłada fotografowanie. Mija jednak kilka lat, zbliża się koniec gimnazjum. Czas leczy rany i nasza bohaterka stwierdza, że może znowu sięgnąć po ulubiony aparat swojego ojca. Razem z rodziną przeprowadzają się z powrotem do rodzinnego miasteczka jej rodziców. Sawatari znowu odkrywa w sobie miłość do fotografii, a miejsca i ludzie których poznaje w trakcie swej nauki w liceum przypominają jej o chwilach spędzonych z ojcem, które to wspomnienia nie są już bolesne, a radosne. Poznaje również grupę przyjaciółek, z których każda ma własne marzenia, pasje i plany na przyszłość. Seria ta podobnie jak Non Non Biyori łaczy różne elementy, jednak wszystko ma motyw przewodni. Tamayura ma parę wad, jak np. niektóre, irytujące postaci (Norie...), ale ogólnie jest bardzo dobrym, wzruszającym i nostalgicznym tytułem.

To na razie tyle. Jeśli ktoś z Was chciałby podyskutować o podobnych anime, albo podzielić się z forumowiczami innym, podobnym tytułem to zapraszam śmiało Smile .

[Obrazek: qs6mEE7.jpg]
Tylko Monika
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.11.2016 21:52 przez Orzi. Powód: Poprawiona ortografia)
03.11.2016 20:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Hime Offline
Shichibukai
Admirał

*
Liczba postów: 1,045
RE: Iyashikei: Leczące anime
Podobne do Mushihi, Natsume bardziej mi się podobało, jest takie cieplejsze i pozytywniejsze, idealne jako "lecząca bajka", w sam raz po ochłonięcia po ciężkim dniu. Obecnie wychodzi już piąty sezon anime.

W internetach widzę też Bartender jest zaliczany do tego "gatunku". Oglądałam to kiedyś w tv, i jak tak teraz myślę to odrobinę przypomina Mushihi, a tytułowy barman, Ginko.

Usagi Drop anime było przekochane, manga kończy się dość kontrowersyjnie i te dalsze wydarzenia według mnie już tak średnio wpisują się w kanwy iyashikei.A jeśli Usagi się liczy, to może i Amaama to Inazuma, czy obecnie wychodzące Udon no Kuni. Wszyskie trzy oglądało mi się bardzo przyjemnie.

Flying Witch - podobno jest jednym lepszych leczących anime, ale dopiero mam je w planach

Widzę wpływ Filusia działa mocno Tongue
03.11.2016 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,866
Poziom ostrzeżeń: 0%
Jak skończę oglądać serial Dreamworksa o trenerach smoków, to wezmę sie za Non non biyori, zainteresowało mnie. Obejrzałam swego czasu Mushishi i do dziś uważam je za jednego z lepszych animców ever, pochłonęłam łapczywie wszystkie odcinki i specjale. Przyda mi się to, przy tym jak sobie nerwy psuję czytaniem codziennie o tym, co się dzieje w Europie xP

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.11.2016 23:27 przez okiren.)
03.11.2016 23:26
Eikichi Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,004
Jak o tym jakiś czas temu wspominałeś, to myślałem, że mówiąc leczące anime miałeś na myśli coś bardziej dosłownego, a tutaj taka niespodziewajka Big Grin.

Mushishi sam oglądałem, dalej oglądam drugi sezon, odpalając jeden-dwa odcinki co jakiś czas. Niesamowite anime, wręcz arcydzieło wśród gatunku i zdecydowanie pozycja dla osób, które chciałaby zobaczyć japońsko animacjo, ale znudzone są widząc gdzie to wszystko zaszło. W tym anime ja zauważyłem też to, że aktorzy głosowi są zupełnie inni, dzieci brzmią jak dzieci, a dorośli jak dorośli. Nie ma tam sytuacji typu, że dorosła kobieta podkłada głos mężczyźnie. Nie jestem znawcą seiyuu, więc nie mogę się o tym bardziej wypowiedzieć.

Non non biyori - Przekonałeś mnie i chyba sam na to spojrzę w wolnej chwili.

[Obrazek: dB4Eis3.jpg]
04.11.2016 10:58
Hime Offline
Shichibukai
Admirał

*
Jeśli podobało się wam Mushihi, to tym bardziej polecam Natsume. Myslę, że warto tez obejrzeć Hotarubi no Mori e.

Zastanawiam się czy Hibike nie jest leczącym anime. Nie wszystko idzie gładko i po myśli bohaterów, ale w ogólnym rozrachunku jest przyjemne i wciągające.

06.11.2016 14:41
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,192
Z wyżej wymienionych liznąłem tylko parę odcinków tej Arii, bo było bardzo wysoko ocenione na MALu, jednak nuda bijąca z ekranu pozwoliła mi zobaczyć jedynie 3 odcinki, bez kitu seria idealna żeby zasnąć. Cieszę się że powstał taki temat bo wielokrotnie mnie namawiano na Mushishi i miałem się za to wziąć, ale jeśli to wygląda podobnie to szkoda mojego czasu. Ja to jednak jestem innym typem widza. Ja muszę mieć akcję, walki, rozkminy, dobrą fabułę i ciekawe postacie. Także leczące anime u mnie mogą wyleczyć jedynie bezsenność Tongue

06.11.2016 15:02
Hime Offline
Shichibukai
Admirał

*
Osobiście nie przepadam za obyczajówkami dramatami, ale nie przeszkadzało mi to w polubieniu niektórych z gatunku iyashikei. Też wolę "akcję, walki, rozkminy, dobrą fabułę i ciekawe postacie". Poza akcją i walkami to pozostałe znajdziesz i w tych anime. Choć w takim Mushishi i Natsume jest też w sumie i akcja.
Z tego co wiem, akurat Aria jest jednym z najnudniejszych anime tego gatunku.

Zarzucę jeszcze trailerem do Natsume Big Grin

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.11.2016 16:50 przez Hime. Powód: Poprawiona ortografia)
06.11.2016 16:46
Orzi Offline
K-On > Twe anime
Łowca Piratów

*
https://www.reddit.com/r/anime/comments/..._of_comfy/

Bardzo dobry artykuł na temat tego czym jest iyashikei, ale po angielsku.

Tylko Monika
09.03.2017 20:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,721
Hm. Niby oglądam playthroughs Cryaotica właśnie dlatego, że ma taki kojący głos i zawsze mam wrażenie, że póki go oglądam, to nic złego mi się nie przytrafi. Jedynie kiedy Cry odzywa się głośniej w swoich filmikach to wtedy, kiedy się śmieje. Bardzo relaksujące.
Z podobnego powodu czasami oglądam ciągiem "Jak to jest zrobione?" (dostępne w całości na YT).

Po prostu życie ma za bardzo ostre krawędzie i czasem trzeba się schować pod kocyk i obejrzeć coś, przy czym się człowiek poczuje bezpiecznie.

"Mushishi" było mi bardzo polecane i choć naprawdę spodobało mi się lore, to... na dłuższą metę znudziło okrutnie? Strasznie to to mdłe było. Już "Piano no Mori" ma w sobie więcej ciepła, nie wiem.... człowieczeństwa. Podobnie Natsume yuujinchou.

Nie wiem. Gatunek może nie dla mnie? Czy może powinnam szukać dalej?

[Obrazek: 66HHUfX.png]
10.03.2017 12:56
Orzi Offline
K-On > Twe anime
Łowca Piratów

*
Hmmm... Nie oglądałem Natsuume, ale Mushishi jest bardzo nietypowym przedstawicielem gatunku, gdzie nie ma tej zwyczajowej beztroski, postaci poza Ginko przewijają się tylko przez chwilę a komedii jest niemal brak. Możesz spróbować czegoś bardziej optymistycznego, zabawnego i typowego dla gatunku, jak Non Non Biyori. Ale równie dobrze może być to po nie twoja filiżanka herbaty.

Tylko Monika
10.03.2017 13:10
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama