Aktualny czas: 15.12.2017, 06:25 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Język polski a emotikony.
Autor Wiadomość
Syrenka Offline
Supernova

*
Liczba postów: 872
Język polski a emotikony.
Ostatnio w dość ciekawą dyskusję się wdałam na pewnym forum, a mianowicie poszło o emotikony.
W świecie internetu wiadomo są pewne ustępstwa, w pośpiechu nie piszemy końcówek ą ę, używamy buziek, emotków, czy tam innych znaczków, by wyrazić swoje emocje. Jak ktoś się wypowiada na forum to wiadomo buźki w poście nie przeszkadzają, a wręcz można powiedzieć, że ubarwniają wypowiedzi. A co sądzicie o dodawani buziek itp rzeczy do newsów? Np: jakby takie buźki pojawiały się przy newsach ma głównej stronie nakama, czy nie zrażałoby to was? I co z czystością języka polskiego? Wiadomo, jakby się coś takiego napisało na wypracowaniu z polskiego, wstawiło taki znaczek, to od razu byłby on zaznaczony w czerwonym kółeczku i potraktowany jako błąd. Czy związku z tym, że to jet internet, to powinniśmy tu wszystko traktować luźniej?
14.04.2011 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Boo Offline
Szczur Lądowy
Pirat

*
Liczba postów: 26
RE: Język polski a emotikony.
Właśnie dlatego, że jest to internet, możemy traktować to luźniej. Wtedy to co innego niż wypracowania, może niektórzy z przyjemnością odkładają zeszyt i kładą dłonie na klawiaturze ^^
Niektórzy ludzie nie używają w ogóle emotikonek, może po prostu im to nie pasuje do zdania, uważają, że tak jest schludniej, albo nie są przyzwyczajeni, a czasami jeszcze trafia się ktoś kto się zapyta co oznacza takie "xD" (chyba jeszcze są tacy ludzie Tongue). Mi emotikony nie przeszkadzają, o ile nie jest ich naprawdę zbyt wiele i nie są zbyt.. kłujące w oczy ^^

"Nie ma to jak w domu, he, he... Zaraz, ja tu nie mieszkam..."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.04.2011 19:50 przez Boo.)
14.04.2011 19:49
Vegi Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 522
Poziom ostrzeżeń: 0%
W newsach nie powinno być emotikonów. Ich zadaniem jest wyrażanie emocji, a newsy mają przeważnie funkcję czysto informacyjną. Pisanie "kolejny odcinek dla fanów Big Grin" to błąd i niezwykle psuje estetykę wiadomości. Komi czasem wrzuca emoty do newsów, co mnie strasznie irytuje~ Ale taki już jego urok, jak sądzę.
Na forum, chatach czy komunikatorach emoty są nawet wskazane. Bez nich czasami trudno jest odkryć prawdziwe intencje nadawcy.

[Obrazek: za_oga_strzelc_w_sygna.jpg]
Lubię placki.
14.04.2011 20:37
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,721
Obecnie dochodzimy do tego, że jak się podczas rozmowy nie wyśle emotka, to rozmówca uznaje, że się obraziliśmy, albo mamy zły humor. Emotikony bardzo ułatwiają komunikację, która, jak wiemy, irl opiera się głównie na gestach i mimice. Nie sposób tego oddać przez internet. Stąd emotikony. Zachodnie - Smile, bazujące na kształcie ust, czy wschodnie - ^^, bazujące na kształcie oczu. Wszystko zależy od kultury - dla Japończyka ktoś może mieć usta wykrzywione z gniewu, ale tak długo jak jego oczy się śmieją - jest szczęśliwy (uczyłam się o tym, przeprowadzono jakieś tam badania w tym temacie, nie powołam się, bo niestety nie pamiętam dokładnie jakie, ale dla zainteresowanych mogę dopytać). Dla Amerykanina nie oczy, a usta są najważniejsze. Stąd kształt emotek.
Ale tu chodzi o komunikację.
A nie informację. Nie oficjalne dokumenty. (Przez chwilę miałam wizję cv napisanego w stylu "A tak poza tym to lubię kucyki :-)") Nie... książki, na litość bogów, jeszcze tego brakuje, żeby w oficjalnej literaturze pojawiały się emoty.
Informacje mają być suche, bo mają zawierać fakty. Czytają je osoby zainteresowane faktami, a nie stanem emocjonalnym osoby, która to pisała. "Kolejny odcinek dla fanów Big Grin" - co mnie obchodzi, że jesteś szczęśliwy, dawaj ten odcinek! Trochę to niemiłe, ale do demonów, przecież tak jest. Wyobrażacie sobie notowania giełdowe zapełnione emotkami? x_x' Ludzie by się wściekli...
A tu może będę hamulcem postępu, ale nie ugnę się:
Książki z kolei mają opisy na oddanie nastroju, emotki są im kompletnie zbędne. Jeśli autor potrzebuje emotek do oddania charakteru swojego stylu, to... jak dla mnie jest zwyczajnie kiepskim autorem.

[Obrazek: 66HHUfX.png]
14.04.2011 23:37
Shin Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 50
(14.04.2011 23:37 )Jackie D. Flint napisał(a):  Informacje mają być suche, bo mają zawierać fakty. Czytają je osoby zainteresowane faktami, a nie stanem emocjonalnym osoby, która to pisała. "Kolejny odcinek dla fanów Big Grin" - co mnie obchodzi, że jesteś szczęśliwy, dawaj ten odcinek! Trochę to niemiłe, ale do demonów, przecież tak jest. Wyobrażacie sobie notowania giełdowe zapełnione emotkami? x_x' Ludzie by się wściekli...

Tak, informacje mają być suche bo mają zawierać fakty - bo przecież fakty muszą być cholernie poważne, musi powiać grozą! Nie rozumiem do cholery takiego rozumowania. Wstawianie emotikonek to indywidualna sprawa każdego. Ja też wolę jak informacja jest przekazana bez emotikonek, co nie oznacza że mam oburzać się jeżeli ktoś taką wstawi. Autor newsa też ma emocje, i jeżeli chce je wyrazić poprzez emotikonki to proszę bardzo. "Co mnie obchodzi że jesteś szczęśliwy" - a co mnie obchodzi że Ciebie to nie obchodzi? I nie mówmy tu o notowaniach giełdowych, może od razu wspomnisz że emotikonek nie ma w konstytucji?
15.04.2011 16:41
Romario Offline
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,736
To ja też się wypowiem. Celem newsa jest przekazanie informacji. Tylko i wyłącznie, bez jakiegokolwiek zabarwienia sugestią jaką wyrażają emotikony. Informacje muszą być bezstronne. Do tego same fakty, a nie jaki nastrój miała osoba pisząca tekst.
Do tego jeszcze dodam, że skoro na tej stronie tak bardzo dbamy o język polski to emotikony w newsach są niedopuszczalne. Wszak posty na forum to także nie wypracowania i można by robić błędy. A jednak załoga stara się dbać o polszczyznę.

Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją. - Napoleon Bonaparte
15.04.2011 16:52
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama