Aktualny czas: 25.11.2017, 00:14 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
JoJo's Bizarre Adventure [anime]
Autor Wiadomość
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,667
Poziom ostrzeżeń: 10%
JoJo's Bizarre Adventure [anime]
Cóż, po obejrzeniu najnowszego odcinka animowanej adaptacja Niezwykłych Wojaży JoJo w końcu zdecydowałem się założyć temat. Seria obecnie znajduje się na samym szczycie listy moich ulubionych shounenów i jestem pewien, że z każdym nadrobionym rozdziałem i każdym nowym odcinkiem będzie umacniała się na tej pozycji. Ale najpierw - z czym to się je?

JoJo's Bizarre Adventure to seria wychodząca od 1987 roku aż po dzisiejszy dzień. Początkowo była publikowana w znanym wszystkim tutaj Weekly Shounen Jumpie, by w 2004 roku zostać przeniesiona do Ultra Jumpa zajmującego się publikacją mang seinen. Razem z Dragon Ballem uznawana jest za prekursora współczesnych mang shounen, ale w odróżnieniu od dzieła Toriyamy nie doczekała się dobrej adaptacji aż do 2012 roku, kiedy przygody rodziny Joestar zostały przeniesione na szklany ekran przez niewielkie studio David Production, które starało się wiernie oddać ducha pierwowzoru.

JBA na tle innych mang tego typu wyróżnia się wyraźnym podziałem na sagi. Zamiast dorzucać kolejne przygody dla jednego bohatera, każda część opowiada o kolejnym potomku rodu Joestar, dzięki czemu w serii nie ma przedłużania, a każda saga kończy się w miejscu, w którym zakończyć się powinna. Pierwsza z nich opowiada o przygodach Jonathana "JoJo" Joestara, szlachetnego młodzieńca żyjącego w XIX wieczniej Anglii, którego życie zostaje wywrócone do góry nogami z chwilą, gdy jego ojciec adoptuje niejakiego Dio Brando. Dio, syn człowieka który kiedyś "uratował" życie seniorowi rodu Joestar, jest jednak wcieleniem zła które nie cofnie się przed niczym, aby przejąć majątek przybranego ojca, nawet jeśli oznaczałoby to stanie się potworem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pierwsza część opowiada o rywalizacji tej dwójki.

W sadze drugiej przenosimy się do Ameryki dwudziestolecia międzywojennego, gdzie swój żywot wiedzie wnuk Jonathana - Joseph, również zwany "JoJo". Cwaniak, rozrabiaka i oszust w niczym nie przypominający swojego przodka. Jednakże wkrótce udowodni, że szlachetna krew rodu Joestar płynie w jego żyłach, gdy przyjdzie zmierzyć mu się z przedstawicielami starożytnej rasy w obronie bliskich, aby raz na zawsze zakończyć bolesne sprawy z przeszłości. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż na jego drodze stanie wiele przeszkód, w tym naziści... Tak, naziści to nieodłączny element każdej dobrej historii przygodowej.

Mógłbym w ten enigmatyczny sposób próbować opisać zarys wszystkich historii i każdego z rodu Joestarów, ale rozmija się to z celem. Losy wszystkich JoJo są ze sobą powiązane i skutkowałoby to spoilerowaniem wielu ważnych wydarzeń, poza tym nie mamy aż tyle miejsca. Do tej pory wyszło aż 8 części tej sagi! Co mnie najbardziej jednak urzekło w tej serii to to, że autor mangi nie boi się łamać własnych schematów. Każda z historii ma własny klimat i podejście do prezentowanych wydarzeń. Jeżeli jedna saga była dość mroczną opowieścią o walce dobra ze złem, druga może być przebojową serią przygodową, w której protagoniści i antagoniści nie są już tak jednoznaczni moralnie. Akcja jednej serii obejmuje podróże po całym świecie? Niech akcja innej toczy się w całości w ciasnym więzieniu! Autor nie boi się eksperymentować zarówno z nastrojem opowieści, jak i charakterami postaci, co dodatkowo podkreślone jest stale ewoluującą kreską, która zmienia się od przypakowanych postaci o klasycznych, mocnych rysach, aż bo delikatniejszych "bishów" z naprawdę ekstrawaganckim designem.

Sam jestem dopiero na 6 części mangi i, jak wspominałem, jestem zachwycony. Seria nie ma "Bizarre" w nazwie tylko dla picu i potrafi zaskakiwać nietypowymi rozwiązaniami. Telewizyjna adaptacja obecnie znajduje się na początku trzeciej części i jest zrealizowana absolutnie perfekcyjnie. Polecam zacząć właśnie od anime, jednocześnie ostrzegając, że to seria nad wyraz specyficzna i, jak to mówią Anglicy, "over the top". Jeżeli jednak nie przeszkadzają Wam pełne dramatyzmu dialogi i absurdalne sytuacje typu człowiek z odciętą głową rzucający przed śmiercią trzymaną w zębach różą w swego oprawcę - zapraszam do czytania i oglądania. Seria nie bierze siebie samej zbyt poważnie, a autor raz za razem daje znać czytelnikowi, że świetnie się bawił przy jej tworzeniu!

PS: Wspomnę jeszcze o mnóstwie nawiązań zawartej w całej sadze. Hirohiko Araki, autor JBA, jest ogromnym miłośnikiem muzyki zachodniej, czemu daje wyraz w nazewnictwie postaci oraz mocy w swojej mandze. Nie raz podniósł mi się kącik ust, gdy zaprezentowała się postać o imieniu AC/DC, czy moc nazwana na cześć zespołu Metallica.

[Obrazek: giphy.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.06.2017 19:25 przez Murgrabia.)
09.05.2014 22:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,432
RE: JoJo's Bizarre Adventure
Tyle widziałam na chacie tego JoJo i nigdy nie wiedziałam o co chodzi :c

Ale brzmi ciekawie (: Mam teraz mnóstwo czasu, więc może zacznę czytać. Bo jakbym miała zaczynać, to tylko od mangi ^

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
09.05.2014 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Ostrzegam, że niestety pierwsza część nieco odstaje poziomem od tego, co następuje potem. Jest to dość prosta historyjka o walce dobra ze złem, z typowymi bohaterami i kreską w stylu Hokuto no Ken, acz wyjątkowo brutalna jak na coś, co ukazywało się w Jumpie. Sam oglądając tę część w anime uznałem ją za dzieło w porządku, acz bez rewelacji. Dopiero od drugiej części zaczęło mnie wciągać, a w zachwyt wpadłem czytając mangę, szczególnie przy części czwartej którą uważam za moją ulubioną. No i jak pisałem - seria jest bardzo specyficzna i nie bierze siebie zbyt poważnie, na pewno nie będzie dla każdego Smile . Acz jeżeli się spodoba, to na całego.

09.05.2014 22:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,432
Spoczko, zawsze staram się przeczytać trochę więcej rozdziałów, bo początki nie zawsze są udane ^ A z reguły warto (:

Jak ogarnę, to zamieszczę jakąś opinię, czy coś o/

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
09.05.2014 22:37
SLAWO89 Offline
Drań
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 861
Poziom ostrzeżeń: 0%
Kiedyś tam widziałem pod jaranie się tym tytułem, więc pomyślałem że sobie zaserwuję. Pierwsze podejście 5 odcinków i nie dałem rady więcej nie ciekawiło mnie, drugie podejście 20 odcinków i znów jakieś zniechęcenie. Ten cały Jojo w pierwszej części szlachetny szmery bajery poznał kobitę płyną i dupa ginie. Ni z gruchy ni z pietruchy pojawia się nowy Jojo w wręcz magiczny sposób.
Dam resztę spoiler bo może ktoś chce oblukać nie będę psuł.
Spoiler :
Magiczny sposób, mam na mysli że pierwszy Jojo po długim czasie się hajtnął, płynie ze swoja żoną statkiem gdzie nagle Dion sie pojawia jest walka ginie Jojo, jego żona ratuje jakieś niemowlę. Po czym jest przeskok i pokazany nowy Jojo, żona strego to jakaś już babcia. Domysły nasuwają że to jest ten niemowlak którego uratowała a tu taki wal bo nie. Wtedy jest mózg na ściania a ja nie wiem o co be, więc oglądam dalej i nic nie jest wyjaśnione na ten temat. Żona pierwszego Jojo była wiatropylna czy jak.
09.05.2014 23:14
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Spoiler :
Była w ciąży już na statku. Dzieciak uratowany przez Erinę to ktoś inny, kto także był w serii. Notabene Joseph jest wnukiem Jonathana, nie synem.

09.05.2014 23:18
SLAWO89 Offline
Drań
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 861
Spoiler :
wiem że to ta nauczycielka co go uczyła jest tym dzieciakiem. Jest wnukiem to jeszcze bardziej dla mnie nie zrozumiałe no chyba że to skończę kiedyś to zrozumiem
09.05.2014 23:35
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
No, przerwałeś przed odcinkiem z wyjaśnieniami. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć, co się stało nie oglądając serialu dalej, to...

Spoiler :
Erina po przyjeździe do Ameryki urodziła syna Jonathana - na imię miał George. Miała ciężką sytuację materialną, w związku z czym oddała uratowanego dzieciaka, Lisę Lisę, do adopcji jednemu ze starych przyjaciół Jonathana, Straizo. Mimo to George i Lisa Lisa spotykali się często i zakochali się w sobie, wzięli ślub i urodził im się Joseph. Jednakże George pewnego dnia zginął z rąk jednego z zombie pozostawionych przez Dio, który ukrywał się w przebraniu oficera wojskowego. Lisa Lisa, która od swojego przybranego ojca nauczyła się władać mocą hamon, pomściła męża zabijając zombie. Jednakże przez to została posądzona o morderstwo oficera i musiała uciekać z kraju, zostawiając swojego małego synka pod opieką jego babci, Eriny.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.05.2014 23:42 przez Orzi. Powód: Poprawiona ortografia)
09.05.2014 23:42
golbat Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 73
Ciekawe zjawisko - aż 3 osoby na forum mają avatary z postacią z jojo(przynajmniej na teraz, na fali hype'u trzecim sezonem). Seria może nie każdemu się podobać, ale jak spasuje to po prostu się ją kocha i uwielbia.

wubba lubba dub dub
12.05.2014 00:53
centrino Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 88
Moja przygoda z JOJO rozpoczęła się od traileru anime. Gdyby nie on możliwe że nigdy bym nie zobaczył tej wspaniałej serii. Jojo ma świetny klimat , antagonistów i postacie drugoplanowe.

Kira i Dio to moi ulubieni antagoniści , a protagonista to prawdopodobnie Josuke lub Joseph trudno mi wybrać.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.05.2014 05:19 przez centrino.)
12.05.2014 03:19
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama