Aktualny czas: 25.11.2017, 05:56 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klauzula sumienia
Autor Wiadomość
Fantomas Offline
Pirat
Pirat

*
Liczba postów: 296
Poziom ostrzeżeń: 0%
Klauzula sumienia
Swego czasu w mediach było głośno o dość sporej grupie lekarzy która, bodajże na Jasnej Górze podpisała dokument w którym zatwierdziła iż nie będzie przeprowadzać min. przepisywać tabletek antykoncepcyjnych. Długo nie było trzeba czekać na efekty bo oto wczoraj media, znalazły obok Froga wypełniacz dla wydania wiadomości czyli dr.Chazana który odmówił aborcji swej pacjentce, mimo iż dziecko i tak umrze po porodzie. Szerzej o tej sytuacji - http://www.wprost.pl/ar/451554/Dramat-ro...-sumienia/
Szerzej o deklaracji wiary - http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1...orze_.html
Co sądzicie o tym, i ogólnie o całości owej sytuacji? Czy lekarze postępują etycznie, czy może wręcz przeciwnie?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.06.2014 20:28 przez Fantomas.)
10.06.2014 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Zoro Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 457
RE: Klauzula sumienia
Temat rzeczywiście należy do trudnych. Jednak mieszanie religii w świat medycyny wydaję mi się nadużyciem. Tutaj najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi.
O samym liście szły też pogłoski, że kilku ateistów się tam znalazło. Nie zagłębiałem się w te treści bo mnie mało to interesowało.

A co do zamieszczonej w linku sytuacji to moim zdaniem to odbije się mocno na młodej matce. Jej psychika na pewno na tym ucierpi.

Co do samej aborcji jestem przeciwny jej stosowaniu jednak są sytuacje gdzie należy ją zastosować jeżeli zagraża ona życiu lub zdrowiu matki. Chyba, że jest szansa uratowania dziecka i matka się na to sama zdecyduje. To już jej decyzja.
10.06.2014 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Fantomas Offline
Pirat
Pirat

*
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/klotnia-w...znik/x1h9j - nawet z tego skrótu wywiadu dobrze widać jak co niektóre media podchodzą do tego tematu - cała ramówka na rozmowy z przeciwnikami deklaracji wiary, dwa-trzy wywiady z lekarzami w tym w trakcie jednego z nich pada zdanie "Gdzie jest pana Bóg? Nie ma pan sumienia". Co do całej tej deklaracji ma ona swoje plusy i minusy. Przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych - bez ich braku z tego co wiem, da się przeżyć i można z tym iść do innego lekarza. Aborcja - jest to już jakieś podłoże pod to by nie pójść za przykładem Belgii, i w przyszłości nie przyjąć ustawy o mordowaniu nienarodzonych dzieci. Zaś w przypadku dr. Chazana, lekarz zawinił - jeśli kłóciło to się z jego sumieniem, powinien przekazac sprawę innemu lekarzowi. Nie jestem teologiem, ale chyba Bóg wybacza takie rzeczy. Natomiast dr. Chazan, nie dość że tego nie zrobił, to jeszcze przedłużał sprawę by było za późno na aborcję, i teraz jego główną linią obrony w mediach jest to że dziecko gdyby teraz usunięto ciąże cierpiało by jeszcze bardziej. Ma rację, ale gdyby uśmiercono je wcześniej, ból byłby nie porównywalnie mniejszym z tym jaki dozna po narodzinach, i podczas śmierci. Bo nie ma mowy o ratowaniu niemowlaka który urodzi się bez czaszki. Lekarz akurat w tym przypadku powinien ponieść wszelkie konsekwencje. Wracając do deklaracji (http://www.deklaracja-wiary.pl/img/dw-tresc.pdf) tak jak mówiłem powinna zostać sprecyzowana by zapobiec w przyszłości takim tragediom.
10.06.2014 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Hotarubi Offline
♥ Psiara ♥
Pirat

*
Liczba postów: 1,197
Dla mnie sprawa jest prosta postąpił nieetycznie gdyż spowodowała większe cierpienie i matki i dziecka, która będzie musiała po porodzie borykać się z wieloma konsekwencjami które spowodują i uszczerbek na jej zdrowiu i na jej psychice, do tego dziecko, będzie się dodatkowo męczyło, jeśli można było tego uniknąć, trzeba było tak zrobić. Tym bardziej jak matka sama podjęła taką, a nie inną decyzję.
Wiara od wieków była sprzeczna z religią. Chociażby sytuacje gdzie rodzice nie zgadzali się na transfuzje krwi dla swojego umierającego dziecka, bo było to nie zgodne z ich przekonaniami.
Czy lekarz z tego typu poglądami powinien leczyć? Jego zadaniem jest ratowanie życia, nie szerzenie swoich przekonań wśród innych ludzi, wręcz narzucanie im swojego zdania. Sami nie zadbamy o swoje zdrowie, a w takim przypadku jak ten opisany w gazetach widać, że na niektórych lekarzy nawet nie ma co liczyć, a od razu szukać nowego na własną rękę.
W tej rozmowie prof. Romuald Dębski mówi konkretnie co może spotkać tą kobietę w trakcie i po porodzie dziecka: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/klotnia-w...ebie/h2l3b

[Obrazek: llamister_kozov.png]
"3 grudnia książę mrocznych kóz oświadczył się siostrze Okiren: Hotarubi.
Podarował jej pierścień z trawy, który ta ochoczo przyjęła, a że jest lamą, to pewno go zeżarła."
10.06.2014 21:46
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
Cytat:Zaś w przypadku dr. Chazana, lekarz zawinił - jeśli kłóciło to się z jego sumieniem, powinien przekazac sprawę innemu lekarzowi.

I to co napisałeś jest kluczowe. Postępowanie Chazana wygląda na zwyczajne manipulowanie pacjentem. Co do samej deklaracji powiem tak: prywatna praktyka - rób co chcesz, lecz nawet tylko rudych, leczenie publiczne - to już niestety domena państwa. A kościół oddzielamy od niego kreską, przynajmniej dopóki postępowanie lekarza miałoby się mieścić w granicach prawa.

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
10.06.2014 21:49
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,147
Fantomas napisał(a):Bo nie ma mowy o ratowaniu niemowlaka który urodzi się bez czaszki.

Przepraszam, bo nie czytałam, ale jeśli nie ma czaszki, to mózg nie funkcjonuje, to owy płód jest z góry martwy? Czy ten mózg tam sobie działa i po prostu podczas narodzin umrze? Bo średnio u mnie z otwieraniem linków, ale jeśli mózg nie funkcjonnuje lub jest upośledzony, to ta istota i tak nic nie czuje, więc o bólu nie ma mowy. Jedynie kobieta się nacierpi, psychicznie jak i fizycznie.

Co do samej samej sprawy, to w takim przypadku wszystkich chorych można oddać Bogu. Nie wiem, co kieruje tymi lekarzami, serio wiara czy może lenistwo? Ponieważ jeśli wiara, to ogólnie nie powinni leczyć, bo przecież to Bóg decyduje o chorobie i zdrowiu, o życiu i śmierci. Także nie wiem, co te osoby jeszcze robią na swoim stanowisku pracy.
Może za daleko posunięte porównanie, ale to tak jakby kasjerka nie chciała sprzedać mięsa, bo jest wegetarianką d: No chyba tym lekarzom (jak i tej kasjerce) ktoś wypłaca pensje za wykonanie pracy, a nie strzelanie fochów.

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
10.06.2014 22:35
Fantomas Offline
Pirat
Pirat

*
Mózg tego dziecka funkcjonowałby jednak wykazano u niego zanik kości czaszki, i wodogłowie. Ból byłby jak najbardziej odczuwalny.
Nie chodzi w tej deklaracji o to by zaufać bezgranicznie bogu, rzucić chorych, i powiedzieć im na do widzenia "prosze żyć godnie, a spotkamy się w niebie (z tym że pan/pan iznajdzie się tam trochę szybciej ode mnie)". Lekarze podpisali to by pokazać że nie będą wykonywac niektórych praktyk (np. aborcji na życzenie, eutanazji, przepisywania środków antykoncepcyjnych), które kłócą się z ich przekonaniami.
Sprawa jest bardziej zawiła niż dylematy kasjerki - wegetarianki. Nie da się wierzyć w boga, chodzić do kościoła w niedzielę, a w poniedziałek w pracy dokonać aborcji. Swojej wiary, przekonań nie da się oddzielić od pracy grubą kreską. Jednak konieczne jest, wśród lekarzy dopracowanie tego ich kodeksu. Nie chodzi tylko o przypadek Chazana, ale by w przyszłości, jakiś lekarz nie odmówił leczenia gejowi czy lesbijce, lub eutanazji osobie schorowanej, cierpiącej, którą nie ma kto się zaopiekować. Nie można wpadać w radykalizm, i sprowadzać tak poważnej deklaracji do jednostronnicowego orzeczenia.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.06.2014 23:42 przez Fantomas.)
10.06.2014 23:41
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,147
Fantomas napisał(a):Lekarze podpisali to by pokazać że nie będą wykonywac niektórych praktyk

Dla mnie to i tak jest nie wykonywanie swoich obowiązków w pełni. Pani kasjerka też Ci sprzeda inne artykuły. Podkreślam jednak, że to moja opinia, nie mam zamiaru nikogo do tej teorii przekonywać, po prostu dla mnie jest to podobne. Nie chcę zapominać, że bycie lekarzem jest pracą, charytatywnie tego nie robią, gdyby robili, to w pełni bym popierała, ponieważ nie byliby zobligowani do wykonywania wszystkiego, w końcu robią to z dobroci serca. Dobrze zdawali sobie sprawę, z czym wiąże się praca lekarza, to nie jest tylko przepisanie leku na grypę, osłuchanie płuc czy wykonanie EKG. Jeśli wiedzieli, że nie są gotowi dokonać aborcji w przypadku, który (moim zdaniem) jej wymagał, to nie powinni iść na medycynę i podejmować się takiej pracy. Mogli zostać szambiarzami albo biznesmenami, mogli robić wiele innych rzeczy. Lekarz powinien być otwarty na pacjenta i działać tak, by mu nie zaszkodzić.
Szczerze? Nawet nie wypisanie recepty na tabletki antykoncepcyjne może być szkodliwe, bo to nie są tabletki, które "wyłacznie" mają zapobiec ciąży, pomagają one w niektórych problemach tyczących się zaburzenia gospodarki hormonalnej.
No i co do takich tabletek, to w sumie odmawianie ich wypisania było już wiele lat temu, po prostu nikt chyba nie robił wokół tego szumu. W Warszawie w szpitalu Praskim nie wypiszą Ci np tabletki 72h po stosunku (nie chodzi o wczesnoporonną). Także moim zdaniem, jeśli już tak bardzo chcą robić takie podziały, że to Ci zrobią/wypiszą, a tamtego nie, to powinni to obwieścić chociażby kartką na drzwiach swojego gabinetu, albo od razu w rejestracji. Ja tam nie miałabym wtedy z tym problemu i poszła po prostu do innego lekarza, w końcu ten nie jest jakiś wyjątkowy, choć wciąż mi się nie podoba wybieranie zakresu swoich obowiązków podczas pracy.

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
11.06.2014 07:37
Imithe Offline
Feniks^
Pirat

*
Liczba postów: 870
Człowiek ten ( nazwanie go lekarzem uwłaszcza prawdziwym lekarzom) powinien mieć sprawę w sądzie, albo od razu iść do więzienia, jeżeli faktycznie nie pomógł tej kobiecie, tylko przeciągał sprawę bo nie chciał, by doszło do aborcji. Dodatkowo powinien być pozbawiony prawa do wykonywania praktyki lekarskiej.
Takie decyzje mogą podejmować prywatni lekarze i wtedy pacjentka powinna być o tym poinformowana. A nie coś takiego. Ale żyjemy w takim świecie jakim żyjemy, więc takim kompromisem wydaje się to, o czym wspomniała Nami. Wywiesić stosowną informację i wtedy osoba z kontrowersyjnym problemem pójdzie do innego lekarza.

"Niewiedza to błogosławieństwo."
"W życiu nie można mieć wszystkiego, ale trzeba się umieć cieszyć, z tego co się ma."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.06.2014 00:56 przez Imithe.)
12.06.2014 00:55
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,095
Nie rozumiem, dlaczego kolesia nie mozna nazwac lekarzem? Z tego co ja wiem (ale oczywiscie moge sie mylic, nie jestem ekspertem) donoszenie ciazy do konca o ile dziecko zyje jest dla organizmu kobiety zdrowsze niz przerwanie ciazy. Urodzenie tak chorego dziecka to na pewno trauma ale aborcja to tez trauma, wiec wybor nie jest wcale tak prosty i oczywisty. A ten pan bierze tez pod uwage dziecko.

Poza tym drugiej rzeczy nie rozumiem, podobno tez pan i jego szpital sa szeroko znani z niewykonywania aborcji, wiec czemu babka nie poszla do kogo innego? Wyglada to na wywolywanie afery.

[Obrazek: h3sygn.png]
12.06.2014 10:17
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama