Aktualny czas: 21.10.2018, 04:10 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Na stronie pojawił się zaległy odcinek 856 jak i od razu 857!
Zapraszamy do oglądania i komentowania:)
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejny pomysł na cenzurę.
Autor Wiadomość
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,723
Poziom ostrzeżeń: 0%
Kolejny pomysł na cenzurę.
Nie wiem za bardzo gdzie to wrzucić, ale myślę, że tu nie będzie źle.
Amerykanie (ha!) wpadli na kolejny "genialny" pomysł ukrócenia piractwu smyczy.
Myśleliście, że to, co Google wyczynia z YT to przesada? Obczajcie to:

Filmik jest po angielsku, nie bardzo chce mi się go tłumaczyć, bo nie idzie mi za dobrze tłumaczenie ze słuchu, ale jestem zła na ten pomysł, więc macie. Nie dosłownie, ale mniej więcej o to chodzi:

Weszła (ma wejść? nie jestem pewna) nowa ustawa o nazwie Protect-IP. Uznano, że czas najwyższy ocenzurować tę część internetu, która jest odpowiedzialna za przemysł rozrywkowy.
Ma to działać na następującej zasadzie: Firmy chcą mieć możliwość zamknięcia na dobre stron, na których jest możliwość ściągnięcia filmów, muzyki i innych mediów. Ponieważ większość tych serwerów jest poza USA, firmy te chcą możliwości odcięcia dostępu USA do tych stron (na podobnej zasadzie, na jakiej w tej chwili blokowane są teraz m.in. niektóre już filmiki na YT). Będą mogły również pozwać dowolną stronę/forum/blog/whatever na serwerze w USA, która zawiera linki do takich stron (za propagowanie zabronionych treści) i zmusić do ich usunięcia. W razie sprzeciwu mogą odciąć jej wszelkie profity finansowe ze strony (pochodzące z reklam, albo i od samych użytkowników).
Jakie to odniesie efekty?
Przede wszystkim na pewno nie powstrzyma to piractwa - na "zakazane" strony wciąż będzie można wejść, po prostu używając jego IP zamiast adresu www. Poważnie jednak zaszkodzi to nowym stronom, które będą próbowały się wybić, bo firmy będą mogły pozwać każdego, kto według nich nie stosuje odpowiedniej filtracji danych. Te strony więc szybko upadną, pobite przez portale społecznościowe i wyszukiwarki.
A co gorsza - popularne strony natychmiast zostaną wzięte pod lupę. Dla złośliwego oka całe mnóstwo stronek podpada pod tę ustawę - Thumbrl (czy jak to się pisze), SoundCloud, YT, gdziekolwiek ludzie cokolwiek wrzucają, własną muzykę czy sztukę, czy przez co np starają się zbierać petycję, gdzie znajdują się klipy muzyczne, czy przeróbki multimedialne (np amv) - treści zastrzeżone zawsze się gdzieś zaplączą.
Ale hej - mieszkamy poza USA - co nas to może obchodzić, nie?
Twórca filmiku zwraca też uwagę na wpływ, jaki Ameryka (niestety) ma na resztę świata. Jeśli u nich ta ustawa się "sprawdzi" (czyli zamiast tego, co jest teraz - "przestępstwa zorganizowanego", z którego nawet Vetinari byłby dumny, całe piractwo zeszłoby zwyczajnie do podziemi i kontynuowało działalność), to inne kraje mogą podłapać przynajmniej część praw z tej ustawy, jak nie całą i spróbują to zaadaptować u siebie. I nagle taka cenzura może się zacząć na całym świecie.
Niestety, co się zaczyna a Ameryce może też przypełznąć do nas.
A co najgorsze - dzięki nowej ustawie Protect IP zdobędzie również prawo do grzebania w kodach sieciowych internetu (np. jak wcześniej pisałam by dostać się do stron propagujących zakazane treści i odciąć im dofinansowanie), co, wg wymienionych tam ekspertów (nie znam ich, ludzie lubią się "opierać na super-ekspertach z jakiejś dziedziny", żeby brzmieć poważnie, więc może akurat tego fragmentu brać poważnie nie musimy) może spowodować znaczne osłabienie ochrony wszystkich sieci.
W skrócie - nie zatrzyma to piractwa w najmniejszym stopniu, ale utrudni poważnie życie obecnym i dopiero powstającym stronom.
Mówimy tu o cholernym internecie - to potężne medium. I politycy chcą mu podciąć skrzydełka tylko po to, by ludzie, być może, zaczęli kupować więcej "hollyłódzkich" filmów =.= Ale to nie filmy głosują, nie filmy obalają reżimy, a cały przemysł rozrywkowy z nimi związany nie wnosi aż tak wielkiego wkładu do ekonomii. Internet nie dość, że daje drugie tyle, to w dodatku daje od siebie dużo więcej.
Korporacje już i tak mają sporo możliwości kontrolowania piractwa, by się bezczelnie nie rozrosło. Mogą usunąć specyficzne treści (YT), pozwać strony zezwalające na udostępnianie software'u (napster, Kazaa (ha, sama kiedyś z tego korzystałam XD), audiogalaxy, grokster) i wytaczać sprawy dziennikarzom tylko za to, że rozmawiali o tym, jak kopiować płyty DVD. Od dawna udowodniają nam, jak lubią nadużywać swojej siły i możliwości. Próbowali zdjąć z YT filmik o dziecku tylko przez wzgląd na lecącą gdzieś w tle muzykę. Posyłają dzieci do poprawczaków i robią naloty o piątej rano na dom, jeśli mają tylko podejrzenie o piractwie (znajomy, który przy tym robił, uprzedził mnie kiedyś, że jak mnie kiedyś tak obudzą, to laptopa mam grzecznie oddać, a kartę pamięci z komputera sama odkręcić - bo panowie się zwykle nie patyczkują i ją zwyczajnie wyrywają). Pozywali już firmy produkujące magnetowidy i odtwarzacze mp3.
Pytanie brzmi - jak daleko posunie się ten absurd?
Odpowiedź wydaje się oczywista - tak daleko, jak im sami na to pozwolimy.
Od czasu powstania tego filmiku Protect-IP coraz bardziej się rozzuchwala. W tej chwili mogą zamknąć dowolną stronę, czy własną, czy obcokrajową, za podejrzenie "nielegalnych treści". Strony takie jak YT, Twitter czy FaceBook będą musiały wprowadzić cenzurę na swoich portalach, albo się w ogóle zamknąć, bo stały się odpowiedzialne za treści każdego użytkownika, który cokolwiek wrzucił czy zalinkował.
A przeciętny użytkownik może trafić do więzienia na pięć lat tylko za to, że ośmielił się wrzucić dowolny materiał z trademarkiem - nawet zwykłą popową piosenkę.

Znalazłam to na stronie TGWTG.com, amerykańskiej, więc ta zaraza jeszcze nie przyszła do nas - wiele w jej sprawie zrobić nie możemy, póki co wszystko zostaje w rękach amerykanów. Zostaje wyrazić własną opinię.

Wyrażę swoją - czy tylko mnie nasuwa się tu skojarzenie o chińskiej cenzurze internetowej?
Jakim cudem taka ustawa działa (ze sformułowania niektórych zdań w filmiku, zwłaszcza końcówki, można wywnioskować, że Protect-IP już działa i uprzykrza ludziom życie) w państwie durnym, ale mimo wszystko znanym z WOLNOŚCI? Ciśnienie mi się podnosi na myśl, że komuś mogłoby u nas przyjść do głowy wprowadzić coś takiego.
No, Polska jak Polska - poniekąd garnąca się, ale wciąż za biedna, by móc należeć do "bogatego zachodu" i wciąż przykuta wielkim, psychicznym łańcuchem do Rosji. Możliwe, że u nas znajdą się tacy, co stwierdzą - "niby pomysł niezły, ale u nas za ch*ja nie przejdzie." Teraz martwię się tym, jak na to zareaguje Anglia >.>"

[Obrazek: 66HHUfX.png]
19.11.2011 11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,941
RE: Kolejny pomysł na cenzurę.
Tak sobie to czytam i mysle, ze jakby to przeszlo, to mogloby dac poczatek probom stworzenia alternatywy dla internetu - nie kontrolowanej przez korporacje i swiatowe rzady. To by dopiero bylo: ciemna strona mocy jak w morde strzelil O_o Moze troche sie daje poniesc wyobrazni, ale jakby odebrac ludziom wolnosc w sieci, to mogloby do tego dojsc Tongue

Po przeczytaniu tego tematu jeszcze bardziej wielbie swoja znajomosc jezyka ludu "w*upiemajacego" prawa autorskie (czyt. Rosja XP).

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
24.11.2011 03:22
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,213
Przeczytałem to już jakiś czas temu i po dłuższym przemyśleniu doszedłem tylko do jednego wniosku. Ten projekt nie ma najmniejszych szans na przeżycie, nawet jeśli wprowadzą to na całym świecie. Hakerzy puszczą to z dymem, gdy tylko w jakikolwiek sposób zacznie się to zazębiać z tym co robią.

27.11.2011 16:12
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,723
RdR - już teraz pozwalają sobie na zdecydowanie zbyt wiele, a hackerzy wiele z tym nie robią...

[Obrazek: 66HHUfX.png]
27.11.2011 20:56
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Pewno tych najbardziej "pro" hackerow jeszcze nie ubodlo to na tyle dotkliwie, zeby sie na powaznie za to wzieli. A moze juz znalezli metode na obejscie problemu, tylko wiesci o tym nie wyplynely jeszcze z odmetow hackerskiego podziemia? ;P

28.11.2011 06:00
Przemek18 Offline
Szczur Lądowy
Pirat

*
Liczba postów: 29
hakerzy nie są potrzebni, starczy zwykły informatyk po szkole żeby zrobić nowy internet, zresztą wystarczy tylko wujek google żeby dowiedzieć się jak zrobić internet. Diabeł siedzi w tym ze na tym nowym internecie nie będzie nic wiec wszytko od początku było by trzeba zacząć robić.
28.11.2011 19:48
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Piszac o "alternatywnym interecie", nie mialam na mysli sieci laczacej kilka kompow, tylko wlasnie taki twor, ktory ma jakies wlasne silniki, na ktorych pracuje ;P
[edit: podeszlam do nazwy 'internet' jak ostatni laik, w bardzo ograniczony sposob (tj. wszystko to co otworzysz w przegladarce) - gomen za confusion, nie wyrazilam wystarczajaco jasno tego co mi chodzilo po glowie XP]

Jak sie zastanowic, to takie stwory jak DC++ czy IRC sa swego rodzaju alternatywa. Nie dziala to na zasadzie stron www, inwigilacja jest duzo mniejsza. Z tym ze ograniczenia spore w porownaniu z world wide webem. Google ze swoja gama uslug, czy wiki - to raczej nie do powielenia, chocby skaly sra...ekhm i mury pekaly xP Ale piractwo pelna geba, a jak bysmy tego ladnie w slowka nie ubierali - w duzym stopniu o to chodzi Big Grin

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.11.2011 04:23 przez okiren.)
29.11.2011 03:35
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama