Aktualny czas: 26.09.2017, 18:29 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lord of War (Pan życia i śmierci)
Autor Wiadomość
Jarek Bachanek Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 83
Poziom ostrzeżeń: 0%
Lord of War (Pan życia i śmierci)
Cytat:"Jedna broń przypada na 12 ludzi na planecie. Pytanie tylko... Jak uzbroić pozostałych 11?" To jedyne zmartwienie pana życia i śmierci. Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest handlarzem bronią, który krok po kroku wspina się na "zbrojny Olimp". Nie interesuje go komu sprzedaje, często obu stronom konfliktu. Ostatnio największe zyski czerpie współpracując z krwawymi dyktaturami w Afryce... W rozkręcaniu biznesu pomaga mu brat (Jared Leto). Przychodzi jednak taki moment, w którym Jurij musi dokonać wyboru: rodzina (urodziwa żona i synek) albo styl życia do którego przywykł: często pełnego ryzyka i stresu, lecz również na bardzo wysokim poziomie, w otoczeniu pięknych kobiet. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że za każdy trzeba ponieść wysoką cenę...

Kiedy ujrzałem ten tytuł w gazecie oraz zobaczyłem nazwisko Cage'a pomyślałem "O pewnie jakiś fajny film sensacyjny". Zasiadłem więc przed TV i zabrałem się do seasnsu. Szybko się przekonałem że co jak co ale nie jest to film sensacyjny. Przyznam zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Cage jak zawsze świetny. Ten człowiek jest wręcz stworzony do każdej roli. Dobrze mu zarowno w rolach nieporadnych nieudaczników jak i zimnych drani. Postać orłowa w sumie niejednoznaczna. Widz odczuwa do niego sympatie pomimo tego co robi, współczuje mu w chwilach załamania a jednocześnie czuje do niego swoista odrazę.

Nie wiem czy to zasluga scenarzystow czy Cage'a, nie zmienia to faktu że postać świetna a zarazem tragiczna. W końcu orlow na początku jest jak każdy. Ot taki obcokrajowiec bez perspektyw, niezbyt przystojny bezrobotny i do tego leń. Chcąc odmienić swoje zycie zakłada biznes handlu bronią. Szybko przekonuje się że jest w tym dobry. Jednocześnie dystansuje się od pracy. Cały czas jest spokojny i opanowany. Nie obchodzi go co zrobią klienci z jego towarem. Ważny jest zysk. W pewnym momencie posuwa się do tego że buduje swój związek na kłamstwie. Osiąga swój amerykański sen. Kiedy żona wymusza na nim zerwanie z interesem Orłow prowadzi legalny biznes. Szybko jednak orientuje się że jedyne co wychodzi mu naprawdę dobrze to handel bronią. Że gdy raz weszło się w bagno nie można z niego wyjść. Nawet gdy żona odchodzi ba pomaga policji go złapać Orłow kalkuluje na zimno zyski i straty i idzie naprzód.

Mamy tu jeszcze super honorowego i sprawiedliwego herosa-glinę (rewelacyjny Ethan Hawke), ktory chce dopaść Orłowa. Ma na jego punkcie obsesje i choć nigdy mu sie nie udaję, próbuje dalej bo tak trzeba. Kiedy w końcu go przyskrzynia Orłow pozbawia go złudzeń. Uświadamia mu ze takich jak on są tysiące, że na jego miejsce przyjdą inni, ba, że rząd go wypuści (co następuje chwilę potem), bo handlarze są potrzebni.

Film jest smutny, ale takie jest jego zadanie. Ma zmusić do refleksji i robi to. Przed obejrzeniem tego filmu miałem nikłe pojęcie o tym czym jest handel bronia oraz jak bardzo jest groźny. Obecnie jestem bardziej uswiadomiony i to jest główna zaleta tego filmu, pokazuje niby nieistotną sprawę ktora tak naprawdę w głębszym wymiarze powoduje katastrofę.

Jako ciekawostkę dodam że film tworzyli tworcy pamietnego "Truman Show" z Jim'em Carrey'em. Podobieństwo między tymi filmami są spore choc na pierwszy rzut oka niezauważalne. Oba filmy są smutną, ostrzegają nas i uczą, skłaniaja do refleksjii. Jeśli lubicie "Truman Show" " "Pan Życia i Śmierci na pewno was nie zawiedzie. Polecam !!!

"If knowledge is power and power corrupts... how will human kind ever survive?" The Outer Limits S04E16

"If our lives are indeed the sum total of the choices we've made, then we cannot change who we are. But with every new choice we're given, we can change who we're going to be." The Outer Limits S04E04
08.07.2009 18:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama