Aktualny czas: 26.09.2017, 18:26 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 
Manspreading: problem pierwszego świata czy coś więcej?
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,335
Poziom ostrzeżeń: 5%
Manspreading: problem pierwszego świata czy coś więcej?
Manspreading to zjawisko, które nader często widujemy w środkach lokomocji takich jak autobusy czy pociągi. Chodzi o "męskie siedzenie w rozkroku". O ile zdawałem sobie z tego sprawę, że wielu facetów tak siedzi i bywa to czasami irytujące, zwłaszcza, jak się jedzie w 8 osób w przedziale, ale nie sądziłem, że to odstało swoją nazwę i Nowym Jorku wprowadzono tablice informacyjne, że tak nie wolno robić a nawet posypały się za to mandaty! I teraz Madryt idzie w ich ślady i też ostrzega, by tak nie siadano, bo wykupiło się miejsce dla jednej osoby, nie dwóch.

Najlepsza jest oczywiście argumentacja przytoczona w komentarzach. Jedne koleś uważa, że to problem pierwszego świata i pyta, co w takim razie z kobietami, które kładą obok torebkę. I też trzeba przyznać ma facet tu trochę racji. Z drugiej strony niektórzy uważają, że wystarczy poprosić, zwrócić uwagę, ale tu z kolei z doświadczenia wiem, że to tak pięknie nie działa. W ogóle nie wiem, jak można się kurczę nie domyśleć i w miarę jak autobus czy pociąg się zapełnia to jednak złączyć te nogi.
Zabawne były też komentarze "zrozumiałabym, jakby jądra faceta były wielkości struś jaj, ale tak?" albo komentarze facetów na zakaz "manspreadingu" "dbam o jądra, nie jeżdżę metrem"XD

Wydaje mi się, że akurat dawanie za to mandatów to już jest jednak przesada chyba lekka, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ludzi trzeba uczyć kultury, myślenia o drugiej osobie, co jest trochę smutne. Ale karanie za to? Rozumiem, że sama forma upomnienia nie jest zbyt skuteczna, ale naprawdę są gorsze rzeczy i z nimi powinno się coś zrobić, jak np słuchanie głośno muzyki na słuchawkach, czy wspomniane zajmowanie drugiego miejsca zakupami czy torebkę, w momencie, kiedy widać, że ludzie stoją. I tu też nie ma co się dziwić, bo nie raz jest tak, że baba pop prostu nie chce zabrać torebki, a komu chce się potencjalnie z taką wykłócać, to wolą postać.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.06.2017 19:22 przez Hejs. Powód: Poprawiona ortografia)
09.06.2017 18:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Kotu Online
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 388
RE: Manspreading problem pierwszego świata czy coś więcej?
Powiem tak, odświeżyć jajca czasem trzeba, ale nie wiedziałem że w ogóle taka terminologia istnieje i wpisałem w google, aż tak w rozkroku nie siedzę, ale jednak trochę odchylone trzeba mieć, raczej nie zajmuje więcej przestrzeni niż mam do wyboru, a zwłaszcza że w busach czy tramwajach miejskich nie siadam.

Rzadko podróżuje pociągami, ale ostatnio stwierdziłem, że jak są "4", czyli naprzeciw siebie i nie jest to znajomy, to jakoś tak ciężko rozprostować nogi, bo nie wypada i potem człowiek się męczy 4 godziny(jak ja z Łodzi do Poznania) xD i nogi drętwieją.

Aż takich cohones nie mam, by robić taki rozkrok.

[Obrazek: 205ee7p.png]
09.06.2017 19:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Grigorij Online
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 3,224
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Manspreading: problem pierwszego świata czy coś więcej?
Jak są wolne miejsca to lubię się rozsiąść wygodnie, ale wiadomo, jak są inni pasażerowie to nie narusza się (w miarę możliwości bo czasem tłok że się nie da) ich przestrzeni osobistej. Generalnie to takie siedzenie pojawia się głównie u mężczyzn, ale o mimo wszystko tylko część problemu ogólnego dobrego zachowania, a to pojawia się u obu płci, jak wspomniane wcześniej torebki.

[Obrazek: vYg1BTA.png]
09.06.2017 19:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 459
To zwyczajny przejaw braku kultury, imo. Ale dobrze, bo chamstwo trzeba tepic. Tez sie czasem rozwale jak zaba na lisciu ale jak widze ze trzeba miejsce zwolnic to robie to.

[Obrazek: d0Lh1fK.jpg]
09.06.2017 20:14
Stepi Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 480
To tak samo dawać grubasom co 2 miejsca zajmują mandaty, ile razy mnie jakies grube murzynki do szyby przyduszały kuźwa.

[Obrazek: monkey.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.06.2017 23:37 przez Stepi.)
09.06.2017 23:37
Szczery Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 4,466
Czasami nawet w środkach lokomocji!
Generalnie wydaje mi się, że komuś tu się kończą pomysły na tematy. W Polsce nie widziałem, żeby aż tak się ktoś rozkraczał, raczej ludzie widzą, że jak miejsca mało to jakoś te nogi przy sobie się trzyma. Choć masę lat temu widziałem w warszawskim autobusie Dariusza Jakubowskiego (aktor) który siedząc na miejscu podwójnym tak się rozłożył, z nogą szeroko na nogę założoną i jeszcze wystawioną w bok łapą opartą na parasolu, że ewidentnie siąść się obok niego już nie dało. To jedyny taki pamiętny raz jaki kojarzę, może dlatego że z osobą "znaną" i bardzo mnie wówczas to zbulwersowało (bo oczywiście sobie dopowiedziałem, że wielkie jaśnie aktorstwo nie chce, żeby plebs obok niego siadał).

[Obrazek: zbojcerzemaszeruja_kopia3.jpg]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.06.2017 02:12 przez Szczery. Powód: Poprawiona ortografia)
10.06.2017 02:12
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 459
(10.06.2017 02:12 )Szczery napisał(a):  W Polsce nie widziałem, żeby aż tak się ktoś rozkraczał, raczej ludzie widzą, że jak miejsca mało to jakoś te nogi przy sobie się trzyma.
Może miałeś do tej pory szczęście, albo nikt nie chce Cię kolankiem trącić. Bo jak widzę, że siada jakiś chłop (młody, stary - nieważne, KAŻDY minus te wyjątki) to rozwala te nogi tak mocno, że cudem chyba się nie rozerwie :v
Kobiety tak nie siadają. Przynajmniej ja tego nie zauważyłam.

[Obrazek: d0Lh1fK.jpg]
10.06.2017 02:19
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,335
Kobiety nie, ale kładą torebki obok siebie i koniec końców zajmują tyle samo miejsca co taki rozkraczony facet.

Szczery, ja nawet jak ostatnio jechałem, to musiałem walczyć o miejsce dla swoich nóg z jednym kolesiem, bo ewidentnie miał na wszystko wywalone. Tam jedna babka w komentarzu pisała, że ścierała kolano z kolanem kolesia pilnując, żeby nie rozwalił się za bardzo. Nie zliczę, ile miałem takich sytuacji.
Temat dobry jak każdy inny, choć też i taka trochę ciekawostka.

Z tym wietrzeniem klejnotów to chyba się nie zgodzę. Mam raczej wrażenie, że to jest związane z pozycją mężczyzny w społeczeństwie, gdzie wydaje mu się, że wciąż jest ważniejszy i stąd ma prawo do większej przestrzeni. Druga sprawa to naśladowcy, którzy siedzą tak, bo inni faceci "dominujący" tak siedzą.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.06.2017 03:39 przez Komimasa.)
10.06.2017 03:34
Wiciokrzew Offline
Szczur Lądowy
Pirat

*
Liczba postów: 12
Co do torebek: zastanawialiście się może, czy to nie jest próba odgrodzenia się od ludzi naruszających przestrzeń osobistą? (przynajmniej w pewnych przypadkach)
Co do mandatów: osobiście mam wrażenie, że to trudno by wyegzekwować przede wszystkim. Ale daje właśnie sygnał, że coś jest nie tak. A nawet do szerszej dyskusji, moim zdaniem, na temat tego czy to jest naturalny sposób siedzenia, czy istnieje coś takiego jak naturalny sposób siedzenia, czy to kwestia (braku)wychowania.
10.06.2017 09:49
Grigorij Online
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 3,224
Głównym powodem rozkładania nóg przy siedzeniu jest raczej to, że taka pozycja jest mniej męcząca. Trzymanie nóg przy sobie podczas długiej podróży może być uciążliwe.

[Obrazek: vYg1BTA.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.06.2017 10:03 przez Grigorij.)
10.06.2017 10:03
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama