Aktualny czas: 18.11.2019, 18:14 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Wróciliśmy do mangi, a na stronie pojawił się "już" 958 rozdział!
Odpowiedz 
Modernizacja Kościoła na XXI
Autor Wiadomość
Seatherten Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 138
RE: Modernizacja Kościoła na XXI
Nie jestem super pewien, bo bardziej chodzi o to klasyczne wyobrażenie Piekła z którego zrezygnowano. Zrezygnować z piekła to zrezygnować z kary za grzechy, a zrezygnować z kary za grzechy to zrezygnować z całej filozofii odpowiedzialności za czyny.
Mogło mnie coś ominąć.

"Osobiście uważam, że kościół robi to samo co wcześniej. Kiedyś wciskał ludziom ciemnotę z płaską ziemią, musiał zmienić pogląd. Nadal jakimś cudem wciska ludziom niebo, ale z piekła na którymś soborze zrezygnował. "

To jest bardzo duże uproszczenie historii jak i użycie tak zwanej hollywoodowskiej wersji historii.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.08.2017 18:32 przez Seatherten.)
05.08.2017 18:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 525
Poziom ostrzeżeń: 0%
Zapewne chodzi o ten cytat: „Kościół nie wierzy już w dosłownie pojmowane piekło, w którym ludzie cierpią. Ta doktryna jest sprzeczna z nieskończoną miłością Boga”.
Cóż, to fejk. Takie słowa nigdy nie padły z ust papieża. Polecam większe rozeznanie w temacie, nim przystąpi się do dyskusji. Swoje racje to jedno, ale pisanie głupot powielanych przez mass media to drugie.

[Obrazek: Ggca6ws.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.08.2017 18:58 przez Ena.)
05.08.2017 18:56
Gosen Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 402
"Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera", a bóg daje i odbiera życie, więc coś tu jest nie tak.

Kościołowi przydałoby się zająć powrotem do korzeni chrześcijańskich i porzucenie wszystkich "nowinek" ze średniowiecza jak chociażby celibat, który naraża tylko małych chłopców w tych kręgach.

[Obrazek: Gosen.jpg]

Mistrz polecił unikać niepotrzebnych walek,
na świecie jest aż nadto, po co więcej kalek?
05.08.2017 22:27
Eikichi Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,284
To protestanci, a dokładniej Anglikanie, zrezygnowali z czegoś takiego jak wizja piekła jako miejsca gdzie do kotłów z gotowaną wodą wrzuca się obrzydliwych grzeszników.

Stanowiska bliższego naszej Polsce kościoła Katolickiego nie znam, więc się nie wypowiem.

Co do zmian w kościele, oni jedyne co tak bardzo powinni zmienić to swoje upodobanie do polityki i manipulacji wiernymi na tej płaszczyźnie. Inne sprawy moim zdaniem nie powinny być za często zmieniane, to w końcu wiara, a nie filozofia, nie jest obowiązkowa i jak komuś nie odpowiada może po prostu przestać wierzyć, lub wierzyć w co sobie tam już wybierze.
Ale czy takie zmiany jak przyzwolenie na związki homoseksualne, na antykoncepcję, na in vitro, zy coś takiego nie zwiększyłoby po prostu atrakcyjności kościoła dla niektórych osób. Najpewniej tak, tylko, że kościół i jakakolwiek wiara nie są firmami mającymi na celu zarabianie kasy i zdobywanie klientów.
Ja sam np. doszedłem do momentu w którym wiele zachowań kościoła mi się po prostu nie podoba i dlatego przez oficjalną naukę to ze mnie jest grzesznik i zły człowiek. I niech sobie taki będę, bo też mnie to ryćka.

I zgodzę się z Gosenem, kiedyś, przed wyjściem kościoła na wysokie szczeble, dopchaniem się tej instytucji do władzy to wszystko miało więcej sensu i no nie wiem, mi tamta wizja jawi się jako bardziej autentyczna.

[Obrazek: sygnajpg_qnexeaw.jpg]
06.08.2017 13:11
Imithe Offline
Feniks^
Pirat

*
Liczba postów: 1,035
Seatherten napisał(a):
Imi napisał(a):"Osobiście uważam, że kościół robi to samo co wcześniej. Kiedyś wciskał ludziom ciemnotę z płaską ziemią, musiał zmienić pogląd. Nadal jakimś cudem wciska ludziom niebo, ale z piekła na którymś soborze zrezygnował. "

To jest bardzo duże uproszczenie historii jak i użycie tak zwanej hollywoodowskiej wersji historii.

Bo tak miało być^ Pozwoliłam sobie założyć, że przynajmniej kościół skończył z tymi głupotami jak: słońce krąży wokół ziemi, ziemia jest płaska. Nie wiem nadal jak dzieli Adama i Ewę z teorią ewolucji, ale to w końcu wiara. Przestarzała i dlatego omylna.
Wolę się w to nie zagłębiać. Ale to i tak o kant potłuc, bo jak się okazuje tylko, jak to napisał Eikichi, protestanci odrzucili wizję klasycznego piekła, szkoda. Naprawdę zastanawiam się jak można wierzyć w takie Niebo z chmurkami, wiedząc że w dzisiejszych czasach możemy wpaść do nieba samolotem, albo zrobić dziurę w dachu domu Boga, rakietą wysyłaną w kosmos. Kiedyś niebo było dla człowieka niedostępne, więc stąd niczym ten Olimp z Grecji, nadawało się na dom Boga. Trochę mi to przypomina takie Egipskie wierzenie, że Bóg się gniewa jak jest zaćmienie, bo lud prosty nie znał takiego zjawiska. Gdyby Niebo było innym wymiarem, wtedy to co innego.
Ale ja tu sprawy pod tym kontem nie zgłębiam, więc będę wdzięczna za wszelkie wytykane błędy.

Mam złe zdanie o kościele i nie chcę tu robić kontrowersji. Powiem tylko tyle, że na którymś tam soborze, kościół skręcił w złą stronę.
Ale jak już jest ten temat.. Chciałabym się dowiedzieć czy prawdą jest, że Jan Paweł II kazał przed swoją śmiercią swoje encykliki spalić? Innymi słowy ktoś nie uszanował jego woli, gdy ten zdał sobie sprawę, że świat nie powinien być o nich informowany.

Eikichi napisał(a):Ale czy takie zmiany jak przyzwolenie na związki homoseksualne, na antykoncepcję, na in vitro, zy coś takiego nie zwiększyłoby po prostu atrakcyjności kościoła dla niektórych osób. Najpewniej tak, tylko, że kościół i jakakolwiek wiara nie są firmami mającymi na celu zarabianie kasy i zdobywanie klientów.

Naprawdę? Mam nadzieję że tak jest faktycznie, bo nasłuchałam się nieraz o pazerności kościoła.

O związkach homo się nie wypowiadam, bo w pewnych czasach homoseksualizm był uznawany za chorobę.
Ale w czym kościołowi z punktu wiary przeszkadza in vitro? Przecież to tak jakby stwierdzić, że urodził się wcześniak, więc Bóg nie chciał by przeżył i dlatego nie warto mu pomóc przeżyć. Człowiek od dawna się "bawi" w Boga, ratując życie. To mnie właśnie wnerwia, te podwójne standardy, to można, tamtego nie.
Ale to jeszcze ujdzie. A antykoncepcja? W czym jest zła? To prawda że ludzie już od niepamiętnych czasów mieli pomysły na antykoncepcję, ale tabletki to efekt nauki i kościół mógłby im dać spokój. Zamiast tego proponuje przestarzały kalendarzyk. Czy my żyjemy w średniowieczu?
Dobrze, że kwestię aborcji reguluje prawo, a nie kościół...

W ogóle to, czego uczą na lekcjach religii, powinno być zakazane. A z tego co czytam o nowych pomysłach na WDŻ, to te brednie które słyszałam ileś lat temu są wciąż powielane...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.08.2017 15:24 przez Imithe.)
06.08.2017 15:14
Seatherten Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 138
"Naprawdę? Mam nadzieję że tak jest faktycznie, bo nasłuchałam się nieraz o pazerności kościoła."
Może mniej gdzieś tam słyszałem, a więcej co widziałem.
Ja rozumiem konkretną krytykę kościoła sam co chwilę krytykuję co mi się nie podoba, ale nie można robić czegoś takiego " a bo słyszałom gdzieś od kogoś ". Prowadzi to tylko do plotek które niczego nie zmienią, a w najlepszym razie nie dodają niczego do dyskusji.
06.08.2017 20:25
Imithe Offline
Feniks^
Pirat

*
Liczba postów: 1,035
Moja wina, Searthenie, mogłam zachować oryginalny fragment, ale uznałam że jest zbyt krytyczny. Oczywiście wiele rzeczy słyszałam od koleżanek, które mają z kościołem styczność. Sama jak mam to tylko utwierdzam się w przekonaniu o jego pazerności. I wiele przykładów znam z własnego życia. Ot chociażby szopki jakie są z pogrzebem. Ludzie są nauczeni, że trzeba płacić, a księża to wykorzystują bez granic. To już nie zasłyszane, pasuje? Plotką jest na przykład: Odkąd ludziska dostali 500+ księża wołają o więcej kasy w kopertach.
06.08.2017 20:36
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 525
Cytat:Nie wiem nadal jak dzieli Adama i Ewę z teorią ewolucji, ale to w końcu wiara. Przestarzała i dlatego omylna.
Obecnie Kościół nie odrzuca takich nauk. Istnieje wiele artykułów na ten temat.
Cytat:Naprawdę zastanawiam się jak można wierzyć w takie Niebo z chmurkami, wiedząc że w dzisiejszych czasach możemy wpaść do nieba samolotem, albo zrobić dziurę w dachu domu Boga, rakietą wysyłaną w kosmos.
XDDDDDDDDDDDDDD
Czy Ty masz siedem lat, że widzisz Niebo jako coś fizycznego? Rozumiem, że jesteś osobą niewierzącą i możesz sobie gardzić taką wiarą, ale okaż odrobinę szacunku tym, którzy wierzą. Twoja ignorancja jest okropna.

No i co to znaczy, że Kościół jest pazerny? Na co jest pazerny? Na wiernych, owszem. Na pieniądze pazerni są ludzie. Nie myl tego i poczytaj trochę na temat, nim podejmiesz się dyskusji. Bo to nie jest kącik porad. A argumenty w stylu "mam koleżankę, która zna osobę, która czytała na temat kobiety, której ciotka widziała cośtam" są trochę śmieszne.

[Obrazek: Ggca6ws.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.08.2017 21:30 przez Ena.)
06.08.2017 21:29
Szczery Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 5,152
Ale Kościół, jako instytucja, jest pazerny. Pazerność leży u podstaw powstania celibatu chociażby. A i system działa jakoś tak, że parafie muszą płacić jakąś formę trybutu wyższym instancjom, dlatego też tak często cisną po wiernych, aby wydobyć z niego to hajsiwo. (nie mam w tej chwili niestety żadnego tekstu na poparcie). Samo zwolnienie z podatków to też nie pokazuje KK w dobrym świetle jeśli chodzi o przywiązanie do dóbr doczesnych, ale ok. Rzecz jasna nie brakuje na pewno oddanych księży którzy przedłożą nauki kościoła ponad to, ale podejrzewam, że wielu wypacza właśnie system funkcjonujący w KK. Swoją drogą, często mijam bilboard jakiejś katolickiej czy teologicznej uczelni. Kierunków biznesowych tam nie zabrakło, co też może dawać pewne pole do namysłu.

Imi, twoje nabijanie się z nieba można przyrównać do tego jakbyś spojrzała na skrzynkę wysokiego napięcia i zaczęła cisnąć bekę z ludzi, że debilnie wierzą, że po porażeniu faktycznie zamienią się w osmaloną czaszkę i dwie rozsypane kostki. No bierzesz symbol i traktujesz to jako dosłowną obietnicę - a tymczasem rozsądni ludzie wiedzą, że nie dowiedzą się, jak to wygląda, póki sami nie dojdą do końca tej drogi. Chmurki, aniołki, cały ten kram to po prostu zasymbolizowana błogość i spokój które, jak sądzę, mogą być dolą dobrych ludzi po śmierci. Lub i za życia.

[Obrazek: THQjwD2.jpg]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.08.2017 10:03 przez Szczery.)
07.08.2017 09:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Wiciokrzew Offline
Szczur Lądowy
Wanted Team

*
Liczba postów: 23
Pozwolę sobie wtrącić, że brak piekła, to raczej doktryna popularna w kościele prawosławnym, a przynajmniej wieczności w piekle, bo tam częściej mówi się o apokastazie. W skrócie chodzi o to, że przy ponownym przyjściu Chrystusa, świat wróci do pierwotnego porządku i wszyscy zostaną zbawieni. Przy czym przez kościół katolicki została ta doktryna odrzucona.

Co do kosmitów i islamu: to trochę smutne, że wszystkich muzułmanów postrzega się w ten sam sposób, a zapomina się, że islam jest tak samo podzielony na wyznania jak chrześcijaństwo i każdy odłam ma własne zasady plus jedni twierdzą, że drudzy nie są prawdziwymi wierzącymi. W każdym razie wątpię by przybycie kosmitów fakycznie zlikwidowało religie. Raczej zmusiłoby je do modyfikacji.

Co do szóstego przykazania. Ciekawą rzeczą jest to, że brzmi ono w polskim tłumaczeniu "Nie cudzołóż", a słownik języka polskiego pwn cudzołóstwo definiuje jako "stosunek płciowy z cudzą żoną lub cudzym mężem".

Co do aborcji. Padło tu przyrównanie, że czemu można zabijać zwierzęta a płodu nie. Ja bym tu zadała inne pytanie: dlaczego przyzwala się na zabijanie ludzi podczas wojny, a płodu nie w żadnej sytuacji. I zdaję sobie sprawę z tego, że wojna to sytuacja dość ekstremalna, ale ostatecznie albo życia ludzkiego nie można odebrać pod żadnym pozorem, albo może jednak należy pójść na ustępstwa.

Jeszcze jedno takie dość luźne przemyślenie: mam wrażenie, że polska wiara różni się od doktryn oficjalnych. Choćby patrząc na to, że według badań Centrum Badań Opinii Społecznej (za rok 2015 http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_029_15.PDF) 30% polaków deklaruje wiarę w reinkarnację, 56% w piekło (na ponad 80% wierzących).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.08.2017 13:47 przez Wiciokrzew.)
07.08.2017 13:47
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama