Aktualny czas: 09.12.2019, 07:07 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Wróciliśmy do mangi, a na stronie pojawił się "już" 958 rozdział!
Odpowiedz 
Na pole, na dwór czy na zewnątrz?
Autor Wiadomość
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,209
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Na pole, na dwór czy na zewnątrz?
eyekiss napisał(a):To tak jak na śląsku na młodego chłopaka mówi się SYNEK,

U nas jak ktoś powie do innego "synek" to zazwyczaj potem następuje wpierdziel d:

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
14.03.2014 11:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
fuszioms Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 4,268
Poziom ostrzeżeń: 15%
Dokładnie, żadna wieś, żadne pochodzenie. Południe Polski! Choć przyjąłem, że te wasze DWORY są tak samo bez sensu jak pole. Wszyscy bowiem wychodzą na zewnątrz, outside! To jest najodpowiedniejszy rodzaj mówienia. Bez sporów i bez pierdzielenia, Jak chcecie się wspinać na dwory to powodzenia Wink

[Obrazek: 2mhyet3.gif]
14.03.2014 12:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
fuszioms napisał(a):Jak chcecie się wspinać na dwory to powodzenia

Widocznie mamy o sobie większe mniemanie, niż wychodzenie na pole ziemniaki zbierać.
No sorry, ale "pole" to pole. Mogę to co najwyżej podciągnąć pod pole jako przestrzeń, w przypadku miasta to pole zabudowane (choć powinno być teren) i to raczej tyle.

Ze słownika:
Dwór:
3. «przestrzeń otaczająca dom, podwórze; miejsce pod gołym niebem (tylko w wyrażeniach przyimkowych)»
Ciepło, zimno, wichura, ulewa na dworze.
Wyjść na dwór.
Przyjść prosto ze dworu.

Pole:
1. «obszar ziemi przeznaczony pod uprawę»
2. «teren przeznaczony na coś lub pokryty czymś»
3. «powierzchnia czegoś lub jej część wyodrębniona konturami, barwą lub w inny sposób»
4. «dziedzina, zakres czyichś działań i zainteresowań»
5. «możliwość, sposobność jakiegoś działania»
6. «część boiska broniona przez zawodnika lub drużynę»
7. fiz. «obszar, w którym każdemu punktowi przyporządkowuje się pewną wartość określonej wielkości»
8. mat. «nieujemna liczba rzeczywista, wyrażająca powierzchnię danej figury»

Edit: A to, że sobie tam mówicie "pole" to mi to nie przeszkadza, każdy sobie mówi jak chce, jak przywykł, jak mu wygodniej... Ale Twój tekst fuszi to cóż... Inaczej na niego Ci nie odpowiem, jak tym co powyżej.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2014 13:35 przez Nami. Powód: Poprawiona ortografia)
14.03.2014 13:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 5,030
Orzi napisał(a):Zauważmy, że wszystkie te określenia odnoszą się do wyjścia z zamkniętej przestrzeni na przestrzeń otwartą. Jaka była pierwsza przestrzeń otwarta dla szlachty po wyjściu z budynku? Dwór? Więc musieli wyjść na dwór, zanim poszli na pole. Dla chłopstwa? Pole. Więc wychodzili na pole. IMO jest to samobój na gruncie logiki.
Też zawsze tak na to patrzyłam! To tłumaczenie się kupy nie trzyma (edit: krakowskie tłumaczenie, to Orziego jest jak najbardziej spójne). Jak jeździłam z babcią na wieś, to jak szłam się bawić - szłam "na dwór", a jak babci kartofli było potrzeba, to szłam "na pole" nakopać ziemniaków (nie W pole - pierwsze słyszę, żeby tak mówić Grabko ;p)

eyekiss napisał(a):Zawsze biegusiem można sobie kuknąć, zanim zaczniemy być francami i będziecie pitolić i bojcyć!
Franca i pitolić to krakowskie? Zawsze używałam. A kuknąć przejęłam od zamojskich chłopaków.

Edit2: Ale tak między Bogiem a prawdą, to nie ma co rozkminiać regionalizmów ;p

[Obrazek: BitterFormalHarrierhawk.webp]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2014 13:36 przez okiren.)
14.03.2014 13:35
eyekiss Offline
random
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 647
(14.03.2014 13:33 )Nami napisał(a):  Widocznie mamy o sobie większe mniemanie, niż wychodzenie na pole ziemniaki zbierać.

Tete, nie obrażamy!
Kwestia gwary. W taki sam sposób możesz zarzucić góralowi że mówi ceper na obcego, jak Ślązakowi ze mówi gorol. I to ujmuje ich wartość że mówią inaczej?

edit.
a tak nawiasem, jeżeli ktoś na południu chce powiedzieć że idzie na pole uprawne to zawsze mówi:
idę W pole.

[Obrazek: Ds043VF.gif]
wiedźmy majo ciężko
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2014 13:41 przez eyekiss. Powód: Poprawiona ortografia)
14.03.2014 13:38
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
eyekiss napisał(a):Tete, nie obrażamy!
Kwestia gwary. W taki sam sposób możesz zarzucić góralowi że mówi ceper na obcego, jak Ślązakowi ze mówi gorol. I to ujmuje ich wartość że mówią inaczej?

To było wyłącznie w odpowiedzi do tego, co napisał fuszi.
Jak dodałam, to kto jak sobie mówi to mi naprawdę wsio rypka.
Każdy mówi jak przywykł i gdzie sie wychował.
Jak w jego otoczeniu mówiło się "na pole" to tak mówi, jak w innym "na dwór", to na dwór.
Wielka mi filozofia ;p

14.03.2014 13:46
Murgrabia Offline
Taka niedobra ja
Pirat

*
Liczba postów: 3,810
okiren napisał(a):(nie W pole - pierwsze słyszę, żeby tak mówić Grabko ;p)
Wiatru masz szukać w polu, nie na nim Tongue

[Obrazek: GwnW5Ko.png]
Sakazuki uczyniło ich braćmi,
Sakazuki braterstwo to przerwał.
14.03.2014 13:47
fuszioms Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 4,268
Poziom ostrzeżeń: 15%
Nami, doczytaj to co napisałem... Mówię, że NA ZEWNĄTRZ jest najlepsze, jak masz o sobie wysokie mniemanie to spoko, trzeba wierzyć w siebie Big Grin

Ja tam kiedyś ziemniaki zbierałem, ale nie na polu tylko w polu, tak jak mówi Oko xd Poza tym nie ma co się sprzeczać w tej sprawie, najważniejszy jest kompromis i uważam, że owe "na zewnątrz" jest najlepsze do jego osiągnięcia Big Grin

PS: nie odebrałem tego jako obraza, przecież Nami jest miła! Big Grin

[Obrazek: 2mhyet3.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2014 13:51 przez fuszioms.)
14.03.2014 13:47
Devzan Offline
I own you.
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,921
Poziom ostrzeżeń: 20%
Nami napisał(a):No sorry, ale "pole" to pole. Mogę to co najwyżej podciągnąć pod pole jako przestrzeń, w przypadku miasta to pole zabudowane (choć powinno być teren) i to raczej tyle.
Dla Ciebie "pole to pole", bo wychodzisz na dwór. Dla nas "pole" to "dwór", bo wychodzimy "na pole" (dwór).

[Obrazek: 2BGaS9k.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2014 13:55 przez Devzan. Powód: Poprawiona ortografia)
14.03.2014 13:55
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
(14.03.2014 13:55 )Devzan napisał(a):  
Nami napisał(a):No sorry, ale "pole" to pole. Mogę to co najwyżej podciągnąć pod pole jako przestrzeń, w przypadku miasta to pole zabudowane (choć powinno być teren) i to raczej tyle.
Dla Ciebie "pole to pole", bo wychodzisz na dwór. Dla nas "pole" to "dwór", bo wychodzimy "na pole" (dwór).

I tak wszystko jest na zewnątrz.

NA ŁONIE NATURY xD

14.03.2014 14:01
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama