Aktualny czas: 19.08.2017, 17:04 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Wstępne wyniki II edycji Rywalizacji Załogowych podane!
Na razie na prowadzeniu Soge, ale jest jeszcze dużo czasu
i nic nie jest przesądzone! Wygrać może każdy!
----> Dotychczasowe Punkty <----
Odpowiedz 
Napisy i czytanie z przerwami.
Autor Wiadomość
Jutsu
Unregistered

Napisy i czytanie z przerwami.
Droga grupo naszego zacnego forum, zwracam się do Was z jakże intrygującym mnie pytaniem czy oglądając na przykład odcinek anime, czytacie napisy uwzględniając przecinki. Jako, że napisy są do filmów i Bóg wie czego jeszcze, temat jest właśnie tutaj. Nie wiem, może "fenomen" czytania z uwzględnieniem każdego przecinka, jaki jest w napisach, przybliży wam Komimasa, bo ja czytam bez uwzględniania przecinków.
18.03.2013 00:12
Odpowiedz cytując ten post Return to top
Vegi Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 444
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Napisy i czytanie z przerwami.
Nie wiem, w którym wieku żyjesz, ale przecinka używało się jako pauzy w sentencji bardzo, bardzo dawno temu. Teraz to jedynie kwestia poprawności interpunkcyjnej.

[Obrazek: za_oga_strzelc_w_sygna.jpg]
Lubię placki.
18.03.2013 00:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Jutsu
Unregistered

Nie wiem Veg skąd żeś założył, że tego nie wiem, skoro z mojego postu nie wynika, by z mojej strony było czytanie z przecinkami. W poście jest napisane, że: "z reguły jest przecinek", ale to nie znaczy, że każdy przecinek uwzględniam. Wręcz przeciwnie. Uważam właśnie, że przecinki w napisach to kwestia poprawności interpunkcyjnej i nic więcej.

A więc ptaszek dla: Czytam bez przecinków^^

Edit:
Przez to, że niepotrzebnie w pierwszym poście było więcej napisane, wynikło małe nieporozumienie, więc post u góry zostanie poprawiony.
Dziękuję Vegiemu i zapraszam do zabrania głosu innychWink
18.03.2013 00:44
Odpowiedz cytując ten post Return to top
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,583
Dla mnie przecinki są ważne, bo interpunkcja jako taka jest piekielnie istotna w zrozumieniu zdania.
Choćby stary przykład:
Cytat:"Let's eat gradma"
"Let's eat, grandma"
w której przecinek ratuje życie Tongue
Żeby uwzględnić pauzy tonowe trzeba czytać tekst na głos, tak by słuchający wiedział, kiedy zdanie się kończy, żeby cały tekst miał dla niego sens. Dlatego nie rozumiem Twojego "czytania z przerwami".

Potraktuję to jednak po swojemu - ja czytam z przerwami XD Czasem coś w animacji mnie rozproszy, czy tekst będzie za długi, albo pojawi się dopisek, którego nie zdążę przeczytać (albo zacznę się tak śmiać, że nie będę w stanie śledzić dialogu XD co się parę razy zdarzało w Gintamie XD) - wówczas z całą pewnością wszystko zatrzymam, cofnę, przeczytam porządnie. Lubię rozumieć to, co oglądam.

[Obrazek: 66HHUfX.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.03.2013 04:48 przez Gociak.)
18.03.2013 04:47
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,737
Tak jak pisze Gociak - czasem przecinek potrafi zupelnie zmienic znaczenie zdania. Ale w przypadkach, w ktorych jego obecnosc (lub nie) niewiele zmienia - mogloby go dla mnie nie byc wcale Tongue

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
18.03.2013 06:28
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,583
^Jako wredny, wanna-be grammar nazi mod nie mogę się z tym zgodzić, ale przyznam, że sama mam takie problemy z interpunkcją, że często sama nie zauważam braku przecinka w miejscach, w których on nie jest oczywisty :/ A już zwłaszcza w napisach, które się czyta szybko i których, powiedzmy sobie szczerze, tonację (więc i interpunkcję) dostosowujemy do głosu mówiącego.

Już sam fakt, że takie numery działają:
Spoiler :
[Obrazek: 63433d1276614608-good-news-everyone-goodneweveryone.jpg]
[Obrazek: tumblr_luonj9b9cA1qk5oqwo1_500.jpg]
świadczy o tym jak łatwo nam przychodzi połączenie tekstu z głosem odpowiedniej postaci. Jak postać zmienia tonację (jak Robin, gdy coś opisuje i nagle ewidentnie kończy zdanie, to na dole IMO też powinna się znaleźć kropka), to dla widza jest to ważne.

Więc przerwy? No nie wiem. Ale IMO twórcy napisów powinni i to wziąć pod uwagę.

[Obrazek: 66HHUfX.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.03.2013 07:14 przez Gociak.)
18.03.2013 07:13
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,183
Poziom ostrzeżeń: 5%
Powiem wam o jakie zdanie chodzi. To była kropla, która przelała czarę, czy jakoś takxd

"Jak sobie pomyślę, że Nami i reszta zostali zabrani do takiego zimnego miejsca w tym, co akurat na sobie mieli, to aż mi się serce kraje."

Jak ja czytam robię minimalną ale zawsze przerwę przed "że" i na końcu "to". Nawet jak wiem jaki tekst leci. Zresztą ja np nie czytam jak jakiś karabin, tylko normalnie słowo po słowie.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.03.2013 12:26 przez Komimasa.)
18.03.2013 12:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Hejs Niedostępny
Cichociemny
Pirat

*
Liczba postów: 3,163
Przecinki muszą być bez nich niektóre zdania mogą mieć zupełnie inne znaczenie jak w przykładzie Goci albo w ogóle stracić sens jak to tutaj o/

[Obrazek: Sygnatura.png]
18.03.2013 13:03
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,183
Poziom ostrzeżeń: 5%
Ale nie rozchodzi się o to, czy mają być czy nie, tylko czy czytając to zdanie robisz pauzę, która przekłada się na musowe wydłużenie czasówki pomimo, że dana postać dawno już przestanie mówić. Bo takich przykładów to jest od groma i zawsze dochodzi do ostrej wymiany zdań.

Przy okazji sprawdzam jak wolno czytamxd Jak np oglądałem zagrajmy DMC 5 to bywały kwestie, których nie byłem w stanie przeczytać, ni cholery.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

18.03.2013 13:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Hejs Niedostępny
Cichociemny
Pirat

*
Liczba postów: 3,163
No to praszam, sens tematu chyba ulatuje z każdym kolejnym postem tutaj XD

Tak, czytam z "przerwami", ale dość intuicyjnie. Tam, gdzie występuje przecinek pojawia się u mnie taka, nazwijmy to, pauza na oddech, tylko że w myślach XD Gdybym zapoznawał się z jakimś tekstem bez przerw, w trakcie zapewne częściej zastanawiałbym się nad znaczeniem danych zdań. Prawdopodobnie ma to związek z szybkim czytaniem. Gdy zaczynasz się tego uczyć, musisz wyeliminować czytanie "na głos" w myślach. Efektem ubocznym jest jednak często nierozumienie czytanego tekstu i utrudnione zapamiętywanie.

[Obrazek: Sygnatura.png]
18.03.2013 13:43
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama