Aktualny czas: 12.12.2017, 10:10 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Neon Genesis Evangelion & End of Evangelion
Autor Wiadomość
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
Neon Genesis Evangelion & End of Evangelion
Jestem właśnie po obejrzeniu serii i kinówki. Szczerze mówiąc tak na gorąco ciężko mi napisać jakiś długi sensowny wywód. Pewnikiem dla mnie jednak jest, że seria jest fantastyczna. Fabuła, relacje między bohaterami, ich osobowości, nie ukrywam - wciągnęło mnie wszystko niesamowicie zmuszając czasem do refleksji (Co NIEZWYKLE rzadko zdarza mi się podczas oglądania anime). Ciężko mi też jednoznacznie określić o czym NGE dokładnie jest. W tym akurat zgadzam się z recenzją na tanuki - o niemożności porozumienia się. Ja osobiście interpretowałem też NGE jako ukazanie człowieka popadającego w depresję, odcinającego od świata i zbliżenia do innych osób (Przykład: Shinji przez cały tytuł, Asuka pod koniec). Zresztą każdy może mieć swoje własne interpretacje i odczucia, szczególnie oglądając zakończenie. Co do niego właśnie. Nie spoilerując powiem tylko tyle, że właściwie są dwa. Pierwsze (składają się na nie dwa ostatnie odcinki 25 i 26), będące tym "głównej" serii jest pogmatwane i jakby oderwane od reszty, jednak wg mnie świetne i spokojnie mogłoby być tym jednym. Większość fanów była jednak zawiedziona i End of Evangelion jest alternatywną wersją odcinków 25 i 26 (I tą chyba kanoniczną warto dodać). Zresztą ono także nie odstaje od poziomu serii i zrealizowane jest po mistrzowsku. I jak większość rzeczy w NGE nie jest jednoznaczne, ani jednokolorowe.

Neon Genesis Evangelion nie podoba się każdemu, co udowodnił mi m.in. mój kuzyn. Niektórzy uważają ją za niestrawną papkę wątków religijnych z pseudoambitnymi wątkami. Ja się jednak z tym kompletnie nie zgadzam. Dla mnie NGE autetycznie jest ambitne i zmusza do przemyśleń. Nie daje jednoznacznych odpowiedzi tylko pozwala nam samym zinterpretować historie. (Powiem to jeszcze raz: w obydwu zakończeniach ostatnie sceny są genialne.) Ja polecam serdecznie. Bo tylko Cowboy Bebop jest lepszy. xD

Pozdrawiam.

PS: Post chaotyczny, bo i zbieram jeszcze myśli, układając sobie je głowie. Miałem oglądać skończyć dzisiaj oglądać Green Green, a narazie najzwyczajnie mi się nie chce.
PS2: Byłbym wdzięczny gdyby któryś fan Evangeliona na forum powiedział mi które z zakończeń jest uważanie za kanoniczne. Pierwsze z serii, czy to drugie z EoE? Bo mi się wydaje, że prawie na pewno to drugie. Wink

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.06.2016 20:55 przez Murgrabia. Powód: Poprawiona ortografia)
18.08.2010 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Weather Offline
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,268
Poziom ostrzeżeń: 20%
RE: Neon Genesis Evangelion & End of Evangelion
Neon genesis evangelion to naprawdę genialne anime jedyny jego problem jest z tym ze wiele osób go nie rozumie dlatego uważają go za dziwny ale mi się bardzo podobało. Chyba pierwszy raz ogladnołem to na Hyperze ale nie jestem pewien, inna wersja jest taka ze po prostu szukałem anime o mechach ale to mniej ważne. Nie jest to typowa nawalanka mechami głównie przez swoją głęboka fabułę ale tez przez osobiste problemy głównych bohaterów. Seria mi się bardzo podobała a filmowe zakończenie było całkiem fajne (choć scena gdzie seryjki rozrywają eve Asuki jest nawet jak na mnie zbyt popieprzone).
PS:Zauważyliście ze praktycznie w każdym anime jak pojawia się anioł to jest zły? XD

[Obrazek: a5d45uF.png]
04.09.2010 14:55
Haji Offline
Pirat
Pirat

*
Liczba postów: 215
Mnie do NGE nie ciągneło,być może dlatego iż wiele osób w okół mnie ciągle mi mówiło żebym ten tytuł oglądnął bo to absolutny fenomen,pozycja obowiązkowa itp..Zamiast by mnie to zachęcało -coraz bardziej mnie odpychało i oddalało od tego tytułu.Niemniej w końcu przysiadłem do tego anime.Już na samym początku wpadłem "w głębień uczuć"- dosłownie miłość od pierwszego...oglądnięcia..a właściwie od Openingu dzięki któremu wsiąknąłem tak że wszystkie odcinki oglądnąłem w dwa dni.Nie powiem dwa ostatnie odcinki to ciężki orzech do zgryzienia.Trzeba było odetchnąć,zastanowić się co twórca anime chciał nam przekazać.Nie mniej po seansie mogę śmiało polecić wszystkim ten tytuł.Jest tu wiele nawiązań do religii,społeczności a może raczej lęku do niego no i przede wszystkim o nas -Ludziach .Dużo targanych emocji,sensu istnienia/żywotu w tym świecie i wielu innych.W zasadzie można by godzinami dyskutować o tym anime co chyba jest jego największa zaletą.

Anyway -jako że JPF ma poślizg z OP stwierdziłem że można by się pokusić o zakup jakieś innej mangi i wybór padł of'c na NGE Big Grin

(04.09.2010 14:55 )Weather napisał(a):  Zauważyliście ze praktycznie w każdym anime jak pojawia się anioł to jest zły? XD
Bo anioł to zuuuoooooooo !

Si Deus pro no­bis, quis con­tra nos?
[Obrazek: tumblr_my7in7d_YYe1rlfzfyo1_500.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2011 22:02 przez Haji.)
20.05.2011 22:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Jutsu
Unregistered

Nie dużo pamiętam z tej serii. Tzn szczegóły, które były tak ważne uleciały gdzieś tam i chyba trzeba będzie ten tytuł odświeżyć. Kinówka NGE jest według mnie najlepszym filmem kinowym anime ever. Też gdzieś czytałem, że Gainax nie miał kasy na zrealizowanie pierwotnego planu, dlatego w anime mamy troszkę wyrwane z kontekstu 25 i 26 odcinek. Dopiero później po sukcesie Evangeliona mieli kasę na zrealizowanie oryginalnego zamiaru i według mnie jest on lepszy. W zasadzie powinienem był napisać, kiedyś myślałem że jest lepszy. Nie wiem czy nadal tak jest... Jednak Evangelion to mieszanka niezwykle nie barwnych postaci, o skomplikowanych nie tak prostych charakterach. Jest to anime o maskach, (teraz będzie teoria albo opinia, albo kij wie co, co kiedyś sobie o nim myślałem i ... nadal pamiętamBig Grin) a konkretnie o przesłaniu do nas, odbiorców, byśmy się ich pozbyli. Szczególnie pokazują to ostatnie odcinki.

Zangetsu2 napisał(a):Niektórzy uważają ją za niestrawną papkę wątków religijnych z pseudoambitnymi wątkami. Ja się jednak z tym kompletnie nie zgadzam. Dla mnie NGE autetycznie jest ambitne i zmusza do przemyśleń.

Dokładnie. Również się z tym nie zgadzam, można by tak gnoić każdą ambitną serię. Jest to anime niewątpliwie psychologiczne i zmuszające do refleksji. Refleksji nie jedno dniowej, ale to też zależy od odbiorcy.
02.07.2011 19:46
Odpowiedz cytując ten post Return to top
Gosen Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 329
Poziom ostrzeżeń: 0%
Niedawno powtórzyłem całą serie nawet + wcześniej nie widziane filmy, ale jednak przekombinowane uważam, choć ciut więcej niż kiedyś zrozumiałem i kilka wątków doceniłem. Nie mniej miejscami zbyt abstrakcyjne, a główny bohater to zwykła ciapa. No i zdecydowali się "apostołów" przetłumaczyć jako "anioły", co znowu ma mniejszy sens.

[Obrazek: Gosen.jpg]

Mistrz polecił unikać niepotrzebnych walek,
na świecie jest aż nadto, po co więcej kalek?
03.07.2011 14:04
Haji Offline
Pirat
Pirat

*
Liczba postów: 215
http://www.amazon.co.jp/新世紀エヴァンゲリオン-13-【...599&sr=8-1

Premiera 13 tomu NGE w Japonii ma być w listopadzie.Wciąż jednak nie wiadomo najistotniejszego - czy 'trzynastka' będzie ostatnim tomem serii.

Si Deus pro no­bis, quis con­tra nos?
[Obrazek: tumblr_my7in7d_YYe1rlfzfyo1_500.jpg]
20.05.2012 20:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Taboretto Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 799
Poziom ostrzeżeń: 0%
Serię obejrzałem niedawno i jest na swój sposób niezwykła. To samo mówiłem gdy gadałem z Weatherem że każdy może inaczej interpretować cały tytuł. Niestety przez to niektórzy uznają to anime za bezsensowne. Miejscami w NGE mózg mi się gotował bo bywał strasznie pokręcony. Ja rozumiem że większość rzeczy ma głębszy sens ale powiem to co mnie bardzo irytowało w tej serii - ciągłe powtarzanie jednego zdania w czasie różnych wspomnień i innych przemyśleń bohaterów. Do ciężkiej cholery widz nie jest ułomny by mu bez przerwy jedno i to samo powtarzać... Druga irytująca rzecz to główny bohater tuż koło Tsuny z Katekyo Hitman Reborn najbardziej wkurzający główny bohater jakiego dotąd widziałem. Kompletna ciapa, wolę tą cechę u damskich postaci a tutaj wyglądało to tak (przynajmniej przez pewien czas) jakby Asuka miała tu jaja xd
Zdecydowanie na plus są rozbudowane postacie szczególnie ich profil psychologiczny. Powiem szczerze czasami miałem problem z rozróżnieniem co jest wspomnieniem albo przemyśleniem a co teraźniejszą akcją. Jest to anime które na swój sposób skłania do przemyśleń ale nie jest ono dla wszystkich. Zdecydowanie godne polecenia każdemu choć u nie każdego może się przyjąć.

[Obrazek: MsPwoy.jpg]
20.05.2012 20:40
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama