Aktualny czas: 26.09.2017, 04:08 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nerd/Geek
Autor Wiadomość
Hotarubi Offline
♥ Psiara ♥
Pirat

*
Liczba postów: 1,195
Poziom ostrzeżeń: 0%
Nerd/Geek
Otóż znalazłam sobie taki oto artykuł:
Tożsamość nerda
Jest dość długi i nie wiem czy będzie wam się chciało go czytać, ale może ^^

I jestem ciekawa co wy myślicie na temat tych dwóch określeń, jak je odbieracie, w sposób pozytywny, negatywny, neutralny. Czy może sami się uważacie za nerda, albo geeka...
zastanawiało mnie też czy do puli można dodać określenie hipster... choć ono i tak z deczka inaczej się kojarzy...
Czy może macie swoje własne definicje które nie pokrywają się z tymi przedstawionymi w artykule?

Ja dość często używam ostatnio określenia, że "idę nerdzić" a na myśli mam oczywiście siedzenie przed kompem, oczywiście na komputerach nie znam się kompletnie Tongue
Z tego co przeczytałam to bliżej mi do geek'a ^^

Niektóre komentarze pod artykułem też są dosyć ciekawe, pozwolę sobie przytoczyć dwa z nich:

Cytat: foreignmoods:
W dzisiejszych czasach społeczność tumblr'a odróżnia nerdów i geeków w następujący sposób: nerdzi to ci mądrzy, siedzący ciągle w książkach (co jest raczej godne podziwu, niż powodem do kpin), natomiast geekowcy to ci ze świata fandomu - oglądają seriale i filmy takie jak Doctor Who, Star Trek, Harry Potter; grają w Dungeons and Dragons itp.

A ten przyznam szczerze, że mnie zabił
Cytat:kampinosek1990:
Nerd to po prostu frajer z zacięciem do nauk ścisłych. Nie dba o kulturę fizyczną, nie przepada za książkami - woli grać w jakieś bzdury na komputerze, kocha filmy o bohaterach i czyta komiksy. Taki człowiek to materiał na socjopatę. Nerd nie jest niegroźny, bo brak akceptacji uwiera mu, w środku się gotuje. On potrzebuje uzyskać to, co inni mają od zawsze za darmo. To w sumie bardzo groźni i nieobliczalni ludzie. Inteligencję łączą z brakiem przystosowania do warunków życia, co może się skończyć negatywnie dla środowiska, w którym żyją.

Co wy na to?

[Obrazek: llamister_kozov.png]
"3 grudnia książę mrocznych kóz oświadczył się siostrze Okiren: Hotarubi.
Podarował jej pierścień z trawy, który ta ochoczo przyjęła, a że jest lamą, to pewno go zeżarła."
27.10.2013 01:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,332
Poziom ostrzeżeń: 5%
RE: Nerd/Geek
Opinia tej drugiej osoby z pewnością nie powstała w oparciu o kontakt z takimi osobami, bo biedoli od rzeczy. Może faktycznie nerd to dobry materiał na socjopate, ale kurde żeby jakieś zagrożenie stwarzać?
Dla mnie geek kojarzy się właściwie tylko z maniakalnym nastawieniem do dbania o swoje planszówki. Czyli jak np zostawiamy wypraskę i nie nosimy gier w plecaku tylko torbie, gdy nie pozwalamay nikomu jeść przy grze i wszystkie karty do gry choćby leżały na stole mamy w koszulkach. Dla mnie to jest pojęcie geeka, z niczym innym nigdy mi się nie kojarzyło.
Jeśli zaś chodzi o nerda to właściwie wcześniej tego nie słyszałem. Widać część społeczeństwa musi uważać się za "lepszą" i znajdować sobie jakieś określania na ludzi, którzy nie zachowują się tak jak oni. Już kiedyś poruszałem temat "siedzenie w czterech ścianach", nikt nikomu nie powinien dyktować co ma robić i co jest złe a co dobre. Dla mnie poniekąd to określenie kojarzyło się z szufladkowaniem ludzi ze społeczeństwa przyklejając im plakietkę "gorszy". Aczkolwiek to się już zmieniło, no zależy jeszcze od sytuacji i od tego, kto to mówi.

Tylko tu z kolei jedna się rzecz nie zgadza. Nerd to niby materiał na socjopatę, a przecież wielu moich znajomych na planszówkach używa określenia "ale ze mnie nerd" albo "nerdziliśmy całą noc z kumplami". Co to za socjopata, co to się z ludźmi zadaje i z nimi siedzi pół dnia?
Myślę, że w tej chwili nerd to określenie osoby, która po prostu nie preferuje formy aktywnego wypoczynku, zadowalając się spędzaniem wolnego czasu w czterech ścianach. A czy przy planszówce, konsoli czy przy Lolu, to już bez różnicy. Trudno jest więc się obrażać o to, choć niektórzy dalej będą używali tego określenia, żeby człowieka pocisnąć. No nic, człowiek nigdy nie rozumiał drugiego człowieka.

Geek jak mówiłem jest dla mnie prawie całkiem obce, także ciężko jest mi nadać mu jakąś definicję.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.10.2013 02:16 przez Komimasa. Powód: Poprawiona ortografia)
27.10.2013 02:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Dragonfly Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 417
O.o... Zawsze myślałem, że Nerdy to te osoby, które fascynują się komiksami, książkami, fantastyką, serialami itp. itd. A Geeki to były te osoby siedzące nad nauką... I szczerze powiedziawszy, nie zmieniam tytułu na Geeka, bo Nerd ładniej brzmi. I jestem dumny z bycia Nerdem Big Grin

PS: Napiszę więcej potem, teraz nie mam czas na przeczytanie artykułu bo jest dość późno..

PS2: Nasz sklep z komiksami ma jedną zasadę, która jest na każdym bilbordzie czy stronie internetowej: "Nie dokuczaj innym, każdy jest po części NERDEM w środku", co także popiera moją teorię na temat tego, że to Nerdzi zajmują się tymi "fajnymi" rzeczami a nie na odwrót.

[Obrazek: lw0y.png]

Dla niewiedzących: Kiedyś zwałem się Carsis
27.10.2013 02:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Grigorij Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 3,222
[Obrazek: nerds-vs-geeks-cut.jpeg]
Dla mnie te terminy były zawsze dość równoznaczne, tylko geek miał wydźwięk pozytywny, a nerd negatywny.

[Obrazek: vYg1BTA.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.10.2013 08:47 przez Grigorij. Powód: Poprawiona ortografia)
27.10.2013 08:46
Hotarubi Offline
♥ Psiara ♥
Pirat

*
Liczba postów: 1,195
Ja też z określeniem Geek spotkałam się pierwszy raz w tym artykule.

Z tym, że ja nigdy nie utożsamiałam terminu nerd z czymś negatywnym. Z samego artykułu wynika, że ludzie których można tak określić są przedstawiani w dwa zupełnie różne sposoby... oczywiście nie widziałam większości tytułów które zostały tam przytoczone. Aczkolwiek fajnie są ujęte dwa skrajne obrazy takiej osoby.

Zgodzę się też z Dragonfly, że nerd brzmi lepiej niż geek ^^

A co do komentarza o skłonnościach socjopatycznych to ja się z nim kompletnie nie zgadzam, bo jest to pakowanie całej grupy ludzi do jednego worka, a żeby móc zrobić coś takiego to trzeba mieć ogromną wiedzę z zakresy psychologii, socjologii itp. i najlepiej poprzeć to jeszcze jakimiś badaniami. Bo tak skrajne osądy bez odpowiedniej wiedzy są bezpodstawne przez co głupie Tongue

Edit. Kobieta nerd XD

Spoiler :
[Obrazek: 20130920210127uid1.jpeg]

[Obrazek: llamister_kozov.png]
"3 grudnia książę mrocznych kóz oświadczył się siostrze Okiren: Hotarubi.
Podarował jej pierścień z trawy, który ta ochoczo przyjęła, a że jest lamą, to pewno go zeżarła."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.11.2013 09:42 przez Hotarubi. Powód: Nowe informacje)
27.10.2013 11:57
Dragonfly Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 417
Jeżeli by spojrzeć na to co Grigorji przesłał (Obrazek) jestem w połowie Nerdem a w połowie Geekiem.. To jak mam się nazywać Negeekiem? xD. Na internecie jest wiele różnych opinii na temat Nerdów/Geeków, ostatnio widziałem obrazek przedstawiający Nerda jako przyzwoitego fana, zbierającego repliki różnych rzeczy, granie w fajne gry itp. a Geeka jako Zbieracza tandety, grania w gry online i praktycznie bycie takim "Neo-hipsterem"... Chyba właśnie wymyśliłem nowy termin xD.

Także opinie na te tytuły są.. pomieszane i nierówne.. Ja w duszy zawsze będę Nerdem i nie obchodzi mnie to co ludzie mówić, Nerdzi tez mogą być pozytywni xD

[Obrazek: lw0y.png]

Dla niewiedzących: Kiedyś zwałem się Carsis
02.11.2013 15:00
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,826
Co do tego jak to w ingliszu wygląda: nerdy były od dawien dawna jeszcze przed ogólnodostępnymi pecetami i internetem, kiedyś było to określenie na lamusowatych kujonów. Pamiętacie taki film "Zemsta frajerów"? Oryginalny tytuł to "Revenge of the Nerds" Wink Geek to młodszy termin. Dość ściśle wiązał się na początku z komputerami i różnymi nowinkami technologicznymi. Z czasem "geekiem" stał się każdy lubujący się w grach, internetach, fantasy, komiksach etc. etc. Bardzo długo było tak, że nazwanie kogoś "nerdem" uznawano za obraźliwe. Geek był elo-fajny, a nerd był no-lifem lamusem. Teraz faktycznie się to zaczyna mieszać, także w angielskim Wink

Do polskiego slangu "nerd" został zaadaptowany bez tego całego negatywnego bagażu, z którym kojarzony jest po angielsku, stąd jak mniemam w j.polskim "nerd" i "geek" używane są zamiennie od zawsze Wink Ale generalnie grafika Grigo podsumowuje sprawę idealnie ;P

Edit: gupia ja, dopiero zauważyłam że tam artykuł podlinkowany i też o Zemście frajerów piszą xD Ale koleś trochę bredzi, zebrał do kupy parę filmów i niby dowodzi na ich podstawie jak kreowała się tożsamość dzisiejszego nerda? Trochę za wąskie spojrzenie na temat... I Ważniak nerdem? Eeee... chyba nie bardzo. Genius wannabe - może, ale żaden był z niego nerd.

Cytat:"Nerdyzm jawi się w ten sposób jako jedna z dróg ucieczki przed współczesnością, skrajny eskapizm, świadectwo i wynik pewnego braku przystosowania. "
A może po prostu sposób na życie i jakieś hobby? Sheesh xD Jak to czytam to mam wrażenie, że to jakiś nadęty bubek z przerostem ego pisał. Z resztą artykuł na filmwebie... to czego się spodziewać xD

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.11.2013 04:05 przez okiren.)
04.11.2013 03:48
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama