Aktualny czas: 26.09.2017, 18:14 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowa generacja gier MOBA?
Autor Wiadomość
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,164
Nowa generacja gier MOBA?
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że chciałbym aby ten temat był dyskusją o ogólnym kształcie i kierunku w jakim zmierza tak uwielbiany przez nas gatunek gier MOBA. Przedstawiajcie swoje opinię, linkujcie ciekawe pozycje i dyskutujcie.

Siema, części z was już pokazywałem, ale i tak założę temat.
Zawsze się zastanawiałem jak może wyglądać kolejna generacja gier MOBA i jakoś zawsze na myśl przychodził mi Smite. Bo nie oszukujmy się wśród tytułów z rzutu izometrycznego ze świeczką można już szukać innowacji, a jeśli takie są to gra jest na tyle źle prowadzona przez producenta (patrz Heroes of the Storm), że jej szanse na zdeklasowanie League of Legends czy Doty 2 są znikome. Nawet jeśli w takich tytułach mamy jakieś innowacje jak np. talenty zamiast itemów w hotsie, czy kopalnie w Dawngate to nie są to rzeczy, które jakoś mega wpływają na samą rozgrywkę, bo wszystko sprowadza się do tego samego, tylko w nieco innym wydaniu.
Ja uważam że rozwiązaniem jest tutaj właśnie przeniesienie MOBY do 3D, tak jak zrobił to Smite. Może się wydawać, że jest to zmiana tego typu jak powyższe. Jednak w moim odczuciu jest inaczej, niby zasady są takie same, jednak zdecydowanie rośnie zadowolenie z odbioru wizualnego gry w porównaniu do gier z gatunku klasycznej MOBY. Gra jest też dużo trudniejsza, co sprawia że udane zagrywki tzw. plejsy są jeszcze bardziej satysfakcjonujące niż normalnie. Tu od razu można wytoczyć argument, że nowe gry powinny być łatwe bo inaczej nie będą miały graczy. Zgoda, też uważam, że większość graczy to tzw. casuale, którzy cenią sobie prostotę w grze, dlatego takie tytuły jak Strife czy Hots mają prawo bytu. Jednak jest sporo graczy, którzy tęsknią za starymi dobrymi czasami, gdzie wszystkie gry były piekielnie trudne. Widać to po popularności, jaką cieszy się gra Dark Souls (która mobą nie jest), zaobserwowałem to też w środowisku Diablo III, że dużo ludzi chciałoby aby ta gra była tak trudna jak Diablo II, w które po dziś dzień masa ludzi się zagrywa. W samych Mobach też to widać, Dota 2 to najlepszy przykład. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza gra z gatunku klasycznej MOBY i kto grał choć raz ten zrozumie, że tak jak gracze Lola, mogą powiedzieć, że Hots jest dla noobów, tak samo gracze Doty mogą powiedzieć, że Lol jest dla noobów.
Smite moim zdaniem należy do tych trudniejszych gier, jednak mimo wszystko też cieszy się niemałą popularnością, choć nadal niewielka w porównaniu do innych gier. Posiada elementy klasycznej Moby, dodatkowo mechanizm celowania WSZYSTKIM, co przy pierwszym kontakcie jest masakrą. I właśnie to jest moim zdaniem powodem względnie niskiej popularności.
Ale przejdźmy do rzeczy, która zainspirowała mnie do założenia tego tematu. Zaczynając od początku, jak pewnie niektórzy wiedzą, w świecie gier MOBA niedawno miało miejsce przełomowe wydarzenie. Smite jako pierwszy tytuł tego typu wkroczył do świata konsol. Został wydany na Xboxa. Jak wiadomo świat konsol jest jak ring, w kótego narożnikach siedzą Microsoft i Sony. Smite na Xboxie był jak prawy sierpowy dla Playstation. Jednak jak się domyślacie, na odpowiedź tego drugiego długo czekać nie trzeba było. I o to przed państwem gra Paragon, pierwszy filmik to trailer, a drugi to zrzutka z gameplayu:

Nie będę ukrywał że to ta gra zainspirowała mnie do założenia tego tematu. Jeśli Smite był potężnym prawym sierpowym, to pytanie czym okaże się być cios wyprowadzany przez Sony. Graficznie gra powala na kolana. Ale to co mnie w tej grze najbardziej intryguje to odejście od całowicie wypoziomowanej powierzchni po której poruszają się postaci, oraz system celowniczy rodem z FPS'a. Gra może się kojarzyć przez to bardziej z produktami typu Overwatch czy Paladins. Ale nic bardziej mylnego, jest to MOBA z krwi i kości. I im dłużej się nad tym rozwiązaniem zastanawiam tym bardziej wydaje mi się, że może to być strzał w dziesiątkę. Bo gra jest tak zrobiona, że zarówno wyjadacze gatunku MOBA jak i FPS, będą mogli tu pokazać pełnie swoich umiejętności nabytych w innych grach. I czysto hipotetycznie zakłądając, że gra wyrosłaby na esportowego giganta jakim np. jest Dota czy LoL, to mogłaby skłonić do przesiadki profesjonalnych graczy z obu gatunków. Ciekawym rozwiązaniem jest też itemizacja. Jest to jakby kombo dwóch sytemów, klasycznego, czyli typowej itemizacji znanej z większości MOB, oraz systemu kart, znanego z Paladins. Jest to za razem intrygujące a zarazem też martwiące. Bo system wydaje się być bardzo ciekawy i gwarantujący wiele możliwości, bo na każdą kupioną kartę można zamontować trzy upgrejdy, które mogą gwarantować staty lub pasywne zdolności. Ale jak słyszę karty, to pierwsze co mi się nasuwa to fakt, że pewnie trzeba będzie je odblokować. A prawie na pewno trzeba będzie je w jakiś sposób odblokowywać, bo na oficjalnej stronie gry, każdy zapisany do bety, może do pierwszych pięciu postaci już na wejściu wybrać po 1 karcie, którą będzie miał odblokowaną w momencie złożenia konta. Boje się żeby nie było tak, że wychodzę na linię, i dostaje od gościa łomot, tylko dlatego, że ma lepsze karty. Ciekaw jestem jak to rozwiążą. Jednak trzeba przyznać że gra graficznie i gameplayowo przynajmniej w obecnej fazie może być nazwana MOBĄ drugiej generacji.

Ale teraz UWAGA! To nie wszystko! Jest jeszcze jedna interesująca pozycja, która z pewnych względów jest jeszcze ciekawsza! Chociaż zastanawiam się czy można ją nazwać MOBĄ. Najpierw zobaczcie trailer i gameplay, a później kilka słów:

Układ map nie wskazuje na typową MOBĘ, ale obecność minionów i fakt, że w każdej drużynie jest po 4 osoby (w tym trailerze) sugeruje że można tak o tej grze myśleć. To co jest tej grze totalnie niesamowite, że liczy się w niej CZYSTY SKILL, ni więcej ni mniej. Żadna postać nie posiada umiejętności. Co prawda są trzy frakcje: rycerze, samuraje i wikingowie, które będą miały tam jakieś różnice, ale jednak walka tutaj to kilka rodzajów ataku, bloki i uniki, jak na prawdziwej wojnie. Nie dość że zakrawa na MOBE, to jeszcze zdaje się być całkiem niezłym symulatorem prawdziwej średniowiecznej wojny. No i przede wszystkim gra robi niesamowite wrażenie. A co wy o tym sądzicie?

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.01.2016 18:15 przez Redrey. Powód: Poprawiona ortografia)
21.01.2016 18:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Nac Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 724
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Nowa generacja gier MOBA?
Dla mnie taka gierka rewelacja. Jak zobaczyłem trailer i gameplay, to pomyślałem, że to gierka w którą bym z satysfakcją grał Smile
Poczekamy na dalszy rozwój tej gierki, ale będę ją śledził Smile

25.01.2016 01:49
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Pytanie która? Pragon czy For Honor?

25.01.2016 02:05
Nac Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 724
For Honor Smile

25.01.2016 10:04
SLAWO89 Offline
Drań
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 849
Bardziej bede wypatrywał For Honor i mam nadzieję że na PC też sie pokaże Big Grin
25.01.2016 12:52
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Na PC się pokaże. Co do For Honor to mimo, że gra zapowiada się EPICKO, to można mieć pewne obawy, gdyż za tę produkcję odpowiada znany z niesamowitego partaczenia dobrych serii Ubisoft. Jednak możemy żyć nadzieją, gdyż pierwsza część przeważnie wychodzi im dobrze Smile.

25.01.2016 16:09
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Znalazłem jeszcze jedna grę MOBA w 3D. Co prawda możliwości pogrania w nią są znikome, bo jest to MOBA na rynek chiński, ale wygląda ciekawie. Szczególnie podoba mi się design postaci. Bohaterowie to różnego rodzaju mistrzowie sztuk walki. Gra nazywa się King of Wushu. To co mnie bardzo razi, to to, że praktycznie zerżnięto tu mapę conquesta ze Smite. Wiadomo że wszystkie gry kopiują ten system trzech lini, ale no tutaj to istna kalka. Jedyna różnica jaką znalazłem to to, że nie da się odróżnić solo od duo lane. Graficznie spoko, ale wygląda nieco zbyt statycznie jak na MOBE przynajmniej po poniższym filmiku. Jednak gdyby była okazja sprawdziłbym. Tutaj filmik

23.02.2016 14:10
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama