Aktualny czas: 21.11.2017, 00:50 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Z mniejszym ale wciąż poślizgiem przedstawiamy: Rozdział 884 PL
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O agresji słów kilka
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,440
Poziom ostrzeżeń: 5%
O agresji słów kilka
Dawno nie zakładałem tematu kontrowersyjnego [ jak na mnie].

O agresji wiemy tyle, że jest, że przejawia się na różne sposoby. Możemy wyżyć się na kimś słownie, fizycznie, lub odreagować na kimś. Np Szef zgani pracownicę, ta mu nie wygarnie, no bo szef i w ogóle, wraca podminowana do domu, dziecko pyta "kiedy obiad" a ta reaguje krzykiem, wyżywając się niejako na dziecku.

Ciekawym zagadnieniem jest też kwestia tego, kiedy możemy mówić o agresji, czy tylko wtedy, jeśli to działanie będzie intencjonalne? Jak myślicie?

Mnie osobiście najbardziej zaintrygowała kwestia zachowań agresywnych spowodowanych obejrzeniem materiału, gdzie była pokazana agresja. Np poddano eksperymentowi cztery grupy. Pierwsza grupa to były osoby przejawiające agresję, które obejrzały boks. Druga, z podobną skłonnością, ale która obejrzała neutralny film, wyścig rowerów. Trzecie, bez takiej skłonności, która obejrzała boks. I czwarta, bez skłonności, obejrzała wyścig rowerów. Potem drużyny te grały w hokeja.

Jak można przypuszczać drużyna pierwsza faulowała najwięcej, drużyna czwarta w ogóle nie przejawiała do tego skłonności, ale co ciekawe, drużyna trzecia zachowywała się bardziej agresywnie, niż choćby grupa druga, której to członkowie przecież przejawiali ku temu skłonności.
Są też inne bardziej zatrważające przykłady, które udowadniają, że oglądając agresję, mamy większe do niej skłonności, co bardzo działa na umysł małego dziecka.

Przyznam szczerze, że jak słuchałem tych biadoleń psychologów w stylu "rodzice nie zdają sobie sprawy, że dzieci oglądając przemoc w telewizji, są bardziej skłonne do agresji" i tp duby smolone, traktujące o zagrożeniu jakie niesie to medium dla dzieci. Pamiętam jak była u mnie ciotka leciał jakiś film sensacyjny albo coś, tego nie pamiętam, i były brutalniejsze sceny, oglądał to ze mną mały kuzyn. I ja tak spytałem, czy przypadkiem nie powinien takich rzeczy oglądać, a ciotka machnęła ręką i powiedziała, że i tak nic nie zrozumie.
Nic bardziej mylnego. Może oczywiście nie zrozumieć, ale to nie znaczy, że sobie tego nie przyswoi, a nad agresją potem bardzo ciężko panować.
Niestety również mordobicia nie są tu święte. Co prawda, tam nie ma "przemocy" jako takiej (no chyba, że w DF:For NY jak tam brał butelkę i zdzielił przeciwnika po głowie albo w siatkę, czy trzaskał gościa o szybę), ale problem się robi, gdy dziecko samo staje się tym avatarem, który okłada kogoś. Czyli obserwacja jeszcze tak nie szkodzi, jak sama gra. Nie wierzę, że ja to piszęxd

Co wy uważacie o agresji? Może też mieliście o niej na zajęciach i moglibyście się czymś podzielić? Czy uważacie, że oglądanie agresji naprawdę wpływa na odbiorcę, jeśli tak, to jak temu przeciwdziałać? A jak sobie radzić z agresją, może znacie jakieś sposoby?

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

17.01.2015 02:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Nac Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 728
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: O agresji słów kilka
Dodam tylko, że jeżeli chcesz obejrzeć przykładowy film o agresji w szkole która miała autentyczne miejsce, to polecam film na Jutubie pod tytułem ,,Nasza Klasa''

Na twoje dalsze pytanie cięzko odpowiedzieć, jedynie z tego co wiem, to jeżeli chodzi o oglądanie agresji np w telewizji, może mieć jakiś wpływ na charakter a im młodszy staje się odbiorca tym bardziej on sobie to przyswaja.
Jak radzic sobie z agresją? Myślę, że taki obowiązek spoczywa na rodzicach. Chyba, że występuje w domu patologia... To już psycholog szkolny. Ale ja osobiście nie stawiałbym na takową pomoc.

20.01.2015 00:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Hotarubi Offline
♥ Psiara ♥
Pirat

*
Liczba postów: 1,197
Co do tych badań to są dwa oblicza,jedne mówią, że ci co oglądają będę powielać te zachowania związane jest to m.in. z neuronami lustrzanymi. Inne badania mówią, że jak się tej agresji ogląda dużo, to ma się przesyt i samemu nie przejawia się takich zachowań- także jak to powiedział mój wykładowca, w zależności kto bada takie będą wyniki Tongue

Czyli i tak, i tak na zachowania agresywne nie składa się tylko to co oglądamy,a wiele innych czynników, które razem mogą sprawić, że ktoś będzie agresywny bądź nie.

Jeśli chodzi o oglądanie agresywnych filmów czy anime, nie lubię scen które mogłyby się wydarzyć w rzeczywistości, ale np. pojedynki i walki jakiś mega uber koksów, gdzie krew się leje litrami to jedne z moich ulubionych scen.

Sama raczej nie jestem agresywna, choć czasem i mi się "nóż w kieszeni otwiera", ale szczerze nie wiem czy byłabym w stanie komuś krzywdę zrobić, chyba zanim by to się stało zaczęły by mnie wyrzuty sumienia gryźć XP

[Obrazek: llamister_kozov.png]
"3 grudnia książę mrocznych kóz oświadczył się siostrze Okiren: Hotarubi.
Podarował jej pierścień z trawy, który ta ochoczo przyjęła, a że jest lamą, to pewno go zeżarła."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.01.2015 00:58 przez Hotarubi.)
20.01.2015 00:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Może zastanówmy się nad dość powszechnym i niezwykle interesującym stwierdzeniem "agresja rodzi agresję".
Według założeń psychoanalizy, i teorii Hydraulicznej, powinniśmy dać upust agresji (nie mówię tu o uprawianiu sportu, graniu, czy wyobrażeniach agresywnych ale intencjonalnego zachowania agresywnego ukierunkowanego na zewnątrz) , by zbić napięcie. Wychodziłoby więc na to, że po wyładowaniu agresji powinniśmy mieć "czyste konto", a przynajmniej według tej teorii powinniśmy być mniej skłonni do przejawiania agresji. Ktoś zgadza się z tą teorią?

Kłóci się to z dysonansem poznawczym, popartym wynikami różnych badań.
W skrócie zakłada on powstanie w człowieku sprzeczności. Np bijemy kogoś i odzywa się sumienie. Żeby zredukować ten dysonans będziemy nieświadomie dehumanizować naszą ofiarę. No bo dlaczego kogoś biję? Bo jest taki i taki. A skoro po zredukowaniu dysonansu będziemy w ten sposób gorzej myśleć o naszej ofierze, to chętniej będziemy przejawiali do niej następne akty agresji.

Wydaje mi się, że pod tym względem psychoanaliza dostaje kopa w tyłek i działanie dysonansu wydaje się bardziej wiarygodne i do przyjęcia. A co Wy o tym uważacie? Przemoc rodzi przemoc, czy może niekoniecznie? Może jakieś interesujące przykłady eksperymentów na poparcie jednej strony, bądź drugiej?

06.02.2015 14:03
Hotarubi Offline
♥ Psiara ♥
Pirat

*
Liczba postów: 1,197
Czasem mam wrażenie, że strasznie płasko myślisz... przecież jedno nie wyklucza drugiego... przecież z jakiegoś powodu musiał zacząć lać tamtego, żeby mieć dysonans poznawczy, sobie go odczłowiecza bo coś tam, coś tam... potem tamten się wścieka i przychodzi z kolegami po odwet bo "agresja rodzi agresję"... itd.
Wiele zależny od sytuacji, a przede wszystkim człowieka i tego który mechanizm akurat zadziała w danym przypadku, jeden odda, drugi schowa się i będzie bał się wyjść z domu inny jeszcze coś innego, jeden będzie miał wyrzuty sumienia, że kogoś przez przypadek uderzył, inny będzie śmiał się jak to nie pobił jakiegoś gostka aż do utraty przytomności, a o wyrzutach sumienia zapomnij.
Psychologia nie jest taka prosta i każdy reaguje na pewne sytuacje inaczej. Ogólnie pierwszy raz słyszę o dysonansie poznawczym w temacie agresji, raczej mówi się o nim w innym kontekście np. palenia papierosów.
Tak samo np. dzieci bite w domach, jedne powielają schemat inne przeciwnie są przeciwnikami przemocy w każdej postaci, ta sama sytuacja inny mechanizm, nie powinno się generalizować i pisać te badania są bardziej słuszne, a tamte do dupy. Jak już pisałam nawet w tym temacie "wszystko zależy od tego kto bada".

[Obrazek: llamister_kozov.png]
"3 grudnia książę mrocznych kóz oświadczył się siostrze Okiren: Hotarubi.
Podarował jej pierścień z trawy, który ta ochoczo przyjęła, a że jest lamą, to pewno go zeżarła."
06.02.2015 19:01
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,144
Najlepszy przyklad żywy to ja i Szczery (mam nadzieje, ze Klusek sie nie obrazi za to :c ).
Ja zareaguje agresja na agresje, złością, złośliwościa. Ogolnie co zlego mnie spotyka, to to kumuluje sie we mnie i to oddaje.
Szczerego natomiast jak coś zlego spotyka, to stara sie pozbyc ewentualnie takich zachoean u siebie. Kiedyś ludzie jacys byli dla niego okrutni, dla mnie tez. Ale ja jestem skora do utarczek i agresji, a Szczery do ugody i zlagodzenia, by uniknac tych zlych emocji.

Tak ogolnikowo, ale dwa odmienne zachowania wywolane przyblizonymi zdarzeniami (nie chce pisac o co dokladnie chodzi (: ).

Jednak to tak dla potwierdzenia, że reakcje są zalezne od ludzi, kazdy jest inny.

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.02.2015 19:41 przez Nami.)
06.02.2015 19:40
Imithe Offline
Feniks^
Pirat

*
Liczba postów: 870
Temat wydaje mi się, jakby to powiedzieć, dla wąskiego grona. Przeciętny Kowalski być może przeczyta, ale nie włączy się w dyskusję. Nie każdy wie co to jest teoria Hydrauliczna i nie powinno to być wymagane. Mimo iż jest to później po części wyjaśnione, to niecodzienne zwroty mogą zniechęcić do udziału w temacie.

Zgodzę się, że lepiej agresji w sobie nie dusić. Jeżeli dana osoba, potrafi po niedługim czasie ją wygasić to super, ale samo zapanowanie i tłumienie w sobie agresji nie jest wyjściem. U mnie na przykład dochodzi do takich sytuacji, że później przysłowiowa kropla przeleje czarę goryczy i następuje kumulacja tego co się we mnie nagromadziło. Staram się z tym walczyć^ Raz wychodzi lepiej, raz gorzej, ale mam wrażenie, że do przodu^

Hotarubi napisał(a):pierwszy raz słyszę o dysonansie poznawczym w temacie agresji, raczej mówi się o nim w innym kontekście np. palenia papierosów.

Osobiście miałam z nim styczność, na przykładach z rodzeństwem. Co miało przekonywać do tego, że karanie starszego brata za to, że ten dokucza młodszemu nic nie daje.

Ja z kolei zwrot "agresja rodzi agresję" w psychologii kojarzę z przykładu, że dziecko nad którym ktoś się znęca, będzie przejawiało skłonności do agresji. Podobnie ten pobity chłopak, wspomniany w przykładzie Hoti, może stać się bardziej agresywny.
To wszystko to są, jak powiedziała Hoti, tylko możliwości. Przede wszystkim psychologia bardzo generalizuje.

"Niewiedza to błogosławieństwo."
"W życiu nie można mieć wszystkiego, ale trzeba się umieć cieszyć, z tego co się ma."
10.02.2015 00:33
Gosen Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 329
(20.01.2015 00:36 )Nac napisał(a):  Dodam tylko, że jeżeli chcesz obejrzeć przykładowy film o agresji w szkole która miała autentyczne miejsce, to polecam film na Jutubie pod tytułem ,,Nasza Klasa''

To jest to Estońskie, co ma potem strasznie naciągany serial (chociaż początek zapowiadał się dobrze)? Widziałem, lubię takie. Japońska drama LIFE też jest jest niezła, chociaż tam to nie na podstawie i nie tak mocne, ale wciąż.

Twoja niemoc rodzi przemoc. Jeśli nie ma innego wyjścia i nie ma się do kogo zgłosić to szuka się zemsty czy próbuje "usunąć" problem, ale nie sądzę aby sam akt agresji ją wywoływał tylko niemoc na jej zatrzymanie. System obronny, kwestia znalezienia odpowiedzi na agresję. Zbyt często nie zostaje nic innego, jak odpowiedzieć tym samym. Oczywiście na każdego może to działać inaczej i i pewno są i takie jednostki, którym samo oglądanie agresji ją wywoła, ale w większości wypadków nie wydaje mi się. Obecnie pokolenia 20 i 30 latków grały już przed 10 rokiem życia w GTA, Mortal Kombaty, itd. Efektów negatywnych specjalnie nie widać. Jak ktoś ma "mózg" to sam sobie to poukłada, a jak nie ma to i zabranianie oglądania agresji nic nie pomoże.

[Obrazek: Gosen.jpg]

Mistrz polecił unikać niepotrzebnych walek,
na świecie jest aż nadto, po co więcej kalek?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.02.2015 21:20 przez Gosen.)
14.02.2015 21:16
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Czy ja wiem, jak trochę agresywny jestem, tylko po prostu przejawia się to w inny sposób niż uderzanie [chyba, że w ściane sąsiadowi, który puszcza za głośno muzykę]
Wiesz mnie też się nie wydawało, ale mnogość przykładów jakie opisuje Aronson w swojej książce daje do myślenia, zwłaszcza, że powołuje się na różnych badaczy w tym i takich, u których ich własny eksperyment potrafił obalić ich teorię. Szczerze polecam tę lekturę. Aronson Eliot "Człowiek istota społeczna". Można się dowiedzieć wielu rzeczy, z których człowiek nie zdaje sobie sprawy, a znanie tych mechanizmów pomaga im się przeciwstawiać.

17.02.2015 01:11
remka Offline
Gość
Pirat

*
Liczba postów: 1
Mogę podzielić się fajnym poradnikiem, tutaj wypowiedź pani psycholog, dotyczy agresji u dzieci http://evokids.pl/agresja-u-dzieci. Warto obejrzeć Smile
11.08.2015 15:42
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama