Aktualny czas: 27.05.2018, 11:55 Witaj! (LogowanieRejestracja)

W końcu pojawia się u nas nowy rozdział Op.rozdział 904
Odpowiedz 
O prawach autorskich
Autor Wiadomość
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
O prawach autorskich
Pewny nie jestem i nie chce mi się przekopywać ustawy o prawie autorskim, ale to nie jest przypadkiem tak, że jeżeli autor nie wyrazi zgody na bezpłatne upowszechnianie swojego dzieła, to KAŻDA skanlacja, która nie jest licencjonowana jest nielegalna? Idąc Waszym tokiem myślenia to ściągnięcie dowolnego ebooka, który nie pojawił sie w Polsce, albo gry której nie ma w oficjalnej dystrybucji w naszym kraju jest całkowicie ok. Ofc nie mam nic przeciwko z korzystania skanlacji, których nie ma w Polsce. Po prostu wydaje mi się, że prawo nie jest takie liberalne jak niektórzy sądzą.

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.06.2013 11:02 przez Gociak.)
20.06.2013 09:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,722
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Mangafox - Nie czytaj tam!
Jeśli dobrze pamiętam w prawie autorskim jest właśnie notatka o pracy fanowskiej, która służy oryginalnym twórcom jako między innymi dowód uznania i dodatkowa reklama, dzięki czemu legalne są takie rzeczy jak fanfiki, amvki, czy fanarty. AMV, parodie i skanlacje są już na pograniczu tego i dlatego legalne są wyłącznie, jeśli twórcy nie czerpią z tytułu ich tworzenia żadnych korzyści. Dzięki temu YT de facto nic nie może zrobić twórcom AMV, a Team Four Star wywalczył sobie nawet prawa do oficjalnego kanału.
To taka różnica jak między ściągnięciem filmu, a zgraniem go na płytę i próbę sprzedaży. Za pierwsze Cię nie zgarną do kicia (bo nikomu nie chce się sprawdzać, czy nabyłeś, czy nie, więc jak się będziesz długo upierać, że to Twoja własna kopia, to odpuszczają - tak przynajmniej wiem od znajomego, który pracuje w policji i sprawdza dyski XD; w sumie tylko za nielegalne programy się płaci jakieś okrutne kary), za drugie już pójdziesz siedzieć, nawet jeśli zgrywałeś z własnej kopii.
Więc wszystko to jest podciągnięte pod pracę fanów i owszem, jest legalne, póki strona ściągająca nie czerpie z tego zysków.
Wyjęte z tego są skanlacje zlicencjonowane, a tu, jak już mówiłam, wchodzi kwestia szczegółów - dlatego mangashare udostępnia mangi nawet zlicencjonowane w ich kraju, ponieważ licencje obejmują tomiki i wszystkie dodatki z nimi związane, rozdziały jeszcze niestomikowane objęte nią już nie są - i oczywiście, jak ktoś chce być fair, umowa z wydawnictwem, które nabyło licencję.
Sporo grup wiesza psy na WT i G-L za wydawanie OP i nawet im do głowy nie przyjdzie, że JPF dobrze o naszej działalności wie i zdaje sobie sprawę, że po prostu służy to promocji tytułu - miną wieki zanim wydawnictwo dogoni mangę, więc żeby stali czytelnicy nie zostali odcięci od źródła i nie stracili zainteresowania, JPF zezwala nam na wydawanie rozdziałów.

[Obrazek: 66HHUfX.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.06.2013 10:20 przez Gociak.)
20.06.2013 10:19
Piratinfo Offline
Skazany
Banned

Liczba postów: 12
Dla mnie to jest bezczelny, potworny bullshit to co mówicie nie ma czegoś takiego jak 'praca fanowska' w tym świecie o którym "o bosze tak dużo wiecie" czyli w moim jest sam realizm, nawet japońce kiedyś robiły awanturę o skany w ogóle, bo to odbierało zyski wydawanych przez nich magazynom, czy autorom z tomików, więc może to wy zacznijcie żyć realiami. Nigdy nie było czegoś takiego, że coś co jest płatne, jest za darmo w krajach trzeciego świata bez jumpa/innych, jesteście po prostu bezczelni. Podejrzewam, że autorzy dają na to ciche przyzwolenie tylko dlatego, bo dużo zarabiają tam u siebie no i ze względu na rozpowszechnianie mangi między kulturami.
20.06.2013 18:01
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,677
Poziom ostrzeżeń: 10%
(20.06.2013 18:01 )Piratinfo napisał(a):  Dla mnie to jest bezczelny, potworny bullshit to co mówicie nie ma czegoś takiego jak 'praca fanowska' w tym świecie o którym "o bosze tak dużo wiecie" czyli w moim jest sam realizm, nawet japońce kiedyś robiły awanturę o skany w ogóle, bo to odbierało zyski wydawanych przez nich magazynom, czy autorom z tomików, więc może to wy zacznijcie żyć realiami. Nigdy nie było czegoś takiego, że coś co jest płatne, jest za darmo w krajach trzeciego świata bez jumpa/innych, jesteście po prostu bezczelni. Podejrzewam, że autorzy dają na to ciche przyzwolenie tylko dlatego, bo dużo zarabiają tam u siebie no i ze względu na rozpowszechnianie mangi między kulturami.

Wybacz kolego, ale właśnie zakończyłem przedmiot o prawach autorskich na studiach. Zaliczyłem go na bardzo dobry. I mogę Ci powiedzieć, że licencja jest osobna na każdy kraj i to, co mówi Gociak jest prawdą. Żyj sobie dalej w swoim świecie bluzgów, urojeń i kalekiej polszczyzny, tylko nie wyłaź z niego ze smrodem do ludzi.

[Obrazek: giphy.gif]
20.06.2013 18:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Piratinfo Offline
Skazany
Banned

Tak, jasne sami wzorowi eksperci na nakamie siedzą XD nie wiem kiedy wprowadzili ten zapis, ja mówię o tym co ja wiem. I TERAZ PYTANIE; Skoro to wszystko ma służyć promocji tytułu, to czy koniecznie musimy potem płacić za dalsze oglądanie/czytanie? W ogóle to jest cholernie debilne, skoro i tak 4mln przeczyta skany, a 1mln kupi magazyn/tomik to jeśli to jest dalej ok, to ja nie widzę powodu by nie kraść ze sklepów, skoro i tak 4mln kupi ten sam towar. Bo z tych co znam to nikt nie kupuje mangi po przeczytaniu skanów, czyli korzysta nielegalnie, a nie, że dlatego bo 'och dobrzy fani okradli wydawcę z przychodów dla dobra innych'
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.06.2013 19:09 przez Piratinfo.)
20.06.2013 18:56
fuszioms Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 4,051
Poziom ostrzeżeń: 15%
Kochanie, Jak ktoś jest na prawie to raczej wie o co chodzi? Czy ty człowieku masz coś nie tak z... Smile tak grzecznie pytam, bo jednak fakty mówią same za siebie, ale TY I TAK WIESZ LEPIEJ! Smile

[Obrazek: 2mhyet3.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.06.2013 19:17 przez fuszioms.)
20.06.2013 19:14
Piratinfo Offline
Skazany
Banned

Tak, genialne; hejtujcie mnie zamiast mi wyjaśnić jak to jest DOKŁADNIE skoro tacy wzorowi studenci prawa jesteście, już widzę was jako adwokatów i żeby nie było; ja opieram się na tym z czym miałem stycznośc parę lat temu jak wrzało w sieci z powodu skanów czy to licencjonowanych czy nie, nie miałem pojęcia że coś się zmieniło w tak dziwny sposób.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.06.2013 19:30 przez Piratinfo.)
20.06.2013 19:15
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,722
Poziom ostrzeżeń: 0%
Oczywiście, że w chwili, w której Japończycy się dowiedzieli o grupach skanlacyjnych, to było im to solą w oku. π, to jest logiczne, że się zacietrzewili. Na fali ich niezadowolenia zamknięto takie strony jak OneManga.
Proszę, przestań wychodzić z założenia, że jako jedyny interesujesz się m&a od dłuższego czasu i masz o tym świecie jako-takie pojęcie.

Aach... Orzi, chce Ci się znaleźć to, o czym mówiłam, w prawie karnym? Na pewno orientujesz się w tym wszystkim lepiej ode mnie i szybciej by Ci poszło...

[Obrazek: 66HHUfX.png]
20.06.2013 19:50
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
Orzi, z czysto teoretycznego punktu widzenia: jeżeli jest tak jak piszesz, to czy jeśli gra komputerowa nie została wprowadzona do naszego kraju przez żadnego dystrybutora, to "nabycie" jej jest całkowicie legalne? Ciekawi mnie to zwyczajnie, a jestem laikiem z prawa autorskiego (trzeba się koniecznie doszkolić ;/)

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.06.2013 22:04 przez Zangetsu2.)
20.06.2013 22:04
Devzan Offline
I own you.
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,864
Poziom ostrzeżeń: 20%
Zangetsu, ja się nie znam, ale... skoro Polska nie ma licencji na grę X, to jak ją możesz nabyć na terenie Polski, skoro żadna polska firma nie ma licencji na sprzedaż jej?
Znaczy, zawsze można kupić przez ocean i tutaj moja teoria leży.

Zawsze pamiętaj: jak musisz zobaczyć, kto ile ma w garnku,
robisz to tylko wyłącznie dlatego, że chcesz się upewnić, że jemu wystarczy.

20.06.2013 22:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama