Aktualny czas: 23.11.2017, 12:50 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Z mniejszym ale wciąż poślizgiem przedstawiamy: Rozdział 884 PL
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ortografia
Autor Wiadomość
Shizumu Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 423
Ortografia
Z góry zaznaczam, że nie chcę nikogo obrazić. Jeśli ktoś poczuł się urażony to tylko i wyłącznie jego problem. Widocznie jest ku temu powód.

Poruszyć chciałem kwestię ortografii na forum.
Moją reakcję na niektóre "kfiatki" doskonale oddaje ta grafika:
[Obrazek: facepalm-1.jpg]

Ilość błędów poraża mnie tym bardziej, że obecnie praktycznie każda przeglądarka ma wbudowane sprawdzanie pisowni. Czy niektórych użytkowników nie razi to, że spora część ich posta jest podkreślona na czerwono? Czy tak trudno poświęcić parę sekund na poprawienie błędów?
Robiąc byki wystawiacie sobie świadectwo, niezbyt chlubne. I proszę się nie wykręcać dysleksją (czy tam innymi dys-) bo spell checkery nie różnicują ludzi pod tym względem i każdemu jednakowo podkreślają błędy.

Wiem, sam też nie jestem doskonały i pewnie niejeden błąd popełniłem. Boli mnie jednak gdy widzę jak niektórzy kaleczą nasz piękny język (a zwłaszcza, gdy robią to osoby zajmujące się korektą).

Dlaczego tak jest? Dlaczego ludzie robią tyle błędów i dlaczego ich nie poprawiają? Dlaczego robienie byków nie jest żenujące i osoba, która popełnia błąd nie kaja się tylko wykręca papierkami z poradni/niewyspaniem/złym ułożeniem planet/spiskiem układu?

Temat ten ma zwrócić uwagę na problem ortografii na forum. Mam nadzieję, że przyczyni się do poprawy sytuacji.
21.06.2009 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Gweloss Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 140

Ja osobiście mam dysleksje, ale staram się nie popełniać błędów ortograficznych....
(gorzej z interpunkcją xD)
Razi mnie to jak widze rzucające się w oczy błędy...
dlaczego ludzie je popełniają?...nie chce im się sprawdzać pisowni,są leniwi i tyle...
albo walą tekst "nikt mi nie będzie mówić,jak mam pisać"itp.
21.06.2009 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Caellion Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 371
Poziom ostrzeżeń: 0%

1. Opera nie podkreśla błędów...
2. czasem jak się śpieszę to średnio patrzę jak piszę (ale a) raczej na gg, b) staram się pisać poprawnie)

ale niektóre kfiatki i mnie rażą

[Obrazek: alj9mx.jpg]

“Do what I do. Hold tight and pretend it’s a plan!”
“This is who I am, right here, right now, all right? All that counts is here and now, and this is me!”
“We’re all stories, in the end. Just make it a good one, eh?”
"Nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą cię ranić..."
21.06.2009 23:29
ryba Offline
Nakama, kuźwa...
Pirat

*
Liczba postów: 1,237

Dla mnie jest niepojętym, jak można tak kaleczyć nasz ojczysty język... Chociaż ja osobiście z ortografią nie miałam nigdy najmniejszego problemu. Ostatnio w rozmowie z kumplem rzuciłam takim błędem, że sama się przeraziłam... To było.... straszne...

I co do tego wstępu małym druczkiem... Według mnie mało jest tutaj osób, które by się za to obraziły... Tak naprawdę nikt nie wali tych błędów celowo... Tak myślę...

-To się nagrywa?
-Tak
-Jemy szyszki!

[Obrazek: za_oga_strzelc_w_sygna.jpg]
21.06.2009 23:37
Najuch Offline
Bóg Urlopu
Pirat

*
Liczba postów: 912

A ja jestem dobitnym przykładem na to, że z dysleksją można normalnie pisać. Może nie jest idealnie, ale dbam o polskie znaki, orty, interpunkcję itp. Najlepszy dowód, że stworzyłem 46 chapów WW w których orty zdarzają się niezwykle rzadko. Inna sprawa to literówki, które robię nagminnie a nie zawsze zauważam.

Sądzę jednak, iż powinniśmy przykładać większą wagę do ortografii, bo to świadczy o człowieku. A nawet z dysleksją można nie robić błędów. Serio.

Posłuchaj jak śpiewam i gram:):
http://www.myspace.com/lukaszjedrys
22.06.2009 01:03
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,445
Poziom ostrzeżeń: 5%

No właśnie. Takie np maiłem. To głupia literówka, która o dziwo nie jest podkreślona. A tego typu błędy zdarzają mi się nagminnie ech. Dlatego ja sumiennie korzystam z opcji "pogląd" dzięki temu jeszcze raz czytam moją wypowiedź, co by luknąć czy jakiś byk nie przeszedł, jaki jest tego skutek sami wiecieTongue Chyba, że się poprawiłemBig Grin

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

22.06.2009 02:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Shizumu Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 423

Caellion napisał(a):1. Opera nie podkreśla błędów...
Do Opery jest dodatek Aspell, fakt, w nim sprawdzanie pisowni jest trochę ułomne, ale mimo wszystko da się dzięki temu uniknąć rażących błędów. A Opera 10 ma już wbudowany moduł sprawdzania pisowni jak w Mozilli.
Komimasa napisał(a):Takie np maiłem. To głupia literówka, która o dziwo nie jest podkreślona.
Literówki rozumiem - jak człowiek szybko pisze to czasami naciśnie klawisze w złej kolejności a mózg błędu nie wyłapie. Naukowo udowodnione jest, że jeżeli pierwsza i ostatnia litera są na właściwym miejscu to większość ludzi rozczytuje wyraz bez problemu nie zauważając błędu. Zazwyczaj jednak taki błąd jest podkreślany co ułatwia jego wykrycie.

Ale mówimy tutaj o błędach, zwłaszcza rażących. Jak można pisać np. muj, alkochol, itp.? Dla mnie to strasznie dziwne.
A oprócz ortografii są jeszcze inne reguły nagminnie łamane, np. pisownia 'nie' łącznie albo osobno, reguły interpunkcji (tutaj przyznam się, że często i ja mam z nimi problem, ale mi jest przynajmniej głupio z tego powodu).
Najuch napisał(a):Sądzę jednak, iż powinniśmy przykładać większą wagę do ortografii, bo to świadczy o człowieku. A nawet z dysleksją można nie robić błędów. Serio.
Absolutnie się zgadzam. Wszelkie dys- nie powinny być dla nikogo usprawiedliwieniem a motywacją do cięższej pracy. Zwłaszcza przy komputerze. Bo o ile kartka papieru nam błędu nie podkreśli to pisząc na forum byki widać jak na dłoni. Wychodzi więc zwykłe lenistwo, co nie jest powodem do dumy.

[Obrazek: podpis2.png]
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.
22.06.2009 09:17
Caellion Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 371

moja byłą dziewczyna też jest dyslektykiem i jak coś pisze na kompie to czasem pojawiają się podkreślenia ale wszystkie je poprawia.

[Obrazek: alj9mx.jpg]

“Do what I do. Hold tight and pretend it’s a plan!”
“This is who I am, right here, right now, all right? All that counts is here and now, and this is me!”
“We’re all stories, in the end. Just make it a good one, eh?”
"Nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą cię ranić..."
22.06.2009 21:01
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,095

Heh, ortografia ortografią, jak zmienisz "u" z "ó" to zwykle jeszcze można zgadnąć, co autor miał na myśli (ale oczywiście nie popieram braku dbałości o to)... ale najbardziej mnie wkurza jak ktoś używa słów, których nie zna znaczenia* albo nie zwraca uwagi na interpunkcję, a potem domyśl się człowieku o co chodzi**...

*Najbardziej "bynajmniej" zamiast "przynajmniej"... grrrrr. Przecież te słowa mają kompletnie różne znaczenia <:
Albo ta "epickość" którą wszyscy tak szafują ostatnio /: Po polsku epicki oznacza "opisowy, opowiadający, traktujący temat rozlegle", natomiast zwykle jest używane jako kalka z angielskiego...
**Najprostszy przykład "Nie, idę." a "Nie idę." - kompletna zmiana sensu wypowiedzi <:

Aha, no i żeby nie było - nie jestem wszechwiedząca i też zdarza mi się popełnić błąd, ale nie mam nic przeciwko, jeśli ktoś zwróci mi na to uwagę, bo lubię pisać poprawnie.
Natomiast nie rozumiem tych, którzy się o takie coś potrafią obrazić.

[Obrazek: h3sygn.png]
22.06.2009 21:23
Bartoszu Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 63

Chlor napisał(a):Najbardziej "bynajmniej" zamiast "przynajmniej"

Też mnie to denerwuje. Jest to jeden z często popełnianych błędów.

Nawiązując do tego jak ktoś używa wyrażeń, których znaczenia nie zna. Miałem kiedyś znajomego, który chciał sprawiać wrażenie, że jest mądry i zna wiele mądrych słów. Bardzo często zamiast np. "przejdźmy do meritum" to używał "przejdźmy do konsensusu". Był nieźle zdziwiony jak dowiedział się co to jest ten "konsensus". Widać po tym, że nie należy używać określeń, których się nie zna, bo można się tylko ośmieszyć.

[Obrazek: podpis2.png]
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.
22.06.2009 21:55
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama