Aktualny czas: 17.08.2017, 03:53 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Wstępne wyniki II edycji Rywalizacji Załogowych podane!
Na razie na prowadzeniu Soge, ale jest jeszcze dużo czasu
i nic nie jest przesądzone! Wygrać może każdy!
----> Dotychczasowe Punkty <----
Odpowiedz 
Osadnicy z Catanu
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,177
Poziom ostrzeżeń: 5%
Osadnicy z Catanu
Grę, którą mogę polecić z czystym sumieniem, są Osadnicy z Catanu. Dlaczego mógłbym tę grę polecić, ano dlatego, że grałem w nią na konwencie nie raz. W sumie chyba zawsze z Skulkidem i Justynąxd Gra się świetnie na 4. Nie grałem niestety w rozszerzenia. A cóż to za gra?

Mamy planszę, która składa się z kartoników, które układamy jak chcemy. Dzielą się one na 5 różnych terenów z których pozyskujemy: drewno, glinę, kamień, zboże i owce. A jak to się dzieje? Na kantach owych kartoników planszy pól, lasów, gór itd stawiamy domki. Nasz domek może maksymalnie sąsiadować z trzema terenami. Na każdym terenie kładziemy znacznik cyfry od 2 do 12, niektóre się powtarzają np 8, 9, 6. Co rundę dany gracz rzuca dwoma kościami. Np ja i Skulkid mamy góry numer 8. A Justyna las. Jeśli ktoś z nas, lub czwarty gracz, który nic na "8" nie ma wyrzuci właśnie 8 to ja i Skukid dostajemy kamień a Justyna las. Także można niechcący bardzo pomóc przeciwnikowi. Ważne jest, by kontrolować liczbę surowca, bo jak będziemy mieli więcej niż 7 a ktoś wyrzuci właśnie 7 oddajemy ponad połowę surowców. Za surowce budujemy drogi, domki, lub kartę rozwoju. Ostatnio miałem beznadziejnie zajęte tereny i wygrałem właściwie dzięki kartom rozwoju, więc są różne sposoby na wygraną.
Bardzo ciekawą opcją jest Handel. Wymieniamy 4 dowolne surowce na ten, którego potrzebujemy. Tak możemy zrobić w swojej turze. Ale jak np mamy ponad 7 możemy wymienić się z innym graczem, albo jak potrzebujemy do budowy drogi gliny (drewno mamy) to np mówimy, "dam trzy drewna za jedną glinę" i np do Skulkida, który tę gline ma.
Droga jest bardzo ważna, bo muszą być dwie oddzielające domy. Bez drogi nie ma domu a bez domu surowca.

Ważną sprawą w tej grze jest rola złodzieja. Rzucając 7 oprócz tego, że ktoś może stracić dużo dobra (rzucamy i dopiero po rzucie kupujemy) przestawiamy złodzieja na dany teren najlepiej gdzie wróg ma miasto, albo potrzebne jest mu zboże, no to na polu i wtedy nawet jak wypadnie liczba tego pola gracz nie dostaje surowców. Można w ten sposób zepsuć plany naraz kilku graczom.

Karty rozwoju dają albo możliwość przesunięcia złodzieja tzw rycerzem, albo pozwalają wybudować katedrę, bibliotekę, co daje punk zwycięstwa. 10 i wygrywamy. Dają nam też ułatwienie w zdobyciu surowców, np z banku ciągniemy dwa dowolne.

Co mi się w tej grze podoba?

- Budowanie dróg i blokowanie innych graczy tudzież uprzykrzanie im życia.
- Mimo, że gra jest losowa, to decydujemy jak iść, do jakich surowców się dobrać, element strategii jak najbardziej.
- Push your luck, możemy trzymać surowce w nadziei, że nikt nie rzuci 7 albo zawczasu coś jakoś opchnąć.
- Czekając na ruch nie raz modlimy się o "8" o "11", modlimy, by nie rzucił "7" zbieramy surowce, które ktoś nam wyrzuci, jednym słowem nie ma takiego bezczynnego czekania na swoją kolej.
- Różne sposoby na zwycięstwo. Najdłuższa droga 2 punkty zwycięstwa, trzech rycerzy 2 punkty, więc w różny sposób można te punkty pozyskiwać.

Minusów szukać mi się nie chce bo to nie recenzja tylko moje własne odczucia wobec tej gry, które oparte są na kilku rozgrywkach, które miałem przyjemność przeprowadzić z nakama. Zawsze było bardzo fajnie. Także te grę polecam, na konwentach to jest (było na japaniconie na bace nawet tego turniej do 00:00 do chyba 5 rano ale był) także jak nie macie co robić na konwencie a chcecie fajnie spędzić czas, to dobrze jest sobie po to sięgnąć.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

15.11.2012 14:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama