Aktualny czas: 19.09.2017, 15:39 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Nabór na adminów.
Potrzebni mi są ludzie, którzy mogą mi prowadzić nakamę:) Więcej informacji -> Tutaj <-
Odpowiedz 
Planszowe wideorecenzje - kogo oglądamy i dlaczego?
Autor Wiadomość
Komimasa Online
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,248
Poziom ostrzeżeń: 5%
Planszowe wideorecenzje - kogo oglądamy i dlaczego?
Planszówki cieszą się coraz większym zainteresowaniem na nakamie, więc i pewnie nie brakuje takich, którzy jak ja, oglądają wideorecenzje. Podczas takiej recenzji komentator nie tylko pokazuje nam, co znajdziemy w pudełku, przybliża nam zasady czy prezentuje rozgrywkę, ale przede wszystkim dzieli się uwagami, co jets w tej grze dobre, co złe i dlaczego tak sądzi.
Bardzo sobie te wideorecki cenię, gdyż dzięki nim łatwiej mi jest zdecydować, czy dana gra mnie interesuje, czy też opakowanie jest tylko interesujące, a zawartość, to już niekoniecznie, co ciężko poznać nawet po przeczytaniu instrukcji w pliku pdf. Najlepiej jak jak kilka wideorencji tego samego produktu.

Największym autorytetem jest oczywiście Tom Vasel z kanału Dice Tower, który grał w tysiące tytułów. Lubię jego filmiki, są rzetelne, choć wydaje mi się, że za bardzo się wszystkim jara i podoba mu się prawie wszystko.
Jest też kanał Mayami Dice, gdzie występuje razem z kumplami i wtedy te recki są rzetelniejsze, bo panowie wymieniają spostrzeżenia i można poznać opinię kilku osób naraz.
Przykładowa recka Dice Tower:

Jak jednak wygląda to z polską sceną? Zasadniczo bardzo dobrze. Są przynajmniej trzy kanały, które z czystym sumieniem mogę polecić i oglądam ich najwięcej, a są to:

Game TrollTV z Piotrkiem (choć jego koledzy też coraz częściej robią wideorecki i umieszczają na wspólnym kanale) Przykładowa wideorecenzja:

GambitTV z Tomkiem Doboszem. Przykładowa wideorecenzja:

Oraz gry planszowe u Wookiego z Łukaszem Woźniakiem. Przykładowa wideorecenzja:

Zacznijmy od końca moje trzecie miejsce: Gry planszowe u Wookiego. Najwięcej recek widziałem właśnie od Wookiego, ponad 150 na pewno. To za sprawą jego recenzji zainteresowałem się Cykladami i w ogóle, i kiedyś był moim numerem jeden. Niestety zaszły pewne zmiany, które mi się nie podobają. Ale może wpierw powiem, co jest u niego fajne.

+ Przede wszystkim masa tytułów, ciągle nowe recki
+ Rzetelnie dobrze streszczone zasady
+ Mówi Konkretnie, co w grze się może podobać, co nie.
+ Dodatkowo doszła Ola, dzięki czemu mamy spojrzenie także z punktu widzenia kobiety. Dobrym przykładem może być gra Szeriff z Nottingham, gdzie Oli ewidentnie nie podoba się ta negatywna interakcja, którą my faceci uwielbiamy. Stąd i ocena jest całkiem inna zarówno jej jak i jego.

- I w tym problem. Rola Oli zdaje mi się często taka "bo jest". Niech sobie gada, ale i tak to co JA (Woooki) powiem, to jest ważne. Często też wchodzi jej w zdanie, po prostu widać, że to jest "jego szoł".
- W dodatku zaczął się pysznić w stylu "mamy grę, której nie macie". Gdyby ten dialog między nim a Olą był na równym poziomie, jest jej ocena i jego, ale tak, to nie podoba mi się to trochę, stąd spadł to na trzecie miejsce.

Drugie miejsce zajmuje GambitTV. Widziałem sporo jego recenzji (ponad 50-70) i bardzo lubię je oglądać.

+ Jest dużo tytułów, także z kickstartera, często mniej znanych.
+ Po jego recenzji wiesz, czy dany produkt Ci się może spodobać, bo dużo miejsca zostawia na komentarz, co w grze jest innowacyjnego, co się podoba, jak szata graficzna itd,
+ dwie ważniejsze rzeczy czyli "czy sam kupiłby tę grę" czyli czy gra warta jest kasy, jaką trzeba wydać, oraz jego BBgowa ocena, dlaczego daje taką a nie inną z pełnym uzasadnieniem.
+ Bardzo rzetelne recenzje. To dzięki niemu dowiedziałem się o Szeryfie zanim wydał go Rebelxd

- Minusem może być pewien sposób narracji, potrafi się zacinać.

+/ - jego recki są stosunkowo długie około 20 minut. Czy to plus czy minus sami oceńcie.

No i mój numer jeden Game TrollTV, widziałem około 100 recenzji.

+ Przede wszystkim świetna narracja, gościa bardzo miło się słucha. Nie zgrywa kogoś, kto pozjadał wszystkie rozumy.
+ Podobnie jak wyżej wymienieni masa tytułów.
+ Jeśli ktoś lubi porządek to będzie zadowolony, bo Piotrek ma wszystko skrupulatnie poukładane, co znajdziemy w pudełku, kilka słów o instrukcji, setup, jak się gra, o co chodzi i komentarz.
+ Mistrzowstwem są filmiki, gdzie występuje z Carlosem i Markiem, ubaw po pachy. Np to:

+ Prowadzi też wywiady, relacjonuje konwenty, prowadzi poradnik jak malować figurki, zrobić makiety itd, także wszechstronność pod każdym względem.

- Czasem mam wrażenie, że potrafi w każdym tytule znaleźć dobrą stronę, bo po prostu wiadomo, że jednym coś może się podobać, innym nie.

A Wy? Oglądacie kogoś z nich? A jeśli tak, jakie macie przemyślenia na temat ich filmików? Możecie też wrzucać tu linki do ich nowszych wideorecenzji z krótkimi opisami gry, o której mówiąSmile

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.02.2016 20:09 przez Komimasa. Powód: Poprawiona ortografia)
25.02.2016 19:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,042
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Planszowe wideorecenzje - kogo oglądamy i dlaczego?
Czemu to, że potrafi znalezc w każdej grze coś dobrego to minus?
Mnie się wydaje, że to właśnie fajne, bo to znaczy że nawet jeśli masz totalnie inny gust albo inne oczekiwania wobec gry, to będziesz w stanie oglądając jego filmik, stwierdzić czy ci się spodoba, obojętnie jakie zdanie ma o niej recenzent.

Ja w sumie w życiu recenzji planszówek obejrzałam kilka i było to w zeszłym miesiącu, kiedy szukałam prezentu dla kogoś i wlaśnie z opisu nie bardzo wiedziałam dalej o co chodzi w grze, wiec postanowiłam obejrzeć jak to wygląda. Trafiłam na jedną z recenzji Wookiego z tą Olą no i miałam cały czas zagwozdkę, po co ona w ogóle tam siedzi? Praktycznie sama nic ciekawego nie powiedziała, koleś wcinał się i dokańczał za nią. Cały czas czułam wewnętrzną żenadę za tę dziewczynę.

Ale ogólnie takie filmiki to fajna opcja, żeby nie kupować kota w worku, szczególnie przy droższych tytułach, których nie masz okazji obejrzeć u znajomych.

[Obrazek: h3sygn.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.02.2016 20:35 przez Chlor.)
25.02.2016 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Online
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,248
Poziom ostrzeżeń: 5%
Cytat:Czemu to, że potrafi znalezc w każdej grze coś dobrego to minus?

Bo nie ma wyraźnie podkreślonych minusów i ja np często dalej nie wiem, czy jest to gra dla mnie czy nie. Takie są moje odczucia, nie mówię, że jest tak często, ale zdarza się.

Cytat: Trafiłam na jedną z recenzji Wookiego z tą Olą no i miałam cały czas zagwozdkę, po co ona w ogóle tam siedzi? Praktycznie sama nic ciekawego nie powiedziała, koleś wcinał się i dokańczał za nią. Cały czas czułam wewnętrzną żenadę za tę dziewczynę.
No, teraz jest lepiej, ale ogólnie jest jak mówisz, taka statystka.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

25.02.2016 21:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,120
Ja ogólnie też sporo recenzji planszówkowych oglądam. Z zagranicznych to tylko i wyłącznie Dice Tower jak powyżej, najwyższy poziom i największe obeznanie w temacie ewidentnie odsiewa cała jego konkurencje.

Z polskiego rynku to zdecydowanie moim ulubieńcem jest Wookie. Jego recenzje są bardzo krótkie i rzeczowe, to jest dla mnie najważniejszy aspekt. Nie tracę masy czasu, żeby zaznajomić się z gierką. część "zobaczcie jak się w to gra" jest świetnie zrobiona. Wyłożone same najistotniejsze zasady przy okazji z lekkim komentarzem. Dodatkowy plus kanału to fakt, że można poznać dwa punkty widzenia. Łukasza i Oli. Na minus to co napisał Komi, że Ola czasem jest jakby w cieniu tego wszystkiego, a chciałoby się od niej usłyszeć nieco więcej. Wielkim plusem jest też Pudełko Pełne Pomysłów, które kończy każdy odcinek. Nieraz takie akcje tam lecą że się uśmiać można.

GameTrollTV. Uwielbiam. Nie jest to mój pierwszy wybór ale trzeba to przyznać, że gość ma coś w sobie, bo przyjemnie się te jego recenzje ogląda. Najbardziej cenie go sobie za interakcje ze swoimi widzami i za dużą ilość rzetelnie wykonanych Topek, których brak na kanale Wookiego (znaczy są, ale nie w takiej ilości i nie na taką skalę). No nie będę ukrywał, że dla mnie ten gość to taki Szczery planszówek. Nie dość, że z wyglądu podobny to jeszcze to jego "No to herbata w dłoń i zapraszam na odcinek" to już w ogóle Tongue.

Jeśli chcę całkowitej recenzji gdzie mam grę pod każdym możliwym aspektem rozebraną na części pierwsze to zawsze zaglądam na kanał BoardGamesFactory. To są tak naprawdę recenzje najwyższej jakości, omówiony jest dosłownie każdy aspekt gry. Kanał ma tylko trzy minusy:
- Filmy są często bardzo długie w stosunku do recenzji na innych kanałach.
- Bardzo nierówny poziom. Chodzi mi tu o prowadzących. Gdy grę omawia ten typ w długich włosach to jest petarda. Gdy ktoś inny lipa.
- Kanał od 9 miesięcy nie wykazuje żadnej aktywności.

Co do tego GambitTV, miałem z tym styczność. Facet ma taki głos, że choćby nie wiem jak wspaniale o gierkach nawijał, nie da się tego oglądać.

Ostatnio wpadłem też na nowy kanał GeekOn. Tutaj link https://www.youtube.com/channel/UCUBwm7H...OwkKfvil3w

Póki co mają trzy filmiki. Częstotliwość dodawania materiałów niewielka. Pewnie ze względu na to, że to 4 dorosłe osoby, które rzadko mają czas spotkać się razem i coś nakręcić. Widziałem tylko ich recenzję XCOM i ma to coś czego brakuje wszystkim innym kanałom, które oglądam. Graficzna obróbka na najwyższym poziomie. Wycięte komponenty gry wstawione w film jako obrazek czy gif. To jest coś czego brakuje w każdej innej recenzji i za to dostali suba z miejsca.

25.02.2016 22:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama