Aktualny czas: 25.01.2020, 05:25 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Wróciliśmy do mangi, a na stronie pojawił się "już" 958 rozdział!
Odpowiedz 
Pomoc z komunikacji interkulturowej
Autor Wiadomość
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 533
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Cygani nie pójdą do pracy, ani nie puszczą dzieci do szkoły, bo ich pierwszym okrzykiem, kiedy kto im to proponuje jest: "Ty rasisto, taką mamy kulturę!".

Kiedyś, za czasów studenckich, mieszkałam w jednym bloku z cyganami. Mieszkania nie były wielkie, bo dwa duże pokoje, malutka kuchnia, jeszcze mniejsza łazienka i korytarz, akurat taki, żeby kurtkę powiesić i buty ściągnąć. Mieszkało ich tam od cholery, bo doliczyłam się dwóch dorosłych kobiet, mężczyznę, babcię, troje dzieci (Armani, Dżesika i nie pamiętam ostatniego imienia). Nie zaczepiali, nie naciągali, w sumie, to żyli chyba na koszt podatników. Tak myślę. Ale kłótnie było słychać na osiedle (no nie da się nie słyszeć, że to w ich języku krzyki). Dzieciaki brudne i niegrzeczne, niszczyły murek, który i tak wymagał naprawy. Rzekłabym patologia, ale nie chcę wyjść na rasistkę, bo oni taką kulturę mają...

[Obrazek: Ggca6ws.jpg]
22.10.2014 08:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,847
Poziom ostrzeżeń: 10%
Dobra ludzie.

Sam mam niewiele przykrych doświadczeń z cyganami (czy jakichkolwiek doświadczeń w ogóle). Ot, czasem tylko cygańska kobieta drze się głośno w tramwaju o jałmużnę i nie chcę wyjść, gdy ją kanarzy do tego namawiają.

Problem jest inny - irytuje się strasznie, gdy widzę teksty typu "nic nie powiem, bo nie chcę być rasistą..." - BĄDŹMY trochę rasistami. To jest konieczne, bo jeśli zamkniemy japy w imieniu tego sztucznego tworu jakim jest tolerancja dla wszystkiego i wszystkich, to nas wkrótce niereformowalni przedstawiciele takich kultur zaleją. A że są one patologiczne z punktu widzenia naszej kultury, w której się wychowaliśmy i która jest na tych ziemiach rodzimą. A różnego rodzaju Romowie czy Muzułmanie nie będą sobie zawracali takimi bzdetami jak tolerancja głowy, gdy osiągną większość.

Żeby nie było - nie mam nic do Romów, którzy potrafią się dostosować do praw gospodarza na naszych ziemiach. Tylko z waszych relacji widzę, że jest ich bardzo mało (albo nie rzucają się w oczy, przytłoczeni przez niezbyt chwalebnych bratanków).
22.10.2014 09:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Zangetsu2 Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 604
Żebranie, wróżenie z ręki itp. itd. Większość rzeczy, które się słyszy raczej się w pewnym stopniu zgadza. Może coś więcej powiedzą Wrocławianie mieszkający w okolicy Śródmieścia i Brochowa : D

See you space cowboy...

Fanboy Sagi o Wiedźminie
22.10.2014 11:54
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,141
Mojego tatę kiedyś cyganie oszukali, ale niestety niewiele pamiętam. Kojarzę tylko że stali gdzieś w lesie, że niby samochód im się zepsuł czy zabrakło paliwa... Prosili o jakąś kasę, nie pamiętam czy na taksówkę czy coś, żeby mogli sobie sprowadzić pomoc, bo komórek wtedy jeszcze nie było takich popularnych. No i tata się zlitował. Oni w wyrazach wdzięczności dali mu jeszcze szczerozłoty sygnet <; Który oczywiście był plastikowy. A chyba wujek, do którego tata wtedy właśnie jechał, potem uświadomił, że oni często tam stoją i każdemu tę samą bajeczkę sprzedają.

[Obrazek: sylw-sygn2.gif]
22.10.2014 12:20
Nami Offline
Chrupkozaur
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 3,209
(22.10.2014 00:49 )Ponury napisał(a):  była jakaś akcja niedawno. Romowie (czy cyganie już nie pamiętam) zrobili bramę gdy jechało wesele i zrobiła się awantura. Nawet to było w jakiś wiadomościach Tongue

To było w UWADZE. Na TVNie.
Możesz sobie obejrzeć Komi xD

Ja omijam te grupę ludzi od sytuacji, w której Romska kobieta żebrała o pieniądzę na chleb i jedzenie. Wtedy byłam z mamą i mama kupowała pieczywo, więc kupiła go więcej i dała trochę kajzerek tej Romce. Odeszłyśmy kawałek i odwracając się zauważyłam, że owa biedaczka wstaje by wy*ebać te kajzerki do kosza na śmieci Big Grin Widać bardzo była uboga i głodująca. Już lepiej polskim bezdomnym pomagać.

[Obrazek: 80Y7spE.jpg]
22.10.2014 12:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Devzan Offline
I own you.
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,923
Poziom ostrzeżeń: 20%
U mnie w bloku mieszka rodzinka, ze Szwecji :v Gość dniami i nocami gra na harmonii, nie daje ludziom żyć. A czasem jak przyjdzie jakiś nowy tutaj, to grill na balkonie -.- Niestety kiedyś byliśmy dla nich mili i co jakiś czas przychodzą żebrać o papierosa, czy o pożyczenie czegoś.

[Obrazek: 2BGaS9k.gif]
22.10.2014 13:12
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 5,044
Stereotyp cygański z czasów, gdy moja babcia była młoda, a prababcia w sile wieku: chodzą od wsi do wsi i sprzedają najlepsze patelnie ever!

[Obrazek: BitterFormalHarrierhawk.webp]
22.10.2014 14:01
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 533
O. Mamę tu ma rację bo mama chlopaka sama miala kilka takich kupionych i mówi la ze to byly najlepsze patelnie ever.

[Obrazek: Ggca6ws.jpg]
22.10.2014 15:15
Hotarubi Offline
♥ Psiara ♥
Pirat

*
Liczba postów: 1,233
(22.10.2014 12:48 )Nami napisał(a):  Odeszłyśmy kawałek i odwracając się zauważyłam, że owa biedaczka wstaje by wy*ebać te kajzerki do kosza na śmieci Big Grin Widać bardzo była uboga i głodująca. Już lepiej polskim bezdomnym pomagać.
To ja miałam taką sytuację z polskim bezdomnym... ja mu bułkę ostatnią oddałam, a jak wracałam tą samą drogą to ta sama bułka na ziemi rzucona leżała...

Ena w Opolu też mamy Romkę co od czterech lat w ciąży chodzi...

Kiedyś moja siostra na rynku we Wrocławiu została "przeklęta" przez romskie dziecko (10-12 lat), bo nie chciała mu oddać tego co właśnie z bankomatu wyjęła...

W "Uwadze" był też kiedyś reportaż o tym o czym jest powiedziane w tej grafice co Okiren wstawiła, o wynajmowaniu dzieci do żebractwa za psie pieniądze...

Sama nie miałam jakiś złych sytuacji, ale też po prostu nie miałam z nimi dużo styczności.

22.10.2014 15:30
Taboretto Offline
Supernova
Pirat

*
Liczba postów: 814
Hmmm, to jest w sumie temat na który mogę się dość szeroko wypowiedzieć z racji tego, że mój wieloletni przyjaciel i jego siostra są z pochodzenia cyganami. Jak to on sam określa "my jesteśmy tymi zasymilowanymi" i faktycznie tak jest. Fakt jego ojciec często z jego resztą dość licznej rodzinki chodzą po wrocławskim rynku, grają na tych akordeonach i innych typowo cygańskich instrumentach. Możliwe, że nawet mogliście ich kiedyś spotkać xd Do rynku nawet to pasuje. Wiecznie słychać tam jakąś muzykę i stali się pewnym elementem tego miejsca. Wolę, by zarabiali tak, niż żeby żebrali. Mój przyjaciel, mimo to szczerze nie znosi swojej narodowości. Niestety, przez swoje pochodzenie szczególnie w czasach gimnazjalnych (chodziliśmy razem do szkoły do czasów technikum) często mu dokuczano. Nie raz też spotykałem się z członkami jego rodziny i byli to naprawdę porządni ludzie. Trochę krzykliwi, on sam zresztą ma nieco wybuchowy charakter. Obecnie co jakiś czas szuka dorywczej pracy. Ogólnie stara się robić wszystko, by przeciwdziałać stereotypom, a mimo to ma duży dystans do siebie. Nie raz opowiadam przy nim żarty o cyganach, a on ripostuje to stereotypami o polakach xd Szczerze mówiąc świat byłby lepszym miejscem, gdyby ludzie mieli trochę więcej dystansu do siebie.
Co do cyganów jako szeroko pojętego narodu, to fakt są upierdliwi szczególnie, gdy siedzi się na dworcu czekając na pociąg bądź autobus i taka babka co rusz krąży od jednego, do drugiego podróżnego i bierze na litość, ponieważ jest w ciąży. Moja mama kiedyś ją wypatrzyła. Powiedziała mi potem, że ma już szóstkę dzieci, które pewnie też będą nauczane tego "fachu". Nigdy mnie w żaden sposób nie skrzywdzili. Są po prostu strasznie irytujący xd Słyszy się o oszustach i złodziejach. Mnie to osobiście nie dotknęło, ale nie neguję bynajmniej tych pogłosek.

[Obrazek: MsPwoy.jpg]
23.10.2014 17:58
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama