Aktualny czas: 25.11.2017, 04:03 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Promowanie gier - trailery
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
Promowanie gier - trailery
Ostatnio widziałem sporo trailerów, bo interesowałem się kilkoma tytułami.

Kiedyś były dema, człowiek mógł wypróbować grę i sprawdzić ją w praniu, przed zakupem, a to często prowadziło do podjęciu decyzji o niezakupieniu produktu, bo nie pasował nam gameplay, czy co innego. I tak dema ustępują w zastraszająco szybkim tempie miejsca wszelkiej maści zwiastunom gier, bo to dużo bardziej potrafi zachęcić gracza do danego produktu, a przy tym łatwiej można ukryć pewne niedociągnięcia, które by wyszły przy obcowaniu z grą. Nie rzadko są to wręcz wyreżyserowane filmiki, które mają przede wszystkim przykuć uwagę konsumenta, zaciekawić gracza właśnie tym danym produktem, zbudować hype, żeby ludzie rzucili się na przedsprzedaż. I w takim momencie rzadko kiedy mamy okazję zobaczyć choćby gameplay.Oczywiście później, gdy zbliża się data premiery pojawia się coś z gameplayem, ale najczęściej są pokazywane akurat fajne misje, czy pierwsza lokacja w tzw. "pierwszych 30 minutach rozrywki" co ma mieć przekaz "zobacz graczu, co dla Ciebie przegotowaliśmy, dalej jest równie dobrze!", co jest tak naprawdę kontrolowaną prze producenta informacją. Produkt nam jest pokazywany dokładnie od tej strony, od jakiej chcą twórcy, nie mamy możliwości sprawdzić czegoś, co jest "obok".

Inną sprawą są spoilery, które również dość gęsto występują w takich trailerach. Nim zakupiłem Niera, najarany na grę obejrzałem kilka trailerów i przyznam bałem się potem oglądać kolejne, żeby sobie za dużo nie zaspoilerować. Choć widziałem raptem pare filmików poznałem większość lokacji, kilka bossów oraz chyba wszystkie rodzaje broni. Myślę, że odkrywanie gry, jej możliwości i tego co oferuje również przysparza graczowi wiele frajdy, a nawet jeden, źle zmontowany trailer,czy raczej zbyt wiele zdradzający, może skutecznie nam radość z tej eksploracji popsuć. Pokusie ciężko się oprzeć i tak można poznać grę od podszewki, bronie, przeciwników, lokacje, przez co tracimy ten jakże ważny element zaskoczenia.

Najgorzej, kiedy na trailerze jest pokazana ważna scena, która w teorii ma przecież zaskoczyć gracza. Tak np było z serią FF, gdzie na trailerze było pokazane, jak umiera Aeris... dobrze, że go nie widziałem przed zagraniem. Jeszcze lepszym przykładem będzie Beyond Two Soul. Jeden z pierwszych trailerów nie tylko pokazywał wszystkie lokacje i główną bohaterkę jako młodą dziewczynkę, nastolatkę, czy agentkę, ale co gorsze pokazywał jak jest bezdomna, czy jak została złapana przez wrogi wywiad. I tu znów dziękować niebiosom, że tego nie widziałem przed zagraniem, bo bym sobie nieźle popsuł grę.

Nie oglądanie trailerów wydaje się tu najlepszym wyjściem, nikt nas też do tego nie zmusza, ale nawet do wysokobudżetowych produkcji dziś gracze podchodzą ze sceptycyzmem i rezerwą. Nikt przecież nie chce kupować kota w worku, jesteśmy więc poniekąd skazani na te zwiastuny. A przecież zwykła scena nie wystarczy, musi być coś przełomowego, jak ktoś ginie, czy znajduje się w trudnej sytuacji, bo choć psuje to rozrywkę to niewątpliwie nakręca środowiska growe. Zaraz fani danego tytułu zaczynają snuć różne teorie i robi się wokół danego tytułu głośno. Im więc zostanie pokazane coś bardziej nie przewidywalnego, zaskakującego, tym głośniej będzie o danej grze, co niewątpliwie przeniesie się na wzrost sprzedaży, szkoda, że odbywa się to kosztem gracza.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.03.2017 18:16 przez Murgrabia.)
28.03.2017 02:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Gosen Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 329
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Promowanie gier - trailery.
Sobie ściągasz pirata i tyle. Jak nie ma cracka to zostaje konto za 10zł (w wypadku PC). Nie ma się co pieprzyć. Wiadomo, że gier się nie kupuje w dzień premiery, gdzie jest jeszcze milion błędów i problemów (na konsolach też). Pomijając ceny z kosmosu jak na polskie warunki. Można spokojnie obejrzeć zwykły gameplay na youtubie i chyba z głowy, często nawet bez potrzeby kupowania kont czy zatok pirackich. Trailery to już w ogóle bezsensowne, skoro tam zwykle są same cinematici zamiast normalnej rozgrywki. Są też recenzje graczy (bo serwisy growe są zbyt przekupne by im ufać, chociaż jakieś uniwersalne kwestie można z nich wyciągnąć), także nie widzę żadnej potrzeby oglądania trailerów. W filmach jest gorzej, bo nic innego pokazać nie można, a zwykle streszczają całą historię.

Na Nier'a się czaje, bo chwalony, ale jak zobaczyłem gameplay to wydawał mi się nudny, więc odpuściłem, chociaż ciągle kusi i kiedyś pewno spróbuję dla fabuły i muzyki. Na razie na PC jakieś problemy, a ja nie znam pierwszej części, więc nie wiem co tam się dzieje w ogóle (pomijając, że pierwsza była oceniona przeciętnie i chyba nawet nie ma na PC). Potem Toukiden 2. Nie mogłem po gameplayach ocenić, więc ściągam, wydawał się fajny, ale po godzinie wywaliłem nawet pirackiego, bo jakiś taki drewniany i nie czuć było mięsa i przyjemności w siekaniu wrogów, w dodatku jak na taką grę to za dużo było gadania i questów, a ja chciałem sobie po prostu pograć, a nie wysłuchiwać tych samych głupot, co w każdej innej grze anime i fetch-questami.

W każdym razie trailery w wypadku gier są dla mnie całkowicie zbędne, a w wypadku filmów zostaje mi czytanie o czym są i ewentualnie oceny jakie zbiera, wtedy decyduje się czy obejrzeć czy nie. W grach po prostu muszę czuć "to coś" i mieć akurat ochotę na dany gatunek, żaden trailer tu niczego nie zmienił (a jeśli to na gorsze bo w wypadku Andromedy od początku wiedziałem, że dla dzieci z USA: płytki, nudny i z beznadziejnymi towarzyszami).

[Obrazek: Gosen.jpg]

Mistrz polecił unikać niepotrzebnych walek,
na świecie jest aż nadto, po co więcej kalek?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.03.2017 18:32 przez Gosen.)
28.03.2017 18:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama