Aktualny czas: 25.09.2017, 08:13 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robienie na drutach
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,331
Poziom ostrzeżeń: 5%
Robienie na drutach
Przy okazji czytanki na japońskim (bo jakże by inaczej) naszła mnie refleksja nad tym, że faktycznie takie robienie na drutach kompletnie wyszło z mody. Nie słyszy się o tym, by ktoś szył sobie czy właśnie komuś szalik, czapkę czy sweter, co przecież jest właściwie idealnym prezentem dla drugiej osoby, bo w takie dzieło wlewa człowiek swoje serce. Ale teraz już się tak nie robi, trochę jednak szkoda. Moim zdaniem otrzymanie takiego prezentu byłoby czymś wyjątkowym. Ma to swoją moc, jednak ta umiejętność umiera. I choć kiedyś uczono tego na zajęciach w szkole, teraz mało która młoda osoba to potrafi.
A może jednak ktoś z Was robi coś na drutach sobie czasem?

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.11.2015 03:40 przez Komimasa. Powód: Poprawiona ortografia)
28.11.2015 02:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,854
Poziom ostrzeżeń: 0%
RE: Szydełkowanie
Szydełkowanie to nie to samo co robienie na drutach Komi Tongue
Do szydełkowania używa się szydełka i raczej szalików czy czapek się w ten sposób nie robi [przynajmniej moja mama tak nie robi], tylko jakieś serwetki, ozdóbki i inne duperelki.
Te czapki, szaliki natomiast robi się na drutach właśnie.
By nie być gołosłownym:
SZYDEŁKO:
[Obrazek: 220px-Crohook.jpg]
DRUTY:
[Obrazek: druty_2_202572.jpg]
Zupełnie inna technika!
Poza tym do szydełkowania zwykle używa się specjalnej nitki, a przy robieniu na drutach włóczki.

I nie "szył" tylko co najwyżej "dziergał"...

To chyba tyle...

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.11.2015 03:29 przez Ponury. Powód: Poprawiona ortografia)
28.11.2015 03:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,401
Poziom ostrzeżeń: 10%
RE: Robienie na drutach
Na szydełku, takim grubym, da się zrobić i szalik i czapkę. Specjalna nitka (chyba koronka) nie jest potrzebna, gdy masz duży rozmiar szydełka.

U mnie dzierga i szydełkuje babcia. Mama, siostry babci, moja ciocia, moje kuzynki, raczej 90% kobiet u mnie w rodzinie robi coś na szydełku z różnym stopniem zaawansowania. Ja potrafię zrobić pojedynczy łańcuszek xD Ale nigdy mnie szydełkowanie nie interesowało, więc się nie uczyłam. Może jak będę starsza i będę potrzebować hobby to się naucze xD

Rzeczy zrobione ręcznie są naprawdę fajne. Bardzo się wyróżniają. Mam kilka swetrów, dwie koszulki, szalik, kiedyś nosiłam też czapki. Ale aktualnie wolę kupić czapkę, która jest ocieplana polarem, by mnie nie przewiało.

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
28.11.2015 11:47
Gatana Offline
Kapitan

*
Liczba postów: 636
Można szydełkować na włóczce, przynajmniej ja tak robiłam kiedy się uczyłam i wychodziło całkiem ładnie Big Grin Tak jak napisała Filo, zależy od rozmiaru szydełka.
Generalnie lubię dziergać na drutach, swego czasu bawiłam się w ślaczki czy napisy. W moim pierwszym zwierzowym Secret Santa wydziergałam komuś szalik z napisem Doctor Who xD Ale też długo się w to nie bawiłam, bo dobre włóczki są drogie, a żeby zrobić coś porządniejszego czy kolorowego trzeba takich parę :<

[Obrazek: RvSoN0h.png]
28.11.2015 12:26
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,826
Moja siostra najmłodsza jest uzależniona od robienia na drutach, produkuje szaliki jak chińska fabryka. Podobnie jak koleżanka z pracy robi non-stop na szydełku i to przeróżne rzeczy, właśnie szydełko daje więcej możliwości! Ona robiła na tym czapki, szaliki, rękawiczki, ubranka dla dzieci, pluszowe zabawki (zrobiła mi na mikołajki pluszową uśmiechniętą kupę!), maleńkie elementy, z których robi potem biżuterię, czy bukiety dla druhn i siebie na własny ślub.
Sama "potrafię" robić wyłącznie na drutach, ale tylko jednym ściegiem i zawsze jak lamus szlam do mamy, żeby mi naplotła pierwszy rządek na drut, więc się nigdy tego nie nauczyłam ^^'

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
28.11.2015 14:59
Rudzish Offline
Kapitan
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 689
Moja bardzo, bardzo cierpliwa mama, kiedyś podjęła ten wysiłek, żeby mnie nauczyć, sama na drutach umiała zrobić prawie wszystko, pamiętam jak mi wydziergała płaszczyk z różowej włóczki z Kanady od ciotki, doszyła usztywnianą podszewkę i do dziś pamiętam ten luksusowy w tamtych czasach strój Big Grin

Sama wykazałam się koszmarnym antytalenciem w tej dziedzinie(gotować też nie umiem, zaczynam się o sobie martwić), za to mając kiedyś dużooo wolnego czasu w pozycji płaskiej, nauczyłam się haftować, najpierw na kanwie, potem na lnie, potem nawet na jedwabiu.. i faktycznie obdarowywałam tym wszystkich dookoła. Dużo później, dowiedziałam się, że sztuka haftu na jedwabiu pochodzi z Chin, a największe arcydzieła pochodzą z miasta Suzhou.

Niestety technika jest koszmarnie droga, koszmarnie czasochłonna i wymaga talentu artystycznego wychodzącego daleko poza moje możliwości. Również jakoś od lat nie miałam już igły w ręku, a mój wór z mulinami i nićmi, na które wywalałam wszystkie pieniądze... szlag trafił podczas przeprowadzki lata temu Sad
28.11.2015 19:59
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,076
Komimasa napisał(a):takie robienie na drutach kompletnie wyszło z mody
Mnie się wydaje, że nie tyle wyszło z mody, co ludziom się nie chce tracić czasu i pieniędzy, bo po co, skoro możesz sobie coś podobnego bardzo tanio znaleźć w sklepie, zrobione przez małe chińskie rączki? Nawet taniej niż za cenę materiałów które byś musiał nabyć, aby zrobić to samemu.
(A jak ktoś robi i chce sprzedać to potem słyszy "obosze co tak drogo?")

Ja sama nie mam cierpliwości do drutów i szydełka, w szkole mieliśmy to na zajęciach ale w ogóle mi nie podeszło, za to wyszywanie owszem (piona Rudzisz ^^ z jedwabiem nie miałam do czynienia, a to jakieś trudniejsze jest?)
Moja mama za to trochę dzierga, zrobiła mi 3metrowy szalik na drutach a na szydełku torebkę i pokrowiec na telefon, fajna sprawa ^

[Obrazek: h3sygn.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.11.2015 13:23 przez Chlor.)
30.11.2015 13:21
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama