Aktualny czas: 25.11.2017, 13:30 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rysowanie za pieniądze?
Autor Wiadomość
Chisu Offline
Supernova
Pirat

*
Liczba postów: 912
Poziom ostrzeżeń: 0%
Rysowanie za pieniądze?
Z góry mówię, że nie wiem, czy to dobry dział, ale wydaje mi się najodpowiedniejszy.

Chciałabym poruszyć temat (a przy okazji i się poradzić) rysowania, malowania czy wykonywania innych tego typu prac za pieniądze. Kiedy zacząć? Skąd ktoś ma wiedzieć, czy jego poziom jest na tyle wysoki, by branie wynagrodzenia nie było uważane za nieodpowiednie?
Co chwilę praktycznie jestem pytana, proszona o różne drobne lub większe prace. A to portrecik, a to coś tam dla koleżanki na urodziny, a to logo dla jakiegoś klanu, plakat, jakieś fotomoto w PS-ie... Wszystko oczywiście za darmo. Czemu? Ano, bo ludzie z miasta, to nie wypada. A, bo za byle co kasy brać nie będę. Któregoś razu ciocia poprosiła o portret dla siebie, powiedziała, że zapłaci. Na moje odmowy rzekła tylko, że każdy jest wart tyle, na ile się ceni, ona zapłaci i koniec kropka. Mega niezręcznie.
Co więc trzeba spełnić, żeby tę kasę brać? Wystarczy to, że ktoś proponuje? Może liczy się, ile czasu się rysuje? To, ile zajmuje jedna praca? Jej trudność?
Niektórzy znajomi mówią, że jestem głupia, że za darmo się męczę, no ale... Skoro tyle osób już, które robią to świetnie, bierze kasę, to czy jak zrobię to np. ja czy ktoś z moim poziomem, nie będzie w jakiś sposób ludzi odtrącać? Że taki amator, a zapłaty chce? Widziałam już dużo ludzi na przeróżnych fanpage'ach, którzy ustawiali sobie cenniki, to ludzie ich wyśmiewali...
Co według Was musi być spełnione, by brać jakiekolwiek pieniądze? Może jakaś już szkoła artystyczna ukończona? A może to w ogóle jest nieodpowiednie i trzeba być cały czas, wobec wszystkich bezinteresownym?

[Obrazek: D2kDFZK.png]
15.06.2014 19:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,447
Poziom ostrzeżeń: 5%
RE: Rysowanie za pieniądze?
Ja bym powiedział tak. Jeżeli to mój dobry kumpel to bym nieco inaczej patrzył, ale to co opisujesz dla mnie właściwie jest wyzyskiem. Każdego czas się liczy, tylko Twój nie? Trudno powiedzieć ile brać, ale moim zdaniem Twoja ciocia ma rację. Jaka praca taka płaca.
Wydaje mi się, że właśnie przez to, że są tacy co robią cały cza za friko, ludzie, śmieją się z tych, którzy żądają wynagrodzenia, które im powinno przysługiwać.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.06.2014 19:34 przez Komimasa.)
15.06.2014 19:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Uisper Offline
ლ(ಠ益ಠლ)
Tom's Workers

*
Liczba postów: 231
Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli chcesz pieniądze brać, to bierz. Twój poziom nie ma znaczenia, jeśli chcą Ci płacić i uważasz, że wypada(rodzina np.) to bierz. Z tego co mówisz chodzi ci tylko i wyłącznie o rysowanie "dla znajomych", więc wyceniaj tyle na ile się ugadacie. Wiadomo, jeśli ktoś chce 3 kreski a ktoś ilustracje to temu drugiemu policzysz więcej. Jeśli robisz to wśród znajomych staraj się wyceniać jakoś konsekwentnie, żeby nie było potem spin, że temu taniej a temu drożej. Logicznym też jest, że jeśli teraz robiłaś im wszystko za darmo i nagle zaczniesz chcieć hajs to mogą na ciebie krzywo spojrzeć.
15.06.2014 19:44
Devzan Offline
Llama King
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,775
Poziom ostrzeżeń: 20%
Chishy napisał(a):Kiedy zacząć?
Powiem na przykładzie grafiki komputerowej: po 18-tce. Ponieważ poważnych interesów zazwyczaj nikt nie będzie chciał robić z dzieciakiem, a za takiego uważani są Ci niepełnoletni. W rysowaniu sprawa jeszcze powazniejsza, bo grafika komputerowa może być robiona bez kontaktu w realu, gdzie wiek nie jest już aż taką barierą (aczkolwiek nadal jest to konkretny zarobek, więc i powaga sytuacji jest zachowana, do tego dochodzą wszelakie faktury Tongue). Chociaż z drugiej strony jeśli chodzi o grono znajomych i "znajomych znajomych" to myślę, że to nie ma takiego znaczenia. ZWŁASZCZA, że gdy masz pokaźne portfolio, które samo się reklamuje (a patrząc na Twoje dzieła, to tak jest).
Chishy napisał(a):Wszystko oczywiście za darmo. Czemu? Ano, bo ludzie z miasta, to nie wypada. A, bo za byle co kasy brać nie będę. Któregoś razu ciocia poprosiła o portret dla siebie, powiedziała, że zapłaci
"- Zniżyłbyś z ceny po znajomości... No weź...
- A może Ty po znajomości zapłaciłbyś mi więcej? No weź..."
Temat problem od zawsze. A dopiero wtedy, gdy do czynienia mamy z osobami, które wielce się oburzą, gdy karzesz im zapłacić. Zwłaszcza w przypadku rodziny. Wg mnie o zapłacie warto wspomnieć przed robotą. Jeśli chodzi o znajomych - warto nadmienić, że takie rzeczy są bardzo czasochłonne i zamiast marnować ten czas (a tak zrobisz jeśli praca za darmo), mogłabyś robić wiele innych rzeczy (tutaj też fajnie jest "Straszyć" konkurencją klienteli, czyli, że podczas gdy Ty będziesz robiła, np. kuzynce portrecik za free, mogłabyś robić mniej czasochłonny obrazek za parę dych, w moim przypadku, grafiki komp, często się sprawdzało na obcych ludziach). Ostatecznie jeśli ten ktoś się oburzy "jak możesz zdzierać ze mnie piniondze", to myślę, że nawet lepiej, po co marnować coś. A i lepiej wiedzieć o wolontariacie przez zaczęciem rysowania Tongue

Chishy napisał(a):Na moje odmowy rzekła tylko, że każdy jest wart tyle, na ile się ceni, ona zapłaci i koniec kropka. Mega niezręcznie.
A wg mnie bardzo dobry gest. Zwłaszcza patrząc na Twoje rysunki. Jeśli nie chcesz wymagać pieniędzy, to chociaż je przyjmuj Wink Nic strasznego w tym nie ma. Zarobki mogą Ci pomóc udoskonalić warsztat (jakiś profesjonalny sprzęt Tongue).

Cytat:Co więc trzeba spełnić, żeby tę kasę brać? Wystarczy to, że ktoś proponuje? Może liczy się, ile czasu się rysuje? To, ile zajmuje jedna praca? Jej trudność?
Umiejętności. Tzn. nie bardzo rozumiem sens pytania. Może drogą eliminacji:
- To, że ktoś proponuje? Proponuje co? Pieniądze, czy "zlecenie"? Cóż, jeśli komuś się podobają Twoje rysunki, to Cię poprosi (zleci) o taki rysunek. Zlecenie kojarzy się z kasą, więc pewnie zapłaci (nie dotyczy rodziny i mniej bliskich).
- Ile czasu rysuje? Myślę, że to nikogo nie obchodzi. Co z tego, że rysujesz 10 lat, skoro ktoś inny, kto rysuje 2 lata, robi to lepiej. Hipotetycznie rzecz jasna.
- Trudność? - Po części. Więcej kasy wyciągniesz za bardzo dokładne i szczegółowe rysunki, z cieniowaniem i innym bajerami o których nie mam pojęcia, niż za "płaski' rysunek z samymi konturami.
Tak więc generalnie... Jeśli o moje zdanie chodzi, śmiało byś mogła założyć internetowe portfolio i "sprzedawać się tam" zleceniami. Po reklamie byś miała chętnych, na bank. I kasę też.

Cytat:Skoro tyle osób już, które robią to świetnie, bierze kasę, to czy jak zrobię to np. ja czy ktoś z moim poziomem, nie będzie w jakiś sposób ludzi odtrącać? Że taki amator, a zapłaty chce?
Wg mnie Ty to robisz świetnie. Naprawdę, szczerze. Amator czy nie, liczy się efekt końcowy. Jak mówiłem wcześniej - jeśli w ogóle chcesz pobierać kasę, to warto wspomnieć o tym przed rozpoczęciem rysunku, by potem nie było problemu. Pretekstami "dlaczego chcesz moje piniondze" może być to, że sprzęt do rysowania kosztuje + chciałabyś, by Twój wysiłek jakoś się opłacił, a podziękowaniami chleba nie kupisz.

Cytat:Co według Was musi być spełnione, by brać jakiekolwiek pieniądze? Może jakaś już szkoła artystyczna ukończona? A może to w ogóle jest nieodpowiednie i trzeba być cały czas, wobec wszystkich bezinteresownym?
Powtórzę: Umiejętności. Szkoła, czy nie, nie ma znaczenia. Nie ważne jakie szkoły chodziłaś, ważne jak rysujesz i na to będą zwracać uwagę potencjalni klienci i zainteresowani.

Podsumowując: powinnaś brać jakąkolwiek zapłatę za swoje rysunki (zakładając że są tego samego lub podobnego poziomu co te które wrzucasz tu na forum). Ba, jak już mówiłem, śmiało możesz założyć portfolio internetowe (nawet mógłbym design skrobnąć, choć dopiero jestem w fazie szkolenia Tongue ).

(jakiego posta walnąłem o.O Tak to jest, jak się ma coś powaznego do zrobienia - nagle chce się pisać ogromne ściany XD)

sweet sweet lemonade
15.06.2014 19:53
Orzi Offline
Yuusha
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,667
Poziom ostrzeżeń: 10%
Nie chce mi się rozpisywać, zwłaszcza, że osoby nade mną świetnie ujęły sprawę. Bierz hajs, dziewczyno, bierz, przyda Ci się na różne rzeczy. Jak na moje, niewprawne oko masz wielki talent, więc czemu go nie wykorzystać? Zakładam, że rysunki od Ciebie chcą osoby które, podobnie jak ja, same nie potrafią nic narysować w podobnej jakości, więc nie przejmuj się "Skoro tyle osób już, które robią to świetnie, bierze kasę, to czy jak zrobię to np. ja czy ktoś z moim poziomem".

Tylko też nie przesadź z cenami jak na moje. Sama chyba lepiej orientujesz się, ile inni biorą za taką pracę.

[Obrazek: giphy.gif]
15.06.2014 20:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Hejs Niedostępny
Cichociemny
Pirat

*
Liczba postów: 3,548
Ożeż kurczeż, nie zrobiłem printskrina, jak mi obiecałaś rysunek! Miałbym za darmo! D:

W sumie jakiś czas temu zastanawiałem się, czemu mając taki talent, nie czerpiesz z tego korzyści. Doszedłem do wniosku, że przede wszystkim chodzi o Twój wiek i takie wyjaśnienie wydawało mi się w pełni racjonalne. Ale przecież nikt nie każe Ci od razu rozkręcać działalności gospodarczej. Na Twoim miejscu nie brałbym pieniędzy tylko od bliskich mi osób, chyba że któraś z nich wyraźnie by nalegała, jak Twoja ciocia. W takich sytuacjach nie należy się krępować, tylko cenić swój czas i wysiłek włożony w stworzenie takiego portretu, a przede wszystkim cieszyć się, że ktoś ma o Twoich zdolnościach tak dobre zdanie, że chce w nie zainwestować :]

(15.06.2014 19:27 )Chishy napisał(a):  A może to w ogóle jest nieodpowiednie i trzeba być cały czas, wobec wszystkich bezinteresownym?
Buahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha! Nie.

[Obrazek: Sygnatura.png]
15.06.2014 20:24
Grigorij Online
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 3,265
Jest popyt? To ciągnij ile wlezie. Jak to kiedyś barwnie sformułował znany biznesmen Marian Paździoch, frajer jest po to, żeby go doić.

[Obrazek: vYg1BTA.png]
15.06.2014 20:27
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,432
Poziom ostrzeżeń: 10%
Również jestem zdania, że spokojnie możesz brać pieniążki za swoje prace. Rysujesz świetnie, czasem zdarzy Ci się popełnić mały błąd, ale niewprawne oko tego nie zauważy ^ Ustal sobie jakiś cennik - zależny od poziomu trudności pracy i czasu, który nad nią spędzasz i bier pieniądz. na przykład za portret weźmiesz więcej (bo robisz je przegenialnie) niż za rysunek takiej Syndry.

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
15.06.2014 20:36
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,721
Popieram post Devzana.
Jeśli zaś chodzi o cennik, to rozejrzyj się po ile liczą sobie ludzie na Deviantarcie. Tam mają całkiem rozsądne cenniki, z tego, co się orientuję. Mogę jeszcze zapytać na tumblrze, jeśli chcesz Smile

[Obrazek: 66HHUfX.png]
15.06.2014 20:46
Imithe Offline
Feniks^
Pirat

*
Liczba postów: 870
Czasem są osoby, które mają tak duże mniemanie o sobie, że proponują zrobić coś odpłatnie. Ale Ty Chisu z pewnością nie dołączyłabyś do grona takich osób, gdybyś zdecydowała się pobierać jakąś opłatę za swoją pracę. Ten temat dobrze o Tobie świadczy. Skromności Ci nie brak, ale uwierz w swoje umiejętności^
Dodam tylko, że wyglądasz mi na osobę, której ciężko przychodzi odmówić znajomym. Opłata za pracę może dodatkowo sprawić, że chętnych będzie mniej, przez co będziesz miała więcej czasu dla siebie. Tym, którzy będą mieli pretensje, możesz powiedzieć, że gdybyś dalej rysowała za darmo, to byś nic innego nie robiła, bo masz masę osób chętnych. Podobnie też możesz odpowiadać jeżeli będą mówić ''za drogo''.

Jeżeli chodzi o wielkość wynagrodzenia, myślę że to ile da Ci ciocia, może stać się ogólną ceną za portret. Jeżeli uznasz, że dała Ci za dużo, zawsze możesz obniżyć o parę złoty. A za zwykłe rysunki możesz wziąć połówkę^
Patrzenie po deviantarcie wymagałoby porównania Twoich prac z pracami tych osób, których cenniki patrzysz, ale o tym pewnie wiesz^

Powodzenia w rozkręcaniu interesu^

"Niewiedza to błogosławieństwo."
"W życiu nie można mieć wszystkiego, ale trzeba się umieć cieszyć, z tego co się ma."
16.06.2014 00:31
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama