Aktualny czas: 20.11.2017, 13:44 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Z mniejszym ale wciąż poślizgiem przedstawiamy: Rozdział 884 PL
Odpowiedz 
Słowianie
Autor Wiadomość
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,873
Poziom ostrzeżeń: 0%
Słowianie
Od pewnego czasu zauważam, że "słowiańszczyzna" zaczyna robić się (czy już jest) modna, więc założyłem taki temat.
Czy jesteście dumni ze słowiańskich korzeni?
Podoba się Wam ta kultura i sztuka?
A może fascynują Was stare opowieści, historie i legendy?
Piszcie!

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
12.12.2016 01:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
xaton Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 583
RE: Słowianie
Jeśli zauważyłem, że coś się zrobiło popularne to te "słowiańskie przykuce" i dresy adidasa a to się zalicza do kultury związku sowieckiego a nie słowianTongue.
Dumny jestem jak ze wszystkiego co jest częścią mnie. Jakbym się wywodził z długiego rodu grzebaczy w gnoju też byłbym dumny bo tylko ja mogę być mną. Ale...widzę sporą różnicę między Słowianami a Europejczykami zachodnimi i nie wierzę, że chodzi tylko o kraje w jakich żyjemy i kasę. Coś jest w genetyce i języku.
Myślenie emocjami a nie logiką, romantyzm, inne pojęcie przyjaźni. Wydaje mi się to bardziej ludzkie i kocham to.

Legendy są super. W sumie faktycznie ostatnio nahajpowany temat przez Wiedźmina i legendy allegro. Najbardziej mi się podoba w naszych legendach, że bohaterowie są do bólu ludzcy, żadnego idealizowania. Z reguły zresztą słabi, nieświęci, bojący się ale za to sprytni i odważni. Zupełnie inaczej niż w zachodnich gdzie bohaterowie mają często coś co sprawia że są lepsi niż inni ludzie a zamiast odwagi mają brak strachu(wielka różnica). Co widać w popularności marvela/dc zresztą.

Święta są fajne. Te obchodzone przez nas są z reguły bardzo ciekawe patrząc z perspektywy zachodu:andrzejki, śmingus dyngus, palenie marzanny. Mnóstwo tradycji Bożego Narodzenia choć nie wiem czy można je określić słowiańskimiTongue. A jak się poczyta co oni wyprawiali w przeszłości.....Nie nudziło im się.

Patrz na świat jak pedofil patrzy na dziecko:P.
[Obrazek: h3sygn.png]
12.12.2016 01:43
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Nie mam szczegółowego porównania między kulturą zachodu, a słowiańską jednak coś w tym musi być. Nie wiem czy to geny, pochodzenie czy zdrowa żywność ;P
Chyba też bestiariusz nasz jest pokaźniejszy...

Odwaga to przezwyciężanie strachu (swoją drogą).

12.12.2016 01:52
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,095
Ja jako że i tak się obracam w środowisku folkowym to w kręgu moich znajomych moda na słowiańskość panuje od dawna, ale obecnie daje się zauważać coraz częściej w popkulturze obecność ludowych motywów i to mnie cieszy bardzo.
Nie chodzi tylko o słowiański przykuc, ale widzę np. sporo ubrań i gadżetów z motywami tradycyjnych haftów czy kolorów strojów ludowych z różnych regionów naszego kraju. Mam wrażenie, że parę lat temu takie coś byłoby uznane tylko za wiochę i odpowiednie dla starych babć, a teraz sporo młodych osób kupuje takie rzeczy. Wydaje mi się, że jest to w sporej części zasługa Donatana i Cleo. Ich piosenki mogą się podobać albo nie, na pewno nie są to wyżyny sztuki, ale fajne jest to, że zaczęli traktować motywy ludowe jako powód do dumy i połączyli je z nowoczesnością, a że zdobyli popularność, to więcej osób się tym zainteresowało. To jeśli chodzi o takie powierzchowne sprawy, ale np. coraz częściej spotykam się też z ludźmi deklarującymi powrót do rodzimowierstwa, więc ta "moda na słowiańskość" przyjmuje też głębszą formę.

Jak już jestem przy wierzeniach, to zawsze mnie interesowały mitologie i legendy z całego świata, w podstawówce się zaczytywałam w tym i chociaż też lubiłam mitologię grecką, to nie rozumiałam, dlaczego tak mało miejsca poświęcamy naszym rodzimym wierzeniom... Dlatego legendy polskie od Bagińskiego to miód na moją duszę, dawno się tak niczym nie jarałam ^^

[Obrazek: h3sygn.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.12.2016 12:27 przez Chlor.)
12.12.2016 12:26
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,865
Ze względu na studia rozlubowałam się w wierzeniach słowiańskich i do dziś mi nie przeszło, z tym że siedziałam bardziej w tych wierzeniach wschodnich. Najbardziej fascynowały mnie zawsze magiczne istoty "żyjące" w naszym otoczeniu. Chociaż jak nam doktorka robiła jedne zajęcia z szarej i białej magii to też frajda była niesamowita.

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
12.12.2016 16:39
Taboretto Online
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 798
Myślę że za modę na słowiańskość w dużej mierze odpowiada internet. Komiksy Polandball czy (jeden z moich ulubionych kanałów na YT) Life of Boris, albo nawet taki sukces Wiedźmina. Słowiańskość jest inna i nietypowa i to ciekawi lud zachodu. Sytuacja w zachodniej Europie czyli poprawność polityczna i multi-kulti też powoduje, że narody środkowej i wschodniej części kontynentu jeszcze bardziej afiszują się swoim pochodzeniem, by pokazać, że jesteśmy lepsi od przegniłego zachodu. Osobiście podoba mi się ten nurt podoba, ale wszystko bez przesadyzmu.
13.12.2016 18:57
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 4,865
Stay cheeki breeki!

Swoją drogą jak już Taboret poruszył kwestię Borisa, niesamowicie mnie bawi ta wsiurska wersja słowiańskości: trzy pasy, kołczan prawilności i harbassowe hymny (szczególnie, że mekką harbasu to bardziej Holandia jest z tego co mi wiadomo, ale co tam xD). Z tego też względu również fanię Boryska Wink Ostatnio mu nawet podesłałam w PMce Polskie Legendy ze słowiańskim wku*wem (Bazyliszek) - jak poleci recka, to wiecie przez kogo xD

[Obrazek: 6DG0nbv.gif]
13.12.2016 19:25
Rudzish Offline
Kapitan
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 716
Ojej taki fajny temat i zechł....

Od dawna interesowałam się mitologią słoiańską, ale jakoś tak w okrojonym stylu i z braku rzetelnych żródeł, w końcu jakoś tak sie ukartowało, że dzięki wielowiekowej Rzymsko-watykańskiej propagandzie, niemal cały naród Polski wierzy, że z drzew zeszliśmy dopiero razem z Chrztem Polski, a wcześniej nie było nic. Na szczęście od 2015 funkcjonuje, już prawnie, Zrzeszenie SŁowian, które za cel postawiło sobie odzyskanie i pielęgnowanie dziedzictwa po przodkach. Piękna idea którą wspieram całym sercem.. no i trudna, z przyczyn raczej powszechnie wiadomych- bo co trzeba prawnie to prawnie, a obecni rządzący robią wszystko by rzucać kłody pod nogi poganom, którzy na Ślęży chcą posadowić obrzędowy posąg Światowida z Granitu Big Grin - He-RE-TY-CY! Big Grin, a jeszcze chcą żeby w szkole się dzieci uczyły o swym pochodzeniu- absurdalni heretycy!

Dzisiaj jest już wielu wspaniałych pasjonatów jak Pan Białczyński, Kossakowski i wielu innych, którzy przyczynili się do odbudowy wiedzy o przeszłości Słowian w tym nas samych Polaków z Ludu Lęgów z praludu Zerywnów... no i się okazało że już 4 tys lat temu, byliśmy, istnieliśmy i mieliśmy swoją własną kulturę w niczym nie gorszą od Azteków, Celtów i innych Etrusków

Przeskakując niesamowicie szeroki wachlarz wszystkiego co się tyczy naszej przeszłości, zafascynowała mnie na chwilę obecną najbardziej glęgolica. Jak wiemy Runica czyli runy słowiańskie są już odczytane i ładnie pisze o nich właśnie Pan Kossakowski, który poświęcił im chyba całe życie. Azbuka/Bukwica- pierwowzór Cyrylicy. Tajemnicza Welesowica- ocalała w niej księga zwana dziś Księgą Welesa- zaliczana do wołcharów (ksiąg kapłańskich)- ciekawy temat polecam, no i głagolica- po naszemu glęgolica- ględzenie to forma zaklinania.

Historia ksiąg jest i bukowych tabliczek jest długa, a potem krótka i smutna. Ocalało tylko to co przed spaleniem wywieziono na wschód. Znany Cyryl niby twórca języka dostępnego tyb barbarzyńcom co goli latali, przetłumaczył biblię z łaciny na "słowiański"

Narozwodziłam się już wystarczająco dużo, żeby odstraszyć każdego czytającego, więc hamuję popędy żeby nie pisac już o wymazywaniu siłą tej cześci historii, o paleniu Wiedzących -Wiedźm, Sarmacji Lechii i Wandali czy o tym co przetrwało i poczekamczy będzie wogóle jakiś odzew i czy ktoś tu się jeszcze interesuje Słowiańszczyzną
A samej Glęgolicy tylko zacznę i może też kogoś zainteresuje Słowiański język zaklinania... ku ciekawostce, mojej mega uciesze i ogromnemu szacunowi dla Twórców wiedżmina i szczegółowiości jaką starali się Usłowianić grę.... pismo w Wiedźminie to właśnie zapisy w Głagolicy Big Grin

Pierwsze obiecadło:

As Bogów Wiedzę Ględzi
Dobrem jEst Życie
DZwoniące Ziemi mIękko
I Jawa Kątyny
Ludzką Myśl Nawy
NIebu Prawi
Radości Słowa Twardo Ucząc
Falami Świętych Obrazowań
Ćwicząc Cel Czarów
Szumy Ubezłośnić
wYbrać Ą
siĘ uŁadzić
dziRŻąc JA
po cóż?
Herb ZIarnrm DZIeła

Śłowianie posługiwali się wspaniałym rodzajem magii Ględzeniem. Słowo przetrwało do dziś o jednak bardzo pustym już znaczeniu. Takie tam gadanie od rzeczy dla samego gadania, ględzenie głupot. W rzeczywistości Chrześcijańska wersja utrzymuje że Cyryl dostał to pismo od Aniołów, jako doskonałe dla heretycznych Barbarzyńców, naukowcy w (tez bizantyjscy) w anioły nie wierzą, ale utzrymują, że sobie to pismo opracował sam. tere fere.... a świat wierzy, Polacy wierzą. Smutek...ciekawym jest fakt, że facet który uprościł Azbukę robiąc z niej Cyrylicę, też się mianem Cyryla posługiwał...
Nasz język którym się posługujemy to język po przodkach, a często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego znaczenia... Nasz legenda zaczyna się od Dzbana Zerywanów( już drugiego, pierwszyten Złoty zrzucony przez Bogów skubnął Zeł i Bogowie zasypali ich na pustyni) dzban ma długą historię, ale finał jego jest taki, że za pomocą rytuałówobjęto go czarem, czyniąc zeń CZARĘ. Używając tego słowa, zdawaliście sobie sprawę skąd się wzięło? CZy choćby słowo na Jawie. Jawia, to nasz świat, w którym żyją śmiertelnicy, zaraz obok Nawii ( tutaj sięga zaklinanie glęgolicy, nasze sny i wyobraźnia) i Prawii ( tu żyją Bogowie, ustalane są prawa, w tym fizyki),,, lol... znów za dużo...

..kurcze rozpisuję się, a wciąż nie wiem czy kogo s to w ogóle interesuje... NNiech się cho
01.07.2017 21:19
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Nie ma co się dziwić, że z czasem słowa tracą na swym pierwotnym znaczeniu.
Może rzeczywiście dla niektórych "ględzenie" w tamtych czasach wydawało się właśnie takim mówieniem głupot i ta definicja właśnie przetrwała do tej pory.

Co do samego "języka zaklinania". Chodzi bardziej o zaklinanie duchów, by były nam przychylne?
Mi to się bardzo kojarzy z "Dziadami".
Niech ktoś mnie poprawi jak się mylę ;P

02.07.2017 09:58
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,440
Poziom ostrzeżeń: 5%
Nawet w świecie planszówek pojawiła się na to moda i zapotrzebowanie. Jestem pewien, że wkrótce pojawi się nie jedna gra tycząca tych klimatów. A to za sprawą niewątpliwego sukcesu gry "Stworze", która w jedną chwilę się ufundowała, i choć jest jeszcze sporo czasu już ma 280%. Szata graficzna na pewno odegrała nie małą rolę, ale głównie to właśnie ten Słowiański klimat, którym cała gra ocieka. To dowodzi, jak wielkie jest zapotrzebowanie na gry osadzone w takim klimacie, a pewnie wszystko jeszcze bardziej się rozkręci, jak wyjdzie ten serial Wiedźmin. I wcale też mnie nie dziwi ten popyt, bo i ja, po obcowaniu ze Slaviką, czułem ten żal, że nie ma na rynku więcej gier traktujących o guślarstwie, stworzach, a tu proszę.
I w sumie fajnie, bo ta kultura przecież też jest bardzo bogata i warta zagłębienia się w niej, a mimo to tak niewiele o niej wiemy.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

02.07.2017 13:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama