Aktualny czas: 12.12.2017, 10:23 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Surogacja czy to dobry kierunek rozwoju ludzkości?
Autor Wiadomość
Jutsu
Unregistered

Surogacja czy to dobry kierunek rozwoju ludzkości?
Na pewno mogę napisać że jest to temat jeden z lżejszych kontrowersyjnych chociaż jak sie Ra dorwie to kto wie :-P
Mógłbym to dać w filmach, ale jak mało ludu oglądało to ewentualnie mogę przybliżyć (albo kto inny może, bo nie wiem czy ja to dobrze przedstawię),
A więc chodzi mi o film surogaci, czy uważacie że rozwój postępu właśnie w taka stronę jak w filmie jest dobry? Jeżeli tak to dlaczego jeżeli nie to też dlaczego.
Na pewno nie jest to taka prosta odpowiedź ponieważ dość trudno jest od tak odrzucić tyle wspaniałości. Równie dobrze mógłbym założyć inny temat ale może go tu dokleję.

Ja na pewno jestem za. Plusów jest multum, a jedne z IMO najważniejszych jest wreszcie k*** bezpieczeństwo na ulicy! Tak mam na tym punkcie... TO dla mnie ważne, dodać też należy że jesteśmy młodzi aż do śmierci, n tam kilka refleksji życiowych, no ale jak przymknąć na to oko to żyć nie umierać. Wiem wiem nie zgadzacie się ;-)
15.02.2010 01:58
Odpowiedz cytując ten post Return to top
Tatra Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 529

Może jednak mógłbyś streścić pokrótce ten film?? Wtedy wszyscy mogli by się tu wypowiedzieć (w tym i ja), a nie tylko ci, co widzieli Surogatów :-P

[Obrazek: the_witcher_sig_by_imperial_shagon.png]
15.02.2010 08:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 5,459
Poziom ostrzeżeń: 5%

Tu nawet filmu nie trzeba streszczaćBig Grin

Chodzi o to, że leżysz sobie w domu, a dokładniej w jednym pokoju, i jesteś podłączony do machiny(leżąc nakładasz coś na oczy, głowę. i wtedy uruchamia się twój mózg, twoja osobowość, niejako w ciele zastępczym, które jest mechaniczne( odpadnie ci ręka roztrzaskasz się, to tylko tracisz połączenie i musisz zaopatrzeć się w nowego) wiecznie młode, piękne. Jest spokój gdyż w razie niebezpieczeństwa dane sztuczne ciało jest odłączane, a jako zwykły człowiek nie masz szans z tym używającym sztucznego ciała, bo ciężko zniszczyć, wytrzymałe jak cholera, do tego można szybko biegać, wysoko skakać. Tu jednak powiedziałbym ginie idea sportu. Ludzie wychodzą w tych ciałach zastępczych, pracują w nich, żyją.
Żywiciel musi (chyba) też i załatwiać swoje potrzeby wtedy odłącza surrogata na chwile i np udaje się do toalety. Wtedy musi swym własnym ciałem się załatwić, wyjść z pokoju, jest do tego nieprzyzwyczajony, na ulicę wyjść tak praktycznie nie może bo się boi.
Natomiast ludzie kalecy, inwalidzi itd mogą wieść normalne życie i to jest zdecydowanie ogromny plus.
Minus to koszta, nie są wielkie, ale żeby nie wyglądać jak lalka trzeba więcej zapłacić.

Ja osobiście nie wiem. Byłbym za takim rozwiązaniem dla inwalidów, wszak praktycznie i teoretycznie nie widać kiedy jesteś surogatem a kiedy w swoim prawdziwym ciele, a inwalidzi mogliby chodzić do pracy, uczestniczyć w życiu towarzyskim itd. Tyle, że wtedy każdy by chciał a to już trochę chore.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

15.02.2010 10:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Kami Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 98

Kolejny motyw matriksa, tyle że w innym wykonaniu. A zarazem kolejna możliwość zniewolenia, bo przy takiej potędze na pewno znajdzie się ktoś, kto to wszystko będzie kontrolował. Samo pojęcie utopi, z definicji jest skazane na porażkę. O bezpieczeństwo na ulicach trzeba zadbać w inny sposób, niż podłączanie całej populacji pod kabel ;-) .

Można by najwyżej rozważyć opcję z ludźmi chorymi (inwalidzi, warzywa itp.). Jednak pomysł traktować bardziej jako grę, czy eksperyment, który tym osobom da chwilowe poczucie szczęścia przed śmiercią.

[center][Obrazek: starkisimpressed.jpg][/center]
15.02.2010 11:35
Romario Offline
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,736
Poziom ostrzeżeń: 0%

A ja podsumuje to wszystko tak jak w zakończeniu filmu. Po to Bruce Willis rozwalił cały ten system bo był zły. Ludzie wstydzili się swoich prawdziwych ciał, robiły się z nich tylko grubasy bo mieli mało ruchu a co za tym idzie nie jest to zdrowy tryb życia. Nikt by wcześniej nie umierał, bo nie byłoby wypadków śmiertelnych, wojen w których giną miliony ludzi i patrząc na to od tej strony Ziemia bardzo szybko przeludniłaby się. Tak sobie myślę że ta cała surogacja przyniosłaby więcej minusów niż plusów.

Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się, przydali blasku epoce, w której żyją. - Napoleon Bonaparte
15.02.2010 13:32
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,721

My się już osłabiamy, jako rasa. Ratujemy najsłabsze, kompletnie nieprzystosowane do życia jednostki, a potem pozwalamy się im rozmnażać, a one posyłają swój słaby genotyp dalej.
Mam wrażenie, że zrobienie w ich stronę kolejnego takiego ukłonu byłoby dla ludzkości prawdziwą klęską, chociaż kto wie - może planecie wyszłoby to na dobre >.>"

Przepraszam, jestem generalnie za teoriami zagłady ludzkości, bo jeśli chodzi o zbiorową odpowiedzialność, to nic nas nie tłumaczy z tego, kim jesteśmy i jak wiele narobiliśmy szkód >.>"

[Obrazek: 66HHUfX.png]
15.02.2010 14:09
BlackKuma Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,093

Jackie D. Flint napisał(a):My się już osłabiamy, jako rasa. Ratujemy najsłabsze, kompletnie nieprzystosowane do życia jednostki, a potem pozwalamy się im rozmnażać, a one posyłają swój słaby genotyp dalej.
Mam wrażenie, że zrobienie w ich stronę kolejnego takiego ukłonu byłoby dla ludzkości prawdziwą klęską, chociaż kto wie - może planecie wyszłoby to na dobre >.>"

Przepraszam, jestem generalnie za teoriami zagłady ludzkości, bo jeśli chodzi o zbiorową odpowiedzialność, to nic nas nie tłumaczy z tego, kim jesteśmy i jak wiele narobiliśmy szkód >.>"
Zgadzam się z Jackie. Może to okrutne stwierdzenie i niejednego by oburzyło, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy.

Co do tej całej surogacji(dzięki Komi za opisanie) to jest po prostu "zła" i niepotrzebna. Tylko zaszkodziłaby naszemu gatunkowi i cywilizacji.

.........._............_...........
........IOI'.'.'.'.'.'.'.IOI.........
........ \.'.'.'.'.'.'.'.'.'./..........
........".'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'"...........
........"""[!!!!] [!!!!]"""...........
.....""""" ...../..\....""""""........
...."""""" ..______..""""""".......
...""""""" .....__.....""""""""......
..""""""""\________/"""""""""...
15.02.2010 14:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,099

Również mniej więcej popieram Jackie. Ale z drugiej strony, patrząc przez pryzmat jednostki: jeśli twoje dziecko byłoby chore to wiadomo, że chciałabyś aby żyło...

A co do surogacji - hmmm, niby fajnie może to wyglądać na filmie, kiedy wszystko działa, ale wyobraźcie sobie, że nagle nie ma prądu czy coś, "awaria serwerów"... Jakże często takie rzeczy zdarzają się nam teraz, a im bardziej jesteśmy otoczeni techniką tym trudniej nam poradzić sobie, gdy musimy obyć się bez niej. A nie wierzę, żeby udało się ludziom skonstruować coś co działa bez zarzutu <:

No i na pewno nie byłabym w stanie zaufać komuś/czemuś na tyle, żeby powierzyć mu swoje ciało, gdy moja świadomość (czy jak to określić) jest gdzie indziej, przeraża mnie coś takiego.
Kami napisał(a):Kolejny motyw matriksa, tyle że w innym wykonaniu. A zarazem kolejna możliwość zniewolenia, bo przy takiej potędze na pewno znajdzie się ktoś, kto to wszystko będzie kontrolował.

Właśnie też to chciałam napisać.

Poza tym, życie jest piękne przez to właśnie, że musimy pokonywać trudności.

Czyli jestem na NIE.

[Obrazek: h3sygn.png]
15.02.2010 15:33
Gociak Offline
Depressed muffin
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,721

Cytat:Również mniej więcej popieram Jackie. Ale z drugiej strony, patrząc przez pryzmat jednostki: jeśli twoje dziecko byłoby chore to wiadomo, że chciałabyś aby żyło...
Tak, zostaliśmy wychowani w kulturze, która chwali sobie życie, a nie PRZEżycie. Dlatego tak rozwijamy medycynę - żeby dać jak najwięcej szansy tym najsłabszym - młodym i starym.
Ale dlaczego, na litość, popierać ich, twierdzić, że to są ludzie jak wszyscy inni i pozwalać im normalnie żyć - oni nie są i nie będą normalni. A pozwalanie im na rozsyłanie tego dalej jest jeszcze gorszym pomysłem.
Jasne, idąca do przodu medycyna pozwoliła uratować już wiele niesamowitych umysłów i za to należy jej się pochwała. Ale wciąż - te umysły niosły słaby genotyp.

No i, jak to już ktoś wcześniej napisał, Surogacja pozwoliłaby na rozwijanie się kompleksów - muszę używać czegoś innego, bo nie pokażę się przecież ludziom. To prowadzi do paranoi.

Pomysł surogacji ma swoje plusy, ale uważam, że ludzkie umysły nie nadają się do tego, żeby z niej korzystać.

[Obrazek: 66HHUfX.png]
15.02.2010 21:02
Kami Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 98

Nie można odmówić logiczności tego typu rozumowaniu, wszak do jakiej innej ''normalności'' można się obiektywnie odwołać, jak nie do tej naturalnej. Jednak tego pokroju myślenie niewątpliwie dziwnym trafem bardzo zbliżone jest do volkizmu i innych tego typu fanaberii.

''Przeżyje najsilniejszy'' i inne prawa dżungli od niepamiętnych lat były głównymi zasadami na tej planecie. Jednak całkiem niedawno (jakieś 2000-2500 lat temu), nasz gatunek zaczął się powoli ucywilizowywać. I jedną z podstawowych cech naszej cywilizacji jest właśnie zmiana tego typu myślenia. Dbanie o słabszych nigdy wcześniej nie występowało, przynajmniej w formie w jakiej występuje dzisiaj. Wśród zwierząt, czy to gadów, ssaków czy płazów, zawsze panowała niezmienna zasada, którą złamali dopiero ludzie (być może były jakieś wyjątki o których mi nie wiadomo, jeśli tak to niech ktoś śmiało przytoczy, z chęcią zrewiduje swoje informacje, jednak ogółu sytuacji chyba to nie zmieni).

Argumentacja jest naprawdę obszerna i nie tak łatwo rozwiązać całą sytuację. Nikt chyba nie zparzeczy, że przez ostatnie 100 lat nasz gatunek przeżywał największe wzloty i upadki w swoich dziejach. Największe okrucieństwa, największy postęp technologicznych od wynalezienia koła czy prochu, a także przykry upadek społeczny jaki obserwujemy dzisiaj. Być może to wina właśnie tego dbania o słaby genotyp a także jego prezerwacja, aczkolwiek gdybyśmy tak nie postępowali, to nie byłoby również żadnego postępu. Ludzie tacy jak Stephen Hawking czy Albert Einstein nie mieliby swojej szansy. Wielu geniuszów mogłoby zostać skazanych bez zastanowienia, niczym w starożytnej Sparcie, a świat ucierpiałby straszliwie.

Tak że, nie do końca zgadzam się z głoszonymi przez Ciebie teoriami, Jackie D. Flint.

[center][Obrazek: starkisimpressed.jpg][/center]
15.02.2010 21:46
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama