Aktualny czas: 24.11.2017, 22:28 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
Terry Pratchett
Autor Wiadomość
ryba Offline
Nakama, kuźwa...
Pirat

*
Liczba postów: 1,237
Poziom ostrzeżeń: 0%
Terry Pratchett
Cóż, zapewne wiele jest tutaj osób, które jego twórczość poznały. Seria Świata Dysku wciąż się rozrasta. Chciałabym się dowiedzieć, co sądzicie o jego typie fantastyki, tak prześmiewczej, przy której jednocześnie człowiek pęka ze śmiechu i może dostrzec prawdziwość niekórych, jakże zabawnie ujętych i przejaskrawionych cech świata.

Ja osobiście ubóstwiam tego autora. Jednym z moich marzeń jest zebranie całej kolekcji jego Świata Dysku. Ta ironia i ukazanie świata w krzywym zwierciadle niesamowicie do mnie trafia. Hm, tak.. O tej godzinie nie jestem zbyt twórcza, więc rozwinę wypowiedź kiedy indziej. Czekam na wasze zdanie.

-To się nagrywa?
-Tak
-Jemy szyszki!

[Obrazek: za_oga_strzelc_w_sygna.jpg]
18.05.2009 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Bink Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 86

Ech... Żeby nie było że nikt tu więcej nic z "Świata Dysku" nie czytał. Smile
Osobiście lubię Pratchetta za to że potrafi pokazywać głupotę świata nie popadając przy tym w jakiś skrajny pesymizm (a nie widziałem już serie zaczynające się prześmiewczo, a staczające się z czasem w gorzką ironię). Na dodatek wszystkie jego książki są nie tylko parodiami, ale też świetnymi powieściami wielu gatunków (baśnie, sesacjyjne, przygodowe)
Poza tym niektóre hasła z jego powieści kapitalnie komentują rzeczywistość. Mój ulubiony cytat to: "iloraz inteligencji tłumu równy jest IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników" Big Grin
23.05.2009 23:07
Shimka Offline
Pirat
Pirat

*
Liczba postów: 216

No to będę trzecia xD jestem uzależniona od Pratchetta od wielu lat a moja przygoda zaczęła się w sumie od gry Świat Dysku, potem to już samo poleciało. Zdecydowanie ulubiona postać ŚMIERĆ jak widzę tekst capsem w książce skacze z radości Big Grin ulubiona książka hmmm no Dobry Omen mimo że nie dzieje się na dysku jest napisana wespół z moim drugim ukochanym autorem Gaimanem Smile

Walczę z całych sił ! Ale Los jest silniejszy i ma lepszy samochód..
14.11.2009 21:32
Wąski Offline
Naczelny Enufil
Pirat

*
Liczba postów: 620

No to ja jestem czwarty ;] Dla mnie Pratchett to mistrz komedii i sarkazmu. Jednoczesnie jego książki często niosą poważny przekaz, którego trzeba się doczytać ;] Seria z Rincewindem i Śmiercią miażdży, ostatnio nowy bohater, pan Lipwig z Piekła Pocztowego i Świata Finansjery mi przypadł do gustu ;]

Książki Terry'ego czytam od dobrych 5 lat i nigdy sie na nich nie zawiodłem. Szkoda tylko, że facet ma Alzhaimera.... Nie wiadomo, jak długo jeszcze bedzie pisał...

[Obrazek: wskasygna3.jpg]
14.11.2009 22:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Syrenka Offline
Supernova

*
Liczba postów: 872

Ostatnio właśnie czytam Świat Finansjery. Co tu ukrywać lubię Terrego. Jego postacie są orYginalne, jego miasta są orYginalne, i jego świat jest orYginalny. Można nawet powiedzieć, że w cyklu świat dysku to i same miasta są bohaterami. Zwłaszcza stolica.
Z postaci lubię też czarownice. Niania i babcia najlepsze. Zwłaszcza babcia z tą swoją głowologią.

Aaaa!
15.11.2009 01:55
roronoazoro Offline
Łapacz motylkuf
Pirat

*
Liczba postów: 250

Jak tak czytam te wasze posty, to aż mnie naszła chęć na przeczytanie książek Pratchetta.
Tylko mam małe pytanie do eksperta (ukłon w stronę Syrenki): Wiem, że napisał on wiele książek, ale w jakiej kolejności powinno się je czytać, żeby zrozumieć jak najwięcej? Czy też może nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane?

Siedzim i myślim, pocośmy tu przyśli?
15.11.2009 10:03
Syrenka Offline
Supernova

*
Liczba postów: 872

Hmm... od czego zacząć. Chronologicznie to pierwsza książka z cyklu świat dysku to "Kolor Magi." Ja swoją przygodę zaczęłam od "Muzyki duszy", a to jest 16 książka z kolei. Nie chronologicznie też się da czytać, ale najlepiej to chyba czytać danymi cyklami.
Świat dysku składa się z 5 cykli w których występują tacy sami bohaterowie.

Pierwszy cykl to Cykl o Rincewindzie składający się z:

* Kolor magii
* Blask fantastyczny
* Czarodzicielstwo
* Faust Eryk
* Ciekawe czasy
* Ostatni kontynent
* Ostatni bohater

Drugi jest o śmierci :

# Mort
# Kosiarz
# Muzyka duszy
# Wiedźmikołaj
# Złodziej czasu

Trzeci o Straży Miejskiej:

* Straż! Straż!
* Zbrojni
* Na glinianych nogach
* Bogowie, honor, Ankh-Morpork
* Piąty elefant
* Prawda
* Straż nocna
* Potworny regiment
* Łups!

Czwarty o Czarownicach z Lancre:

* Równoumagicznienie
* Trzy wiedźmy
* Wyprawa czarownic
* Panowie i damy
* Maskarada
* Carpe Jugulum

Piąty najnowszy o Moist von Lipwigu

* Piekło pocztowe
* Świat finansjery

Polecam zacząć od cyklu ze Śmiercią. :mrgreen:
16.11.2009 12:30
Tatra Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 529

Pratchett, jeden z moich ulubionych autorów :mrgreen: Facet na niezwykłą wyobraźnię, udało mu się stworzyć własny, oryginalny świat, który w mądry i zabawny sposób parodiuje nasz. Za to uwielbiam jego książki - świetny humor i przesłanie zawarte w każdej książce. Chyba nie było jeszcze takiej części Świata Dysku, po której nie musiałbym usiąść na chwilę i porozmyślać o świecie :mrgreen:

[Obrazek: the_witcher_sig_by_imperial_shagon.png]
16.11.2009 17:21
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,095

Cytat:* Faust Eryk
a nie po prostu "Eryk"?

Ja zaczęłam od "Kolorowych obrazków" a najbardziej lubię cykl o Straży, jest w klimacie "Sensacyjnym" że tak powiem, więc ja to polecam na początku (; Ale cała reszta jest równie dobra (; Książki ze Śmiercią chyba najbardziej ze wszystkich skłaniają do myślenia.

Czytanie od początku nie jest konieczne, a nawet może zniechęcić słyszałam taką opinię i chyba się zgadzam, bo te pierwsze książki mi oobiście też mniej się podobają.

[Obrazek: h3sygn.png]
16.11.2009 17:38
roronoazoro Offline
Łapacz motylkuf
Pirat

*
Liczba postów: 250

Dziękuję, syrenko, jesteś boska.
Chlor napisał(a):Czytanie od początku nie jest konieczne
Nie chodziło mi tu o czytanie "sag", w takiej kolejności, jak podała Syrenka. Bardziej o to, żeby się nie popieprzyło, i żebym nie przeczytał na przykład pierwszej książki z sagi 1 a następnej z sagi 3. Chodziło mi o ciągłość sag.
DZIĘKUJĘ STOKROTNIE RAZ JESZCZE, SYRENKO :-D

Siedzim i myślim, pocośmy tu przyśli?
16.11.2009 19:19
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama