Aktualny czas: 25.09.2017, 08:12 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odcinek 806 PL już na stronie!
Za tydzień godzinny odcinek specjalny!
Odpowiedz 
Warhammer 40k
Autor Wiadomość
BlackKuma Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,068
Poziom ostrzeżeń: 0%
Warhammer 40k
Już jakiś czas chodziło mi po głowie założenie tematu o młotku i o to jest. Znajdzie się może parę osób do pogadania, jakieś nowinki też można tu wrzucać no i o dowie też jak najbardziej możemy tutaj gadać. Aktualnie gw ruszyło troszku uniwersum Gathering Stormem i robi się niezły rozpierdziel Big Grin Dzieje się nieźle szkoda, ze fantazyjny młotek nie dostał takiego kopa Sad

Weather to ty spowodowałeś, że zebrałem się na założenie tego tematu Tongue Po pierwsze o tych marinsach rekinach ci już kiedyś pisałem (Karharodons aka Space Sharks) no i Robotka nie wskrzesił randomowy Eldar (chyba, ze mnie prowokowałeś i wiesz co się stało).

.........._............_...........
........IOI'.'.'.'.'.'.'.IOI.........
........ \.'.'.'.'.'.'.'.'.'./..........
........".'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'"...........
........"""[!!!!] [!!!!]"""...........
.....""""" ...../..\....""""""........
...."""""" ..______..""""""".......
...""""""" .....__.....""""""""......
..""""""""\________/"""""""""...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.03.2017 00:37 przez BlackKuma.)
17.03.2017 00:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Filemon Online

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,401
Poziom ostrzeżeń: 10%
RE: Warhammer 40k
O, miło że powstał taki temat. Jednak przydałoby się trochę więcej informacji.

Z tego co kojarzę, to jest to uniwersum "kosmiczne"? Ostatnio mam ochotę się z takimi zapoznawać, ale z reguły nie wiem od czego zacząć.

Więc w jaki sposób poznać to unwersum? Są to gry, komiksy, książki?

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
17.03.2017 00:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Devzan Offline
taktyczna kropka
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,698
Poziom ostrzeżeń: 20%
Tak, jest to kosmiczne uniwersum. Są gry i książki.

Jeśli zapytasz o książki, w Polsce wydano:
Spoiler :
Osiem tomów cyklu "Duchy Gaunta":
Pierwszy i jedyny z Tanith
Komisarz Gaunt
Nekropolia
Gwardia Honorowa
Karabiny Tanith
Czyste Srebro
Męczeństwo Sabbat
Zdradziecki Generał

Sześć tomów cyklu "Herezja Horusa" (ang. "Horus Heresy"):
Czas Horusa - Dan Abnett
Fałszywi Bogowie - Graham McNeill'
Galaktyka w ogniu - Ben Counter
Ucieczka "Eisensteina" - James Swallow
Fulgrim - Graham McNeill
Zstąpienie Aniołów - Mitchel Scanlon

pięć tomów cyklu "Kosmiczny Wilk":
Szpon Ragnara - William King
Kosmiczny Wilk - William King'
Szary Łowca - William King'
Wilcze Ostrza - William King
Synowie Fenrisa - Lee Lightner

cykl "Eisenhorn" autorstwa Dana Abnetta:
Xenos
Malleus
Hereticus

[Obrazek: hCuLxPa.png]

17.03.2017 07:09
Eikichi Online
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 1,917
Większość tych książek mam przeczytanych xD. Zdecydowanie najlepsza z nich to Fulgrim, czytałem to chyba ze 3 razy. Ostatnio przetłumaczyli coś jeszcze, ale za boga nie potrafię sobie przypomnieć nazwy... W każdym razie bolączka z tymi książkami jest taka, że nie tłumaczą za wiele i tak np najciekawszy cykl o bardzo ważnych wydarzeniach mających miejsce w 31 milenium ludzkiego czasu, no nie jest kontynuowany.

Ogólnie na ten temat mówię jednogłośne WAAAAAAGH!!! Znaczy tak. Jak pozałatwiam dzisiaj co mam załatwić to zrobię edycję postu i w jakiś sposób postaram się własnymi słowami przybliżyć tematykę Młotka. To w końcu jedno z moich ulubionych uniwersów i ukochane hobby (niestety już od lat bez możliwości lepszej zabawy).

[Obrazek: dB4Eis3.jpg]
17.03.2017 10:45
Weather Offline
Shichibukai
Pirat

*
Liczba postów: 1,225
Poziom ostrzeżeń: 20%
Warhammer 40k to w duuuuużym skrócie, fantasy w kosmosie XD. Space marinsy to rycerze a nawet ich statki są dizajnowane na zamki >D. To się rozpoczęło jako tabletop RPG z figurkami, potem doszła gra Dawn of War (która słabo się łączy z fabułą), książki i komiksy.
Ja Filemon zapoznawanie się z serią zacząłem od czytania książek z Horus Heresy. Czasowo akcja głównie dzieje się na 2 ery. Główną czyli w roku 40000, i w przeszłości w 30000 roku kiedy wielka krucjata była w najwyższej formie.

By ostro po skrócie streścić, dawno temu ludzkość rozsiała się po kosmosie dzięki podróżom przez "warp", przestrzeń która zakrzywia czas i pozwala na dotarcie do odległych części galaktyki. Ale się zrobiło niestabilnie w warpie, i ludzkość straciła ze sobą kontakt na wiele tysięcy lat, dopóki się warp nie uspokoił i można było wznowić podróże. Wtedy Imperator ziemi, potężny człowiek który zjednoczył całą ziemie, wyruszył w kosmos by zebrać razem ludzi z całej galaktyki i stworzyć wielkie imperium ludzi. Do tego używa specjalnych zmodyfikowanych żołnierzy: Astartes. Dodatkowo jeszcze podczas krucjaty odnajduje primarchów, własnoręcznie stworzonych generałów którzy mieli prowadzić jego armie. Ale mu się rozsiali po kosmosie jak byli berbeciami...Ups. To są wydarzenia z 30k. 40k to jak widać, wydarzenia dziesięć tysięcy lat po herezji Horacego, gdzie imperium zostało rozdarte przez wojnę domową, a co z tego się ostało przerodziło się w imperium fanatyków (mimo iż oryginalnie krucjata tępiła wszelkie religie, znowu ups).

Ja mam folder z plikami mobi do chyba wszystkich książek z Horus Heresy FIlo to mogę ci podesłać. Poza pierwszymi pięcioma czy sześcioma nie są ułożone chronologicznie. Jak masz jakieś specyficzniejsze pytania to dawaj, ja tu nie będę walił za dużo infa bo wierz mi, sporo jest.

[Obrazek: a5d45uF.png]
17.03.2017 19:42
Orzi Offline
K-On > Twe anime
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,607
Poziom ostrzeżeń: 10%
Co jednak jest moim zdaniem najlepsze w WH40K to niesamowita ilość arcyciekawych ras będących w większości wariacjami na temat klasycznego bestiariusza fantasy. Np. moi ulubieńcy Nekroni, kosmiczni nieumarli, to pradawna rasa która oddała swoje dusze za nieśmiertelność i obecnie egzystuje jako pozbawione uczuć, szkieletopodobne roboty. Wszystko w sosie stylizowanym na antyczny Egipt. Mamy też orki, które są grzybkami (po śmierci ork rozpuszcza zarodniki z których wyrastają kolejni orkowie), Tau czyli rasę najbardziej podobną do stereotypowego wyobrażenie kosmity ale z tą różnicą, że są niesamowicie zaawansowanymi technologicznie komunistami, czy też Tyranidów na których Blizzord wzorował swoje Zergi.

Samo Imperium ludzi też nie jest zjednoczone i dzieli się na wiele frakcji. Wspomnieni przez Weathera kosmiczni komandosi - Astartes to modyfikowane genetycznie, dwu i półmetrowe koksy żyjący niczym zakony rycerskie z czasów krucjat. Imperialna Gwardia składa się z miliardów zwykłych ludzi. Przypominają nasze współczesne armie, poza tym że mają bardzo wybajerowane maszyny jak ogromny czołg Baneblade. No i na koniec moje ulubienice - Adepta Sororitas zwane też Siostrami Wojny. W skrócie bojowe zakonnice, fanatyczki religijne pragnące spalić wszystkich heretyków w imię Nieśmiertelnego Boga Imperatora.

A są przecież jeszcze dwa szczepy eldarów, demony wraz ze skorumpowanymi marines chaosu, krootowie i mnóstwo innych ras. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

[Obrazek: Z6ihek4.png]
17.03.2017 20:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Eikichi Online
Yonkou
Pirat

*
W dużym skrócie wygląda to tak jak napisał Łeder. Młotek to mroczne, gotyckie high fantasy, w którym istnieje mnóstwo ciekawych ras.

Zacznę jednak od Chaosu jako takiego. Chaos to czysta, nieskończona energia, której nie da się całkowicie usidlić i która przyjmuje różne formy. W Warhammerze występuje coś takiego jak immaterium, ludzkości i nie tylko służy do zawrotnego poruszania się w przestrzeni kosmicznej. Wiele ras doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że immaterium to tak naprawdę astralne odbicie świata rzeczywistego gdzie wszystkie myśli, każdej żywej istoty znajdują swoje odbicie. Te emocje które występują najczęściej przybierają formę bóstw. 4 bogów Chaosu:
1. Khorne - bóstwo żądzy zabijania, gniewu, nienawiści,
2. Nurgle - bóg zepsucia, nieśmiertelności, chorób,
3. Tzeentch - bóg wiedzy, poszukiwania rozwiązań, tajemnic i magii,
4. Najmłodszy z bogów Chaosu czyli Slaanesh - bóg rozwiązłości, uciech wszelkiego rodzaju.
Oprócz bóstw chaosu, w immaterium swe odbicie mają i inni bogowie np Gork i Mork których wyznają orkowie, Khain bóg wojny eldarów. By być jednak szczerym to cały ten astralny burdel wypełniają w większośći wszelkiego rodzaju ohydztwa o bliżej nieokreślonym kształcie, demony które używając jakiegoś medium mogą przenieść się do świata rzeczywistego. Długo by gadać.
Spoiler :
[Obrazek: tumblr_n221xjp5dc1say732o1_1280.jpg]
A teraz po lekko opiszę chociaż te rasy, które swoje miejsce znalazły w grze bitewnej która rozpropagowała całe to uniwersum, a w którą miałem okazję grywać i to przez wiele lat.

Ludzie - Imperium ludzkości to w 41 tysiącleciu dogorywający ochłap, zbiór fanatycznych urzędów sprawujących władzę nad biedną ludnością w większości traktowaną jak mięso armatnie w szeregach Gwardii Imperialnej bądź robotników na wszelkich innych planetach. Ludzie są niesamowicie podatni na wpływ chaosu, co im się jednak dziwić gdyż otaczający ich świat nie zachęca do wierzenia w boga imperatora. Sam Imperator, wielki ateista i reformator z wizją naukowego świata, po tym jak po zdradzie jego najwierniejszego syna Horusa oraz walce z nim, trafił w stanie ultra krytycznym na specjalnie zaprojektowany złoty tron i teraz tam siedzi, podobno broniąc ludzkośc przed wdarciem się na Ziemię całego burdelu z immaterium. Utrzymanie go "przy życiu" kosztuje poświęcenie ponad setki ludzi dziennie.
Spoiler :
[Obrazek: latest?cb=20130408090242]
Astartes - To udoskonaleni genetycznie, korzystający z najlepszego dostępnego ludzkości ekwipunku bojowego, ludzie. Są więksi, o wiele potężniejsi, szybsi i zakuci w takie pancerze, że zabicie ich jest naprawdę trudne. Po zdradzie Horusa ograniczono ich liczbę do tysiąca na jeden zakon, wcześniej były ich tam dziesiątki tysięcy, dodatkowo są tak jak tylko się da kontrolowani, a każdy możliwy symptom zdrady karany bezwzględnie śmiercią lub gorzej - Spotkaniem z inkwizycją.
Spoiler :
[Obrazek: IMG_6283.jpg]
Inkwizycja - Jeden z najważniejszych imperialnych organów zajmujący się ściganiem nieposłusznych imperialnemu prawu. Dzieli się na trzy podgrupy:
1. Ordo Malleus - Zajmują się tropieniem powiązań wszelkiej maści osób/planet z istotami demonicznymi, a nawet po prosru sprawami demonów i chaosu,
2. Ordo Hereticus - rozwiązuje sprawy z heretykami, wszystkich maści,
3. Ordo Xenos - ci panie i ci panowie zajmują się obcymi, a dla ludzkości każdy kontakt z obcymi jest traktowany jako czyn totalnie zły.
O inkwizycji trzeba dodać jeszcze tyle, że osobnicy z tego urzędu w celu wyczyszczenia herezji mają prawo do zarządzenia tak zwanego Exterminatusa, jest to seria bombardowań orbitalnych, zaczynając od wirusowego idąc do napalmów, a kończąc na wielkim BUM, która z planety zostawia martwą skorupę. Inkwizycja lubuje się w jej stosowaniu.
Spoiler :
http://vignette3.wikia.nocookie.net/warhammer40k/images/f/fa/Eisenhorn6.jpg/revision/latest?cb=20110404035723
Mechanicum - Ostatni warty wspomnienia "urząd" imperium. Zajmują się konstruowaniem i modleniem do maszyn. Ludzkość nie rozumie działania swoich konstruktów w taki naukowy sposób, traktują je bardziej jako obietky kultu i nigdy nie ulepszają, chyba że znajdą jakieś zapiski z ery kiedy Imperator chodził jeszcze o siłach. Wtedy biorą taki zapis i próbują go zamienić w COŚ. Mechanicum na swą główną siedzibę na Marsie, tam też kapłani maszyn tworzą najpotężniejsze z ludzkich maszyn - Tytany.
Spoiler :
[Obrazek: latest?cb=20131204025645]
2. Eldarzy - Trochę kosmiczne elfy xD. Niegdyś rasa władająca całą galaktyką, teraz banici poruszający się w tzw. Światostaktach. Ich upadek zawdzięczają swojej wrażliwości na wszystkie uczucia i zmysły, tak czułe umysły miały większy wpływ na immaterium i w ten sposób rozwiąźli eldarowie dali życie najmłodszemu z bogów Chaosu Slaaneshowi. Sam książe rozkoszy zabij niemal wszystkich starych bogów eldarów, nie licząc Khaina od wojny i Śmiejącego się boga który zbiegł do Pajęczego Traktu - tajemniczego miejsca, którego tylko on jest panem. Przy życiu została również jedna piękna bogini, ale ją porwał Nurgle i teraz testuje na niej swe trucizny i choroby.
Eldarzy to w każdym razie rasa niebotycznie bardziej zaawansowana technologicznie od ludzi, rzekłbym najbardziej rozwinięta w kosmosie. Ich prorocy to najpotężniejsi psykerzy (magowie używający chaosu jako energii z której przekuwają zaklęcia) jacy istnieją w galaktyce, mądrzejszych strategów wojskowych też ciężko znaleźć wśród innych ras, podobnie zresztą jak artystów. Każdy eldar nosi ze sobą kamień duszy, w chwili śmierci jego dusza trafia właśnie tam i gdy szczęście pozwoli tam też zostanie, a to ze względu na to iż jeśliby eldar umarł normalnie jego pozostałość od razu trafiłaby do Slaanesha, który na wieki wieków by się nad nią znęcał.
Obecnie ta niegdyś dumna rasa stara się jakoś przetrwać, czasem zwodzi na siebie armie innych ras, czasem próbuje ocalić jakąś niewinną planetę, dawniej należącą do nich. Została ich już niemal garstka i są raczej wspomnieniem niż teraźniejszością.
Spoiler :
[Obrazek: 350px-Eldrad_ulthran_by_eupackardia-d6p4mvi.jpeg]
Orkowie - moja ulubiona rasa. Orkowie jak i inni orkoidzi, czyli mniejsze od nich Groty oraz jeszcze mniejsze Snotlingi to rasa zamieszkująca każdy skrawek galaktyki i zdecydowanie najbardziej doskonała z nich wszystkich. Najważniejszy człon rasy tworzą oczywiście orkowie, taki przeciętny ork to jest wielkości człowieka, ale jakby się wyprostował to byłby i dużo większy. Długie, umięśnione i zakończone pazurami łapy, naszpikowana kłami różnej wielkości szczęka z krwistoczerwonymi oczami, zielone przez obecne w organiźmie grzyby ciało - to wszystko mieści w sobie nieskończony potencjał wzrostu i miłości do wojaczki.
Orkoidzi nie mają rozróżnienia na płci, zostali stworzeni jako rasa obrońców podobno przez tak zwanych Przedwiecznych (już ich nie ma), rozmnażają się przez śmierć. Kiedy orkoid umiera to z jego ciała w powietrze ulatniają się miliony zarodników, z których potem wyrastają grzyby, snotlingi, groty lub najwięksi z nich orkowie.
Każdy ork od urodzenia ma swoje hobby, większość zostaje typowymi Chopakami, czyli piechotą lubującą się w broni głośnej z której strzelać nawet nie muszą gdyż preferują zarąbać przeciwnika rembakiem. Ha! A Rembak to może być różny, to ogólnie nazwa wspólna dla wszystkiego czym da się przeciwnika zaszlachtować na kawałki, oczywiście do pewnego rozmiaru, gdyż odpowiednio wielki rembak to już Wielki Rembak. Wracając do hobby, czasem rodzą się orkowie którzy zajmują się leczeniem - konowały, mechaniką - mekaniacy, czy sprawami magicznymi - dziwolongi, i nikt ich nigdy niczego nie musi uczyć, od urodzenia każdy wie co ma wiedzieć.
Orkoidzi jako waluty używają swoich zębów, a że każdemu takie kły odrastają bądź może je wybić słabszemu tak żaden z zielonoskórych długo biedy nie klepie. Tworzą samowystarczalne społeczeństwa gdzie słabsze i mniejsze groty wykonują wszystkie prace, a wtedy wielcy panowie mają dużo czasu by albo przygotowywać się do wojny, albo lać się po pyskach i pić grzybowe piwo.
Długo by gadać, ale dodam tyle, że wszyscy bez wyjątku wierzą tylko w jedno prawo: Silniejszy ma zawsze rację. Nie ma wyjątków, to dzięki temu niezachwianemu przekonaniu galaktyka prędzej czy później padnie pod ich butem, a potem prawdopodobnie zamieni się w burdel na kółkach.
Spoiler :
[Obrazek: ork_evil_sunz_by_warhammer40kcampaign-d7x5sws.jpg]
Tau - Bardzo młoda rasa wyznająca zasadę Wyższego Dobra. Dzieli się na cztery gatunki o nazwach od żywiołów, mamy więc Wodę - dyplomatów, Ogień - żołnierze, Powietrze - piloci, gońcy, Ziemia - konstruktorzy oraz gatunek nadzwyczajny czyli Niebianie - Ktoś w rodzaju proroków Wyższego Dobra. Co trzeba zaznaczyć, Tau rozumieją swoją technologię, a już mimo młodego wieku tej rasy, jest ona na wyższym poziomie od tej ludzkiej. Ich imperium składa się z wielu innych ras, które podobnie jak oni mają dość ludzkiego buta który wszystkich chce zabić, aroganckich eldarów, czy orków których nie da się nijak wyplenić. Tworzą więc Tau wspaniałe miejsca przepełnione harmonią. Co ciekawe ich rasa nie wykazuje żadnych zdolności psychicznych.
Spoiler :
[Obrazek: tau_firewarrior_by_thedarkscion-d7i4h0q.jpg]
Tyranidzi - bardziej jeden organizm niż rasa. Umysł roju kieruje całe miliardy ciągle przystosowujących się do okoliczności wojowników, którzy podbijają planety z których wysysają życie by tworzyć kolejne, nowe organizmy najróżniejszych kształtów, tak by jeść dalej. Ich plaga jest wręcz niesamowicie niebezpieczna, nie raz dochodziło do sojuszy między np ludźmi i eldarami, tylko po to by pozbyć się potężnego wroga. Blizzard zerżnął pomysł tej rasy i stworzył Zergów, podobnie jak z Eldarów - Protosów a ze Astartes Marines.
Spoiler :
[Obrazek: 10426642_807977359237735_1495266508994809131_n.jpg]
Nekroni - Rasa robotów powstała z przedwiecznej rasy, która o ile pamiętam była na coś chora i używając robotyzacji pokonała choróbsko. Ich historia sięga wspomnianych przy orkach Przedwiecznych z którymi toczyli wojny, są też odwiecznym wrogiem eldarów. W większości całe zastępy regimentów wojsk pozostają uśpione na tzw. tomb wordlach czekając na odpowiedni sygnał. Wyznają swoje własne bóstwa C'thunów.
Spoiler :
[Obrazek: 250?cb=20110928172008]
W młotku istnieje jeszcze wiele ras, np Vespidzi, Krooty - rasy współpracujące z Tau, bądź Hrudowie, te najwazniejsze jednak wymieniłem.

17.03.2017 21:42
Taboretto Offline
Kapitan
Pirat

*
Liczba postów: 782
Ja właśnie znam to uniwersum tylko z gier ale pamiętam że kiedyś natknąłem się na wiki o warhammerze i od razu strasznie się w nią zagłębiłem. Od razu pojawiło się w mojej głowie pytanie "ale skąd oni maja te wszystkie informacje?" I pomyślałem wtedy ze albo są to jakieś fanowskie wymysły które fajnie się czyta, albo są jakieś książki opisujące uniwersum. Nie sądziłem ze odpowiedź znajdę na nakamie. Zdecydowanie będę musiał dorwać się do tych książek xd

[Obrazek: MsPwoy.jpg]
20.03.2017 22:07
Eikichi Online
Yonkou
Pirat

*
Większość informacji w takich miejscach jak np Lexicanum bierze się nie z książek fabularnych, a z kodeksów danych armii do gry bitewnej, lub pokrewnych właśnie książek z zasadami dodatkowymi, gdzie również gęsto jest pisane o lore świata co o samych regułach.

20.03.2017 22:21
BlackKuma Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,068
Ze swojej strony polecam zajrzeć tutaj:
http://pl.wh40k.wikia.com/wiki/Astronomi...2%C3%B3wna
Polska wikia o młotku, która cały czas się rozwija. Mnóstwo informacji. Do tego angielskie lexicanum i mamy kopalnie wiedzy o naszym ukochanym czterdziesto tysięcznym młotku Big Grin

Ja się ogólnie młotkiem zacząłem jarać od zobaczenia figurek. Potem doszła gra i potem znowu figurki. Głodny wiedzy zacząłem szperać to tu to tam czytając opisy ras, kampanii i lore. Niepotrzebne mi były do tego książki, a zajarałem się na maksa (pewnie z nimi byłoby dużo "gorzej" Big Grin).
Ogólnie rzecz biorąc jest tak jak napisał Eikichi. Najpewniejsze informacje i najwięcej z nich jest wyciągane z kodeksów i książek, które opisują kampanie i wojny specjalnie pod kątem bitewniaka, bo nie dość, że lore ukazują to do tego mamy tam zasady gry. Książki traktowałbym jako coś co może podkręcić zajawkę. Jest w nich wiele nieścisłości, szczególnie tych wydawanych przez Black Library, bo w sumie 2/3 podanych tam info potrafi być niezgodnych z tym co mamy w kodeksach itp.

.........._............_...........
........IOI'.'.'.'.'.'.'.IOI.........
........ \.'.'.'.'.'.'.'.'.'./..........
........".'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'"...........
........"""[!!!!] [!!!!]"""...........
.....""""" ...../..\....""""""........
...."""""" ..______..""""""".......
...""""""" .....__.....""""""""......
..""""""""\________/"""""""""...
23.03.2017 17:54
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama