Aktualny czas: 16.08.2018, 16:24 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Mija kolejny poniedziałek, więc pora na następną dawkę One PIece! Rozdział 913 PL
Na portalu pojawił się również najnowszy odcinek 848!
Odpowiedz 
Zasady odmiany obcych nazw własnych
Autor Wiadomość
Vampircia Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 324
Zasady odmiany obcych nazw własnych
To samo wrzuciłam kiedyś na onepiece.com.pl. Stwierdziłam, że i tu się przyda.

Znakiem ' (apostrofem) poprzedzamy w języku polskim końcówkę fleksyjną, jeśli dołączamy ją do formy mianownikowej odmienianego wyrazu, której końcowe litery nie zaliczają się do tematu fleksyjnego. Dzieje się tak zasadniczo w dwóch przypadkach:

1. Na końcu wyrazu występuje niewymawiane -e, -(e)s lub -(e)x (gł. w nazwach francuskich i angielskich). Przykładowo:

Mike [wym.: majk], Mike'a, Mike'owi, z Mikiem, o Mike'u.

Odmiana jest analogiczna jak rzeczowników męskich zakończonych na spółgłoskę -k, np. wnuk, wnuka, wnukowi, z wnukiem, o wnuku; nieme końcowe -e nie jest traktowane jak część tematu fleksyjnego ? i ten właśnie fakt podkreśla apostrof ? pozostawiamy je jednak w przypadkach zależnych dla odróżnienia od ewentualnej analogicznej nazwy bez końcówki (odmienianej według tego samego wzorca). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy temat ulega zmianie (najczęściej zmiękczeniu przez końcówkę zaczynającą się na -i) ? wówczas w formie odmienionej opuszczamy końcówkę mianownika (a zatem apostrof jest zbędny), stąd forma: z Mikiem. Inny przykład:

Robespierre [wym.: robespier], Robespierre'a, Robespierre'owi, z Robespierre'em, o Robespierze.

Podobnie traktujemy występującą w nazwach francuskich niewymawianą końcówkę -es (a także -ex):

Combes [wym.: kąb], Combes'a, Combes'owi, z Combes'em, o Combie;
Charles [wym.: szarl], Charles'a, Charles'owi, z Charles'em, o Charles'u,

jak również nieme -s (lub -x), przed którym następuje samogłoska wymawiana jako [e]:

Rabelais [wym.: rable], Rabelais'go, Rabelais'mu, z Rabelais'm, o Rabelais'm (odmiana przymiotnikowa, jak w przypadku nazwisk zakończonych na wymawiane -e).

UWAGA. Należy odróżnić francuskie imię Charles, wymawiane [szarl], od angielskiego imienia Charles [wym.: czarls], gdzie końcowe -es nie jest nieme i stanowi pełnoprawny składnik tematu fleksyjnego:

Charles [wym.: czarls], Charlesa, Charlesowi, z Charlesem, o Charlesie.

UWAGA 2. Litery e będącej składnikiem dwuznaku samogłoskowego, np. częstego w języku angielskim połączenia ie, wymawianego jako [i], nie uważamy za nieme e, lecz za składnik dwuznaku (w angielszczyźnie samodzielne i ma zwykle inną wartość fonetyczną). Stąd nazwy zakończone na -ie odmieniamy bez apostrofu:

Charlie, Charliego, Charliemu, z Charliem, o Charliem.

2. Wyraz zakończony jest na -y wymawiane jako [y] lub [i]. Stosujemy wówczas odmianę przymiotnikową, pozostawiając w przypadkach zależnych końcowe -y dla odróżnienia od ewentualnych analogicznie odmienianych nazw zakończonych na (wymawiane) -e. Przykładowo:

Kennedy, Kennedy'ego, Kennedy'emu, z Kennedym, o Kennedym;
Valéry, Valéry'ego, Valéry'emu, z Valérym, o Valérym.

Wyjątek stanowią nazwiska węgierskie, w których nie należy stosować apostrofu mimo nieopuszczania końcowego -y w odmianie:

Ormandy, Ormandyego, Ormandyemu, z Ormandym, o Ormandym.

Nazwiska pochodzenia słowiańskiego zakończone na -sky, -cky itp. odmieniają się tak jak polskie nazwiska zakończone na -ski, -cki, ze zmiękczeniem, a zatem w odmianie nie występuje końcówka mianownika ani apostrof:

Kowalsky, Kowalskiego, Kowalskiemu, z Kowalskim, o Kowalskim;
Radetzky, Radetzkiego, Radetzkiemu, z Radetzkim, o Radetzkim.

UWAGA. W języku węgierskim występują dwuznaki gy, ly, ny o wartości fonetycznej odpowiednio [d'], [j], [ń]. Nazwiska zakończone na te dwuznaki odmieniają się rzeczownikowo, zgodnie z wymową:

Nagy [wym.: nod'], Nagya, Nagyowi, z Nagyem, o Nagyu;
Kodaly [wym.: kodaj], Kodalya, Kodalyowi, z Kodalyem, o Kodalyu;
Arany [wym.: arań], Aranya, Aranyowi, z Aranyem, o Aranyu.

Nie należy stosować apostrofu:

1. W odmianie nazw, których temat fleksyjny stanowi całą formę mianownikową:

Bush, Busha, Bushowi, z Bushem, o Bushu;
Blériot, Blériota, Blériotowi, z Blériotem, o Blériocie;
Nicolas, Nicolasa, Nicolasowi, z Nicolasem, o Nicolasie.

Choć w ostatnich dwóch przykładach końcowa spółgłoska mianownika nie jest wymawiana, wchodzi ona w skład tematu, o czym świadczy wzór odmiany (jak rzeczowników zakończonych na spółgłoskę). W przypadkach zależnych zwykle wymawia się tę spółgłoskę.

Szczególny nacisk należy tu położyć na nazwy zakończone na -y wymawiane jako [j] lub jako dyftong, którego drugim (niezgłoskotwórczym) składnikiem jest [j], albo będące składnikiem dwuznaku wymawianego jako [i] (typowym przykładem będzie angielskie -ey w niektórych wyrazach). Odmieniają się one jak polskie rzeczowniki zakończone na -j, a więc zakończenie wchodzi w skład tematu i apostrofu nie stosujemy:

McCartney, McCartneya, McCartneyowi, z McCartneyem, o McCartneyu;
(Karol) May, Maya, Mayowi, z Mayem, o Mayu;
Dewey, Deweya, Deweyowi, z Deweyem, o Deweyu.

2. W odmianie nazw zakończonych na -a, -o i wymawiane -e:

Derrida, Derridy, Derridzie, z Derridą, o Derridzie;
Picasso, Picassa, Picassowi, z Picassem, o Picassie;
Dante, Dantego, Dantemu, z Dantem, o Dantem;
Poincaré, Poincarégo, Poincarému, z Poincarém, o Poincarém.

[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.
08.04.2009 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Najuch Offline
Bóg Urlopu
Pirat

*
Liczba postów: 913
Poziom ostrzeżeń: 0%

Cytat:To w końcu odmianę imienia Sanji zapisuje się z użyciem apostrofu czy nie, bo trochę się pogubiłem

Z apostrofem.

Posłuchaj jak śpiewam i gram:):
http://www.myspace.com/lukaszjedrys
09.04.2009 03:09
Vampircia Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 324

No ja akurat nie mam takiej pewności. Piszę bez, ale chciałabym usłyszeć opinię osoby, która się na tym naprawdę zna. Nie ma ktoś zaprzyjaźnionych polonistów? No w sumie ja pracuję z polonistami, ale teraz jest przerwa świąteczna, to się nie spytam.

09.04.2009 09:11
Shizumu Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 423

Mi właśnie też całe życie wydawało się, że piszemy to bez apostrofu. Wysłałem wiadomość do mojej polonistki z liceum, ale nie wiem kiedy odpisze. Mam nadzieję, że niedługo :-)

[Obrazek: podpis2.png]
09.04.2009 09:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,130

Hm... a mnie nurtuje czemu sporo osób pisze w/na/o "Alabastii?" Nie powinno się mówić "Alabaście"? Mianownik to "Alabasta", nie "Alabastia". Tylko w drugim przypadku byłby uzasadniony taki narzędnik.

*czy też Arabasta, ale nie l czy r jest tu problemem w tej chwili.

[Obrazek: h3sygn.png]
11.04.2009 22:16
Najuch Offline
Bóg Urlopu
Pirat

*

Alabasta (Arabasta)
Alabasty
Alabaście
Alabastę
Alabastą
Alabaście

Tak winno być poprawnie.

11.04.2009 22:27
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,130

Najuch napisał(a):Alabasta (Arabasta)
Alabasty
Alabaście
Alabastę
Alabastą
Alabaście

Tak winno być poprawnie.

Czyli dobrze myślę (; To czemu często jest źle i to w artykułach na stronie nawet d;

[Obrazek: h3sygn.png]
11.04.2009 22:34
Shizumu Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 423

Korektor też człowiek Wink

[Obrazek: podpis2.png]
11.04.2009 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post Return to top
Najuch Offline
Bóg Urlopu
Pirat

*

Ja, jak to widzę, to zawsze poprawiam. Więc ktoś inny musiał przegapićSmile

11.04.2009 22:43
Yuriko Offline
Szczur Lądowy
Pirat

*
Liczba postów: 11

Cytat:Hm... a mnie nurtuje czemu sporo osób pisze w/na/o "Alabastii?" Nie powinno się mówić "Alabaście"? Mianownik to "Alabasta", nie "Alabastia". Tylko w drugim przypadku byłby uzasadniony taki narzędnik.

*czy też Arabasta, ale nie l czy r jest tu problemem w tej chwili.

Lolz, w Alabastii mieszkał pewien chłopak co trenował stworki xD
Czy się pisze Arabasta czy Alabasta, to nie ma znaczenia, bo w jęzkuku japońskim l i r to ta sama litera i czytają ja na przemiennie Tongue

Z reguły imion zakończonych na o, nie odmianiam, bo to krzywo jak dla mnie brzmi (Zoro - Zorowi?) zazwyczaj zmieniam zdanie, żeby tylko tego imienia nie odmieniać Tongue
12.04.2009 13:39
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama