Aktualny czas: 01.12.2020, 01:56 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Ankieta: Czy jesteś za karą śmierci?
Tak
52.54%
31 52.54%
Nie
47.46%
28 47.46%
Razem 59 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kara śmierci
Autor Wiadomość
Shizumu Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 423
Dołączył: 01.04.2009
Skąd:
Post: #1
Kara śmierci
Temat kontrowersyjny i na pewno każdy będzie chciał dorzucić swoje 3 grosze.

Osobiście jestem przeciwny karze śmierci. Uważam, że nie prowadzi do niczego pozytywnego, zrównuje nas z tym który jest skazany.
Zwolennicy kary śmierci często powołują się na względy finansowe, co jest moim zdaniem po prostu nieetyczne i niemoralne. Nie można wartości życia ludzkiego przeliczać na pieniądze. Poza tym, koszty kary śmierci najczęściej są wyższe niż koszty utrzymania skazanego - z tego właśnie względu część stanów Ameryki Północnej z tej kary rezygnuje.

Kolejnym argumentem jest to, że kara taka odstrasza bardziej niż kara pozbawienia wolności. Jest to bzdura, badania dowodzą, że to nie ostra kara, ale jej nieuchronność odstraszają potencjalnego sprawcę (należy bowiem przyjąć, że popełniający czyn zabroniony liczy na to, że nie zostanie złapany). Taki tok myślenia przyjął też polski ustawodawca, o czym przeczytać można w cytowanym niżej uzasadnieniu do rządowego projektu nowego kodeksu karnego z 1997 roku:
Cytat:Nie przewiduje się kary śmierci, wychodząc z założenia, że kara ta nie da się pogodzić z zasadą godności człowieka i współczesnym systemem wartości. Także wyniki badań kryminologicznych przemawiają przeciwko tej karze. Badania te wykazały, że kara śmierci nie jest w stanie skutecznie odstraszać od popełnienia zbrodni, za których popełnienie jest przewidziana i stosowana, że rezygnacja z niej nie prowadzi do zwiększenia zagrożenia przestępczością, której powinna zapobiegać. Funkcje zabezpieczenia społeczeństwa przed najgroźniejszymi przestępcami może skutecznie przejąć kara dożywotniego pozbawienia wolności, która może także czynić zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości w razie popełnienia najcięższych zbrodni.

Zapraszam wszystkich do rzeczowej i kulturalnej dyskusji.
03.05.2009, 22:01
Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 6,080
Dołączył: 26.03.2009
Skąd: Poznań/ Bełchatów
Post: #2
 
To tak ja tego nei chciałem zakłądać bo mój i nagury pogląd chyba forumowiczom nie przypadł do gustu, ale jak już temat jest to skorzystam.

Shizumu napisał(a):Nie można wartości życia ludzkiego przeliczać na pieniądze.

Jeśli chodzi o gangsterów, gwałcicieli i morderców na zlecenie czy seryjnych to tego nie nazwałbym ludźmi, a więc spokojnie pieniądz ważniejszy.

Kto mówi o jakiś specjalistycznych metodach usuwania pasożytów? Po co tracić kasę, jest tylu "ludzi", którzy chętnie strzeliliby takim w łeb bez skrupułów, a jakby mieli jakąś dolę dostać to tym bardziej. Tanio i ekonomicznie.

A myśl, ze podatki lecą na utrzymywanie takich morderców gwałcicieli pedofilów, no masakra.

Co do sensu zabijania powiem potem, i tak już kontrowersyjnie się wypowiedziałemBig Grin

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]


03.05.2009, 22:17
Return to top
Najuch Offline
Bóg Urlopu
Pirat

*
Liczba postów: 919
Dołączył: 26.03.2009
Skąd: Olsztyn
Post: #3
 
Wg mnie kara śmierci to wielka przysługa dla wielokrotnych morderców-pedofilów itp.
Wolę nie myśleć, co by się stało z dupą takiego osobnika jakby trafił na dożywocie do pierdla. Każdy mądry wybrałby prostą, bezbolesną śmierć.

Gwałciciele z kolei... hmmm, gdyby za to była kara śmierci, to byłoby niesprawiedliwe. Musiałbyś wtedy karać śmiercią także za ciężkie pobicie, albo coś w tym stylu. Tyle, że w pierwszym przypadku masz rany psychiczne w drugim fizyczne.

Ta kara jest bez sensu. To nawet nie jest kara, tylko pójście na łatwiznę - po prostu usunięcie problemu. Cieniasy szukają takich rozwiązań.
Co innego prawo do zemsty. Kiedyś było, winno być i teraz, ale chyba jesteśmy na to zbyt cywilizowani.

Posłuchaj jak śpiewam i gram:):
www.myspace.com/lukaszjedrys
03.05.2009, 22:32
Return to top
nagura Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 103
Dołączył: 03.04.2009
Skąd:
Post: #4
 
Też jestem za, jak to określił jeden skazany w Psach, "wyrywaniem chwastów".

Z tego co widziałem po byłych skazańcach nie ma czegoś takiego jak resocjalizacja, te pojęcie można włożyć między bajki. A karę dożywocia można sobie wytrzeć o tylną część ciała, śmieszna nazwa skoro większość wychodzi po ok 8-10 latach.

Jednak ostatnio zacząłem się zastanawiać nad sensem kary śmierci... Być może lepszym rozwiązaniem byłaby jakaś dotkliwsza kara osobista dla skazanego. Wnioski w tych sprawach musiały być rozpatrywane indywidualnie, co dla kogo jest bardziej uciążliwą karą (pozbawienie wolności, kara pieniężna, przymusowa praca etc). Jednak u nas takie coś na pewno jeszcze długo nie będzie stosowane. Póki co "usuwanie" ze społeczeństwa uważam za najbardziej skuteczne rozwiązanie.

Trzeba się urodzić człowiekiem żeby osiągnąć prawdziwą głupotę.
03.05.2009, 22:35
Return to top
Shizumu Offline
I Oficer
Pirat

*
Liczba postów: 423
Dołączył: 01.04.2009
Skąd:
Post: #5
 
Cytat:śmieszna nazwa skoro większość wychodzi po ok 8-10 latach.
Co za bzdura, skazanego na dożywocie można zwolnić dopiero po 25 latach, osoba taka jest pod dozorem kuratora a okres próbu wynosi 10 lat (czyli coś przeskrobiesz i wracasz).
nagura napisał(a):Wnioski w tych sprawach musiały być rozpatrywane indywidualnie, co dla kogo jest bardziej uciążliwą karą (pozbawienie wolności, kara pieniężna, przymusowa praca etc). Jednak u nas takie coś na pewno jeszcze długo nie będzie stosowane.
Sorry, ale zaczerpnij trochę informacji o tym o czym piszesz :roll: W Polsce jest coś takiego jak kara grzywny czy ograniczenia wolności (które wiąże się z przymusową pracą) oraz środki karne takie jak przepadek przedmiotów czy korzyści majątkowej (nawet takiej, która tylko pośrednio wiąże się z przestępstwem).
03.05.2009, 22:41
Return to top
Najuch Offline
Bóg Urlopu
Pirat

*
Liczba postów: 919
Dołączył: 26.03.2009
Skąd: Olsztyn
Post: #6
 
Tak ale mu chodziło o stosowanie takiej kary w najcięższych przypadkach. Wyobraź sobie, że jesteś mordercą, który szuka śmierci, ale nienawidzi pracować. Zamiast go więc zabijasz wysyłasz do kopania rowów do końca życia. I to dla niego jest najgorsza kara.

Oczywiście przykład wyolbrzymiony, ale jednak.

Posłuchaj jak śpiewam i gram:):
www.myspace.com/lukaszjedrys
03.05.2009, 22:45
Return to top
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,282
Dołączył: 26.03.2009
Skąd:
Post: #7
 
Ja jestem oczywiście za karą śmierci, ale nie jakąś kosztowną że krzesła, strzykawki czy Bóg wie co. Koszt byłby równy kosztowi 1 naboju do pistoletu i opłaceniu sprzątaczki, która wyczyści posadzkę. Prawda jest taka że z więzienia zresocjalizowany wychodzi 1 na 100, a to strasznie mało. Moim zdaniem kara śmierci bardziej odstrasza, bo nawet jeśli ktoś zakłada że nie zostanie złapany to nachodzą go myśli a co jeśli jednak nie uda mu się umknąć karze? Powiecie że jestem sadystom, ale jestem też za karami typu, odcinanie złodziejom rąk, a pedofilom i gwałcicielom genitaliów. Strach to największa bariera przy popełnianiu przestępstwa.

03.05.2009, 22:49
Return to top
Bartoszu Offline
Majtek
Pirat

*
Liczba postów: 63
Dołączył: 03.05.2009
Skąd:
Post: #8
 
Kara jest wtedy skuteczna, gdy skazany może ją odczuć przez dłuższy czas. Musi również odstraszać innych od próby popełnienia przestępstwa. Kara śmierci taka nie jest. Co z tego że skażą kogoś na śmierć skoro znajdzie on innych "naśladowców". Wiadomo, że nie da się wszystkich wyłapać i zabić. Najlepszym wyjściem byłoby spowodowanie, że kara za spowodowane czyny jest nieunikniona. Potencjalny przestępca pomyślałby kilka razy zanim popełni przestępstwo, bo wiedziałby, że go złapią i skażą.

[Obrazek: podpis2.png]
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku.
03.05.2009, 22:54
Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 6,080
Dołączył: 26.03.2009
Skąd: Poznań/ Bełchatów
Post: #9
 
No ale niektórych trzeba do piachu. Jak jest jakiś bandzior, co morduje, handluje dziewczynami, bóg wie co jeszcze, to dla wszystkich lepiej by taki ktoś nie żył. Bo ten co na kabluje to, tamten przez telefon doniesie i sobie goscia załatwi. A jakby takiego kill to spokój, nie wspominając o seryjnych mordercachTongue

Fakt gwałcicieli to kastrować nie mordować.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]


03.05.2009, 23:06
Return to top
Redrey Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,282
Dołączył: 26.03.2009
Skąd:
Post: #10
 
Tak sobie teraz myślę że mogli by zrobić takie a'la CP9. Często jest tak że wiadomo że ktoś jest np. szefem mafii a nie ma na niego żadnych dowodów, to by się cynk dawało i CP9 od razu by kolesia sprzątnęło. Ale tak czy tak zgadzam się z Komim Śmierć wszystkim bezlitosnym bandytom!

03.05.2009, 23:09
Return to top
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama