Aktualny czas: 01.10.2020, 00:53 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielka łan pisowa teoria
Autor Wiadomość
Dahaka Offline
Bosman
Pirat

*
Liczba postów: 387
Dołączył: 15.09.2011
Skąd:
Post: #1
Wielka łan pisowa teoria
Na AP ktoś umieścił mega ciekawą i prawdopodobną teorię na temat najważniejszej tajemnicy w OP. Wrzucam tutaj przetłumaczoną wersję + dodałem trochę od siebie. Robię nowy temat, bo troche zajęło przepisanie tego i jest to na tyle ciekawe, że szkoda aby zniknęło w czeluściach jakiegoś ogólnego tematu.

PRZEKAZANA WOLA, "ONE PIECE"


UKRYTY WZÓR

"Są rzeczy, których nie da się powstrzymać
Marzenia
Bieg czasu
Przekazana wola

Dopóki ludzie ze wszystkich sił pragną wolności, żadna siła nie zdoła powstrzymać tych zjawisk"

-- Gol D. Roger --


Kiedy te słowa pojawiły się dokładnie w rozdziale setnym, wydawały się nie mieć jakiegoś głębszego znaczenia. Były raczej po prostu cool cytatami, które miały tylko podniośle brzmieć

Lecz z czasem jak historia się rozwijała zdałem sobie sprawę, że fabuła w One Piece ciągle podąża za tymi w/w zjawiskami - marzenia, bieg czasu i przekazana wola.


Spójrzmy:

Historia Hilulka
Jego marzeniem było stworzenie lekarstwa które uleczy każdą chorobę(marzenia), pracował nad tym 30 lat (bieg czasu) i jedyne co udało mu się zrobić to sprawić aby sakura "zakwitła" w jego kraju. Następnie po śmierci jego marzenie zostało przekazane Chopperowi, który odziedziczył marzenie Hiluluka i postanowił sam zostać "lekarstwem" które uleczy każdą chorobę (przekazana wola)

Historia Norlanda i Calgary
Oboje obiecali spotkać się ponownie, a sam Calgara miał bić w dzwon aby Norland nie zagubił się na morzu w drodze tam. (marzenie). Niestety nie mieli okazji aby się znowu spotkać, bo Jaya poleciała do nieba. 400 lat później (bieg czasu) pojawia się Luffy, który postanowił zabić w dzwon, którego Norland się nie doczekał (przekazana wola) i zrobił to, a jego pra--wnuk go usłyszał.

Historia Sanjiego
Zeff chciał odnaleźć all blue (marzenie), ale nie było mu dane, bo stracił nogę i nie mógł kontynuować swojego życia pirackiego. Przez parę lat wychowywał Sanjiego [bieg czasu], który przejął jego marzenie i wyruszył na morze je spełnić (przekazana wola)

To tylko pierwsze z brzegu przykładu, jeśli przeanalizujecie resztę historii które Oda zamieścił w swojej mandze, to każda z nich będzie zawierać w sobie ten wzór:


1. W przeszłości jest ktoś, kto ma jakieś marzenie/obietnice, ale z jakiegoś powodu nie mogą jej spełnić (joyboy jako kolejny przykład) (marzenia)

2. Mija jakiś okres czasu (bieg czasu)

3. Pojawia się ktoś, kto dziedziczy to marzenie i dąży do jego spełnienia (przekazana wola)

Tak jest, od samego początku aż do teraz, fabuła ZAWSZE podążała tym schematem. Raz za razem, aż dziw bierze, że nikt tego nie dostrzegł. Z racji tego, że Roger nazwał ten wzór po imieniu w mandze, to nazwijmy go "złotym wzorem"

Dało mi to do myślenia - czy Roger sam nie jest częścią tego schematu? I dostałem swoją odpowiedź w rozdziale 576

Spoiler :
[Obrazek: one-piece-1226895.jpg]

Jak widać, Roger ma jakąś wolę do przekazania i czeka aż pojawi się ktoś, kto ją odziedziczy. O co z nią biega?MARZENIE ROGERA

Posłużmy się "złotym wzorem"

MARZENIA

Wola Rogera, o której mówił Białobrody, nie była jego oryginalną. Odziedziczył ją z baaardzo dawna, a konkretnie sprzed 800 lat. Tak, to była wola Starożytnego Królestwa (nazwijmy je SK)

SK było wielkim królestwem, panowało niemal nad całym światem (tak jak rząd teraz). Wygląda na to, że byli całkiem zaawansowani technologicznie. Możliwe nawet, że nie było niczego niewykonalnego dla nich.

Ale mieli pewien problem. Jak wiemy świat OP składa się z czterech wielkich mórz - east, west, south i north blue, wszystkie oddzielone od siebie przez Red Line oraz Grand Line. Dla SK Red Line i Grand Line były przeszkodami, które nie pozwalały ludziom podróżować po całym świecie, przez co wprowadzało to wiele ograniczeń zarówno dla ludu jak i samego królestwa.

Z tego powodu stworzyli projekt, szalony, ale konieczny do zrealizowania. Jego celem było zniszczenie Red Line oraz Grand Line, aby złączyć ze sobą wszystkie cztery morza i stworzyć jeden wielki ocean. Ocean zwany One Piece. Aby tego dokonać zbudowali starożytne bronie(no, przynajmniej pluton, bo poseidona nie da się zbudować, chociaż jeśli byli wysoko rozwiniętą cywilizacją, to możliwe, że poeksperymentowali sobie i sami nadali tę umiejętność syrence) aby pomogły im wcielić ten projekt w życie.

Niestety nie wszystkim to było na rękę (polityka i te sprawy), więc mniejsze królestwa się sprzeciwiły. To dokładnie te królestwa znane z opowieści Clovera z Ohary, te które potem znane były jako światowy rząd. Wybuchła wojna i SK przegrało, tym samym ich marzenie nie mogło zostać zrealizowane.

BIEG CZASU
Nieoczekiwanie, SK przewidziało taki obrót sytuacji, więc wyryli wskazówki dotyczące swojego planu na poneglyphach, w nadziei, że w przyszłości ktoś odziedziczy ich wolę i dokona zjednania czterech mórz, po czym schowali je na terenie całego świata, razem z broniami, które stworzyli.

Światowy Rząd, od początku jest przeciwny temu zjednoczeniu (trudniejsza kontrola nad światem, teraz jak jest podzielony jest im wygodniej) i dalej wiecie o co chodzi. Tragedia Ohary i te sprawy. Zatajenie wszystkiego, aby projekt pogrzebać doszczętnie, w wyniku czego mamy pusty wiek.

Ale niestety dla nich, wola SK ciągle przekazywana jest dalej i w pewnym momencie zostanie spełniona.


PRZEKAZANA WOLA

800 lat minęło, pirat o imieniu Roger dotarł do Raftel i odkrył całą prawdę. Wie dokładnie co trzeba zrobić, ale niestety, choroba nie pozwala mu spełnienie woli SK. Nie miał ani czasu, ani energii aby wszystko zorganizować.

Dlatego też Roger zadecydował. Poświęci resztę swojego czasu, którego dużo już nie ma, aby przekazać tę wole dalej(ta o której mówi białobrody, że teach nie jest człowiekiem na którego roger czeka). Pchnął nową generacje piratów na morze w nadziei, że pośród nich ktoś znowu odziedziczy wolę SK i wreszcie dokona spełnienia ich marzenia.

Oczywiście wiemy, kto będzie tym kimś.
Luffy jako człowiek, który pragnie całkowitej wolności(cytując: "nie obchodzi mnie panowanie nad oceanem, królem piratów jest ten, kto posiada największa wolność" z wielką chęcią rozpieprzy całe RL, GL i swiatowy rzad, aby ludzie przestali być ograniczani. Zobaczcie, że nawet jego z pozoru prosty i typowy charakter ma sens w fabule. Robi co chce, bo na tym polega wolność. A wolność jest tak naprawdę najważniejszym czynnikiem w fabule One Piece i każdy do niej dąży. Czy to piraci, czy rewolucjoniści, czy marynarka. Każdy na swój sposób.

(okej, teraz bardzo skrótowo będzie z tłumaczeniem, bo to są oczywiste rzeczy, których nie trzeba rozwijać)

Dobra, to jak sprawić aby wszystkie cztery morza się złączyły?
Bardzo prosto, znaleźć miejsce, gdzie wszystkie powinny się ze sobą stykać i zniszczyć je.
Tak, są dwa takie miejsca. Reverse Mountain oraz... wyspa ryboludzi i położona nad nią mariejoa.
Wyspa ryboludzi. Pamiętacie przepowiednie? Że Luffy zniszczy tę wyspe? Teraz wiecie dlaczego.
I teraz co się stanie, jeśli jeden z tych punktów zostanie zniszczony?
Kiedyś ten temat już poruszałem na forum. Oczywiście wszystkie morza "blue" zleją się ze sobą w tym miejscu, tworząc All Blue, wszystkie rybki z każdego morza w jednym miejscu..

Całkiem możliwe, że takie zaburzenie w świecie pociągnie za sobą jakieś większe zmiany, może zacznie wiać wiatr na calm belt? znikną pola magnetyczne wysp oraz dziwne zjawiska pogodowe na GL? A może rozprzestrzenią się na resztę mórz i się okaże, że rząd próbował temu zapobiec? Nie wiadomo, ale to jest temat na inną rozmowę, więc go zostawmy.
Taki obrót spraw wydaje się niemal pewny. I destrukcja zostanie dokonana przy pomocy starożytnych broni. Pluton jako statek bojowy będzie od niszczenia. Poseidon z kolei pociągnie swoimi mocami Noah z całą populacją ryboludzi, aby ich przenieść na powierzchnie zanim wyspa zostanie zniszczona.
Poza tym królowie mórz mogą kontrolować cały podwodny ekosystem, bo wymieszanie wszystkich mórz z pewnością wprowadzi trochę zamętu. Rola Poseidona taka się właśnie wydaje - ochrona życia podwodnego. Pozostaje tylko Uranos, które nie wiadomo czym jest i do czego służy. Niemniej niemal pewnym jest, że każda z tych broni została stworzona właśnie w tym celu, aby zjednoczyć wszystkie morza.

W tym momencie przynajmniej 6 słomianych spełni swoje marzenie
Luffy, które chce mieć największą wolność na ocenia zdobędzie ją, bo nic go nie będzie ograniczać, ani ludzie ( bo będzie najpotężniejszym piratem) ani natura(bo nie bedzie RL i GL)
Sanji znajdzie all blue
Nami będzie mogła spokojnie podróżować po świecie i rysować mapy

Franky, bo sunny będzie mogła popłynąć wszędzie

Robin wiadomo

Brook szybko spotka się z laboonem, bo reverse mountain zostanie zniszczone, więc bez problemu się do niego dostanie i nie będzie musiał opływać świata drug raz.


“DZIEŃ OBIECANY”


Tutaj miało być to wszystko o przepowiedni na wyspie ryboludzi, ale się za bardzo rozpędziłem z tłumaczeniem xD

Niemniej pozostaje kwestia JoyBoya i jego obietnicy. Bardzo prawdopodobne jest iż należał on do władzy SK, a może był nawet królem. Wiedział on o tym, że wyspa musi zostać zniszczona, aby złączyć wszystkie morza i stworzyć One Piece. Obiecał królowej ryboludzi, że zbuduje arkę, które wyprowadzi ich na powierzchnie, gdzie będą mogli żyć pod prawdziwym słońcem, ale niestety jak wiemy, nie dotrzymał obietnicy, chociaż arkę wybudował. Stąd też poneglyph z przeprosinami i obiecał że "ten dzień" w końcu nadejdzie. Po raz kolejny historia podąża "złotym wzorem", który pojawił się z setnym rozdziale mangi.

Dzień obiecany oraz przepowiednia Shyarly to tak naprawdę ten sam moment. Wyspa zostanie zniszczona z polecania Luffiego, a ryboludzie wypłyną na Noah na powierzchnie

W międzyczasie oczywiście zostanie zniszczona Mariejoa, która znajduje sie nad wyspą ryboludzi.

Na koniec przytoczę jeszcze słowa białobrodego:

"Tak jak są ci, którzy odziedziczyli wolę Rogera... tak znajdą się i ludzie, którzy odziedzicza wolę Ace... możecie wymazać jego linie krwi, ale "ich" ogień nigdy nie zgaśnie... od wielu setek lat, niepowstrzymanie dziedziczyli tę wolę poprzez kolejne generacje....!! I któregoś dnia... trzymając na barkach historię tych setek lat... pojawi się człowiek gotowy rzucić wyzwanie temu światu...!!! Wy, ludzie z rządu, żyjecie w strachu przed wielką wojną, którego pewnego dnia ogarnia cały świat!!! Choć nie ma to ze mną nic wspólnego... kiedy ktoś znajdzie ten skarb... świat obróci się do góry nogami!!! O tak, ktoś go znajdzie. Ten dzień z pewnością nadejdzie."

No i jak, po przeczytaniu całej tej teorii wpasowuje się idealnie?
Znów działa tutaj "złoty wzór". Ace i Roger, których wola zostanie odziedziczona przez kolejną generacje. Idąc dalej widzimy jak Roger mówi o woli dziedziczonej na przestrzeni generacji. Odnosząc się do "ich" może mieć na myśli ludzi z SK, lub tez ludzi z "D."... a może to są te same osoby? Kiedyś się przekonamy. No i na koniec fragment "świat obróci się do góry nogami". Obalenie rządu nie wydaje się być wydarzeniem, który wywróci ŚWIAT do góry nogami... ale zjednoczenie mórz? Usunięcie Red Line i Grand Line? Migracja ryboludzi? To są rzeczy, które bez wątpienia zmienią wszystko.

I to by było na tyle. Część z tego już przewinęła się na forum, ale warto chyba stworzyć oddzielny temat, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że MNIEJ WIĘCEJ tak potoczy się historia w OP. Słowa Rogera, które wydawały się być nieistotne, towarzysza nam na każdym kroku i są kluczowe dla całej historii w OP.

I spójrzmy tak na logike - Oda mówił, że zakończenie będzie dokładnie takie samo jak planował na początku. One Piece miało trwać 5 lat. Gdzieś na EB w SBSie mówił, że zakończenie ma już w głowie.
No kurde, wyobraźcie sobie że manga jest na etapie EB, jeszcze taka niedorozwinięta fabularnie. Co tam niby mógł uknuć Oda? Miał już świat, 4 morza i wiedział, że dwa punkty łączą ze sobie wszystkie możliwe morza w OP. One Piece, dlaczego akurat taki tytuł? Na pewno nie był wyciągnięty znikąd i po prostu pasuje do tej teorii. Jeden kawałek, utworzony z czterech. Zjednoczenie mórz i całkowita wolność. Zbyt mocno to się trzyma kupy, aby chociaż w połowie nie było prawdą.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.02.2017, 22:23 {2} przez Murgrabia.)
15.02.2013, 13:41
Return to top
Chlor Offline
Yonkou
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,138
Dołączył: 01.04.2009
Skąd: Snajper Island
Post: #2
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Zdążyłam już przeczytać tę teorię na com.pl i podobnie jak większości osób tam się wypowiadających wydaje mi się to bardzo prawdopodobne (: Jedyne chyba co mi nie pasuje to motywacja SK do połączenia wszystkich mórz, trochę zbyt naciągane. Ale wierzę, że da się to jakoś przekonująco wytłumaczyć. Podziwiam tego, kto na to wpadł.

[Obrazek: sylw-sygn2.gif]
15.02.2013, 16:55
Return to top
Devzan Offline
I own you.
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,929
Dołączył: 15.12.2011
Skąd: Kraków
Post: #3
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Też to przeczytałem na com.pl i nawet zalogowałem się tam od X czasu, żeby skomentować (no i napisałem żebyś wstawił to "tu", chociaż i tak byś to zrobił).

Teoria strasznie możliwa, ale po przeczytaniu tego nie chciałbym, żeby to się ziściło Big Grin Bo Oda do tej pory robił raczej plot twisty, które rzadko dało się przewidzieć (chociaż takie PH już było przewidywalne :/). Poza tym to byłby uber giga spoiler (no, pisałeś, że on dopieści to w szczegóły i tak nam szczena opadnie, ale jednak...).
Ponadto jestem przeciwnikiem takich zagrywek jak niszczenie planet itd. i nie lubię czegoś takiego, ale w sumie jeśli wyspy można niszczyć Big Grin

Ray powiedział SHP, że "może uda im się znaleźć inną odpowiedź". Tylko co byłoby pytaniem? Jak przywrócić wolność? Jak zjednoczyć morza? Jak zniszczyć obie linie?

No i teorie nt. bronii, zwłaszcza Uranosa. Całkiem możliwe, że Enel znajdzie go w kosmosie (on tam coś budował, no nie? Big Grin). Oda powiedział (post na com.pl), że Enel miałby 500mln jako pirat.

[Obrazek: 2BGaS9k.gif]
15.02.2013, 19:09
Return to top
Taboretto Offline
Supernova
Pirat

*
Liczba postów: 817
Dołączył: 19.11.2009
Skąd: Wrocław
Post: #4
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Nie będę kłamał - podjarałem się gdy to czytałem Big Grin W głowie wyświetliła mi się myśl "ku*wa faktycznie!". Jeśli ta teoria się chociaż po części sprawdzi to autor tej hipotezy jest dla mnie mistrzem, bogię i tak dalej. Takie zakończenie byłoby epickie i sądzę że dzięki niemu OP na trwałe zapisałby się jako "legendarny shounen" stojąc tuż koło Dragon Balla Tongue Jeśli chodzi u Uranosa bardzo mi się właśnie podoba teoria że jakiś związek z nim może mieć Eneru. W końcu siedzi sobie w kosmosie a jak już wielu mówiło ten gość musi wrócić bo osobiście nie sądzę by na stałe miałby mieszkać w przestrzeni kosmicznej. Może owa broń znajduje się na Ksieżycu? No skoro tamto Królestwo faktycznie mogłoby być wysoce zaawansowane to może i loty w kosmos nie byłyby dla nich niczym trudnym. Inna kwestia której nie wyjaśnia ta teoria to czym są owe potwory których sylwetki pojawiły się gdy Słomiani wypływali z rozwalonego Thriller Bark. Chodzi mi o ten kadr http://www.mangareader.net/103-2597-4/on...r-490.html Nie raz mnie nurtuje czym one mogły być.

[Obrazek: MsPwoy.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.02.2013, 20:27 {2} przez Taboretto.)
15.02.2013, 20:23
Return to top
Devzan Offline
I own you.
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,929
Dołączył: 15.12.2011
Skąd: Kraków
Post: #5
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Poseidon - w mitologii greckiej bóg mórz [PASUJE]
Pluton - w mitologii greckiej uosobienie płodności ziemi (wysp? Czyli mógłby je niszyczć) [PASUJE]
Uranos - w mitologii greckiej bóg i uosobienie nieba. Niebo to też kosmos, nah? Big Grin

A te lewiatany to jest jedna wielka zagadka... Może to jakaś pozostałość po SK...

[Obrazek: 2BGaS9k.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.02.2013, 20:27 {2} przez Devzan.)
15.02.2013, 20:26
Return to top
DarkFalcon Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 114
Dołączył: 09.11.2012
Skąd: Poznań
Post: #6
RE: Wielka łan pisowa teoria.
A, to ta teoria z arlong parku.
Bardzo zgrabnie ułożona, ale moim zdaniem to jest za proste.

moje konto na devie, również fan arty z one piece
mój tumblog (narazie prawie nic tam nie ma)
21.02.2013, 00:12
Return to top
Devzan Offline
I own you.
Łowca Piratów

*
Liczba postów: 3,929
Dołączył: 15.12.2011
Skąd: Kraków
Post: #7
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Za proste? To co Ty byś chciał? Big Grin

[Obrazek: 2BGaS9k.gif]
21.02.2013, 00:14
Return to top
skam123 Offline
Szczur Lądowy
Pirat

*
Liczba postów: 19
Dołączył: 20.01.2011
Skąd:
Post: #8
RE: Wielka łan pisowa teoria.
a co z tą opaską którą luffy dał Bugiemu, co podobno ma zaprowadzić właściciela do One pieca?
nie widzę o niej wzmianki w tej teorii.
21.02.2013, 00:35
Return to top
Murgrabia Offline
Taka niedobra ja
Pirat

*
Liczba postów: 3,859
Dołączył: 14.04.2012
Skąd: Biesia Kraina
Post: #9
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Nie do One Piece, tylko do tego skarbu, co go Buggy ciągle szuka, nie pamiętam czyj on był.

[Obrazek: GwnW5Ko.png]
Sakazuki uczyniło ich braćmi,
Sakazuki braterstwo to przerwał.
21.02.2013, 00:59
Return to top
DarkFalcon Offline
Wilk Morski
Pirat

*
Liczba postów: 114
Dołączył: 09.11.2012
Skąd: Poznań
Post: #10
RE: Wielka łan pisowa teoria.
Do skarbu kapitana Johna

ja zasadniczo oczekuję idei społecznych (zwlaszca, że mamy taką rewoluję, którą prowadzi Dragon) a nie projektu zmiany środowiska

prawdą jest, że stworzenie jednego oceanu zwiększyło by stan wolności w świecie One Piece, ale prawdziwe zmiany wymagały by albo duża czasu i tłumaczenia procesów społecznych które zachodzą - a to by było trochę nie w stylu Ody, albo pominięcia tego szystkiego, co sprawiło by, że fabuła stała by się głupiutka (co by było jeszcze bardziej nie w stylu Ody).

moje konto na devie, również fan arty z one piece
mój tumblog (narazie prawie nic tam nie ma)
21.02.2013, 01:18
Return to top
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama