Aktualny czas: 27.09.2020, 12:04 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Pomoc z komunikacji interkulturowej
Autor Wiadomość
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 6,064
Dołączył: 26.03.2009
Skąd: Poznań/ Bełchatów
Post: #1
Pomoc z komunikacji interkulturowej
Krótko mówiąc, będę przedstawiał prezentację na temat stereotypów związanych z mniejszością jaką są Romowie. Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe informacje na ich temat, zetknął się z tą mniejszością tudzież zna jakiegoś Roma i mógłby coś na ten temat powiedzieć z pierwszej ręki to byłby bardzo dźwięcznyxd Czasu nie ma dużo bo do soboty maksymalnie.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]


(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.10.2014, 22:16 {2} przez Komimasa. Powód: Poprawiona ortografia)
21.10.2014, 21:06
Return to top
Filemon Offline

Łowca Piratów

*
Liczba postów: 2,447
Dołączył: 29.07.2011
Skąd: Velika
Post: #2
RE: Pomoc z komunikacji interkulturalnej
Pracowałam miesiąc na straganie z warzywami, prawie w centrum miasta, przy dosyć dużym osiedlu. Codziennie kręciły się tam grupki cyganów. Z reguły sprzedawali noże, podobno ceramiczne, za jedyne 100zł. Na allegro dostępne za jedyne 20zł (: Byli strasznie natarczywi, nie reagowali na proste nie, czy też bardziej wulgarne odmowy. Co kilka dni się zmieniali, w tej grupie byli faceci koło czterdziestki jak i chłopcy młodsi ode mnie. Co jakiś czas próbowała ich złapać policja, oczywiście nieskutecznie. A dlaczego? Może dlatego, że zaczepianym ludziom znikały różne rzeczy. Dziwne, prawda? Wielu starszych ludzi się skarżyło na tych Romów, ale policja oczywiście bezradna. Szef mi mówił, że widział ich nawet w okolicach Katowic, gdzie jeździł na giełdę. Więc zasięg ich interesów jest całkiem spory.
Od czasu do czasu pojawiała się grupka Romskich kobiet, które sprzedawały koszulki po 5zł, czy tam w podobnie śmiesznych cenach. Jedna babcia się skusiła i sobie kupiła tak tania bluzkę, bo bo to grzech nie skorzystać z tej okazji. Jak większość babci nie widziała ile ma pieniążków, więc wysypała je na rękę i poprosiła cygankę, by sobie wybrała ile tam trzeba zapłacić. Razem z pieniędzmi kobieta wzięła sobie od tej starszej pani dwa pierścionki. Dosyć cenne pierścionki. Zauważyła to po jakichś pięciu minutach, ale cyganki w tajemniczych okolicznościach zniknęły.

Także tego. Takie moje małe doświadczenia z tą mniejszością etniczną.

Jeszcze dodam, że u mnie na dworcu często żebrze cyganka z malutkimi dziećmi (od 2 do może 7 lat). Potem przyjeżdża po nią ktoś dosyć drogim samochodem....

Żadnego Roma nie znam osobiście, ale trochę się o nich nasłuchałam i napatrzyłam.

[Obrazek: rn4Q8xO.gif]

Czy głód to ludzka sprawka?
21.10.2014, 21:23
Return to top
Szczery Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 5,199
Dołączył: 11.06.2010
Skąd: brać na to pieniądze?
Post: #3
RE: Pomoc z komunikacji interkulturalnej
Ojciec robił nieraz przy stypach cygańskich. Mógłby niejedno opowiedzieć o tym jak te niby wyższe kasty romów się zachowują. Mogę podpytać o jakieś dokładniejsze sytuacje, jeśli chcesz.

[Obrazek: THQjwD2.jpg]

21.10.2014, 22:01
Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 6,064
Dołączył: 26.03.2009
Skąd: Poznań/ Bełchatów
Post: #4
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Jasne, im więcej takich "z życia wziętych" tym lepiejSmile Będę mu bardzo wdzięczny. Nie ma to jak relacja z pierwszej ręki.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]


(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.10.2014, 22:17 {2} przez Komimasa.)
21.10.2014, 22:16
Return to top
Ena Offline
Rak
Admirał

*
Liczba postów: 566
Dołączył: 03.05.2013
Skąd: Tristram
Post: #5
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Kiedyś zaczepiła mnie cyganka i chciała papierosa - to jej dałam. O, jakaż wdzięczna była! Taka, że mi z ręki chciała powróżyć. Za jedyne 20 zł.

[Obrazek: Ggca6ws.jpg]
22.10.2014, 00:21
Return to top
Ponury Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,908
Dołączył: 03.07.2013
Skąd: tan zapach?
Post: #6
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
była jakaś akcja niedawno. Romowie (czy cyganie już nie pamiętam) zrobili bramę gdy jechało wesele i zrobiła się awantura. Nawet to było w jakiś wiadomościach Tongue

[Obrazek: Nowy_obraz_mapy_bitowej.jpg]
WYBIERZ WARTOŚCIOWE FRANKY!!!
22.10.2014, 00:49
Return to top
Eikichi Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 2,347
Dołączył: 31.07.2011
Skąd: San Escobar
Post: #7
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Mojego dziadka porwali kiedyś Romowie. Były na prawdę wielkie kłopoty by go odzyskać.

Kiedyś zaczepiła mnie cyganka, chcąc być uprzejmym odpowiedziałem. Jak odszedłem okazało się, ze brakuje mi 20 zeta które miałem w kieszeni...

Jeszcze z 10 lat temu jak jeszcze kręcili się w okolicy chodzili po domach i coś tam chcieli sprzedawać. Wszystko okej gdyby w czasie kiedy jedna chciała wcisnąć szajs druga nie kradłą np kurczaków, albo czegoś z podwórka.

Kiedy jeszcze u nas byli często przychodzili i pytali się o pieniądze bo są biedni albo inne pierdoły. Moja babcia nieraz dawała im jedzenie, po czym widzieliśmy jak wychodząc z terenu działki wyrzucają chleb czy co tam dostali do kosza czy na ulicę.

Jakieś inne stereotypy?

Wystarczy pójść do jakiegoś fast fooda, często trafi się jedna i druga z dzieckiem co wchodzi i na upartego żebrze, tak bardzo, że ochrona musi ich wyrzucać.

Raz widziałem jak jakiś romski cwaniaczek podchodzi na przystanku do jakiejś tam randomowej laski i klepie ją pokaźnie w tyłek. Biedna dziewczyna nie wiedziała co począć. Coś tam mu w końcu powiedziała, a on tylko w tym ichnim języku coś odsapał.

Takie i moje doświadczenia. Rasistą nie jestem, ale tej mniejszości serio nie znoszę, nigdy nie widziałem z ich strony ani jednego zachowania które w moim mniemaniu mogłoby być odebrane jako pozytywne. Nie powiem co bym z nimi wszystkimi zrobił.

W każdym razie Komi powodzonka, mam nadzieję, że i moja wypowiedź na coś się zda.

[Obrazek: sygnajpg_qnexeaw.jpg]
22.10.2014, 00:52
Return to top
Czinczilla Offline
Supernova
Pirat

*
Liczba postów: 904
Dołączył: 21.10.2013
Skąd: Poznań
Post: #8
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Mnie fascynuje jedna cyganka co to często dupę zawraca przy starym poznańskim PKS-ie. Przechodzę tamtędy prawie codziennie, kiedyś do liceum, teraz na studia. Bywa ona sobie tam w określone dni, często w czwartki, i oferuje wróżenie z dłoni. Oczywiście, za opłatą. Nic nadzwyczajnego. Jest przy tym namolna i upierdliwa, nawet gdy ludzie stanowczo odmawiają. Zadziwia mnie natomiast powód, dla którego żebrze na ulicy. Otóż ona jest w ciąży! Już od czterech lat~! I wciąż tego po niej nie widać~! :OOOO To jest tak niesamowite, że aż nie mogę w to uwierzyć, chociaż mówiła mi to kilka razy!Tramwaje. Włazi cygan z akordeonem, za nim dzieciak trzymający wyszczerbiony kubeczek. Gościu zaczyna grać, a dziecko podchodzi po kolei do KAŻDEGO i podstawia pod ryj kubeczek, patrząc się w oczy. Rzadko jeżdżę tramwajami, już wolę chodzić pieszo na dworzec, mijając po drodze ciężarną cygankę, niż siedzieć i unikać wzroku tego dzieciaka. Dlaczego oni nie mogą sobie grać na półwiejskiej tak jak inni? Strasznie nie lubię takiej nachalności. Zazwyczaj mam przy sobie odliczoną kasę na bilety, ale np. komuś grającemu w przejściu podziemnym, czy na deptaku, czasem coś wrzucę, bo nie czuję się do tego przymuszana. Takim "tramwajarzom" nigdy nie daję się naciągnąć, bo to zbyt natarczywe ;/
22.10.2014, 01:30
Return to top
Szczery Offline
Yonkou
Pirat

*
Liczba postów: 5,199
Dołączył: 11.06.2010
Skąd: brać na to pieniądze?
Post: #9
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Inna sprawa, że oni faktycznie muszą kombinować, kraść, naciągać i być nachalni, generalnie robić wszystko, żeby tę kasę wyciągnąć, bo tak ich wyższe kasty doją, które chyba właśnie z tego żyją, że mają takich pod sobą. Ktoś mógłby powiedzieć: To niech zarobią! (Ci co kradną i żebrzą) Ale znajdźcie mi pracodawcę, który bez obaw zatrudni Roma. Raczej wątpliwe, bo nie będzie miał zaufania. Przez to się tworzy takie błędne koło. Nie jest to oczywiście jednak sytuacja całkowicie bez wyjątków, no ale generalnie to sytuacja raczej nie do zmienienia. Zobaczymy, czy ten cały projekt aktywizacji zawodowej Romów, na który ma teraz pójść tyle szmalu, cokolwiek zmieni. Choć w sumie najwięcej by się zmieniło może, gdyby w społeczności romskiej pojawiła się równość, no ale na rewoltę nie ma tu co liczyć.
Ale to tak na marginesie oczywiście, bo nie za bardzo odpowiada to na pytania Komiego Tongue

[Obrazek: THQjwD2.jpg]

22.10.2014, 02:06
Return to top
okiren Offline
Soul Mama
Załoga Nakama

*
Liczba postów: 5,084
Dołączył: 23.11.2011
Skąd: Kanadowo
Post: #10
RE: Pomoc z komunikacji interkulturowej
Ten tekst swego czasu co tydzień widziałam na fejsowej tablicy, podejrzewam, że może być dobrym przykładem na to jak internet wpływa na te stereotypy:
http://www.wykop.pl/ramka/1612185/okruci...zebraczej/
Tekst nie tylko porusza problem zawarty w tytule, ale między wierszami są wtrącenia o tym, że np. nie uczęszczają do szkół, ale i tak żyją w dużych domach i jeżdżą drogimi samochodami.

Wszystkie baby kościołowe u mnie w Piastowie, widząc żebrzącą kobicinę o śniadej karnacji, pytlowały zaraz o tym, jak to podjeżdża po nią później mercedesem gruby cygan obwieszony złotem. Nie zliczę ile razy to słyszałam Tongue

[Obrazek: lZA4kVo.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.10.2014, 02:10 {2} przez okiren.)
22.10.2014, 02:06
Return to top
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama