Aktualny czas: 27.11.2020, 10:28 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Zawód: Franky
Autor Wiadomość
Rudzish Offline
Supernova
Redakcja Ohara

*
Liczba postów: 819
Zawód: Franky
Dobra, ja już wiele razy chciałam się doczepić do tematu, ale jakoś mi uciekło. A dziś znowu mnie zdrzaznilo. Dlaczego w tłumaczeniu na nasz piękny ojczysty język Franky jest cieśla?? Skąd to się wzięło w ogóle. On jak najbardziej może wykonywać podprofesje Cieśli okretowego, ale najpierw i przede wszystkim Franky wykonuje szlachetny zawód szkutnika!! Jedyne lodzie, jakie w historii zostały zrobione przez ciesli, to drakkar zwany też pływająca wanną lub większym wydaniem "bączka". Franky zaś okręty projektuje i składa do kupy. Ciesle zajmują się tylko wyznaczona w projekcie konstrukcja szkieletowa głównie dachów . Komi... Czy w japońskim brak tego słowa po prostu, czy Oda jakoś niefortunnie nie znał słowa tworząc postacie do tej roboty? No normalnie szkutnik których znam, obrazili by się śmiertelnie jakby ich cieśla nazwac
26.02.2018, 22:38
Return to top
Komimasa Offline
Ślimaczek
Admirał Floty

*
Liczba postów: 6,079
RE: Zawód: Franky
Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Geberalnie, przy opisie firmy Toma, z tomu 37 gdzie pada "szkutniczej", mamy "zousan" jakby "konstruowanie statku" natomiast przy Frankym w opisie postaci na początku każdego tomu mamy "funadaiku" znaki na "statek" i "rzemieślnik". Wydaje mi się, że problem, jeśli tak to nazwać, może polegać na samej ziarnistości pojęć w naszym języku, czym jest cieśla okrętowy a czym szkutnik. Z tego co wyczytałem, szkutnik zajmuje się naprawą małych statków, łodzi, czy jachtów, nie wielkich okrętów, poza tym wydaje się, jakby szkutnictwo wchodziło w zakres "cieślarstwa", a same słowa "cieśla okrętowy" i "szkutnik" działały niemal jak na zasadzie synonimów.

Tutaj też trzeba by sobie zadać pytanie, czym Franky się zajmuje.
Jeśli weźmiemy takiego Toma, to faktycznie była to firma szkutnicza, czy tam kampania, teraz nie pamiętam, bo zajmowali się budową, naprawą, ale Franky jaką rolę odgrywa na statku Słomkowego? No przecież statków tam na Sunnym nie konstruuje, odpowiada raczej za konserwację i naprawy. Nie wiem jednak czy tym zajmuje się cieśla okrętowy.

Niebieski fryz mamy i razem się trzymamy!
[Obrazek: tXwp6nO.png]

28.02.2018, 12:52
Return to top
Oshhe Offline
Pirat
Pirat

*
Liczba postów: 260
RE: Zawód: Franky
Cytat:Cieśla okrętowy (ang. Carpenter's Mate) specjalizuje się w okrętownictwie i technikach napraw statków oraz ciesielstwie na potrzeby żeglugi. Wykonuje remonty awaryjne pozwalające na zachowanie pływalności statku czy okrętu, np. awaryjne likwidowanie przecieków kadłuba – uszczelnienie poszycia[9]. W czasach żaglowców cieśla okrętowy był szkutnikiem i dodatkowo specjalistą od napraw takielunku, zajmował się też dorabianiem brakujących lub uszkodzonych elementów i był odpowiedzialny za utrzymanie działania urządzeń pokładowych, takich jak: urządzenia sterowe, kabestany, pompa zęzowa itp.; jego rolę można porównać do funkcji, jaką dziś pełni na statkach starszy mechanik

Z wikipedi, więc chyba można do pewnego stopnia używać tych pojęć zamiennie?

[Obrazek: z08fm7W.png]
28.02.2018, 14:20
Return to top

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Wymiana
One Piece Vampirciowo Fairy Tail Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!

Kontakt | One Piece Nakama | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa Nakama